آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

تاثیر هدف در مطالعه چیست؟

تاثیر هدف در مطالعه چیست؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 1Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۳ دقیقه می باشد.

مقدمه

داشتن هدف در مطالعه یک ارتباط موثر با یادگیری دارد.هدف در مطالعه انگیزه و بازده را زیاد می کند درنتیجه می توانیم مدیریت زمان را به دست بگیریم.هنگامی که به کمک هدف در مطالعه یادگیری بهتری داشتیم اعتماد به نفس ما ن نیز افزایش می یابد.

در واقع هر شخصی طبق عادتهای مخصوص به خود مطالعه خواهد کرد مثلا طریقه نشستن پشت تلویزیون  پس برای پیشرفت در مطالعه  باید این عادتهای غلط را کنار بگذاریم تا از آسیب دیدن جلو گیری کنیم.بنابراین به کمک آشنایی با مهارتهای مطالعه کیفیت یادگیری را بالا ببریم.

با عرض پوزش در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است.

نتایج هدف در مطالعه

 

اگر در فرایند مطالعه شخصی در صدد رسیدن به یک نتیجه خوب باشد نیازمند یک هدف واضح و روشن می باشد که آنها را مکتوب کند تا تمام شرایط را برای رسیدن به آن مهیا کنیم.

قبل از وارد شدن به  این  مبحث لازم می دانم  درباره هدف کمی توضیح دهم.در واقع بعضی چیز ها در زندگی ما هدف هستند و بعضی چیزها ارزش و بعضی از خواسته ها آرمان،باید هدف را از معیار های دیگر تفکیک کنیم؛در این حالت دقیقا خواسته خود را می دانیم و از تمام امکانات پیرامون خود استفاده می کنیم تا به وضعیت دلخواه خود برسیم.

در واقع هدف مانند یک نقشه راهنما می باشد که با داشتن آن می توانیم راحت تر به مقصد برسیم.متاسفانه طبق تحقیقاتی فقط 3% مردم دنیا اهداف خود را به صورت مکتوب نوشته اند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

دلایل نداشتن هدف

 • گروه اول از کسانی که هدف ندارند افرادی  هستند که فکر داشتن هدف به ذهنشان خطور نمی کند.
 •  گروه دوم کسانی هستند که با زحمت بسیار دنبال درآمدی به اندازه ی گذران زندگیشان هستند.این دسته اصلا وقتی برای برنامه ریزی و هدف گذاری ندارند.
 •  گروه سوم در حقیقت افرادی نا امید هستند که عقیده دارند اگر هدفی تعیین کنند به این خاطر که زندگی بسیار پیچیده است به نقطه ای دیگر خواهند رسید.
 •  گروه چهارم کسانی هستند که تمام امور را به دست تقدیر سپردند و برای تغییر زندگی هیچ تلاشی نمی کنند.
 •  گروه پنجم شامل افرادی می شوند که با هدف آشنایی ندارند و متاسفانه درصد بالایی از مردم جهان با این پدیده روبرو هستند.

مراحل تعیین هدف

برای تعیین هدف باید آن را کاملا بشناسیم و آن را از ارزش ها و آرمان ها تفکیک کنیم.

آرمان

برای مثال اگر شما بگویید که می خواهم پیشرفت کنم در واقع این یک آرمان است چون مشخص نکردید در چه چیزی خواهان رشد هستید یا تعریف خود را از خوشبختی بیان نکردید.

تاثیر هدف در مطالعه چیست؟

ارزش

اگر شما بگویید که من می خواهم در ورزش موفق بشوم یا ادامه تحصیل بدهم یا اخلاق خوبی داشته باشم در واقع یکی از ارزشهای خود را بیان می کنید چون فقط یک بعد از ابعاد قصدتان را مشخص کردید.

هدف

اگر شما بگویید که قصد دارم پولدار شوم و یک موسسه زبان انگلیسی تاسیس کنم  این کافی نیست و باید زمان،مکان،اندازه و شرایط آن را تعیین کنید.مثلا من یک موسسه در تاریخ 95.3.1 در ولیعصر در یک ساختمان به مساحت 200 متر با 5 استاد و یک مشاور متخصص  تاسیس می کنم که استاد ها فلان ویژگی ها،کلاس درس فلان ویژگی ها،سبک تدریس فلان صورت و شرایط ثبت نام فلان ویژگی ها را داشته باشد.

در واقع شما یک هدف روشن دارید و ذهن با مواجه شدن با این جزئیات احساس تکلیف می کند و این در واقع بیان همان هدف است.

بنابراین به یاد داشته باشید که اگر می خواهید هدف خود را بیان کنید مثلا هیچگاه این جمله را که می خواهم در کنکور رتبه خوبی بیاورم نگویید این یک هدف دقیق و روشنی نیست و به طور دقیق بگویید که چه رتبه ای و چه رشته ای و کدام دانشگاه ودر چه تاریخی  می خواهید وسپس شرایطی که برای رسیدن به آن رتبه و دانشگاه لازم است انجام دهید را لیست کنید.

مثلا روزی 6 ساعت مطالعه 7 ساعت خواب و 5 ساعت تست و 1 ساعت مرور و باز هم این موارد را جزئی تر بگویید.

در روزی 5 ساعت مطالعه چه درسهایی را مطالعه کنم و هر کدام را چند ساعت و دقیقا چه ساعتی آن را مطالعه کنم.

مثلا از ساعت 8 تا 10 شیمی و 10 تا 12 تست شیمی 3تا 5عربی و 5- 8 تست عربی و …..و اول صبح ساعت 7- 8

مرور و آخر شب 11-12 مرور.

نتیجه

از راه های افزایش تمرکز داشتن هدف در مطالعه می باشد و تمرکز حواس بالا از روش های تند خوانی است و مثل یک داروی تقویت حافظه باعث یادگیری بهتر می شود اما هدف گذاری نیز خود جسارت و شهامت می خواهد چرا که خیلی از مردم حتی جرعت فکر کردن به هدف را هم ندارند.

برای تعیین هدف نیاز است تفاوت آن با ارزش و آرمان را بدانیم و اهداف خود را با کامل ترین جزئیات ممکن بنویسیم.این کار باعث می شود مغز احساس وظیفه کند و تمرکز ذهن به روی رسیدن به هدف قفل شود.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

چند نکته در مورد انوع حافظه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. بنده خدا کاربر می‌گوید

  عالی بود! متشکرم!

 2. حسن فکری کاربر می‌گوید

  عالی بود مرسی