آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

آشنایی با روانشناسی مذاکره چاشنی پولساز در بازاریابی

آشنایی با روانشناسی مذاکره چاشنی پولساز در بازاریابیReviewed by صابر خلیلی on Feb 17Rating:

 

برای پیروزی در یک مذاکره چه چیزهایی را باید بدانیم؟ چه نکاتی وجود دارد که می دانستیم اما در ذهن خود آن ها را طبقه بندی نکرده بودیم؟ روانشناسی مذاکره چیست؟ چگونه میتوانیم از طریق روانشناسی مذاکره شانس پیروزی خود را افزایش دهیم؟ چه وقت باید مذاکره را قطع و چه زمان باید آن را ترک کنیم؟

این ها سوالاتی است که با طبقه بندی دانسته هایمان و افزودن آیتمهای جدید به آن میتوانیم شانسمان را در مذاکرات خود افزایش دهیم.

موفقیت های خود را در مذاکرات قبلی مان دسته بندی کنیم، چه اصل هایی باعث پیروزی ما شده است ، شکستهایمان را دسته بندی کنیم، چه اصل هایی را می باید رعایت می کردیم و نکرده ایم، چه استراتژی هایی را میتوانستیم اجرا کنیم و حالا با عبارت، ای کاش، از آن ها یاد می کنیم. طبقه بندی اصول روانشناسی مذاکره به ما کمک خواهد کرد تا به سوی یک مذاکره حرفه ای گام برداریم.

اصول کلی برای روانشناسی مذاکره

 

روانشناسی مذاکره

 

1-کتمان اساسی ترین خواسته، یک اصل مهم

اولین نکته ای که در روانشناسی مذاکره به شما ارائه می دهیم کتمان خواسته ها می باشد. همیشه در مذاکرات اساسی ترین هدف مذاکره مورد کتمان قرار می گیرد. با شناخت موضوع مورد کتمان که به صورت مکرر شخص آن را پنهان میدارد میتوانیم به اساسی ترین خواسته او پی ببریم.

این مورد به ویژه در فرهنگ متکی به تعارف ما ایرانیان که کاملا مصداق بیشتری دارد. مثلا زمانی که به یک فروشگاه مراجعه می کنید وقتی راجع به بهای کالا می پرسید، حتما این عبارت را خواهید شنید: قابلی ندارد.

اگر بهای کالا مهم نیست سوال اساسی این است که شما برای چه به فعالیت در فروش که مبادله کالا با پول است مشغول شده اید؟ ناگفته پیداست که اساسی ترین خواسته هر فروشنده ای پرداخت بهای کالا از سوی شماست.

به یاد دارم دوستی از ترکیه مهمان من بود و واکنش جالبی را در ازای این تعبیر از خود نشان داد. دوست فروشنده ما تا حدی به زبان استانبولی آشنایی داشت و وقتی تعارف کرد دوست من تشکر کرد،کالا را برداشت و از وی خداحافظی نمود!!

واکنش فروشنده و نگاه مبهوت او به این جریان، اصل اساسی مورد کتمان را تایید میکرد!

تا چه حد ما در مذاکراتمان هدف اصلی را پنهان می کنیم؟ و اگر مذاکره کننده ای به این اصل واقف باشد چقدر ساده میتواند هدف نهایی ما را شناسایی کند. در مذاکرات خود شناسایی کنیم هدف اصلی مورد کتمان طرف مقابل چیست، آن را شناسایی کنیم تا حول محور مذاکره و هدف اصلی آن برنامه ریزی نماییم.

 

2-اهمیت دیده شدن از بازوی سمت راست

 

روانشناسی مذاکره

 

نکته بعد که در روانشناسی مذاکره باید رعایت کنیم اهمیت دیده شدن از بازوی سمت راست است. همه با تعبیر نگاه چپ-چپ آشنا هستیم و واقعیت این است که وقتی شخصی از سمت چپ به ما مینگرد شانس موفقیت ما را در مذاکره کاهش می دهد، چون نگاه از این موضع شخص را در موقعیت مخالفت با شما قرار خواهد داد.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم زبان بدن حتما توصیه می کنم یکی از کتابهای بزرگان فروش را در این زمینه مطالعه کنید، حتما دانستن مفاهیم زبان بدن به پیروزی شما در مذاکره کمک زیادی خواهد کرد.

3-اهمیت ارزیابی بازده هوشی طرف مذاکره کننده

 

روانشناسی مذاکره

 

یکی دیگر از اصول روانشناسی مذاکره آشنایی با بهره هوشی طرف مقابل شما می باشد. در مذاکره با افرادی که دارای ای کیوی بالایی هستند یا تجربه بالایی در مذاکره دارند، سرعت عمل پایین شما به از دست رفتن مذاکره خواهد انجامید.

این افراد با اتکا به هوش بالا و تجربه خود به پیش بینی رفتاری وگفتاری ما خواهند پرداخت، پس بهتر است جملات خود را کوتاه کنیم و ازجملات موجز وکوتاه و اثر گذار استفاده نماییم، سر رفتن حوصله این افراد با سرعت عمل پایین ما در بیشتر مواقع به ترک مذاکره از سوی آن ها خواهد انجامید.

در بخش همزاد پنداری در اصول اعتماد سازی و همینطور آیتم سرعت عمل مناسب در اصول رابطه در فروش راجع به تعیین سرعت عمل با خریدار توضیح کاملی داده شده است.

به این نکته دقت کنید وقتی با شخصی که تجربه پایین تری از شما در مسئله دارد در حال مذاکره هستید به صورت کامل با تلفیقی از هوش وتجربه میتواند به پیش بینی رفتاری و گفتاری او بپردازید، با این همزاد پنداری میتوانید به نکات جالبی در این مورد دست پیدا کنید.

 

4-قطع مذاکره ؛ بزرگترین تهدید

 

 

نکته ای که در روانشناسی مذاکره باید رعایت کنیم قطع یا ترک مذاکره می باشد؟؟؟ قطع مذاکره از سوی هر یک از طرفین، به دادن امتیازات اضافی خواهد انجامید.

در مذاکرات قبلی خود دقیق شویم، به یاد بیاوریم مذاکراتی را که قطع کردیم و پس از مدتی آن را به دلیل نیاز مبرم از سرگرفتیم، با مروری کوتاه و گذرا می بینیم که مجبور به دادن امتیازات اضافی و همینطور مجبور به پذیرش خواسته ای شده ایم که مهمترین دلیل قطع مذاکره را تشکیل میداد.

تصور کنید که می خواهید یک ال سی دی بخرید وقتی به بورس آن مراجعه می کنید و راجع به قیمت میپرسید، می بینید که قیمت بالاتر از برآورد شماست، فروشنده به شما پیشنهاد می دهد که در پرداخت بها به شما تخفیف بدهد، وقتی به ناگاه مذاکره را ترک می کنید برگشتن شما به پای آن میز مستلزم دادن امتیازات اضافی است.

وقتی به جست وجوی بیشتری میپردازید می بینید که قیمت حتی از قیمت اولیه فروشنده اول بالاتر است و وقتی به او مراجعه می کنید می بینید باید همان بها را پرداخت کنید و خبری از تخفیف روی کالا نیست!

پس چه کنیم تا دچار این حالت نشویم؟ پاسخ را در ترک مذاکره خواهیم یافت:

 

5- بخش بندی مذاکرات(ترک مذاکره بخشی از مذاکره است)

 

روانشناسی مذاکره

 

شما به عنوان یک مذاکره کننده حق دارید تا با طرف های بیشتری به مذاکره بپردازید تا هدف نهایی خود را با بهترین شرایط تامین کنید، ترک مذاکره به صورت موقت به شما کمک می کند که به بخش بندی مذاکره خود بپردازید.

همیشه خریدن زمان برای ادامه مذاکره به ما کمک می کند به بهترین نحو ممکن به هدف نهایی خود نزدیک نشویم.هرگز نباید مذاکره ای را قطع کنیم، حرفه ای ترین واکنش این است که پیشنهادات را گوش کنیم و با گرفتن زمان به بررسی آن ها بپردازیم، با خداحافظی صمیمانه مذاکره را ترک می کنیم و به جمع بندی مذاکره و مقایسه آن با مذاکرات دیگر می پردازیم.

درست به سان مدیر عاملی که با همه متقاضیان یک شغل به مذاکره می پردازد و با گرفتن زمان از طرف های مذاکره کننده با جمع بندی تمام مذاکرات به بهترین انتخاب ممکن دست میزند.

در مورد مثال آیتم پیش پیشنهاد می کنم که با یک خداحافظی صمیمانه مذاکره را ترک کنید و با گرفتن زمان به جمع بندی همه پیشنهادهای فروشندگان بپردازید تا راه برگشت خود به میز مذاکره بهترین قیمت ال سی دی را هموار کنیم.

 

6-تنش بخشی از هر مذاکره

 

 

روانشناسی مذاکره

 

تنشهای مذاکره تا زمان توافق نهایی ادامه خواهد داشت!

همه مذاکره کنندگان اجازه جمع بندی و انجام بهترین توافق را دارند و این یکی از اصول مذاکره است. تنش در مذاکره اصلی اجتناب ناپذیر است و نمیتوان از آن گریخت. برای حصول بهترین توافق باید نگاهی حرفه ای به میز مذاکره داشته باشیم.

این طبیعی است که هر شخص برای به دست آوردن بهترین نتیجه تمام تلاش خود را انجام دهد و نمیتوان از کسی تقاضا کرد که لطفا شرایط را آنطور که من میخواهم بپذیر!!!!

برای انجام بهترین توافق باید تنشها را پذیرفت و با بالا بردن توان مدیریت بحران در مذاکره با آن ها روبرو شد. من همیشه در مذاکرات خود یک اصل را سرلوحه کار خود قرار می دهم :جنگ اول به از صلح آخر…

باید پذیرفت که تنش ها بخشی از مذاکرات ما هستند و باید با دانستن تکنیکهای مدیریت بحران آن ها را مدیریت کرد؛ دقیقا مانند زمانی که جایی در آتش می سوزد. بدیهی است که همسو شدن با آتش و ریختن بنزین درون آن تنها به گسترش آتش کمک می کند و سودی برای ما نخواهد داشت.

مدیریت بحران در اینگونه تنش ها به ما می آموزد که چگونه میتوانیم تهدیدها(تنش ها) را تبدیل به فرصت (توافق همگرا) کنیم و مسلما مشخص است که بنزین در این مسئله آتش کمکی به خاموش شدن آن نخواهد کرد و اگر قصد داریم بحران را مدیریت کنیم حتما نیازمند ماده جایگزینی هستیم تا آتش را مهار کنیم.

 

7- حضور در پای میز مذاکره، رسیدن به نیمه ی راه توافق است

 

روانشناسی مذاکره

 

حضور در مذاکره نشانه جدیت طرف مذاکره کننده است. اگر مطلبی برای شما از اهمیت برخوردار نباشد آیا حاضرید که برای آن به صرف انرژی، وقت و هزینه بپردازید؟ همین مطلب موید این است که شخص در پای میز مذاکره حاضر می شود حتما در مورد آن مذاکره جدی است و حتما برای او مهم است که اهداف خود را از این مذاکره تامین کند. حضور در پای میز مذاکره به ما نشان میدهد که در مورد مسئله مورد مذاکره حداقل تا نیمی از راه طرف مقابل با ما موافق است و حالا این شرایط طرفین است که روند مذاکره را تعیین خواهد کرد.

پس هر مذاکره ای که به میز مذاکره میرسد جدی است و باید به آن نگاه جدی داشت تا اهداف ما از آن تامین گردد.

اگر به دنبال توافق در مذاکره ای هستید، اولین نشانه موفقیت شما در این امر حضور در پای میز مذاکره است. وقتی این توافق حاصل شده پس فرصت داریم تا با برنامه ریزی دقیق ویک مذاکره همگرا به هدف نهایی خود برسیم.

 

8-تامین منافع شخصی اصل حاکم بر هر مذاکره

 

روانشناسی مذاکره

 روانشناسی مذاکره حائز اهمیت می باشد زیرا، تامین کننده منافع دوطرف است. هر کس در مذاکره به دنبال منافع خود می گردد.

حرفه ای ترین مشاورها در فروش وفروشنده های مذاکره کننده به دنبال تامین اهداف هر دوطرف مذاکره کننده هستند تا رابطه برنده-برنده ای را شکل دهند اما حقیقت این است که وقتی پای انتخاب منافع در میان باشد حتی منصف ترین افراد، هدف های خود را در اولویت قرار خواهند داد.

باید با این حقیقت کنار بیاییم که تنشهای مذاکره به همین اولویت بندی بر میگردد و برای هر کسی نیل به اهداف برنامه ریزی شده اش مهمتر از رابطه برنده-برنده خواهد بود. در بهترین شکل رابطه برد-برد طرفین حتما آیتم هایی نزد خود دارند که آن ها را مجاب میکند که این تصمیم به نفعشان خواهد بود.

طبیعی است که حق رسیدن به منافع شخصی اصل حاکم بر هر رابطه ای باشد و نمیتوان تصور کرد که شخصی حتی در صورت به خطر افتادن منافع شخصی اش، رابطه ای را با کسی ادامه دهد. اما نیل به اهداف شخصی نباید مذاکره را تحت الشعاع قرار دهد همانطور که نباید حق رسیدن به منافع شخصی را از کسی سلب کرد. یک بازی جوانمردانه بازی ای است که طرفین با درک متقابل به داد وستد امتیازات برای رسیدن به منافع شخصی و سازمانی بپردازند.

فراموش نکردن این موضوع به کاستن از تنش ها در هر مذاکره ای کمک خواهد کرد.

 

9-داشتن سناریو

 

روانشناسی مذاکره

 

آن چیز که در روانشناسی مذاکره به شما کمک می کند برخورداری از سناریویی دقیق برای مذاکره است. داشتن سناریو برای جلوگیری از غافلگیر شدن در هرمذاکره ای حیاتی و ضروری است. هر مذاکره ای(چه مذاکرات فروش،چه غیر از ان) برای بهتر به نتیجه رسیدن نیازمند سناریویی خلاق است که بتواند اهداف مذاکره را اولویت بندی کند.

برای تست بازیگری به گروهی هنری مراجعه میکنید از شما میخواهند نقشی ایفا کنید،اگر سناریویی را در ذهن نداشته باشید به ایفای چه نقشی خواهید پرداخت؟ حال از شما می خواهند با داوطلب دیگری به ایفای نقشی مشترک بپردازید، بدون اینکه سناریویی مشترک داشته باشید!!! نتیجه کار کاملا مشخص است. پیداست که بدون مقصد، شما به هدفی نخواهید رسید. پس چگونه میتوان انتظار داشت در یک روز زمستانی شما بدون پیش بینی نیازهای سفر از تهران به سمت اذربایجان حرکت کنید و حتی ندانید به کدام شهر می خواهید برسید؟

هدف، بیان صریح نتایجی است که با پرداخت بهای مشخص به آن دست می یابیم. حال چگونه بدون تعیین هدف و پیش بینی های لازم و تدوین آن ها در یک سناریو قصد موفقیت در یک مذاکره را دارید، این تعبیر شاید بتواند به اهمیت داشتن سناریوی مدون در مذاکره و تعیین روند مذاکره کمک کند:برای تخته های سرگردان دریا موج ها تصمیم خواهند گرفت.

ما وقتی میتوانیم به حصول هدف نزدیک شده باشیم که آن را اولویت بندی و روند مذاکره را پیش بینی نماییم.(روش ایجاد سناریو در بخش بازاریابی تلفنی پینگ پنگ به تفضیل شرح داده خواهد شد.)

 

10-داد وستد امتیازات؛ فرایندی همگرا و دو سویه

 

 

روانشناسی مذاکره

 

 

آخرین نکته که در این مقاله برای روانشناسی مذاکره به آن اشاره می کنیم مبادله امتیازات می باشد. با رعایت اصل منت گذاری مثبت به داد وستد امتیازات بپردازید. به یاد داشته باشیم هر چیزی که بدون زحمت یا به رایگان به دست بیاید برای ما ارزشی نخواهد داشت. اگر لوکس ترین کالاها بدون قیمت و به رایگان در اختیار ما قرار بگیرد چند درصد از ما اشتیاقی به تهیه آن خواهیم داشت؟

گاهی در مذاکره امتیازی را در نظر میگیریم تا با داد وستد ان بتوانیم به پبش برد مذاکره کمک کنیم، اما خود ما فراموش میکنیم که باید این امتیاز را داد وستد کنیم و بلافاصله بدون درنگ آن را دراختیار طرف مقابل قرار می دهیم و با رفتاری ناشیانه آن را تبدیل به جزیی از پیکره مذاکره می کنیم که گویی حق مسلم طرف ما بوده است.

همیشه در مذاکراتمان با گرفتن امتیازی در مقابل یک امتیاز با رعایت اصل پینگ پنگی بودن مذاکره فروش، میتوانیم از این مطمئن باشیم که طرف مقابل ارزش امتیازی که از ما گرفته را به صورت کامل میداند. هر امتیازی که به رایگان در اختیار طرف مذاکره کننده قرار بگیرید بخشی از حق مسلم او تلقی میشود و قطع به یقین ارزشی را در ذهن او ایجاد نخواهد کرد که باید با پرداخت امتیازی مشابه آن را به دست اورد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله اساسی ترین نکات برای روانشناسی مذاکره را برای شما توضیح دادیم که در مقالات بعدی به تکمیل این مقاله خواهیم پرداخت تا بتوانیم شما را به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل کنیم.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید


خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، فن بیان

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.