مشکلات فروش

خلاصه مطلب

هر کاری مسائل و مشکلات مخصوص به خودش را دارد و هنر هر کسی این است که بتواند این مشکلات را به خوبی برطرف
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

هر کاری مسائل و مشکلات مخصوص به خودش را دارد و هنر هر کسی این است که بتواند این مشکلات را به خوبی برطرف کند و به مسیر خودش ادامه دهد، می تواند به قله های موفقیت برسد. در این مقاله می خواهیم به مشکلات مختلفی که در زمینه فروش وجود دارد اشاره کنیم و سعی کنیم که راهکارهایی برای حل کردن کامل این مشکلات به شما ارائه دهیم.

پیشنهاد ما به شما : آموزش فروش

رایج ترین مشکلات فروش

اغلب مشکلات فروش از جنس روانی است. برای مثال زمانی که شما انرژی زیادی برای معرفی یک محصول می گذارید، اما مشتری از شما خرید نمی کند و به شما نه می گوید، انرژیتان کاهش پیدا می کند و پس از چند بار نه شنیدن به طور کلی از کارتان نا امید می شوید و ترجیح می دهید که کسب و کارتان را رها می کنید.

علت این رها کردن کسب و کار در این است که شما با دیدن و تجربه کردن این احساسات فکر می کنید که توانمندی کمی دارید و هرگز نمی توانید که به دیگران چیزی را به فروش برسانید، در نتیجه تصمیم می گیرید که از این شغل خارج شوید. در ادامه به برخی از رایج ترین مشکلات فروش می پردازیم.

تصویر کاهش عزت نفس

کاهش عزت نفس:

امروزه به دلیل رقابتی شدن بازارها و افزایش مشکلات، مشتریان بسیار عجول تر و عصبی تر از قبل شده اند به طوری که شما نمی توانید مدت زمان زیادی را برای متقاعد کردن مشتریان بگذارید و اگر مشتریان حوصله شان سر برود، به سادگی به شما یا محصولتان توهین می کنند.

همین موضوع باعث می شود که شما احساس کنید که واقعآً در حال انجام کار کم ارزشی هستید. وقتی که برای چندین بار این اتفاق می افتد،  رفته رفته احساس ارزشمندی شما کاهش پیدا می کند.

برای اینکه جلوی کاهش عزت نفستان را در فروش بگیرید باید همیشه آگاهی خودتان را بالا نگه دارید. شاید از خودتان بپرسید که در چه زمینه ای باید آگاهی داشته باشید؟

شما باید در حوزه دلایل توهین مشتریان آگاهی داشته باشید.

زمانی که یک مشتری به شما و یا محصولتان ایراد می گیرد، یا می خواهد قیمت را کم تر کند یا اینکه از قبل تحت فشار بوده است و الآن شرایط را مساعد دیده که به شما اهانت کند و از این طریق خودش را تخلیه کند.

کاهش عزت نفس یکی از مشکلات فروش است که خیلی از افراد را از ادامه این شغل باز می دارد. اما شما باید به این نکته توجه کنید که در اغلب اوقات مشتری وارد این بازی می شود که محصول را با قمیت کم تر بخرد. پس شما مشکل از شخصیت شما و یا شغل و اجناس شما نیست.

تصویر شنیدن پاسخ منفی

شنیدن پاسخ منفی:

شندین پاسخ منفی یک پله پایین تر از اهانت به شما یا محصولتان است و باعث کاهش عزت نفس نمی شود. اما باعث می شود که شما از ادامه کار دلسرد شوید. شما برای مقابله با این مشکل باید یاد بگیرید که پشتکار و اراده خودتان را تقویت کنید.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می گوید: زمانی که من مشاور املاک بودم قبل از شروع کار یک لیست طولانی از خانه ها می نوشتم و به خودم قول می دادم که تحت هر شرایطی تا آخر وقت این خانه ها را به مردم نشان دهم. در این میان بسیار نه می شنیدم و بسیاری به من اهانت می کردند اما چون به خودم قول داده بودم که باید تا انتهای لیست بروم، ادامه می دادم.

جالب است بدانید من که از همه مشاورین سن کم تری داشتم، با این تکنیک از همه آنها بیشتر می فروختم. چون که آنها وقتی از صبح تا ظهر چند پاسخ منفی می شنیدند، انرژی خودشان را از دست می دادند و دیگر تمایلی به ادامه داشتن نداشتند.

سرد شدن و کاهش انگیزه یکی از رایج ترین مشکلات فروش است. اگر می خواهید درگیر این شرایط نباشید. باید مثل دارن هاردی یک هدف گذاری برای خودتان کنید و همچنین تلاش کنید که با پشتکار بالا به آن هدف عمل کنید.

هدف گذاری:

نداشتن هدف در فروش یکی دیگر از مشکلات فروش می باشد. همانطور که در مثال دارن هاردی به آن اشاره شد، شما اگر بتوانید برای خودتان هدف بگذارید، علاوه بر این که دیرتر دلسرد می شوید، بلکه راحت تر برنامه ریزی می کنید و برنامه خودتان را از روز قبلی می دانید.

شما برای هدف گذاری می توانید، از قبل تعیین کنید که در هر روز به چند نفر قصد فروش دارید. برای تعیین تعداد افرادی که می خواهید محصول به آنها بفروشید، باید در یک روز کاری ببینید که به چند نفر محصول می فروششید؛ سپس تلاش کنید که چند نفر به آنها اضافه کنید و برای فروش برنامه ریزی کنید.

صاحب کالا بودن:

یکی دیگر از مشکلات فروش در ایران و اکثر نقاط جهان این است که فروشندگان فکر می کنند که می خواهند کالایی که مال خودشان است را به دیگران بفروشند. به همین دلیل زمانی که مشتری درباره محصول شما کمی تند صحبت می کند، نسبت به او گارد می گیرید.

شما باید قبول کنید که بیش از آن که صاحب کالا باشید، دوست مشتری هستید. شما باید تلاش کنید که نیاز مشتریان را به خوبی از صحبت های آنها استخراج کنید و در نهایت بهترین محصول را به آنها پیشنهاد دهید.

تصویر مشکلات فروش اینترنتی

مشکلات فروش اینترنتی:

با گسترش کسب و کار های آنلاین، برخی از مشکلات فروش در فضای آنلاین وجود دارد. برای مثال اعتماد مشتریان یکی از این مشکلات  است. اصولا زمانی که مشتری نمی تواند کالای شما را ببینید دیر تر به شما اعتماد می کند.

درست است که شرکت هایی مثل دیجی کالا توانسته است اعتماد مشتریان را به خوبی جلب کند، اما زمانی که شما تازه کسب و کار آنلاین راه اندازی می کنید، جلب اعتماد یکی از چالش های اساسی می باشد. برای به دست آوردن اعتماد کافی است دو کار را انجام دهید.

۱-استفاده از رضایت مشتریان:

اگر شما در سایت یا پیج اینستاگرام خودتان، از رضایت مشتریان خودتان ویدیو تهیه کنید. زمانی که مشتریان شما در می یابند که عده ای پیش از خودشان از شما خرید کرده اند و از خریدشان راضی بوده اند، خیالشان راحت می شود و به در مدت زمان کم تری به شما اعتماد می کنند.

۲- حضور در صفحه اول:

اگر شما برای خودتان سایت دارید، باید بدانید یکی از مهم ترین عواملی که اعتماد مشتریان را به خودش جلب می کند، این است که شما در صفحه اول حضور داشته باشید. همچنین هر چه رتبه سایت شما در صفحه اول بالاتر باشد، نه تنها احتمال بازدید شما بیشتر است، بلکه مشتریان نیز راحت تر به شما اعتماد می کنند.

۳- فالوور زیاد:

اگر قصد فعالیت در اینستاگرام را دارید، باید بدانید که هر چه فالوور شما بیشتر باشد، راحت تر می توانید اعتماد مشتریان را جلب کنید. اما منظور ما این نیست که شما تا زمانی که فالوور بالایی نداشته باشید، نمی توانید فروش داشته باشید.

بسیاری از پیج ها با ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ فالوور هم فروش دارند. اما با فالوور بالاتر راحت تر اعتماد می کنند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که فالوور های شما باید ارگانیک باشد. هرگز به استفاده از فالوور فیک یا شرکت در کمپین های مختلف افزایش فالوور فکر هم نکنید.

کلام آخر:

در آخر باید این را به شما بگوییم درست است که مشکلات فروش زیاد است اما هنر شما به عنوان یک فروشنده حرفه ای این است که طوری مشتری را جذب خودتان کنید که اصلاً به مخالفت با شما فکر نکند و فقط بخواهد که از شما محصول بخرد. لازمه این کار هم گوش کردن به نیازها و حرف های مشتری و پس از آن ارائه بهترین پیشنهاد با توجه به نیاز مشتری می باشد.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد