آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

چگونه بر فراموشی غلبه کنیم؟

چگونه بر فراموشی غلبه کنیم؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Jul 17Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۲ دقیقه می باشد.

مقدمه

چگونه بر فراموشی غلبه کنیم؟یکی از سوالاتی که دانش آموزان و دانشجویان با آن مواجه هستند این است که چگونه بر فراموشی غلبه کنیم. خیلی از افراد علاقه شدید به مطالعه دارند ولی درصد ماندگاری مطالب در ذهن آنها بسیار پایین است.

تاریخچه ی یادگیری بدون فراموشی

سالها پیش هرمان آبینگهاوس روانشناس و محقق حافظه تحقیقات بسیار زیادی در مورد سیستم فراموشی انجام داد جالب است بدانید که این دانشمند به پدر علم یادگیری لقب گرفته است دارای دو مدرک دکتری بود ولی روزی در حال فکر کردن به مطالبی بود که در دوران تحصیلی مطالعه کرده بود به این نتیجه رسید که هیچکدام از مطالب در خاطر ش نمانده است همین امر باعث شد که در زمینه فراموشی مطالعات زیادی انجام دهد این دانشمند سالها زمان صرف تحقیق از هزاران تن از افراد انجام داد و سرانجام به این نتیجه رسید که حدود 80%از اطلاعات در مدت 24 ساعت ابتدایی بعد از یادگیری فراموش می شود .پس چطور می توانیم مطالب را در ذهنمان تثبیت کنیم .

بعد از مرگ این دانشمند بزرگ ,دوستان و شاگردانش تحقیقات او را ادامه دادند و آن تحقیقات را تکمیل کردند و به نکته های طلایی درزمینه ی روش صحیح مطالعه دست پیدا کردند که آنها را برای شما بیان می کنم.

اگر فرایند مرور را طی زمان بندی های درست انجام دهیم این کار همچون یک داروی تقویت حافظه عمل خواهد کرد و هیچگاه پدیده فراموشی رخ نخواهد داد .

مراحل زیر را در فرایند مرور انجام دهید :

با عرض پوزش در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است.

پاسخ سوال چگونه بر فراموشی غلبه کنیم

  • مرحله اول مرور در غلبه بر فراموشی :

اولین نقطه و مرحله مرور دقیقا انتهای زمان مطالعه می باشد یعنی بلافاصله بعد از اینکه متن را مطالعه و نکته برداری کردید شروع به دوره مطلب کنید.

  • مرحله دوم مرور در غلبه بر فراموشی :

دومین نقطه و زمان برای مرور مطالب که اگر آن را انجام ندهید حجم وسیعی از مطالب فراموش خواهد شد دقیقا 24 ساعت بعد از مطالعه مطلب است .

  • مرحله سوم مرور در غلبه بر فراموشی :

سومین نقطه و زمان مرور برای تثبیت اطلاعات درست یک هفته بعد از مرحله دوم می باشد.

چگونه بر فراموشی غلبه کنیم

  • مرحله چهارم مرور در غلبه بر فراموشی :

چهارمین نقطه و زمان مرور  در جهت تثبیت اطلاعات یک ماه بعد از مرحله سوم یعنی مرور هفته اول می باشد.

  • مرحله پنجم مرور در غلبه فراموشی :

پنجمین و آخرین زمان مرور  مطالب در جهت تثبیت اطلاعات سه ماه بعد از مرحله چهارم می باشد که اگر این مراحل را به طور دقیق انجام دهید اطلاعات حداقل تا سالها در ذهن شما باقی خواهد ماند.

نتیجه

از روش های تقویت حافظه می توان به مرور اصولی اشاره کرد که ۵ بار در هر مطالعه است.مرورمناسب و به جا پاسخ به این پرسش است که چگونه بر فراموشی غلبه کنیم.بااین مرورها و به کمک تمرکز حواس می توانیم مطالب خوانده شده را از دست غول فراموشی درامان بداریم.زمان های مرور به ترتیب:بلافاصله پس از مطالعه،یک روز،یک هفته،یک ماه و سه ماه هر کدام پس از مرحله ی قبل است.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالیه این مقاله ها دمتون گرم