آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف باید چگونه باشد؟

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف باید چگونه باشد؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 15Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۳ دقیقه می باشد.

مقدمه

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف بسیار لازم و ضروری می باشد بنابراین تمام انسانها برنامه ریزی برای دستیابی به هدف را باید سرلوحه کار خود قرار دهند.در این راه ابزار و شرایطی را فراهم می کنند تا سریع تر به اهداف خود برسند.اما با این وجود تعداد کمی هستند که می توانند به مقاصد و اهداف بزرگ خود برسند.

 با عرض پوزش در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است.

روانشناسان و جامعه شناسان علت این امر را در چگونگی برنامه ریزی برای رسیدن به هدف می دانند و معتقد هستند تنها کسانی که یک برنامه ریزی منظمی دارند می توانند رویا ها و اهدافشان را محقق کنند.

علت برنامه ریزی برای دستیابی به هدف:

در واقع  به علت اینکه برنامه ریزی و هدف گذاری نظم خاصی به کارها می دهد باعث می شود هر کاری در زمان مخصوص به خودش انجام شود و بدین ترتیب مدیریت زمان را در اختیار ما می گذارد.اگر برنامه ریزی خوب و ایده آلی داشته باشیم در مواقع حادثه های غیر قابل پیش بینی از استرس کمتری برخوردار می شویم.در حقیقت از سردر گمی ما در کارها جلوگیری می کند بعلاوه وقت کافی برای کارهای متفرقه هم پیدا خواهیم کرد.

هنگامی که برنامه ریزی وهدف در زندگی  برای فعایت های خود داشته باشیم،یک محدودیت زمانی برای خودمان ایجاد می کنیم که این فرایند باعث می شود ذهنمان برای دستیابی به هدف در زمان مشخص برنامه ریزی کند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف باید چگونه باشد؟

اصول برنامه ریزی برای دستیابی به هدف:

1-با دید واقع بینانه برنامه ریزی کنید:

باید تمام فعالیت های روزانه خود را در نظر بگیرید تا قسمتی از برنامه خود را به  فعالیت های جنبی و قسمتی دیگر را برای دستیابی به هدف برنامه ریزی کنید.

2- برنامه باید انعطاف پذیر باشد:

منظور از انعطاف پذیر بودن این است که حتما باید اوقاتی را به عنوان وقت آزاد در نظر بگیرید زیرا به هر حال اتفاقات غیر قابل پیش بینی ممکن است رخ دهد که در این مواقع باید از این وقت آزاد استفاده کنید.

3- تقسیم بندی مناسب زمان:

نباید برنامه ریزی را براساس تمایلات فردی یا براساس نظر افراد دیگر تنظیم کنیم؛زیرا هر کسی نسبت به توانمندی ها ی خود با دیگران متفاوت می باشد.

4- برنامه های مشابه را در یک روز قرار ندهید:

به طورمثال تمام نصف روز را به مطالعه درس فیزیک اختصاص ندهید زیرا کسل کننده می شود.

5- برنامه را در صورت لزوم تغییر دهید:

اگر قسمتی از برنامه ریزی را درست انجام ندادیم و احتیاج به تغییر دارد حتما با دقت این کار را انجام دهید.

6- وقت گذاشتن برای پیداکردن نقاط قوت و ضعف خود:

در پایان هر هفته حتما وقتی را برای ارزیابی برنامه خود اختصاص دهید که باعث می شود به نقاط قوت وضعف خود پی ببرید.توصیه می کنم جلسه های ارزیابی خود را هرگز فراموش نکنید زیرا با اصلاح نقاط ضعف خود سرعت رسیدن به هدف خود را بیشتر می کنید.

7- جدیت در اجرای برنامه:

هدف داشتن و جدیت و اراده برای رسیدن به هدف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 و در آخر باید بدانید تمام رویا ها و اهداف شما تحقق پذیرند به شرط اینکه شور و اشتیاق تعقیب آنها را داشته باشیم.

نتیجه

اگر کسی هدف از زندگی خود را نداند،این بدین معناست که برای زندگی خود ارزش قائل نشده است.هدف داشتن یکی از موثر ترین راه های افزایش تمرکز هم می باشد و تنها کسانی که برنامه ریزی دارند به اهداف خود می رسند.اصول برنامه ریزی این است که۱-واقع بینانه باشد-۲-انعطاف پذیر باشد-۳-تقسیم بندی زمان داشته باشد-۴-برنامه های مشابه در روز های مختلف قرار گیرد-۵-درصورت لزوم تغییر کند-۶-ارزیابی شود و-۷-جدی گرفته شود

با بررسی زندگی انسان های موفق و ثروتمندان جهان می توان فهمید که برای رسیدن به اهدافشان اراده و پشت کار خستگی ناپذیری داشتند.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

چند نکته در مورد انوع حافظه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    واقعا تقویت میکنم این مورد رو من میتونم.مرسی از شما