فورتونا یک فرصت آموزشی عالی

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

ماهان تیموری

آموزش هوش مالی و رسالت زندگی من

تصمیم گرفتم در این شرایط سخت به رسالت خود عمل کنم و هوش مالی را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهم. هوش مالی مجموعه ای است حاصل تجربیات من از مسیر درآمد روزانه ۱۰۰۰ تومان تا ساختن کسب و کاری که هر روز دستاورد های بزرگی را خلق می کند و دانشی که در این سالها به دست‌ آورده ام. در هوش مالی شما یاد می گیرید چطور باور های خودتان را تقویت کنید، با صفر تا صد راه اندازی کسب و کار آشنا می شوید، بر انواع فوت و فن های قرارداد و چک مسلط می شوید، می توانید عادت های پولساز را با عادت های غلط جایگزین کنید و در کل هرچیزی که برای رسیدن به موفقیت مالی را نیاز دارید دسترسی پیدا می کنید.

مشاوره رایگان

اولویت بندی کارها در مدیریت زمان عملی صفر تا صد

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز. اگر تو هم مثل خیلی‌ها زمان کم میاری و نمیدونی چجوری کارای اولویت دار خودتو به موقع انجام بدی و به
5/5

سلام ماهانی عزیز. اگر تو هم مثل خیلی‌ها زمان کم میاری و نمیدونی چجوری کارای اولویت دار خودتو به موقع انجام بدی و به همه‌ی کارات برسی، این مقاله رو بخون. تو این مقاله، بهت گفتم که چجوری میتونی زمان رو برای کارهای اولویت دار مدیریت کنی، میخواهیم درباره اولویت بندی کارها در مدیریت زمان در این مقاله با شما صحب کنیم.

 

عدم مدیریت زمان، مشکلیه که هر کسی رو میتونه دچار گرفتاری‌های زیادی کنه و متاسفانه باید گفت که خیلی از مردم دنیا هستن که با مشکل مدیریت زمان روبرو هستن. اما از مسئله‌ی مدیریت زمان بدتر، وقتیه که شما برای کارای اولویت دار خودتون هم مدیریت زمان رو نداشته باشید.

یه وقتایی هست که آدم به کارای خودش میرسه و آخر روز میبینه که یه سری کارا رو نتونسته انجام بده و زمان کم آورده، اما یه حالت دیگه هم داریم که اولویت بندی کارها هم بهم میخوره و ما برای کارای اولویت دار خودمون هم زمان کم میاریم.

اینجاست که باید یه فکر اساسی برای زمان بندی اولویت کارها داشته باشیم و از چند تا تکنیک طلایی برای اولویت بندی کارها استفاده کنیم. تیم ماهان تیموری، مدت‌ها روی این قضیه کار کرده تا که به یه روش جامع در مورد اولویت بندی کارها رسیده و میخواد توی این آموزش به شما بگه که چطوری هم کارهای اولویت  دار خودتون رو انجام بدید و هم زمان برای بقیه‌ی کاراتون اضافه بیارید و بتونید به همه‌ی کاراتون برسید.

اما قبل از اینکه این مقاله رو بخونید، حتما یه سر به مقاله مدیریت زمان تیم ماهان تیموری بزنید. چون خیلی از مشکلات پایه در اولویت بندی کارها، مربوط میشه به مقدمات بحث مدیریت زمان و اگر اون‌ها رو درست انجام ندید، تکنیک‌های این مقاله رو هم نمیتونید به خوبی توی زندگیتون پیاده کنید.

پیشنهاد ما به شما : آموزش تحلیل تکنیکال

 

تکنیک‌های خفن مدیریت زمان و اولویت بندی کارها

برای این که اولویت بندی کارهاتون رو رعایت کنید، باید چند تا تکنیک ساده رو بلد باشین و بهش عمل کنین.

تمامی کارهای روزانه خودتون رو لیست کنید.

اولین کاری که برای اولویت بندی کارها باید انجام بدید اینه که تمامی کارهای روزانه خودتون رو لیست کنید. این لیست کردن ممکنه یه مقدار طول بکشه. چون طبیعتا شما یه سری کاراتون هر روز مشخص میشه و یه سری کارا هم هست که ثابته.

اما اگر می‌خواید به یک دقت و برنامه ریزی در اولویت بندی کارها برسید، یک هفته وقت بگذارید و کارهاتون رو بررسی کنید و همه رو روی کاغذ بیارید و سعی کنید که جز به جز اون‌ها رو مشخص کنید. این باعث میشه که یک شمای کلی از مدیریت زمان در اولویت بندی کارها داشته باشید.

برنامه روزانه را از همه‌ی کارها جدا کنید.

دومین کاری که باید برای اولویت بندی کارها انجام بدید اینه که برنامه روتین روزانه تون رو به کل از تمامی کارها جدا کنید. این که چه ساعتی از خواب بیدار میشید، اینکه باید هر روز سر کار برید. اینکه هر شب باید یه سر به خونوادتون بزنید.

این‌ها میشن کارای روزمره. یعنی کارایی که هر روز یا حداقل یک روز در میان انجامش میدین. این‌ها رو به طور کامل از لیستی که تهیه کردید، حذف کنید و در یک لیست دیگه بنویسید. چرا؟ به این دلیل که کارای اولویت دار اگر جز روتین ما قرار بگیرند، دیگه اولویت دار نیستند.

پس شما باید کارهایی رو در لیست روزمره‌ی خودتون بگذارید که انجام دادنشون بخشی از زندگی شما شده و شما باید به صورت یک عادت و یا یک وظیفه اونها رو انجام بدید. مثلا عادتتون شده که هر روز ناهار رو با خونواده بخورید. یا وظیفتونه که هر روز 8 صبح برید به محل کارتون. این‌ها دیگه از اولویت بندی کارها خارج میشن و جز کارای روتین محسوب میشن.

تکلیفتون رو با کارهای روزمره مشخص کنید.

قبل از اینکه ما به سراغ اولویت بندی کارها بریم باید تکلیفمون رو با برنامه روتین هر روزمون مشخص کنیم. اگر شما هم از اون دسته آدم‌هایی هستید که ساعت خواب مشخصی ندارید. ساعت وعده‌های غذاییتون مشخص نیست. ساعت رفت و آمدتون از سر کار هم دقیق نیست.

باید بگم که به هیچ وجه نمیتونید با این وضعیت اولویت بندی کارهاتون رو به درستی انجام بدین. به این دلیل که پایه‌ی برنامه‌های شما برنامه‌ی روزانه شماست. تا زمانی که شما تکلیفتون رو با این برنامه روشن نکنید، نه تنها برای اولویت بندی کارها، بلکه برای ساده ترین چیزا هم نمیتونید برنامه ریزی داشته باشید.

پس یه کاغذ جدا بردارید و سعی کنید اول برای خودتون یک برنامه روزانه درست بنویسید. میدونم خیلی سخته که بخواید یه دفعه خودتون رو با نظم روبرو کنید، اما یادتون باشه که تنها 21 روز زمان نیاز دارید که یک عادت جدید در خودتون بگذارید.

وقتی که تکلیفتون با کارهای روزمره مشخص شد، میتونید خیلی راحت برای کارای مهم تر برنامه ریزی کنید، چون میدونید که روزتون دقیقا از چه ساعتی شروع میشه و چه ساعتی هم قراره روزتون رو به پایان برسونین. این چیزیه که برای برنامه ریزی کارها و اولویت هاتون بهش نیاز دارید.

اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خودتون رو بنویسید.

یکی از چیزهایی که میتونه به اولویت بندی کارهای ما خیلی کمک کنه، نوشتن اهدافه. چون ما یه وقتی هست که با یه سری کارهای روزانه اولویت دار روبروییم و یه وقتی هم هست که ما به کل، با اهداف کوتاه مدت و بلند اولویت دار روبرو هستیم.

برای کارهای اولویت دار در روز، باید برنامه‌ای جدا داشته باشیم، ولی برای اهداف نیاز هستش که از همین امروز کل اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خودمون رو بنویسیم تا بتونیم به یک اجماع نظری در مورد اولویت بندی کارها برسیم.

اهداف خودتون رو دسته بندی کنید

خب اینجا جاییه که ما اولین قدم عملی در اولویت بندی کارها رو باید انجام بدیم. ما وقتی که  کل اهداف کوتاه مدت و بلند مدتمون رو نوشتیم، وقتشه که بریم سراغ دسته بندی و مشخص کنیم که کدومشون برای ما اولویت دار هستند و کدومشون اولویتی کمتری دارند و کدومشون اصلا بدون اولویت هستند.

بگذارید یه مثال براتون بزنم. فرض کنید که شما توی مورد چهار نوشتید که اهداف بلند مدت، مهاجرت از کشور و اهداف کوتاه مدت یادگیری زبان، تکمیل مقاله‌های تحقیقی، سرمایه گذاری و… . خب وقتی بخواید اهدافتون رو دسته بندی کنید، نیاز دارید که برای همه‌ی این کارها که خیلی هم مهم هستند، یک ساز و کاری داشته باشید.

من اینجا میخوام به شما چیزی رو بگم که الهام گرفته از ماتریس آیزنهاور هستش. اگر می‌خواید اولویت کارها رو دسته بندی کنید و نقش زمان رو هم در اون جدی بگیرید، بهترین راه اینه که کل کارهاتون و برنامه اولویت بندی کارهاتون رو به چهار دسته تقسیم کنید.

  1. فوری و مهم
  2. غیر فوری و مهم
  3. فوری و غیر مهم
  4. غیر فوری و غیر مهم

کارهای فورری و مهم، کارهایی هستن که هم به لحاظ اولویت بندی زمانی در اولویت هستن و هم اینکه خود کار و ماهیت کار هم ارزشش بالاست. مثلا همین بحث مهاجرت که براتون مثالشو زدم، خیلی کارهای مهم و فوری داره که اولیش یادگیری زبانه. هم مهمه از این جهت که اگر زبان بلد نباشی، مهاجرت امکان پذیر نیست و هم زمانش خیلی مهمه از اون جهت که بالاخره باید زود انجام بشه و برای مهاجرت هم طبیعتا یک زمان محدودی وجود داره.

کارای غیر فوری اما مهم، دسته‌ی دوم توی اولویت بندی کارها هستن. این دسته از کارا مهم نیست که سریع انجام بشه، اما مهمه که انجام بشه. به عنوان مثال شما فرض کنید بچه هاتون رو می‌خواید مدرسه ثبت نام کنید و یک واریزی برای شهریه‌ی مدرسه داشته باشید.

این کار مهم هستش اما فوری نیست. چون حالا یه چند روزی اگر شهریه اینور اونور بشه، اتفاقی برای ثبت نام بچه شما نمیفته و همین باعث میشه که تو لیست اولویت بندی کارها، این کار بره و در رده‌ی دوم قرار بگیره.

دسته‌ی سوم کارهای فوری و غیر مهم هستن. یعنی یه سری کارا هست که شما باید سریع انجام بدید ولی اهمیتشون خیلی پایینه. مثلا پرداخت قبض برق کاریه که باید فورا انجام بشه اما خب اهمیت کار اونقدری نیست که ما رو بخواد نگران کنه.

به همین خاطر ما میتونیم این کارها رو به کسی دیگه واگذار کنیم که برای ما انجام بده و لزومی نداره که حتما خودمون رو با کلی استرس روبرو کنیم و یا به این کار فکر کنیم. این کار هم فوریتش اونقدری هست که میشه کمی منعطف بود.

و اما دسته‌ی آخر، کارهایی هستن که نه مهم به لحاظ زمانی هستن و نه مهم به لحاظ ماهیت کار. اینجاست که باید گفت که این دسته از کارها رو همون  اول باید گذاشت. مثلا شما یهو هوس می‌کنید که برید پارک و قدم بزنید.

این کار نه فوری هستش و نه مهم. خب پس باید از لیست اولویت بندی کارها حذفش کرد و کارهای مهم تری رو جایگزین کرد. اگر به این دسته بندی رسیدید و تونستید یه همچین دسته بندی برای زندگیتون داشته باشید، تقریبا نصف راه رو رفتید.

کارهای فوری و مهم رو اول صبح انجام بدید

تکنیک ششمی که می‌خوام تو اولویت بندی کارها بر اساس مدیریت زمان بهتون بگم اینه که همیشه آغاز روز خودتون به کارهای مهم اختصاص بدید. چرا؟ به این دلیل که وقتی در اول روز کارهای مهم هم به لحاظ زمانی و به لحاظ ماهیت کار رو انجام بدید اونموقع خیالتون راحته که برای باقی روز میتونید به بقیه برنامه هاتون برسید.

اما یه چیزی هست این وسط که خیلی باید بهش توجه کنید. اونم اینه که یه وقتایی یه کارای مهم و فوری‌ای پیش میاد که توی لیست کارها و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت ما نبوده. مثل اینکه مثلا همسرتون زنگ میزنه و میگه که با ماشین تصادف کرده و شما باید خودتون رو برسونید به محل تصادف.

خب این کار هم مهمه و هم فوری، اما از اونجایی که ما توی اهداف بلند مدت و کوتاه مدتمون رهش فکر نکرده بودیم، تبدیل میشه به یک بار مضاعف بر روی فشارهای کاری در یک روز. اما باید بگم که جای نگرانی نداره، این دسته از کارها، استثنا هستند و اگر یه بار اتفاق افتادن، مشکلی برای برنامه‌های ما ایجاد نمیکنن.

اول هر هفته اولویت بندی کارهاتون رو مشخص کنید.

خب، حالا دیگه شما تکلیفتون با کارهای روزمرتون روشن شده و از طرفی برنامه و سیستم اولویت بندی کارها رو هم بلدید. حالا وقتشه که اول هر هفته، برای کارهایی که در طول هفته دارید، برنامه ریزی کنید. این برنامه ریزی باید جدای از روتین زندگی باشه ولی باید دقیق انجام بشه.

منظور از دقیق انجام شدن اینه که زمانش مشخص باشه و بدونید که دقیقا چه کاری قراره انجام بشه. اینم بد نیست بهتون بگم که نصف زمان‌های از دست رفته‌ی عمرما، فقط به این دلیل از دست رفتند که ما دقیقا نمیدونستیم که قراره در اون بازه زمانی چه کار مشخصی انجام بدیم و چقدر باید از زمانمون رو صرف اون کار کنیم؟

پس سعی کنید اولویت بندی‌ها رو از ابتدای هر هفته شروع کنید و اگر هم تغییر برنامه‌ای در طول هفته رخ داد، سعی کنید حتما یه زمان جایگزین برای برنامه‌ی اولویت بندی کارها ترتیب بدید و نگذارید که کارهای شما نصفه نیمه تموم بشه.

کارهای سخت رو بگذارید اول هفته

عمده‌ی مردم اینجورین که انجام کارای سخت رو میگذارن آخر هفته و انتظار  دارن که کارهاشون خوب انجام بشه اما حقیقت اینه که اگرمی  خواید به یک موفقیت درست و حسابی در اولویت بندی کارها برسید، باید کارهای سخت رو بیارید در اول.

به این دلیل که وقتی شما کارهای سخت رو در همین اول انجام بدید، ذهنتون آزاد میشه و این باعث میشه که احساس کنید یک هفته‌ی بسیار عالی رو پیش رو دارید و از باقی هفته لذت خاصی می‌برید. از سمت دیگه وقتی کارهای سخت رو بیارید اول هفته، اولویت بندی کارها رو جوری چیدید که انرژی شما زیاده و این انرژی سرعت میده به کارهای سخت و سریع انجام میشن.

به برنامه زمانی خودتون پایبند باشید

از اینجا به بعد، دیگه اولویت بندی کارها مشخصه. دیگه میدونید که کدوم کار شما در چه روزی باید انجام بشه و کدوم یک از کارای دیگه‌ی شما، قراره در چه تایمی به سرانجام برسه. برنامه روزانه‌ی خودتونم که دارید و این باعث میشه که دیگه یه برنامه منظم از زندگی داشته باشید.

پس حالا میمونه فقط یک چیز و اون چیزی نیست جز به سرانجام رسوندن تک تک کارها راس زمانی که تعیین کردید. این رو بدونید که حالا دیگه هیچ بهانه‌ای برای انجام ندادن کارها نیست. دیگه هیچ چیزی نیست ک شما رو از کارهاتون عقب بندازه. پس فقط باید اراده کنید و کارهاتون رو به موقع انجام بدید.

پیشنهاد ما به شما :تحلیل تکنیکال

سخن آخر

برای رسیدن به موفقیت، هیچ کس جز خود شما نمیتونه به داد شما برسه و هیچ کس نمیتونه به شما کمک کنه، مگر اینکه خود شما بخواید. اگر می‌خواید به یک رشد در کسب و کار و یک رشد در زندگی برسید، باید تمام تلاشتون رو بکنید که به خودتون متعهد باشید.

این تعهد به خودتون رو اگر در اولویت همه‌ی مسائل زندگی بگذارید اونوقته که میتونید معنای خوشبختی، موفقیت و ثروت رو در زندگی خودتون درک کنید. پس برای رسیدن به همه‌ی آرزوهای زندگی خودتون، اول به خودتون متعهد باشید.

 

سوالات متداول :

اولین کار در اولویت بندی کارها چیست؟

اولین کاری که برای اولویت بندی کارها باید انجام بدید اینه که تمامی کارهای روزانه خودتون رو لیست کنید. این لیست کردن ممکنه یه مقدار طول بکشه. چون طبیعتا شما یه سری کاراتون هر روز مشخص میشه و یه سری کارا هم هست که ثابته.

اما اگر می‌خواید به یک دقت و برنامه ریزی در اولویت بندی کارها برسید، یک هفته وقت بگذارید و کارهاتون رو بررسی کنید و همه رو روی کاغذ بیارید و سعی کنید که جز به جز اون‌ها رو مشخص کنید. این باعث میشه که یک شمای کلی از مدیریت زمان در اولویت بندی کارها داشته باشید

چگونه باید با کارهای روزانه برخورد کنیم؟

باید تکلیفمون رو با برنامه روتین هر روزمون مشخص کنیم. اگر شما هم از اون دسته آدم‌هایی هستید که ساعت خواب مشخصی ندارید. ساعت وعده‌های غذاییتون مشخص نیست. ساعت رفت و آمدتون از سر کار هم دقیق نیست.

باید بگم که به هیچ وجه نمیتونید با این وضعیت اولویت بندی کارهاتون رو به درستی انجام بدین. به این دلیل که پایه‌ی برنامه‌های شما برنامه‌ی روزانه شماست. تا زمانی که شما تکلیفتون رو با این برنامه روشن نکنید، نه تنها برای اولویت بندی کارها، بلکه برای ساده ترین چیزا هم نمیتونید برنامه ریزی داشته باشید.

نوشتن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت چه کمکی به ما می کند؟

یکی از چیزهایی که میتونه به اولویت بندی کارهای ما خیلی کمک کنه، نوشتن اهدافه. چون ما یه وقتی هست که با یه سری کارهای روزانه اولویت دار روبروییم و یه وقتی هم هست که ما به کل، با اهداف کوتاه مدت و بلند اولویت دار روبرو هستیم.

برای کارهای اولویت دار در روز، باید برنامه‌ای جدا داشته باشیم، ولی برای اهداف نیاز هستش که از همین امروز کل اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خودمون رو بنویسیم تا بتونیم به یک اجماع نظری در مورد اولویت بندی کارها برسیم.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

جادوی اثر مرکب در تکنیک های مذاکره

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد