برند رولکس

در هر بخش و زمینه ای برند های زیادی در جهان وجود دارد اما در میان تمام برند ها برخی هستند که مانند یاقوت می درخشند. آنطور که تمام یا بیشتر مردم جهان یا از آن برند خرید کرده اند و یا در آرزوی خرید کردن از آن هستند. امروز و در این مقاله به بررسی یکی دیگر از این برند های معروف و بسیار پر طرف دار به نام برند رولکس می پردازیم. برندی که آوازه اش از سوئیس گرفته تا خاورمیانه و آفریقا و تمام یا اکثر سیلیبریتی های جهان از ساعت های مچی اش استفاده کرده اند. با توضیحاتی که دادم مطمئنا شما هم به یاد برند رولکس افتادید!!! برندی که در زمینه ی ساعت های مچی فعالیت می کند و اکثر بازار را در بین سرمایه داران به دست دارد.

 

تاریخچه ی برند رولکس:

 

تاریخچه ی برند رولکس

 

در همه ی برند ها و موفقیت ها چند چیز مشترک وجود دارد.از جمله اینکه همه ی برند ها از یک ایده شروع شده اند. ایده ای که به صورت ناخودآگاه به ذهن خالق اثر ورود  کرد و بعد از ایده پردازی و تجزیه و تحلیل ایده،به صورت یک عمل به اجرا در آمد.

رولکس نیز همچنین سرگذشتی دارد چون به صورت یک ایده به ذهن آقای آلفرد دیویس و برادر ناتنی اش هانس ویلسدروف رسید و آن هنگام آن دو برادر تصمیم گرفتند که در زمینه ی ساعت های مچی فعالیت کنند. اما همانند هر ایده ی جدیدی که شکل می گیرد. در ابتدای کار چیز خاصی روشن نبود و آن دو برادر تنها می دانستند که باید در زمینه ی ساعت سازی تغییری ایجاد کنند.

 

چون تا آن زمان ساعت های مچی که تولید می شد علارغم اینکه از زیبایی خاصی برخوردار نبودند به هیچ وجه دقت لازم را نیز نداشتند و همین عامل باعث شده بود که استفاده کردن از ساعت های مچی به حداقل میزان خود برسد. همین مورد،نیازی بود که آقای دیویس به آن پی برد و سعی کرد با برطرف کردن این نیاز هم خلق ارزش کند و هم با کمک کردن به جامعه ی جهانی و ارائه کردن یک محصول با کیفیتِ لوکس،به درآمد کلانی برسد.

اما این پایان کار نبود و این ثروت اندوزی باعث نشد جاه طلبی های این دو برادر فروکش کند.بلکه روز به روز بر میزان این شوق و انگیزه افزوده شد و همین باعث شد که بعد تقریبا یک صده از آن روز ها، برند رولکس به عنوان لوکس ترین ساعت جهان شناخته شود و فاصله ی زیادی با رده های دوم و سوم داشته باشد.

 

فرایند تولید ساعت رولکس 

 

فرایند تولید ساعت رولکس

 

همان طور که گفته شد ابتدا برادران دیویس و ویسلدروف تصمیم گرفتند،موتور های سوئیسی هرمان را به انگلستان وارد کنند و با فروش این موتور های ساعت دستی، به ساعت فروش های انگلستانی از جمله آقای دنیسون، کسب درآمد کنند. اما این پایان کار نبود زیرا آن ها طوری با سازنده های ساعت توافق می کردند که هنگام ساخت ساعت، اول نام دو برادر بر روی عقربه های ساعت نقش ببندد تا همه ی علاقه مندان با این نام آشنا بشوند.

 

این نکته نشان می دهد که دو برادر،از همان اول به دنبال ساخت یک برند شخصی بودند که این ایده روز به روز کامل تر شد و آنها به آنچه که می خواستند نزدیک تر شدند. این ایده (فروش موتور های ساعت) بسیار پولساز بود چون در طول تاریخ،دلالان و واسطه ها همیشه سود بیشتری از تولید کننده و فروشنده ی نهایی دریافت می کردند.

 

بعد از مدتی که این گونه پیش رفت،دیویس و برادرش تصمیم گرفتند که با تولید بند ساعت های فلزی،تنوعی در ساعت ها بوجود بیاورند. البته موفق نیز بودند چون اولین جرقه ای شد برای ادامه ی نوآوری های برند رولکس که تا همین الان نیز این فرایند ادامه پیدا کرده است.

 

با تولید این بند ساعت ها و استفاده فراگیر آن در میان مردم و خریداران. دیویس تصمیم گرفت که اولین دفتر رولکس را در سوئیس بنیانگذاری کند اما به دلایلی مدیریت اداره ی این دفتر را به شخصی دیگر واگذار کرد و خود او به کار های مهم تر و گسترش برندش مشغول شد.

 

 

انتخاب نام برند رولکس

 

در سال 1908 زمانی که برند تولید شده روز به روز در حال رشد و پیش روی بود. دویس به این نتیجه رسید که باید برای این برند نامی مستقل انتخاب کند. نامی که تفاوت و تمایز را به بهترین شکل ممکن،ارائه دهد و باعث شود توجه علاقه مندان جلب شود.

 

دیویس در مورد انتخاب نام برندش این گونه می گوید: به راستی که انتخاب کردن نام برای برند،یکی از مهم ترین فاکتور ها در به موفقیت رسیدن آن مجموعه و کمپانی است. زیرا این نام است که گسترده می شود و مرز ها را می پیماید! این نام است که توجه هارا جلب می کند و باعث می شود مردم به برند جلب شوند.

 

پس کسی که این گونه در مورد انتخاب کردن نام برند حساسیت به خرج می دهد باید هم نامی انتخاب کند که هم تمایز به خرج دهد و هم باعث فروش بیشتر شود. دیویس در مورد نحوه ی انتخاب کردن نام برند رولکس توسط خودش این گونه می گوید : روزهای زیادی بود که انتخاب کردن نام برای برند، به یکی از چالش های اصلی من تبدیل شده بود به طوری که شبانه روز در این فکر بودم که آیا باید اسم یک شخص را انتخاب کنم و یا یک اسم لوکس و خاص!!

ناگهان روزی که در شهر در حال گشت بودم به یک باره نام برند به من الهام شد و در آن هنگام فقط به خودم گفتم Yes همین است اسمی که به دنبالش می گشتم.

چون من در انتخاب کردن نام برای برند 2 فاکتور را در اولویت قرار داده بودم. 1) نام برند باید طوری باشد که در اکثر یا همه ی زبان های دنیا به صورت ساده خوانده شود و 2) باید کوتاه و جذاب باشد تا طراحان ما بتوانند آن نام را در پشت ساعت و یا در میان عقربه ها نقش ببندند.

 

مشکلی که نام برند(رولکس) ایجاد کرد 

مشکلی که نام برند(رولکس) ایجاد کرد

 

در ابتدای مقاله گفته شد که در ابتدا مخفف اسم دیویس و برادرش و البته خرده فروش ها بر روی ساعت ها نقش می بست اما عملا با انتخابی که دیویس کرده بود دیگر این امکان وجود نداشت که خرده فروش ها با فروش ساعت،به شهرت برسند و همین دلیل باعث نارضایتی آنها از اسم این برند شد چون عقیده داشتند آن ها دیگر نمی توانند با یک تیر 2 نشان بزنند و هم زمان با درآمد زایی به یک انسان مشهور تبدیل شوند.

 

به همین دلیل نیز به مخالفت با برند رولکس بر آمدند و تصمیم گرفتند دیگر از دیویس خریداری با این مارک و اسم نداشته باشند. دیویس با انتخابی که کرده بود عملا خود را درگیر یک چالش بزرگ کرده بود. چالشی که به طور قطع می توانست با پیروی کردن از شر ایط سابق رخ ندهد.

 

در همان روز ها بسیاری از دوستان دیویس به او پیشنهاد کردند که اسم برند را دوباره به شیوه ی سابق هک کند و از تصمیمی که گرفته است منصرف شود. اما به راستی که انسان های موفق ایمان و باور زیادی به خود و تصمیمی که می گیرند دارند و همین ایمان و باور باعث می شود که یک لحظه نیز در انتخابی که می کنند شک نکنند و دوباره به عقب بر نگردند حتی با وجود تمام سرزنش ها و چالش های احتمالی راه.

 

 

نوآوری هایی که رولکس بوجود آورد

1)ساخت اولین ساعت ضد آب در جهان :

در سال های اخیر به دلیل اینکه وجود ساعت های ضدآب، روتین و فراگیر شده است.تکنولوژی بسیار پیشرفته شده است و بسیاری از افراد با گوشی های موبایل خود به ساعت نگاه می کنند اهمیت این مورد شاید کاهش پیدا کرده باشد.

اما لطفا تجسم کنید در جهانی زندگی می کنید که هیچ موبایل و تلفن همراهی وجود ندارد،عملا دنیا در خلا امکانات و تکنولوژی قرار گرفته است. و شما مجبور هستید با ساعت هایی دست و پنجه نرم کنید که با اولین تماس با سطح آب،یا برای همیشه نیم سوز می شوند و یا دیگر کلا کار نمی کنند.

حالا از شما می خواهم به این فکر کنید اگر در چنین زمانی ساعتی اختراع شود که تحت هر شرایطی و بعد از بارها تماس با آب سالم بماند. آیا شما دوست ندارید صاحب چنین ساعتی باشید؟ آیا این یک نوآوری جذاب به حساب نمی آید؟ خوشحالم که حالا قبول دارید اختراع این چنین ساعتی،از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

 

2) ساعت ها می توانند دو کاره باشند :

 

این شعاری بود که آقای دیویس در برند رولکس به آن باور داشت و به همین دلیل نیز تصمیم گرفت مجددا تغییری در ساختار و کارایی ساعت های برند خودش ایجاد کند. بله برند رولکس اولین کمپانی ساعت سازی در جهان بود که ساعت هایش علارغم نشان دادن زمان شبانه روزی، این مجوز را گرفتند که به عنوان کرنومتر نیز از آنها استفاده شود.

با این اتفاق عملا ساعت های رولکس یک تمایز دیگر ایجاد کرد و به مشتری بهانه ای دیگر داد که از آنها خرید کند. چون در این صورت کسی که به کرنومتر نیاز دارد به جای خرید کرنومتر، تصمیم می گیرد ساعتی از برند رولکس خرید کند چون در این صورت علارغم داشتن یک کرنومتر که به آن نیاز داشت،صاحب یک ساعت لوکس و زیبا نیز می شود.

 

3) کارایی بالا حتی در اعماق دریا :

 

در مورد اول خاطر نشان کردیم که رولکس اولین کمپانی بود که ساعت های ضد آب را تولید کرد اما اکنون می خواهیم به شما بگوییم که رولکس به همین نیز راضی نبود و بعد از این مهم،تصمیم گرفت ساعت هایی را طراحی کند که در 100 متر زیر اعماق آب نیز همان کارایی را داشته باشد که در خشکی دارد.

دلیل و انگیزه ی رولکس برای انجام این کار هم بالا بردن کیفیت محصولاتش بود و هم دلیلی برای ملوانان و شناگران ایجاد کرد که آنها هم می توانند با یک تیر 2 نشان بزنند. اما دلیل مهم تر برای انجام این کار،نشان دادن قدرت و شوآف شرکت رولکس بود.

چون بعد از اختراع این نوع ساعت،رولکس تمام آگهی های تبلیغاتی و بنر های نشر اخبار را کرایه کرد تا با ادعایی بالا به همه نشان دهد که چه قدرتی دارد و می تواند هرچیزی را که به عنوان یک چالش در ذهن مخاطب شکل گرفته است،به یک فرصت تبدیل کند.

 

4) ساخت اولین ساعتی که این قابلیت را داشت،روز و تاریخش به صورت خودکار تغییر کند:

 

جایی نوشته بود اول شدن آسان است اما چیزی که واقعا سخت و مشکل است،اول ماندن است!!! کاری که رولکس به بهترین شیوه ی ممکن در این یک قرن انجام داده است پس اگر کسی از شما بپرسد، الگوی شما در استمرار چه کسی یا چه برندی است؟بگویید بهتر از رولکس در این مورد وجود ندارد.

چون حتی سلطه ی رونالدو و مسی تنها 15 سال طول کشید یا کمپانی های بزرگی چه در داخل چه خارج از کشور بعد از چند سال شماره یک بودن، آرام آرام به دست فراموشی سپرده شدند.اما رولکس نه تنها فراموش نشد بلکه روز به روز جذاب تر و دوست داشتنی تر شد.

 

استراتژی بازاریابی رولکس چگونه است ؟

 

برخلاف بسیاری از برند های معروف که از شبکه های مجازی و تبلیغات گسترده برای فروش محصولات خود استفاده می کنند. رولکس بیشتر تمرکزش را بر روی تبلیغاتی قرار داده است که به وسیله ی  اینفلوئنسرها و افراد مشهور انجام می گیرد.

 

با این ترفند و نشان دادن علاقه ی چهره ها به رولکس، این باور در مردم شکل می گیرد که اگر بد بود،کریستیانو رونالدو ساعتش را بدست نمی کرد یا اگر بد بود راجر فدرر از آن در مراسم های رسمی استفاده نمی کرد! همین باور باعث می شود که شخص خرید کند.

 

اما همه چیز از اینجا شروع می شود. چون رولکس از کیفیت محصول خود ایمان دارد به همین دلیل از این ترفند برای به تله انداختن اشخاص استفاده می کند چون می داند هر شخصی که این ساعت ها را خرید کرد،به یک مشتری راضی تبدیل می شود و از آنجا همانند کسی که از نتورک مارکتینگ پورسانت می گیرد،(البته بدون هیچ پرداختی) شروع به تعریف و تمجید کردن از برند رولکس می کند و همین باعث می شود که یک خریدار چند مشتری دیگر را روانه ی فروشگاه های رولکس کند.

 

پیشنهاد ما به شما : برند تیسوت

 

سخن پایانی:

بسیار خرسندم که تا انتهای این مقاله با ماهمراه بودید. دوست دارم در انتهای این مقاله به این نکته اشاره کنم که تداوم و استمرار رمز اصلی موفقیت رولکس بود و است!! آیا شما به عنوان کسی که این مقاله را تا به اینجا خوانده ای، در شغلی که انتخاب کرده اید، استمرار را سرلوحه کارتان قرار داده اید ؟؟

 

پاسخ های خودتان را در بخش نظرات کاربران،برای ما بارگذاری کنید. مطمئن باشید بچه های ما در سریع ترین زمان ممکن به همه ی سوالات و پاسخ های شما پاسخ خواهند داد. زنده و در امان خدا باشید.

 

 

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید