پرورش و کاشت گیاه آلوئه ورا

طرح پرورش و کاشت گیاه آلوئه ورا

کاشت گیاه آلوئه ورا حدود ده سال پیش بود که «آلوئه‌ ورا» برای اولین‌ بار به سبد مصرف خانواده‌های ایرانی راه پیدا کرد. حالا دیگر دیدن برگ‌های باریک و بلند خانواده کاکتوس در فروشگاه‌ ها، نه‌تنها برای بسیاری از مشتریان عادی شده است که بازار ایران شاهد انواع و اقسام محصولات فرآوری شده کاشت گیاه آلوئه‌ورا یا همان صبر زرد به زبان بومی خودمان است.

پیشنهاد ما به شما : تولیدی لیوان کاغذی

از کرم‌های مرطوب‌کننده و لوازم بهداشتی گرفته تا نوشیدنی و کمپوت آلوئه‌ورا. این کاکتوس بسیار مقاوم با وجود هزینه ناچیز کشت، دارای ارزش تجاری قابل توجهیاست بطوری که هر ‌هزار متر مزرعه زیرکشت برای کاشت گیاه آلوئه ورا سالانه تنها 30 تا 40 میلیون تومان هزینه دارد در مقابل حدود 70 تا 80 ‌میلیون تومان درآمدزایی می‌کند.

نیاز ناچیز به آبیاری، بی‌نیازی گیاه به کود و آفت کش‌ ها و همین ‌طور تجهیزات و ادوات گران قیمت کشاورزی، هزینه مزرعه‌ داری و کاشت گیاه آلوئه ورا را به‌طور قابل توجهی کاهش داده است. به جز این موارد، آلوئه‌ ورا به دلیل ویژگی ‌های زیستی خاص قادر است در زمین‌ های خارج از رده و غیرحاصل خیز ثمردهی کند و همین موضوع به علاوه مزیت‌ های اقتصادی دیگر باعث شده است کاشت گیاه آلوئه ورا به یک کسب و کار ارزان با درآمدزایی بالا تبدیل شود.

یکی از موضوعات مهم در کشاورزی این است که محصول به موقع برداشت شود زیرا در نظر نگرفتن این موضوع می‌تواند به خرابی و فساد محصول و ضرر و زیان هنگفت کشاورز منتهی شود.

همین موضوع خیلی اوقات توانسته است تولیدکننده را تسلیم دلال‌ها کند برای پیشگیری از زیان بیشتر، کالای خود را با قیمت نازلی به فروش برساند اما در مورد گیاه آلوئه‌ورا الزام برداشت وجود ندارد. این به آن معناست که اگر برگ‌های گیاه مدت زمان بیشتری سر بوته بماند نه‌ تنها ارزش تجاری خود را از دست نمی‌ دهد بلکه با ایجاد ضخامت بیشتر برگ، هم عصاره و هم وزن محصول افزایش داشته و باعث درآمد اضافه می‌شود به همین خاطر این نوع شغل یکی از ایده های کشاورزی بسیار خوب است.

علاوه‌ بر تمام این موارد هزینه کارگری در مزارع آلوئه‌ ورا پایین ‌تر است. یک هکتار مزرعه گوجه‌فرنگی در طول ٢ ماه به ١٠ کارگر نیاز دارد این در شرایطی است که یک هکتار مزرعه آلوئه‌ورا به دلیل مقاومت بالا و در طول ‌سال به دو کارگر بیشتر احتیاج ندارد.

طرح پرورش و کاشت گیاه آلوئه ورا

یک ‌سال زنده ماندن، بدون آبیاری| کاشت گیاه آلوئه ورا

اما مهم ‌ترین ویژگی آلوئه ‌ورا که کشت آن را در ایران توجیه می ‌کند نیاز اندک گیاه به آبیاری است. آلوئه‌ ورا همچنین از قابلیت زیست در فقیرترین اراضی برخوردار است. بررسی های ما هر زمین کشاورزی که شرایط کشت و حاصلخیزی خود را ازدست داده است می‌تواند زیر کشت آلوئه ‌ورا رفته و به این ترتیب دوباره احیا شده و به چرخه تولید بازگردد.

گیاه آلوئه‌ورا قادر است بدون آبیاری تا یک‌ سال هم زنده بماند.

همین مقاومت بالای گیاه باعث شده است که آلوئه‌ ورا در زمین ‌های غیرحاصل خیز و خاک شور نیز به بار بنشیند. غیر از این در صورت آبیاری مزرعه آلوئه ‌ورا با سیستم قطره‌ای مصرف آب آن باز هم کاهش قابل توجه دارد و همین موضوع مخارج آبیاری گیاه را تا حد ممکن کاهش می‌دهد. همین‌ طور باید اشاره کنم که مزرعه  آلوئه ‌ورا را می‌توان با آب سخت یا آب شور نیز آبیاری کرد و این موضوع ثمردهی گیاه را تحت ‌تأثیر قرار نخواهد داد.

گیاه آلوئه ورا

 پیشنهاد ما به شما : سود کفش فروشی چند درصد است؟

زمان سود دهی و میزان سود دهی

به‌ طور استاندارد در هر مترمربع ۴ بوته آلوئه ‌ورا کشت می‌شود که با در نظر گرفتن این پایه، یک مزرعه‌ هزارمتری نیاز به ۴‌هزار بوته آلوئه ‌ورا دارد. قیمت هر «پاجوش» (برای تکثیر گیاه) آلوئه‌ ورا حدود 1000 تومان است که با این حساب حدود 4‌ میلیون تومان صرف تهیه گیاه مادر برای یک مزرعه‌ هزار متری می‌شود. هر گیاه حداقل ۴ تا ۶ کیلو محصول می‌دهد و قیمت خرید هرکیلو محصول حداقل 2000 تا 4000 تومان است.

به این ترتیب اگر متوسط باردهی هر گیاه را ۵ کیلوگرم درنظر بگیریم یک مزرعه‌ هزار متری با ۴‌هزار بوته حدود ٢٠‌هزار کیلوگرم محصول می‌دهد.

بنابراین در یک دوره سود خالص حدود 50‌ میلیون تومان است . کاشت گیاه آلوئه ورا

این در شرایطی است که گیاه مادر علاوه ‌بر باردهی حدود ١٠ تا ١۶ پاجوش نیز تولید می‌کند که از این میان باید ۴ پاجوش گیاه حفظ شود و بقیه پاجوش‌ها قابل فروش است. اگر متوسط تعداد پاجوش‌ها را ١٠ عدد در نظر بگیریم در یک مزرعه ‌هزار متری ۴٠‌ هزار پاجوش تولید می‌شود که هر پاجوش بین 1000 تا 2000 تومان خرید و فروش می‌شود.

به این ترتیب درآمد حاصل از فروش پاجوش‌ها نیز حدود 30-40 ‌میلیون تومان می‌شود. با این حساب حداکثر درآمد یک دوره برداشت 80 میلیون تومان می‌شود. در‌ سال اول کاشت، امکان ٣ دوره برداشت و از ‌سال دوم امکان برداشت ۴ فصل یا ۴دوره وجود دارد که اگر بخواهیم این مبلغ را با توجه به بازار فعلی در نظر بگیریم در یک‌ سال می‌توان حداقل حدود 100‌میلیون تومان درآمد داشت.

پیشنهاد ما به شما : هزینه راه اندازی کارواش بخار سیار

قابلیت برداشت ۴ فصل برای کاشت گیاه آلوئه‌ ورا

قابلیت برداشت ۴ فصل برای کاشت گیاه آلوئه‌ ورا

دوره باردهی آلوئه ‌ورا این گیاه ۴ فصل است و در تمام فصول ‌سال قابلیت باردهی دارد. ما در اولین دوره کشت، محصول پس از ۶ ماه قابل برداشت است و پس از این دوره گیاه می ‌تواند هر ٣ ماه یکبار محصول بدهد. میزان نیاز گیاه به آبیاری هر پنج روز یکبار است و هر بوته حدود ١٠ لیتر آب مصرف می ‌کند. در صورت استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای میزان آب مورد استفاده به‌ طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

درحال حاضر هزینه تجهیز هر هکتار زمین کشاورزی به آبیاری قطره‌ای بین 4 میلیون تا 6 میلیون تومان است.

به جز عملیات شخم ‌زنی زمین در ابتدای کشت گیاه، یک مزرعه آلوئه‌ورا به ماشین ‌آلات و تجهیزات کلان دیگری نیاز ندارد و برداشت از گیاه نیز به صورت دستی انجام می‌شود. ضمن این ‌که مزرعه به عملیات سمپاشی و کوددهی نیاز ندارد.

پیشنهاد ما به شما : راه اندازی بوتیک

خواص و فرصت های شغلی کاشت گیاه آلوئه ورا

تقویت بدن، از بین بردن کرم های درون بدن، برطرف کردن یبوست و شست و شوی روده ها، تصفیه خون، درمان خارش و اگزما، درمان ریزش مو، شفاف کردن پوست، درمان بیماری قند، رفع سوء هاضمه، درمان اسهال خونی درمان زخم های عمیق، رفع قارچ ها و … از جمله مهمترین خواص آلوئه وراست. از برگ آلوئه ورا برای تهیه عرقیات گیاهی، از عصاره آن برای تولید صابون، کرم و نرم کننده از پالپ آن برای تولید شربت و از ژله آن برای تولید ژل های موضعی استفاده می شود. قابلیت فراوری بالای آلوئه ورا موجب شده است که این گیاه به محصولی سودآور تبدیل شود.

بازار فروش آلوئه‌ ورا در ایران از حدود 4‌ سال پیش رونق بیشتری پیدا کرده و متنوع ‌تر شده است.

تقریبا تا حدود ۵‌ سال پیش هیچ صنعت و واحد فرآوری آلوئه‌ ورا در کشور وجود نداشت و همین موضوع افول دوره‌ای کشت و تولید این گیاه را به دنبال داشت اما درحال حاضر وضع بهتری رقم خورده است و روزبه ‌روز به تعداد واحدهای فرآوری آلوئه‌ ورا در کشور اضافه می‌شود. درحال حاضر علاوه ‌بر بازار فروش فله آلوئه‌ ورا، این گیاه در تناژ بالا برای بهره‌ برداری در کارخانه ‌های تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی، مربا، کمپوت و… خریداری می‌شود. به جز این ژل و پودر ژل آلوئه‌ ورا مصارف بهداشتی دارد و توسط کارخانه‌ های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی خریداری میشود. ضمن این ‌که در ایران یک واحد تولیدی به صورت اختصاصی اقدام به تولید عرق آلوئه ‌ورا کرده است. همین ‌طور یک کارخانه تولید مواد بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارد که تمام محصولات خود را با استفاده از عصاره طبیعی این گیاه تولید می‌کند.

پیشنهاد ما به شما : کار با چرم

بخشی از تولید آلوئه‌ ورا به تازگی به خارج از کشور صادر می‌شود که برگ خام این گیاه بیشتر به ترکیه و کردستان عراق و تعدادی از کشورهای آسیای میانه صادر شده است. صادرات بوته و پاجوش گیاه نیز درحال حاضر به کشورهای قبرس، عراق و پاکستان انجام می‌شود. علاوه‌ بر این بخشی از محصولات فرآوری شده مانند ژل و پودر ژل آلوئه‌ورا به سوییس صادر می‌شود. مزرعه ‌داران معمولا پیش از یک دوره کشت و برداشت با کارخانه‌ ها و تجار متقاضی قرارداد فروش امضا می‌کنند. براساس این قرارداد فروش ٧۵‌ درصد پرداخت، پیش از برداشت گیاه انجام می‌شود و ٢۵‌درصد باقیمانده در زمان تحویل کلیه محصول پرداخت می‌شود.

آلوئه ورا گیاهی علفی و از راسته ی مارچوبه ای ها و بی ساقه دارای برگ های نیزه ای ، گوشتی و با لبه های دانه دار است .

رنگ آن سبز خاکستری می باشد. گل های آن بر روی سنبله ای می روید که گاه تا نود سانتی متر درازا دارد. آلوئه ورا گیاهی چند ساله از خانواده سوسن (lily family) و بومی آفریقا و مناطق مدیترانه ای است و از دیر باز در مناطق خشک و گرمسیری جهان هم به عنوان گیاه زینتی و هم گیاه درمانی کشت میشود.

پیشنهاد ما به شما : راه اندازی کارگاه تولید درب و پنجره upvc

انواع مختلف در کاشت گیاه آلوئه ورا

دویست و چهل گونه مختلف از آلوئه ورا وجود دارد که تنها چهار نوع از آن دارای ارزش غذایی است. گیاه آلوئه ورا به واسطه برگ های کلفت آبدار و کوزه مانند خود مشخص می شود . مراقبت از گیاه آلوئه همانند گیاه کاکتوس است.

روش های تکثیر و کاشت گیاه آلوئه ورا

طریقه تکثیر وپرورش گیاه آلوئه ورا بسیار آسان است. با اینکه گونه های این گیاه هر کدام بومی مناطق مختلفی هستند. ولی می توانند در محیط های مشابه زندگی کنند. معمولا تکثیر گیاه از طریق بذر، قلمه، پیوند و کشت مجدد پاجوشهای گیاه صورت می گیرد.

روش پیوند زدن گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا مانند سایر گیاهان به طریق پیوند تکثیر می گردد بهترین موقع پیوند زدن در حین فصل رشد است در این موقع گیاه قوی بوده و دارای شیره گیاهی کافی جهت پیوند و اتصال است. در ضمن می توان به صورتهای مختلف گیاه را پیوند زد.

پیشنهاد ما به شما : پرورش زالو

روش قلمه زدن و کاشت گیاه آلوئه ورا

یکی دیگر از طرق تکثیر گیاه آلوئه ورا قلمه است. قلمه ها را معمولا از سر ساقه یا از قسمتی از ساقه که دارای جوانه برگی است انتخاب میکنند. میتوان از قلمه ها ی برگ نیز جهت تکثیر استفاده کرد. برای این کار برگهای گوشتی را به قطعات کوچک تقسیم کنید. بعد سر شاخه ها را با علامتی مشخص کرده (برای جلوگیری از وارونه کاشتن) به منظور خشک شدن آن ها را به مدت یک هفته در سایه قرار دهید.  پس از آن ته هر قلمه را در خاک قرار دهید.

بذر گیاه برای کاشت آلوئه ورا

برای بدست آوردن نهال های زیاد میتوان به زور این گیاهان را در جعبه و یا خزانه کشت کرد. اما اگر تعداد کمی نهال در نظر باشد بایستی از گلدان های کم عمق استفاده کرد. در این روش سرعت تولید گیاه پایین است و گیاهان همسانی تولید نمیشود و به دلیل پدیده نر عقیمی و دگرکشتی افزایش تفاوت ژنتیکی قابل توجهی در نتایج ظاهر خواهد شد.

در فصل بهار بذر گیاه آلوئه ورا را در گلخانه، در دمای حدود ۲۱ درجه سانتی گراد کشت می نمایند. بذر آلوئه ورا باید حداکثر تا عمق ۱ سانتی متری خاک کشت شود.

پیشنهاد ما به شما : صفرتا صد تولید آب معدنی

چرا که در کشت عمیق تر جوانه زنی بذر کاهش می یابد.

حفظ رطوبت خاک بسیار با اهمیت است. این بذور معمولاً بعد از ۱ الی ۶ ماه پس از کشت شروع به جوانه زنی می نمایند. وقتی ارتفاع نهال های جدید به حدود ۳ سانتی متر رسید قابل انتقال به گلدان های مجزا هستند. این نهال ها باید در خاک سبک و با زهکشی خوب کشت گردند. در زمان جابه جایی نهال ها بایستی نهایت دقت جهت خودداری از صدمه رسیدن به ریشه ها اعمال گردد. البته در این روش تکثیر، سرعت تولید گیاهی پایین می باشد.

پاجوش ها

کاشت پاجوش ها یا جوانه های کوچک موجود در کنار شاخه اصلی یکی دیگر از روشهای تکثیر است. چون این گونه از گیاهان جوانه های کوچک در کنار شاخه اصلی تولید می کند میتوان به راحتی آنها را از مادر جدا کرد و ریشه دار ساخت. پاجوشها از تنه اصلی تغذیه می کنند ودارای رنگ سبز روشن هستند

پیشنهاد ما به شما : مشاور تخصصی تناسب اندام

در صورت قطع برگ های پایه اصلی به علت وجود پاجوش گیاه به صورت افقی رشد خواهد کرد

این گیاه می تواند حتی چندین سال بدون نیاز به تعویض گلدان به رشد خود ادامه دهد. زیرا پاجوش هایی تولید می کند، بنابراین تعویض گلدان زمانی ضروری به نظر می رسد که قسمت هوایی بسیار رشد کرده و به صورت انبوه در آید. حدوداً هر شش ماه ۱۰ پا جوش بر روی ریشه‌ ها و لابه‌ لای برگ‌های خشکیده بوته‌های آلوئه ورا بوجود می‌آید

که در این روش تغییر ژنتیکی و خواص آن خیلی کم است و گیاهان همسانی تولید می‌شوند.

جهت تولید تجاری آلوئه ورا، کشت آن فقط از طریق پاجوش قابل توصیه است. پاجوش های با طول عمر حدود ۴-۳ ماه و دارای ۵ – ۴ برگ و به ارتفاع حدود ۲۵ -۲۰ سانتی ‌متر جهت کشت بسیار مناسب هستند. برای استفاده از پاجوش ها به عنوان تکثیر باید آنها را هنگامی که به نسبت کافی رشد کردند در مرحله اول در گلدان ها کاشته و به مقدار کافی آبیاری نمود بعد از این مرحله تا مدت سه هفته نباید به گلدان ها آب داد این عمل سبب می شود که ریشه های جوان قدرت جذب آب را پیدا کنند. رنگ برگه ای جدید ممکن است برای مدتی به رنگ خاکستری و یا قهوه ای تغییر کند ولی بعد از مدتی به رنگ طبیعی در خواهد آمد.

پیشنهاد ما به شما : پول درآوردن از سنگ

انواع مختلف در کاشت گیاه آلوئه ورا

کشت بافت گیاه آلوئه ورا

در این روش کشت بافت با به دست آوردن سلول‌ های بنیادی گیاه و تمایز آن ها امکان تولید یک گیاه کامل به وجود می‌آید به این صورت که در روش کشت بافت گیاه آلوئه ورا یک بخش کوچکی از سلول‌های انتهایی در حال تکثیر گیاه کشت داده می‌شود گیاه کامل بدست می‌آید از بارزترین مزیت‌ های روش کشت بافت سرعت بخشیدن به تکثیر (در حدود ۵۰ الی ۲۰۰ برابر) کنترل ژنتیکی گیاه تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و تغییر نکردن خواص آن ، کنترل آلودگی‌ ها و بیماری‌ ها بازدهی اقتصادی بالا می باشد. از آنجا که گیاه دارویی آلوئه ورا دارای کاربرد گسترده ای در صنایع دارویی، آرایشی و غذایی می باشد

دست یابی به این فناوری در کشت، بازدهی اقتصادی بسیار بالایی دارد

زیرا در روش طبیعی تکثیر گیاه آلوئه ورا، هر ۶ ماه فقط یک تا سه گیاه جدید تولید می شود اما در این روش در مدت مشابه حداقل صد گیاه جدید تولید می شود.

پیشنهاد ما به شما : حقوق غریق نجات

فاصله کاشت گیاه آلوئه ورا در زمین

بهترین فاصله کاشت بین بوته های گیاه ۶۰ الی ۹۰ سانتیمتر می باشد.

دوره های آبیاری گیاه آلوئه ورا

این گیاه یک گیاه آبدار است. بنابراین باید توجه داشت که از آب زیاد در مقایسه با بی آبی بیشتر صدمه خواهد دید. بنابراین هنگام آبیاری مجدد باید دقت کنید که خاک گلدان به یک خشکی نسبتی رسیده باشد،ضمنا خاک گلدان نیاید کاملا خشک باشد برای جلوگیری از پوسیدن ریشه می توان با ریختن شن در ته گلدان به ارتفاع حدود ۲ سانتیمتر اقدام کرد.

سیستم آبیاری گیاه آلوئه ورا

مناسب ترین روش آبیاری سیستم فارو ( ایجاد پشته های خاک در فواصل معین و کاشت گیاه روی این پشته ها) می باشد در کشت های گلخانه ای سسیتم آبیاری قطره ای می باشد.

پیشنهاد ما به شما : متن تبلیغ سوسیس کالباس خانگی

نیاز آبی گیاه آلوئه ورا

برای تولید یک کیلوگرم از این گیاه حدود 150 میلی لیترآب مورد نیاز می باشد.

روش کاشت گیاه آلوئه ورا

کاشت پاجوش در خزانه و سپس انتقال به زمین اصلی

زمان لازم جهت انتقال پاجوش از خزانه به زمین اصلی: بسته به شرایط نگهداری ۴ تا ۶ ماه

زمان مناسب برای کاشت در خزانه: اواخر تابستان اقدام به جداسازی و کاشت پاجوش ها می شود مقدار پاجوش مورد نیاز کاشت در یک هکتار زمین ۲۵ هزار پاجوش است.

سن گیاه آلوئه ورا برای مصرف

اغلب مردم به اشتباه این تصور را دارند که هرچه گیاه مسن تر باشد (۳تا۴ سال) قدرت نیروی بالقوه بیشتری جهت مداوا خواهد داشت در واقع به این صورت نیست. این درست است که گیاه مسن نسبت به گیاه جوان مقاومت بیشتری دارد ولی از جهت میزان مواد موثر حتی یک گیاه کوچک نیز میتواند بازدهی شفابخشی داشته باشد.

پیشنهاد ما با شما :  راه اندازی مغازه شکلات فروشی

زمان برداشت گیاه آلوئه ورا

حدود ۸ ماه پس از کاشت پاجوش بسته به اندازه و کیفیت پاجوش های کشت شده و به صورت قطع برگهای خارجی از قاعده مدت زمان مورد نیاز برای بلوغ برای این که این گیاه به طور کامل بالغ شود ۱۸ تا ۲۴ ماه وقت لازم می باشد.

عملیات پس از برداشت: انتقال سریع برگها توسط کانتینرهای یخچال دار به محل فرآوری یا شستشوی برگها و خارج کردن ژلها از برگ و انتقال سریع به کارخانجات فراوری

قابلیت برداشت ۴ فصل برای کاشت گیاه آلوئه‌ ورا

دقت های لازم در عملیات برداشت:

فقط برگهای بیرونی گیاه که بیش از ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر طول دارند باید برداشت شوند. باید دقت نمود که ماده زرد رنگی که از سلولهای محل قطع برگ خارج می شود باژل گیاه مخلوط گردد.

پیشنهاد ما به شما : درآمد آرایشگاه مردانه

مراقبت ویژه در زمان برداشت گیاه آلوئه ورا

آبیاری منظم سبب افزایش میزان ژل می شود اگر گیاه از نظر آب در تنگنا باشد میزان آلوئین وآمودین ژل افزایش یافته و مزه ژل کمی تلخ تر شده و رنگ آن مایل به قهوه ای می شود.

میزان عملکرد و محصول برداشتی از هر هکتار در سال:

برداشت از این گیاه معمولا ۴ مرتبه در سال می باشد و از هر گیاه در هر بار حدود۳ برگ برداشت می شود بطور کلی یعنی ۱۲ برگ از هر گیاه در سال، تناژ برداشتی در هر هکتار در سال بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ تن می باشد.

اندام مورد استفاده:

اندام مورد استفاده این گیاه برگهای کاملا رشد کرده آن می باشد می توان یک یا چند برگ از گیاه را قطع کرد که به یقین هیچ اشکالی در مکانیسم رشد گیاه بوجود نخواهد آمد. فقط باید سریع و با یک چاقوی تیز اقدام به این عمل کرد در صورت نیاز به چند برگ بهتر است که از برگهای مجاور در خاک ویا به طور کلی برگهای پایین ساقه اصلی استفاده کرد. زیرا یک قانون کلی برای تمام گیاهان وجود دارد که برگهای پایین گیاه از نقطه نظر انجام اعمال حیاتی نسبت به برگهای فوقانی کم اهمیت تر هستند هرچند که باید برای این گیاه اضافه کنیم که برگهای تحتانی نیروی بالقوه مداوای بیشتری دارند.

پیشنهاد ما به شما : مراحل گرفتن کارت مربیگری تی آر ایکس

 • دگرگونی در رشد گیاه آلوئه ورا

بطور کلی خللی که در رشد گیاه بوجود می آید بسیار متنوع است ولی از آنجاییکه این گیاه به مراقبت های خیلی تکنیکی احتیاج ندارد دانستن یک دسته اطلاعات کلی می تواند در رفع مشکلی که برای گیاه به وجود می آید موثر باشد.

 • اقلیم مورد نیاز گیاه آلوئه ورا

این گیاه بومی مناطق گرمسیری و استوایی است و برای رشد بهینه به نور خورشید نیاز دارد. هوای گرم و کمی سایه را دوست داشته و دمای زیر صفر را تحمل نمی کند و بنابراین در مناطقی که درجه حرارت هوا تا زیر صفر درجه نزول می کند نمی تواند رشد کند آلوئه ورا در دمای ۲- درجه سانتی گراد یخ می زند و اگر یخ زدگی اتفاق بیافتد گیاه می میرد. گیاه آلوئه ورا در دماهای بیش از ۷۰-۸۰ درجه سانتی گراد نمی میرد، ولی برگ های بلند ضعیفی تولید می کند.

 • دامنه انتشار در کاشت گیاه آلوئه ورا

این گیاه بومی آفریقا است. در قرن هفدهم میلادی کشت آن در جزایر باربادوس و در قرن هجدهم در جزایر آنتیل متداول گردید. امروزه در جزایر کشورهای هندوستان ، اندونزی،جاما ئیکا، مکزیک، تگزاس،وجزایر قناری کشت می شود. در ایران نیز در جزیره خارک کشت می شود. این گیاه بطور بومی در برخی از مناطق کشور از جمله بندر لنگه ، بندر خمیر و همچنین ۳۵ کیلومتری بندرعباس در محلی به نام قلعه قاضی دیده شده است.

پیشنهاد ما به شما: سود تولید روغن کنجد و کسب و کار آن

جزیره قشم مستعد ترین محل برای کشت گیاه آلوئه ورا است.

در حال حاضر بدلیل اهمیت این گیاه در مناطقی از استان بوشهر و استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان بخصوص قشم و مناطقی نظیر نهبندان هم کشت می گردد.

 • نیازهای اصلی غذایی گیاه آلوئه ورا

عناصر غذایی مورد نیاز شامل ۴۵-۵۵ کیلو گرم فسفر، ۵۵- ۶۵ کیلوگرم ازت و ۴۵-۳۵ کیلوگرم پتاس در هکتار می باشند.

 •  بافت خاک مناسب برای رشد گیاه آلوئه ورا

آلوئه در هر نوع خاکی، قابل کشت است و خاک شنی لوم با زهکشی بالا ،بهترین بستر کشت برای آن می باشد.

 • نیاز کودی در کاشت گیاه آلوئه ورا

خاک مورد نیاز این گیاه باید اسیدی باشد و به عنوان مکمل می توان مقداری نیتروژن به فرمهای مختلف به خاک اضافه کرد. برای مثال می توان از نیترات آمونیم، یک بار در سال و هربار به میزان ۱۳۶ کیلو گرم در هکتار استفاده کرد. PH  مورد نیاز خاک حدود ۶/۵ اما اسیدیته تا ۸/۵ را نیز تحمل می کند.

پیشنهاد ما به شما : معرفی کسب و کار محافظت از کودک

 • نور و حرارت مورد نیاز برای گیاه آلوئه ورا

این گیاه در مقابل نور مستقیم و تابش زیاد آفتاب حساس است. از خود واکنش نشان داده و بر گهایش به رنگ قهوه ای درمی آید. بنابراین بهتر است آنرا در نور غیر مستقیم نگهداری کنید از نقطه نظر حرارت مورد نیاز باید داشت که نسبت به سرما حساس است در محیطی مثل شهر تهران این گیاه را باید در فصل زمستان در گلخانه نگهداری کرد.

 • آفات و امراض در کاشت گیاه آلوئه ورا 

آمار به دست آمده نشان داده است که کشت این گیاه در وطن اصلی خود با هیچگونه آفت و بیماری قابل ملاحظه ای مواجه نبوده است ولی در شرایط نامساعد محیطی که باعث ضعیف شدن گیاه و کم شدن مقاومت می شود. عوامل قارچی و ویروسی و باکتریایی میتوانند منجر به صدمه به گیاه شوند. گیاه آلوئه ورا حساس به بیماری های لکه سیاه، پوسیدگی ریشه و شپشک آرد آلود می باشد.

ولیکن در مجموع، خطر بیماری ها در این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است.

در صورت آبیاری بیش از اندازه این گیاه به شدت در معرض بیماری پوسیدگی ریشه قرار می گیرد، زیرا این گیاه آب بسیار ناچیزی مصرف می کند. در مکان های گرم ، گیاهان آلوئه ورا تحت کشت بیرون از محیط خانه گل های زیبایی تولید می کنند که دارای ساقه بلندی می باشد و در رنگ های متنوعی وجود دارد اما اگر آلوئه ورا بعنوان گیاه آپارتمانی کاشته شود ، شکوفه نخواهد داد.

پیشنهاد ما به شما : کسب و کار زودبازده

 • آبیاری گیاه آلوئه ورا کاشت گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار نیازمند آبیاری زیادی نیست. به گیاه باید به گونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخ های زهکش گلدان نماید. یک زیرگلدانی در زیر گلدان قرار دهید. تا آب خروجی را جمع کند ، معمولا یک فاصله ده الی چهارده روزه باید در بین آبیاری وجود داشته باشد فاصله بین آبیاری بر اساس شرایط خاک متنوع است. آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک کامل خشک شده باشد. در فصل زمستان ، گیاه در خواب زمستانی است و نیاز آبی آن بسیار کم است. لذا می توان در فصل زمستان ، فاصله آبیاری را به سه تا چهار هفته افزایش داده یا به یک بار در ماه برسانید. بسیاری از باغداران ،آبیاری آلوئه ورا را در فصل زمستان قطع می کنند. البته این مورد برای سلامت گیاه خوب نیست و باید از انجام این کار خودداری کرد.

 • کود دهی گیاه برای پرورش آلوئه ورا

وقتی که از خاک کود داده شده برای کاشت آلوئه ورا استفاده می شود، فقط لازم است که یکبار و در فصل بهار به آن کود داده شود. چنانچه خاک حاصلخیز نیست باید کود نیمه قوی (ده-ده- چهل) یا کود رقیق (آبکی) را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان،به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون می توان استفاده کرد. اگر از خاک مخلوط با کود برای کاشت آلوئه ورا استفاده شود فقط لازم است که یک بار و در فصل بهار به آن مجدد کود داده شود.

 • طریقه نگهداری برگ آلوئه ورا کاشت گیاه آلوئه ورا

برگ را بعد از برش داخل کاغذ پیچیده و در قسمت پایین یخچال نگهداری نمایید

ما در تیم ماهان تیموری و در این فوت کوزه گری در مورد نحوه کاشت و داشت و برداشت آلوئه ورا صحبت کردیم و درآمدی که این نوع کسب و کار می تواند برای شما داشته باشد را مورد بررسی قرار دادیم تا به شما کمک کنیم بهترین تصمیم را در انتخاب این شغل بگیرید و در نهایت به موفقیت و پیشرفت دست پیدا کنید.

سوالات متداول در زمینه پرورش آلوئه ورا

 

این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته عمر گیاه بسیار بیشتر است ولی بهترین بهره وری از گیاه تا 6 سال اولیه صورت میگیرد.

بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.این گیاه در ایران آفت شناخته شده ای ندارد.

برای استفاده تجاری‌ از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه ‌گذار باید ببینیم که‌ در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیمبرای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزش های لازم را طی کنند و این مستلزم تحقیق از طرف کار آفرین است.

باید گفت که کشت آلوئه ورا یکی از آسان ترین کشت ها در میان دیگر محصولات کشاورزی است. کسانی که مایل به کشت و پرورش این گیاه هستند باید در ابتدا اطلاعات مختصری در زمینه کشت این گیاه کسب کنند تا هم محصول به دست آمده آنان مرغوب و بازار پسند باشد و هم در این بین متحمل ضرر مالی نشوند.

اولین موضوعی که باید به آن توجه شود این است که شما در چه منطقه ی جغرافیایی و با چه آب وهوایی قرار دارید چون گیاه آلوئه ورا از معدود گیاهانی است که دمای صفر درجه باعث از بین رفتن گیاه میشود. البته گیاه در صفر درجه نمیمیرد ولی محصول آن به کلی غیر قابل استفاده می شود. از این رو اطمینان از اینکه دمای منطقه ای که شما در آن می خواهید کشت خود را شروع کنید در درجه اول اهمیت قرار دارد.

برای استفاده تجاری‌ از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه ‌گذار باید ببینیم که‌ در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیمبرای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزش های لازم را طی کنند و این مستلزم تحقیق از طرف کار آفرین است.

اولین موضوعی که باید به آن توجه شود این است که شما در چه منطقه ی جغرافیایی و با چه آب وهوایی قرار دارید چون گیاه آلوئه ورا از معدود گیاهانی است که دمای صفر درجه باعث از بین رفتن گیاه میشود. البته گیاه در صفر درجه نمیمیرد ولی محصول آن به کلی غیر قابل استفاده می شود. از این رو اطمینان از اینکه دمای منطقه ای که شما در آن می خواهید کشت خود را شروع کنید در درجه اول اهمیت قرار دارد.

در حال حاضر روزبه ‌روز به تعداد واحدهای فرآوری آلوئه‌ ورا در کشور اضافه می‌شود. درحال حاضر علاوه ‌بر بازار فروش فله آلوئه‌ ورا، این گیاه در تناژ بالا برای بهره‌ برداری در کارخانه ‌های تولید مواد غذایی مانند نوشیدنی، مربا، کمپوت و… خریداری می‌شود. به جز این ژل و پودر ژل آلوئه‌ ورا مصارف بهداشتی دارد و توسط کارخانه‌ های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی خریداری میشود. ضمن این ‌که در ایران یک واحد تولیدی به صورت اختصاصی اقدام به تولید عرق آلوئه ‌ورا کرده است. همین ‌طور یک کارخانه تولید مواد بهداشتی و آرایشی نیز وجود دارد که تمام محصولات خود را با استفاده از عصاره طبیعی این گیاه تولید می‌کند.

همین حالا شروع کن!

20 پاسخ

 1. سلام ممنون از راهنمایی شما من کشاورز هستم و پنج هزار متر زمین توی شمال شهرلنگرود دارم خواستم بدونم شمال ایران جوابگوی کشت این گیاه هست یا نه لطفا حتما جواب بدید ممنون میشم

 2. با سلام من در استان زنجان هستم خواهشی که داذم ایا می شودددر شهر ما این محصول را کاشت ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. سلام دوست عزیر. شما خودتون باید برید و تحقیق کنین که خاک مناطق اطراف آیا چوابگو هست یا نه؟

 3. سلام
  ماهان جان اطلاعات سايت راجع به آلوئه ورا ضعيف هست
  از سال ٩١ الي٩٢ شركت و كارخانه مخصوص آلوئه ورا تو ايران وجود داشت
  كه خود جهاد و ديگر عزيزان دولتي به خاطر منفعت خودشون شركت زمين زدند
  اگه همون شركت با ١٣ نوع ايزو و مجوز توليداشو خواستين من ميتونم بهتون كمك كنم

 4. ممنون از شما مھندسان و کارآفرینان دلسوز ایران زمین بہ خاطر تلاشتون در سازندگی کشور با استفادہ از حمایت تولیدکنندگان

 5. سلام در خصوص این کار به اطلاعات خیلی بیشتری نیاز دارم چطور میتونم بدست بیارم
  سپاس از شما

  1. سلام دوست من ، با شرکت تماس بگیر تا کارشناس های ما راهنماییت کنند :

   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۷
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۸
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۹

  2. سلام دوست من ، با شرکت تماس بگیر تا کارشناس های ما راهنماییت کنند :

   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۷
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۸
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۹

 6. سلام من میخوام این کارو دونبال کنم و به این کار روی بیارم چون کشاورز هستم و زمین دارم و علاقه خاصی به کشاورزی دارم فقط از لحاظ مشاوره حضوری احتیاج به کمک دارم و ممنون میشم راهنمای کنید و بهم ادرس یا تلفنی بدید که من درخدمتشون باشم ممنونم لطفا جواب بدید

  1. سلام دوست من ، با شرکت تماس بگیر . کارشناس های ما راهنماییت می کنن :
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۷
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۸
   ۰۲۱-۸۸۸۵۲۰۰۹

 7. با سلام و خسته نباشید، شما میتونید از طریق اپلیکیشن هوش مالی و از قسمت سوالات کاربران در بخش فوت کوزه گری پاسخ ها و راهنمایی های کارشناسان ما رو در کنار خودتون داشته باشید

 8. من در این زمینه نیاز به کمک تلفنی دارم چون درحال انجام این کار هستم

 9. سلام
  روز خوش
  آیا کارگاه آموزشی در خصوص اینگونه آموزش ها برگزار میشه ؟
  آیا در این زمینه سرمایه گذار یا حامی وجود داره ؟
  با سپاس
  الهام پرهیزکاری

  1. کارگاه آموزشی نداریم اما در فوت کوزه گری ایده هایی برای راه اندازی کسب و کار مطرح میکنیم .

 10. مطلب بسیار مفیدی بود. امیدوارم با رعایت این نکات بشه این کارو انجام داد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز