آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

بهترین راهکار های بالا بردن اعتماد به نفس

بهترین راهکار های بالا بردن اعتماد به نفسReviewed by مدیر سایت on Sep 26Rating:

بالا بردن اعتماد به ‌نفس زمانی بسیار آسان می شود که شناخت خوبی از خودمان داشته باشیم.بالا بردن اعتماد به نفس نقش به سزایی در رسیدن به اهداف دارد یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث ضعف در اعتمادبه‌نفس می‌شود، نداشتن شناخت کافی از خودمان است. به‌طوری‌که می‌توان باکمی آگاهی از خودمان به‌راحتی اعتماد به‌ نفسمان را بالا ببریم. با راهکارهایی که در ادامه خواهم داد می‌توانی اعتماد به‌ نفست را بارها بالاتر ببری. در مقاله‌ی اعتماد به ‌نفس گفتیم که اعتماد به‌ نفس باورها، احساسات و عواطفی هست که فرد نسبت به خود دارد. بنابراین می‌توان گفت با شناخت بهتر خود می‌توان به اعتمادبه‌نفس بیشتری دست پیدا کرد.

تاثیر نگرش مثبت در بالا بردن اعتماد به نفس

شناخت هر فرد نسبت به موضوعی، مسئله‌ای یا اتفاقی به نوع نگاه او بستگی دارد. به بیانی بهتر فرد با شناخت شخصی خود، نسبت به موضوعات عکس‌العمل نشان می‌دهد. این در صورتی است که اگر فرد درک درستی از موضوعات مختلف نداشته باشد، خیلی راحت دچار خطا می‌شود. خیلی مواقع واقعیت با چیزی که ما فکر می‌کنیم، می‌بینیم و درک می‌کنیم، فاصله‌ی بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که موضوعی یکسان، می‌تواند در دو فرد، دو نوع عکس‌العمل متفاوت داشته باشد. این‌ها را گفتم که بگویم شما می‌توانید با شناخت بهتر و بیشتر خودتان، گره‌های وجودی‌تان را که مانع از داشتن اعتمادبه‌نفس می‌شود را بشناسید و آن‌ها را بازکنید و به بالا بردن اعتماد به نفس خود کمک کنید.بالا بردن اعتماد به نفس به فن بیان و تمرکز حواس و کسب و کار موفق کمک میکند

اعتماد به‌ نفس کجاها ضعیف می‌شود؟

تفکر یا همه‌یاهیچ_صفر یا صد:

فردی که دارای چنین تفکری است به‌ندرت احساس اعتماد به‌ نفس می‌کند. اعتماد به‌ نفس در این افراد به‌صورت افراطی بالا و پایین می‌رود. یا از موضوعی که بر وفق مرادشان بوده خیلی خوشحال می‌شوند ج-و احساس قدرت و اعتمادبه‌نفس می‌کنند و یا در مواقع خلاف این به‌طور کامل از خود ناامید شده و همه‌چیز را بد می‌بینند. افرادی که صفر و صد هستند معمولاً از عبارت: بدتر از این نمی‌شود! هر چی بدبختی مال منِ! و… استفاده می‌کنند.

تعمیم دادن: 

تعمیم دادن به معنی این است که یک شخص اگر نظری در مورد چیزی داشته باشد آن را در هر شرایطی به همه‌چیز ربط می‌دهد. مثلاً اگر در کسب‌ و کاری از طرف شریک یا همکارش ضربه‌ای بخورد، همه را بد می‌داند. همه در نظر این فرد بد هستند. اگر ذهنیت خاصی از فردی، شرایطی و… داشته باشد آن را به همه نسبت می‌دهد. اگر کارمند نامنظمی داشته ازنظر او همه‌ی کارمندان آدم‌های نامنظمی هستند.

این نگرش هم به‌نوعی باعث پایین آمدن اعتماد به‌ نفس می‌شود. فردی که چشم‌بسته همه‌چیز را تأیید و یا رد می‌کند، انسان باثباتی نیست. این مورد را این‌گونه برایتان قابل‌درک می‌کنم که بدانید: شما همیشه بد نبوده‌اید، همیشه شکست نخورده‌اید، همیشه ناتوان نبوده‌اید، قطعاً مواردی در زندگی هر فرد پیدا می‌شود که به آن افتخار کند. بنابراین از عباراتی چون من همیشه نمی‌فهمم، من همیشه از عهده‌ی کارهایم برنمی‌آیم، من همیشه… ، اگر اتفاقی افتاد آن را به همه‌ی شخصیت خودتان تعمیم ندهید. شما انسانید، هر اتفاقی ممکن است پیش بیاید.

 

نوع برداشت منفی: 

معمولاً هیچکس و هیچ‌ چیز نه آنقدر بد است که ما می‌گوییم و نه آنقدر خوب است که فکر می‌کنیم. این برداشت‌ها به نوع نگاه ما بستگی دارد. شما ویژگی‌هایی دارید، چه خوب و چه بد. دیگران هم همین‌ گونه اند. خوبی‌هایی دارند و بدی‌هایی هم دارند. سعی کنید همیشه به نکات مثبت خود و دیگران توجه کنید. این هم به شما اعتماد به‌ نفس می‌دهد و هم به آن‌ها اجازه‌ی ابراز وجود و اینکه خودشان باشند.

قضاوت ممنوع:

حتی‌الامکان قضاوت نکنید. قضاوت کردن چگونه اعتماد به‌ نفس ما را کم می‌کند؟ کافی است رفتاری، بی‌توجهی، خشمی و… ببینید و آن را به نادرستی قضاوت کنید. فردی که هر مسئله‌ای او را ناراحت کند اعتماد به‌ نفس پایینی دارد. در بیشتر مواقع برداشت و قضاوت ما اشتباه است. خودتان را اذیت نکنید، در اکثر مواقع حدس و گمان ما اشتباه است. چون نسبت به شناخت خودمان و برداشت خودمان قضاوت کردیم. اگر مسئله‌ای پیش آمد مثلاً با بی‌توجهی همکارتان و یا هرکسی مواجه شدید، آن را به خود نگیرید. فوراً قضاوت نکنید: حتماً من مسئله‌ای دارم که این برخورد با من شد! این برداشت‌ها اعتمادبه‌نفستان را پایین می‌آورد. بنابراین به این توجه کنید.

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله فهمیدیم نوع نگرش ما نقش به سزایی در بالا بردن اعتماد به نفس دارد و اگر میخواهیم برای بالا بردن اعتماد به نفس تلاش کنیم باید از قضاوت کردن و تعمیم دادن وبرداشت منفی و صفر یا صد بودن امتناع کنیم.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ،ارتباط موثر

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.