آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

نکاتی درباره ی تکنیک تقویت حافظه

نکاتی درباره ی تکنیک تقویت حافظهReviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 6Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۲ دقیقه می باشد.

مقدمه

ترسیم ذهنی یک تکنیک تقویت حافظه عالی محسوب می شود.در این تکنیک تقویت حافظه بر خلاف یادداشت برداری اطلاعات،مختصر و از طریق تصاویر مرتب سازماندهی می شود.این تکنیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مؤثرتراز روش خلاصه نویسی است که غالبا بکار گرفته می شود.

توضیحات این تکنیک تقویت حافظه

 • دو مزیت این روش عبارتند از:

 1. این روش هم تحلیلی است و هم هنری بنابراین به عملکرد مغز برای شناخت مفاهیم و مطالب کمک می کند.
 2. این روش سرگرم کننده و لذت بخش است.

در مقاله تکنیک تقویت حافظه به شما مراحل انجام یک نقشه ذهنی را خواهیم آموخت.

مراحل ترسیم نقشه ی ذهنی

مرحله یک برای ترسیم  یک نقشه ذهنی:

متن مورد نظر را می خوانید و کلمات کلیدی آن را استخراج می کنیم سپس در وسط کاغذ شکلی که بتواند بیان کننده ی موضوع اصلی باشد را رسم می کنید.

مرحله دوم برای ترسیم یک نقشه ذهنی:

موضوعات مهم را با خطوط اصلی و رنگی که از تصویر مرکزی که به سمت بیرون امتداد پیدا می کند ترسیم کنید.سپس هر کدام از موضوعات را با یک شکل یا یک کلمه کلیدی مهم مربوط به آن ترسیم کنید.از رنگ های مختلف برای کشیدن روی خطوط کمک بگیرید.

مرحله سوم برای ترسیم یک نقشه ذهنی:

اطلاعات جنبی و ثانویه را که از اهمیت کمتری برخوردار هستند را روی شاخه های فرعی که از انتهای شاخه اصلی شروع می شود یادداشت کنید.

نکاتی درباره ی تکنیک تقویت حافظه

مرحله چهارم برای ترسیم یک نقشه ذهنی:

تا جایی که امکان دارد از تصاویر استفاده کنید.مثلا یک صورت یا لبخند برای دوستی دو دست که همدیگر را می فشارند برای اجتماعی این تصاویر بستگی به خودتان دارد.در واقع هر چیزی را که برای شما معنی مشخصی دارد را می توانید بکشید.

مرحله پنجم برای ترسیم یک نقشه ذهنی:

نقشه ذهنی را در یک دوره زمانی تکمیل و آن را همراه خود داشته باشید و نظرات و افکار و اهداف بیشتری را که دائما به ذهنتان می رسد به آن اضافه کنید.

به نظر شما یک نقشه ذهنی چگونه کار می کند؟

مغز اتسان علارغم اینکه توانایی انجام کار های فوق العاده پیچیده را دارد در عین حال بر اساس اصول ساده ای کار می کند.دلیل اینکه نقشه های ذهنی هم راحت و آسان به وجود می آیند همین است.در واقع کلید های اصلی عملکرد مغز انسان به طور کلی تخیل و تداعی می باشد.

نتیجه

یکی از بهترین وموثر ترین روش های تقویت حافظه ترسیم نقشه ی ذهنی است که کمک فوق تصوری به مدیریت زمان می کند و به همین دلیل با اعتماد به نفس یک ارتباط موثر دارد.این روش هم تحلیلی،هم هنری و هم لذت بخش است و باید با کمک ایده های خلاقانه و ایده ها ی نو رسم شود و در پنج مرحله ی استخراج کلمات کلیدی و گذاشتن تصویر وسط صفحه،کشیدن خطوط اصلی و گذاشتن تصاویر مرتبط یا کلمات کلیدی روی آن،کشیدن خطوط فرعی و گذاشتن اطلاعات فرعی روی آن،استفاده ی بیشتر از تصاویر به جای کلمات و اضافه کردن اطلاعات جدید بعد از اتمام کارانجام می شود.مغز ما با تمام پیچیدگی،گستردگی و توانایی های خارق العاده از اصول ساده ای همچون تخیل و تداعی بهره می برد.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

چند نکته در مورد انوع حافظه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. میلاد کاربر می‌گوید

  من کلا قوه تخیل قوی دارم بدرد من میخوره احتمالا

  ممنون از مقاله های خوب و جذابتون

 2. حسن فکری کاربر می‌گوید

  مرسی عالی بود