ارز ریپل

پروژه ریپل برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط کریس لارسن و جد مک کالب راه اندازی شد. امروز نه تنها ارز ریپل در دنیای ارز دیجیتال وجود دارد، بلکه از ریپل به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتال جهانی برای تراکنش های مالی استفاده می شود. کار اصلی سیستم ریپل، مبادله کردن ارز های مختلف است که مشابه سیستم بانک ها و صرافی های مختلف برای معامله ارز های مختلف است.
ریپل نام شبکه جهانی و پروژه است و ارز ریپل یا بهتر است بگوییم توکن مورد استفاده ارز دیجیتال با نماد XRP شناخته می شود. ارز ریپل به عنوان یک مکانیسم میانی مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل می کند.
ریپل بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز منبع باز و همتا به همتا کار می کند که امکان انتقال یکپارچه پول را به هر شکلی، خواه دلار، ین، یورو، یا ارزهای دیجیتال، مانند لایت کوین یا بیت کوین، می دهد. ریپل یک شبکه پرداخت جهانی است و بانک های بزرگ و خدمات مالی را در میان مشتریان خود به حساب می آورد. XRP در محصولات خود برای تسهیل تبدیل سریع بین ارزهای مختلف استفاده می شود

ریپلنت چیست و چطور کار می کند؟

 

ریپلنت چیست و چطور کار می کند؟

 

نام شبکه ای که ارز ریپل برای بانک ها و موسسات مالی ایجاد کرده است ریپلنت است. برای درک نحوه عملکرد سیستم، ساختار انتقال پول را در نظر بگیرید که در آن دو طرف در دو طرف معامله از واسطه‌های دلخواه خود برای دریافت پول استفاده می‌کنند. در واقع، ریپل به عنوان یک سرویس حواله دیجیتال عمل می کند. یک روش غیررسمی برای انتقال پول است که بدون محدودیت مکانی و بدون اینکه نیاز به پول فیزیکی باشد در واقع جابجایی ارز انجام می شود شود.
تصور کنید که علی باید 100 میلیون برای رضا که در شهر دیگری زندگی می کند بفرستد. علیوجوه ارسال به رضا را در اختیار واسطه خود یعنی، احمد قرار می دهد. علی همچنین یک رمز عبور مخفی ارائه می دهد که رضا برای دریافت وجوه در شهر خود باید به درستی به آن پاسخ دهد. احمد به نماینده رضا، همایون، از جزئیات تراکنش – گیرنده، وجوهی که باید بازپرداخت شود، و رمز عبور اطلاعاتی می دهد. اگر رضا رمز عبور درست را به همایون بدهد، همایون 100 میلیون را به رضا می دهد.

 

ساختار ریپل

 

با این حال، پول از حساب همایون کسر می شود ، به این معنی که احمد 100 میلیون به همایون بدهکار است (که در تاریخ بعدی تسویه خواهد شد). همایون می‌تواند دفتری از تمام بدهی‌های احمد را که در یک روز توافق شده پرداخت می‌کند، ثبت کند یا تراکنش‌های متقابلی انجام دهد که بدهی را متعادل کند. به عنوان مثال، اگر همایون همچنین نماینده یک شخص دیگر به نام زهرا بود و زهرا نیاز به انتقال 100 میلیون به حسین، که نماینده آن احمد است، داشت، 100 میلیون بدهی به همایون را متعادل می کرد، زیرا این پول از حساب احمد پرداخت می شود.

اگرچه شبکه ریپل کمی پیچیده تر از این مثال است، اما اصول اولیه نحوه عملکرد سیستم ارز ریپل را نشان می دهد. از مثال بالا، می توان دریافت که اعتماد برای شروع یک معامله لازم است.

ریپل از یک رسانه، معروف به gateway، به عنوان حلقه در زنجیره اعتماد بین دو طرفی که می‌خواهند معامله کنند، استفاده می‌کند. gateway به عنوان واسطه اعتباری عمل می کند که ارزها را از طریق شبکه ریپل به آدرس های عمومی دریافت و ارسال می کند. هرکس یا هر کسب و کاری می تواند ثبت نام کند و gateway ای را باز کند که به ثبت کننده اجازه می دهد به عنوان واسطه مبادله ارز، حفظ نقدینگی و انتقال پرداخت ها در شبکه عمل کند.

 

ارز ریپل XRP

ارز دیجیتال XRP به عنوان پل ارتباطی با سایر ارزها عمل می کند. بین هیچ فیات/ارز دیجیتالی تبعیض قائل نمی‌شود، که تبادل هر ارزی را با ارز دیگری آسان می‌کند. هر ارز در اکوسیستم gateway خاص خود را دارد – به عنوان مثال، CADBluzelle، BTCbitstamp، و USDsnapswap. اگر ریور بیت کوین را به عنوان پرداختی برای خدمات ارائه شده به لارنس می خواست، لاورنس لزوماً نباید بیت کوینی در اختیار داشته باشد. او می تواند پرداخت را به درگاه خود به دلار کانادا (CAD) ارسال کند و ریور می تواند بیت کوین را از gateway خود دریافت کند. برای شروع یک تراکنش کامل به یک gateway نیازی نیست. می توان از چندین gateway استفاده کرد که زنجیره ای از اعتماد را در میان کاربران تشکیل می دهد.

نگهداری موجودی با درگاه، کاربر را در معرض ریسک طرف مقابل قرار می دهد، ریسکی که در سیستم بانکداری سنتی نیز وجود دارد. اگر gateway به تعهدات خود عمل نکند، کاربر ممکن است ارزش پول خود را در آن gateway از دست بدهد. بنابراین، کاربرانی که به یک gateway اعتماد ندارند، می توانند با یک gateway مطمئن معامله کنند که به نوبه خود با gateway “غیر قابل اعتماد” سروکار دارد. به این ترتیب IOU از طریق gateway مورد اعتماد یا دارای گواهی اعتبار قابل معامله خواهد بود. ریسک طرف مقابل برای بیت کوین ها (و اکثر آلتکوین ها) اعمال نمی شود زیرا بیت کوین کاربر، IOU یا مسئولیت کاربر دیگری نیست.

ریپلنت چگونه کار می کند

شبکه ریپل با سیستم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین یا سیستم اثبات سهام (PoS) مانند ارز کاردانو اجرا نمی شود. در عوض، تراکنش‌ها به پروتکل اجماع متکی هستند تا مانده حساب‌ها و تراکنش‌های سیستم را تأیید کنند. اجماع برای بهبود یکپارچگی سیستم با جلوگیری از هزینه مضاعف کار می کند.

کاربر Ripple که یک تراکنش را با چندین gateway آغاز می کند، اما سعی می کند همان 100 دلار را به سیستم های gateway ارسال کند، همه تراکنش ها به جز اولین تراکنش حذف می شود. گره های توزیع شده منفرد با اجماع تصمیم می گیرند که کدام تراکنش اول انجام شود. تأییدها فوری هستند و تقریباً پنج ثانیه طول می کشد. از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که تصمیم بگیرد چه کسی می تواند یک گره راه اندازی کند و تراکنش ها را تأیید کند، پلتفرم ریپل به عنوان غیرمتمرکز توصیف می شود.

Ripple تمام IOU ها را در یک ارز معین برای هر کاربر یا gateway ردیابی می کند. اعتبارات IOU و جریان های تراکنش که بین کیف پول های ارز ریپل رخ می دهد، در دفتر اجماع ریپل به صورت عمومی در دسترس هستند. اما حتی با وجود اینکه تاریخچه تراکنش های مالی به صورت عمومی ثبت شده و در یک بلاک چین در دسترس قرار می گیرد، داده ها به شناسه یا حساب هیچ فرد یا کسب و کاری مرتبط نیستند. با این حال، سابقه عمومی همه معاملات (به عنوان مثال، زنجیره بلوکی) اطلاعات را مستعد اقدامات بی‌نام‌سازی می‌کند.

مشتریان بزرگ ریپل

 

مشتریان بزرگ ریپل

 

American Express، UniCredit از معروف ترین شرکت های خدمات پرداخت هستند که از خدمات ارز ریپل استفاده می کنند. همچنین برخی از بانک های بزرگ جهان نیز با رپیل همکاری می کنند. ارز ریپل برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که علاقه به تغییر ساختارهای سنتی بانکی هستند به دنبال ایجاد شبکه ای است که بانک ها و موسسات مالی بتوانند در آن شبکه به شکل کلاسیک خود فعالیت کنند.

 

کلام آخر

از آنجایی که ارز ریپل پروژه ارزشمندی دارد می تواند به آینده این ارز امیدوار بود. عموماً‌ ارز هایی که ماموریتی ارزشمند برای خود انتخاب می کنند که طی آن می توانند خدمات خوبی به بشریت ارائه کنند، آینده امیدوار کننده ای دارند.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید