آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

افزایش اعتماد به نفس و خودباوری و تاثیر آن بر موفقیت فردی

اعتماد به نفس یکی از ملزومات زندگی بشری محسوب می شود و تاثیرات آن در موفقیت و یا شکست زندگی شخصی هر فردی کاملا محسوس می باشد. معنی و مفهوم کلی این واژه بر مبنای میزان علاقه فردی و ریسک پذیری شخصی در جهت انجام فعالیت هایی برای رسیدن به موفقیت است. این موضوع بیان می کند که هر شخص به چه میزان به توانمندی های خود باور داشته و آن را در جهت رسیدن به اهداف شخصی در زندگی به کار می گیرد.

 

خودباوری و یا اعتماد به نفس یک حالت روحی است که در آن شخص بر اساس برخی از اتفاقات قبلی زندگی و تجربیات شخصی در زمینه های مختلف به توانایی ها و استعداد های درونی خود پی می برد. بر همین اساس انسان ها میزان متفاوتی از حس اعتماد به نفس را تجربه می کنند.

 

اعتماد به نفس می تواند عامل اصلی موفقیت بسیاری از انسان های بزرگ جهان در طول تاریخ باشد. از این رو، بسیاری از افراد موفق و پولساز نیز از این قاعده پیروی کرده و به ثروتی بسیار دست یافته اند. داشتن اعتماد به نفس

در هر کسب و کاری می تواند یکی از مهمترین ارکان موفقیت و سود دهی آن کار به شمار آید. هر شخص در زندگی فردی خود زمان هایی را تجربه کرده که در آن به میزان اعتماد به نفس خود پی برده است، یکی از مثال ها در این زمینه می تواند خواندن یک متن و یا انشاء در مقابل همکلاسی ها و معلم و یا صحبت کردن درباره یک موضوع به خصوص در جمع باشد. انسان ها در چنین مواقعی عکس العمل های متفاوتی از خود نشان می دهند؛ برخی شروع به لرزیدن کرده و برخی نفس نفس می زنند.

در دنیای کسب و کار این ویژگی ها می تواند به شکل های دیگری بروز کرده و باعث توقف فعالیت و رسیدن به موفقیت شود. از آن جمله می توان به بازگو کردن جملات منفی درباره توانمندی های شخصی خود برای به انجام رساندن کار ها اشاره کرد. این افکار به مرور بر روی فرد تاثیر گذاشته و باعث به وجود آمدن احساس ناکار آمدی در وی می شود؛ بنابراین تلاش برای ادامه مسیر متوقف شده و یک کار پر درآمد با شکست رو به رو خواهد شد.

به طور کلی اعتماد به نفس مهمترین عامل روانشناختی برای رسیدن به هدف در دنیای کسب و کار است؛ شما ممکن است تمامی توانایی های دنیا را داشته باشید، اما اگر به این توانمندی ها خود اعتماد نداشته باشید، نمی توانید از آن ها برای پیشبرد اهداف و رسیدن به موفقیت بهره ببرید.

 

همچنین، اعتماد به نفس بر هر عامل روانشناختی دیگر در زمینه کسب و کار نیز می تواند تاثیرگذار باشد؛ با داشتن اعتماد به نفس به انگیزه بیشتر، آرامش، تمرکز و احساسات مثبت دست خواهید یافت که هر کدام می توانند عاملی برای رسیدن به موفقیت و در نتیجه ثروت باشند.

 

 

اعتماد به نفس یک مهارت است:

اشتباهی که بسیاری مردم از درک خود نسبت به اعتماد به نفس دارند آن است که این ویژگی، ثابت است و اگر آن را نداشته باشند قادر به کسب آن نخواهند بود. اما بر عکس، اعتماد به نفس یک مهارت است که با آگاهی و تمرین روز افزون توسعه می یابد. این ویژگی همانند ورزش کردن است؛ اگر یک تکنیک اشتباه را بارها و بارها تمرین کنید، در آن متخصص می شوید و آن خود دلیل شکست بسیاری از ورزشکاران در میدان مسابقه محسوب می شود.

این موضوع بر روی ذهن نیز همین تاثیر را دارد؛ اگر بر روی نکاتی همچون نگرانی، ترس و عوامل دلسرد کننده تمرکز نکرده و بر روی نکات مثبت خود و توانمندی هایتان متمرکز شوید، افکار مثبت جایگزین شده و خود، شما را  به سوی موفقیت سوق می دهد.

 

کدام یک اول است؟

اعتماد به نفس و یا موفقیت، کدام یک اول به وجود می آید؟ این سوالی است که اکثر مدیران مشاغل به آن اشتباه پاسخ می دهند. آن ها فکر می کنند که اعتماد به نفس حاصل یک موفقیت بزرگ است و در پی آن، موفقیت کسب خواهد شد؛ اما قاطعانه می توان گفت، این استدلال به احتمال زیاد عامل شکست است؛ مگر اینکه خوش شانس باشید.

نیازی نیست در شروع کار اعتماد به نفسی ۱۰۰ ٪ داشته باشید و می توانید با تکیه بر موفقیت های کوچک خود در گذشته، آن را کم کم بالا ببرید. پس از آن و با به دست آوردن موفقیت های کوچک در کار این ویژگی را در خود افزایش دهید، تا زمانی که در یک چرخه از خودباوری، اعتماد به نفس و موفقیت قرار گیرید.

 

ساخت و نگهداری اعتماد به نفس:

ما در این مقاله قصد داریم تا ۵ راهکار را برای افزایش اعتماد به نفس بیان کنیم. این راهکار ها خود به تنهایی باعث افزایش اعتماد به نفس و خودباوری می شوند اما اگر همه این ۵ راهکار در کنار یکدیگر به کار برده شوند، شاهد بالا رفتن اعتماد به نفس خود در مدتی کوتاه خواهید بود.

آماده سازی برای بالا بردن اعتماد به نفس:

این آماده سازی شامل توسعه دانش، تجربیات، مهارت ها و منابع در زمینه کسب و کار خود و پشتیبانی لازم برای دستیابی به هدف است.

به آن معنا که برای بالا بردن این ویژگی ها، زمان صرف کرده تا با جنبه های مختلف فعالیت اقتصادیی خود بیشتر آشنا شوید. بالا بردن دانش در حیطه کاری خود می تواند اعتماد به نفس بالایی را برایتان به همراه داشته باشد.

تقویت مهارت های ذهنی:

راننده ای را تصور کنید که در یک جاده در حال رانندگی است، او با به همراه داشتن وسایل و ابزار های یدکی همچون تایر یدکی، بدون نگرانی از پنچر شدن خودروی خود و ماندن در جاده به راه خود ادامه می دهد. بالا بردن مهارت های ذهنی، شامل افکار و تصاویر الهام بخش برای تقویت انگیزه و اراده، سبب می شود تا در مواجهه با مشکلات در حین کار، نا امید نشده و با اعتماد به نفس برای پیشبرد برنامه های خود گام بردارید. گفتار مثبت و تکنیک های کنترل احساسات، برای تقویت اعتماد به نفس، از جمله استراتژی های آرامش بخش برای مبارزه با استرس و حفظ تمرکز است.

 

کار کردن در شرایط سخت:

بسیاری از کارآفرینان عاشق کار کردن در شرایط ایده آل هستند اما به ندرت می توان در شرایطی ایده آل و بدون چالش کار کرد. کار در شرایط سخت می تواند برای بسیاری از مدیران یک فرصت برای به چالش کشیدن توانمندی هایشان در کار و حرفه خود باشد. بر همین اساس می توانند با حل این مشکل، اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهند. بسیاری از افراد در مواجه با مشکل دچار استرس شده و کنترل امور را به کلی از دست می دهند.

یکی از تمرین ها برای تقویت اعتماد به نفس با این راهکار، ایجاد هرج و مرج در محیط کار است؛ به طور مثال دفتر کار را در یک محیط شلوغ و پر رفت و آمد انتخاب کنید و یا با پرواز های کاری طولانی مدت خود را خسته کنید. اقداماتی از این دست می تواند شما را برای رو به رو شدن با مشکلات آماده کند.

 

داشتن حامی:

بسیاری از افراد موفق در زمینه کسب و کار های بزرگ، حامی و پشتیبان هایی را در زندگی خود داشته اند که در هر شرایطی از آن ها حمایت کرده اند. هنگامی که شروع به انجام یک فعالیت می کنید دوستان، خانواده، مربیان و آشنایان شما می توانند با گفتن جملاتی همچون «تو می توانی این کار را انجام دهی» حس مثبتی در شما ایجاد کرده و باعث افزایش اعتماد به نفستان شوند.

رسیدن به موفقیت:

برای بالا نگه داشتن اعتماد به نفس باید به موفقیت دست یافت زیرا بدون کسب موفقیت در بلند مدت، تاثیرات راهکار های قبل از بین خواهند رفت. این موفقیت ها اعتماد به نفس شما را در مواجهه با مشکلات و شکست ها بیشتر می کند و باعث می شود تا بدون استرس در جهت پیشبرد اهداف گام بردارید.

 

اما زمانی که درباره موفقیت سخن به میان می آید؛ منظور یک پیروزی بزرگ نیست بلکه موفقیتی نسبی است. هدف اصلی باید به دست آوردن پیروزی های کوچک و مداوم باشد.

در پایان روز و هنگامی که محیط کار خود را ترک می کنید باید به یک هدف کوچک که در جهت رسیدن به موفقیت نهایی شماست دست یافته باشید؛ در نتیجه با هر پیروزی کوچکی که در هر روز کسب می کنید یک قدم به اهداف بلند مدت خود نزدیکتر می شوید.

 

 

سخن پایانی:

در شروع یک روز کاری به خود بگویید “امروز قصد دارم پول خوبی درآورم ” تاثیر این جمله می تواند همه چیز را به نفع شما تغییر دهد. اگر به خود اعتماد داشته باشید، مشتریان شما این حس را دریافت و به شما اعتماد خواهند کرد.

هنگامی که کاری را با اعتماد به نفس و خود باوری انجام دهید، می توانید مطمئن باشید که مشتریان شما دائمی خواهند شد. نکته مهم آن است که بپذیریم در هر کاری ریسک شکست وجود دارد، این ما هستیم که با اعتماد به نفس بالای خود می توانیم از آن شکست ها پلی به سوی موفقیت های بزرگ بسازیم.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
  1. یوسف جعفری کاربر می‌گوید

    تشکر از کاربران این صفحه بسیار مقالات جالب نشر میکنند..

  2. رضا حاجیانی کاربر می‌گوید

    این مقاله دقیقا این حس را به من منتقل کرد که اعتماد به نفس مثل این میماند که در یک هوای سرد و برفی اجبار به بیرون رفتن دارید ووقتی تمامی امکانات لازم را برای مقابله با سرما از جمله لباس بسیار گرم وپوتین های حرفه‌ای وجوراب پشم وکلاه خیلی گرم وسیله نقلیه مناسب وآذوقه لازم ومورد نیاز.که با داشتن این امکانات دیگر ذهنتان درگیر هوای سرد وبرف و…نمیشود وقطعا درگیر کار وعامل بیرون رفتن از منزل گرم و نرم میشود که موفقیت بیشتری کسب خواهی کرد و مجهز خواهی بود. موفق باشید

  3. Hossein Bakhtiari کاربر می‌گوید

    به نظر من اعتماد به نفس حلال خیلی از مشکلات یک نفر که در مسیر موفقیت قرار گرفته میتونه باشه.