پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره

خلاصه مطلب

پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره در ارتباطی که بین دو نفر برقرار است امکان انتقال پیامهای منفی  کلامی و غیرکلامی در مذاکره
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره

در ارتباطی که بین دو نفر برقرار است امکان انتقال پیامهای منفی  کلامی و غیرکلامی در مذاکره وجود دارد. مذاکراتی که بین دو دوست، ارتباط بین رئیس و کارمند، ارتباط بین دو شریک تجاری صورت می گیرد، می ‌تواند از جنس انتقال پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره باشد. انتقال پیام های منفی در مذاکره ها به صورت خواسته و یا ناخواسته اجتناب ناپذیر است. در این مقاله قصد داریم با معرفی چنین پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره راهکارهای متداول که توسط افراد در شرایط مختلف اتخاذ می شود بپردازیم.
هنگامی که یک مدیر به کارمند خود می گوید « تو دروغ میگی وظیفه تو بوده که این کار رو انجام بدی چرا میگی وظیفه من نبوده؟ » در جمله دیگر مدیر به کارمند خود می گوید « چرا میگی من بیشتر از همه دارم تو این شرکت کار می کنم؟ اتفاقا از نظر من بقیه بیشتر از تو کار می کنند. من بیشتر از این دیگه نمی تونم به تو حقوق بدم اگه فکر می کنی حق تو داره ضایع میشه می تونی بری جای دیگه کار کنید. » این ها پیام هایی هستند که در یک مذاکره بین مدیر و کارمند منتقل می شود.
چنین جملاتی ممکن است به صورت کاملا اغراق‌آمیز از سوی مدیر به کارمند منتقل شده باشد اما این جملات نتیجه برگزاری جلسات تنش زا بین این مدیر و کارمند مورد نظر بوده است و در نهایت مدیر تصمیم گیری نهایی خود را در قالب بیان چنین جملاتی که محتوای آن از پیام های منفی تشکیل شده است، بیان می کند. انسان ها معمولا در رابطه با چنین پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره که دریافت می کنند چهار نوع واکنش نشان می ‌دهند.

واکنش اول در برابر پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره: سرزنش خود

واکنش اول: سرزنش خود

در این رویکرد فرد به ساده ترین کاری که به ذهن خود می‌رسد رجوع می‌کند و در مقابل این اتهام ها، کرنش کرده و همه این موارد را می پذیرد و از طریق خود خوری و سرزنش کردن خود تلاش می کند جلوی انتقال مجدد پیام های منفی را به خود بگیرد. در این صورت، در کوتاه مدت اتفاقی که می‌افتد این است که در ابتدا فرد به عنوان یک شخصی منطقی و کسی که با مسائل و انتقادها به صورت منطقی برخورد می کند و شخصیتی انتقادپذیر دارد، شناخته می‌شود. اما در ادامه تمامی فشار ها بر روی این شخص قرار می ‌گیرد و این شخص مدام عادت کرده است که خود را سرزنش و ملامت کند و بنابراین در نهایت کسی که متضرر خواهد شد خود این شخص و اطرافیان او خواهند بود.

واکنش دوم در برابر پپیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره: سرزنش طرف مقابل

این رفتار از سوی افرادی صورت می‌گیرد که به جای سرزنش خود طرف مقابل را ملامت می کنند. چنین رفتاری معمولاً بیشتر رخ می دهد. در ارتباط با این موضوع رفتار ها تهاجمی تر شده و شخصی که انتقاد می کند تمامی تقصیر ها به گردن او باز می گردد و شخصی که مورد انتقاد قرار می‌گیرد با یک واکنش تهاجمی تمامی گناهان را به گردن شخص مقابل خود می اندازد. بنابراین حس انتقام جویی در او زنده می شود. در این صورت تلاش می‌کند در دفعات بعدی نیز با همین منطق واکنش نشان دهد. این موضوع نیز اگر چه ممکن است در کوتاه مدت بتواند حاشیه امنی را برای این فرد ایجاد کند اما در دراز مدت نمی تواند منجر به ایجاد رابطه پایداری شود.

پیشنهاد ما به شما : مذاکره و نقش داستان گویی

واکنش سوم در برابر پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره:توجه به نیازها و اهداف شخص خودمان

در این حالت علت این موضوع را بر روی نیازهای خود بررسی می‌کنیم که چنین رفتاری ناشی از چه مسائلی بوده و ناشی از چه طرز فکری بوده است زمانی که این کارمند مجموعه تغییراتی که توسط شرکت در او کار می کرده است را می پذیرد، یعنی اجازه می‌دهد سایر افرادی که در این شرکت کار می کنند بر اساس علایق و اهداف خود تغییراتی را در رفتار و برنامه‌های اجرایی شرکت ایجاد نمایند و این شخص در برابر این تغییرات مقاومت و اظهار نظری نمی کند. بنابراین چنین شخصی از نظر سایرین باید همواره مطیع و پیرو باشد و در صورتی که هر زمان اعتراضی را اعلام کرد از طرف سایرین با واکنشی تند و انتقاد های سنگین مواجه می شود. نمونه آن دقیقاً همین پاسخ‌های مدیر به وی است که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد. در حالی که اگر این کارمند هم با توجه به اهداف شخصی خود که در این مجموعه مشغول به فعالیت شده است اهداف خود را با اهداف شرکت هم راستا می نمود و تلاش می‌کرد که از طریق تحقق اهداف شخصی و اهداف شرکت بتواند جایگاه مناسبی را در شرکت خود ایجاد نماید و عملاً دستاوردهای شرکت را به عملکرد خود وابسته نماید، در این صورت هیچ گاه کار به اینجا نمی رسید که چنین پیام های منفی از سوی مدیر خود بشنود.
بنابراین یکی از راهکارهای مهم برای این که بتوان به صورت ریشه‌ای در برابر پیام های منفی که از سوی سایر افراد و به طور کلی ذینفعان شما منتقل می‌شود جلوگیری نمود آن است که بتوانید به صورت مسئولیت پذیر و خودجوش بر اساس اهداف و علایق خود و متناسب با آن و بر اساس نیازها و انتظاراتی که سایرین از شما دارند بتوانید برنامه هایی را مطابق با اهداف و سلایق خود و همچنین بر اساس نیازها و انتظارات که ذینفع از شما دارند تعریف نموده و آنها را به بهترین شکل به سرانجام برسانید. در این صورت هم شما به اهداف شخصی خود نزدیک شده اید و هم موفق شده اید تا حد زیادی دستاوردهای شرکت و یا ذینفعان خود را به عملکرد خود وابسته نمایید و در این صورت به صورت ریشه ای در برابر پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره از سوی مدیر خود نیز مقابله کرده‌اید

واکنش چهارم در برابر پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره: توجه به رفتارهای طرف مقابل

واکنش چهارم : توجه به رفتارهای طرف مقابل

یکی از دلایلی که سبب می شود مدیر به کارمند خود چنین پیام های منفی را منتقل نماید می تواند ناشی از گرگ بودن مدیر باشد. به این معنی که این مدیر از این مسیر و با استفاده از جو سازی تلاش می‌کند که بتواند کارمند خود را کنترل کند و در واقع این یکی از شیوه های مدیریتی او می باشد. هنگامی که کارمند این نوع رفتار از مدیر را بتواند درک و شناسایی کند در این صورت کارمند در برابر رفتار های این مدیر واکنش و عکس العمل های متناسبی را بر اساس درکی که ایجاد نموده بروز می دهد و اجازه نمی دهد تحت تاثیر جو سازی های مدیر خود قرار بگیرد و بالعکس تلاش می کند که به خوبی مدیریت خود را شناخته و نیاز های مجموعه و شرکتی را که در آن فعالیت می‌کند را نیز می داند و علائم و توانمندی های شخصی خود را نیز که آگاهی دارد و می‌تواند تصمیم درستی را در این رابطه گرفته و با تعیین اهداف و به دست گرفتن مجموعه فعالیت های داخل شرکت دستاوردهای شرکت را به عملکرد خود وابسته نماید و در این صورت اجازه نمی‌دهد مدیر خود در آینده به هر نحوی به او پیامهای منفی کلامی و غیرکلامی در مذاکره منتقل نماید.
به صورت عمومی چیزی که معمولاً در شرکت های ما اتفاق می افتد و به طور کلی در روابط این بین دو نفر اتفاق می افتد از جنس راهکار اول و یا راهکار دوم است یعنی به محض اینکه انتقال پیام منفی بین دو نفر صورت گرفت شخصی که پیام منفی را دریافت می کند یا اقدام به سرزنش خود می کند و این انتقادها و پیام منفی را پذیرفته و باز هم خود را در مسیر انتقاد های بعدی نفرات قرار می دهد و یا در حالت دوم که تقریباً متداول تر می باشد در برابر پیام های منفی افراد واکنش تهاجمی نشان داده و در این مثال شخص اول را متهم به بی لیاقت بودن و توانایی پایین مدیریت او می کند. در صورتی که اگر فرد به سراغ واکنش های سوم و چهارم برود و بتواند با ایجاد تغییرات در خود و با درک نیازها و رفتارهای طرف مقابل می تواند واکنش های منطقی تر و بهتری را از خود نشان دهد و به صورت ریشه‌ای با موضوع برخورد انتقال پیام های منفی به او مقابله نماید.
در حالت دیگر ممکن است پیام منفی از طریق ارتباط غیر کلامی منتقل شود ارتباط غیر کلامی همانگونه که از نامش پیداست علاوه بر زمان گفتگو، حتی در زمان سکوت نیز می تواند پیامی را منتقل نماید. این پیام ها در این حالت از طریق گرفتن یک ژست خاص مانند نحوه نشستن و بلند شدن نحوه صحبت کردن و حتی ارتباط چشمی می تواند منتقل شود. جایی که به آن اشاره شد امکان انتقال پیام منفی وجود دارد درباره نحوه نشستن در نحوه ارتباط چشمی در نحوه ژست گرفتن امکان انتقال پیام منفی به دیگران وجود دارد. ویژگی مشترکی که در انتقال پیام منفی به صورت غیر کلامی وجود دارد این است که تقریباً در همه جای دنیا به یک صورت برداشته می شود به آن به عنوان مثال حالت هایی مانند غم، خشم، تعجب، ترس و یا نفرت حالت هایی هستند که به صورت غیر کلامی می توان آنها را به طرف مقابل خود منتقل نمود و تقریباً در همه جای دنیا همان پیام را برداشت می کنند.
ویژگی دیگر پیام‌های غیرکلامی آن است که کمتر امکان جلع کردن آنها وجود ندارد و شما از طریق رفتار و نحوه برخورد شخص مقابل خود تا حد زیادی می توانید پیام مورد نظر او را از طریق مشاهده رفتار و دریافت کنید. بدون آنکه نیازی به ارائه توضیحات کامل داشته باشید. به همین دلیل شناسایی رفتار افراد به ویژه در زمانی که در حال سخنرانی هستند تا حد زیادی می‌تواند بیانگر بسیاری از حقایق و مطالب باشند. فارغ از اینکه سخنران مربوطه چه کلمات و جملاتی را بیان می نماید. نکته ای که وجود دارد آن است که به مرور زمان افراد تا حد زیادی می‌توانند از نوع رفتار بدن انسان ها به واقعیت های موجود در آن پی ببرند و پس از شنیدن صحبتهای آن شخص تناقض‌های موجود بین صحبت‌ها و رفتار او را می‌توانند کشف کنند و می توانند تشخیص دهند که تا چه اندازه صحبت هایی که آن شخص مطرح می کند می تواند با واقعیت ها تطابق داشته باشد. این موضوع یکی از نکات مهمی است که در مذاکرات مورد توجه قرار می گیرد و مذاکره کننده های حرفه‌ای درک خوبی در ارتباط با زبان بدن افراد دارند و میزان متخصص بودن آنها و اینکه چقدر صحبت هایی که بیان می کنند صداقت دارد را می توان از طریق حالت‌های بدن آنها ژستی که به خود می گیرند، همچنین لحن صدای آنها که چگونه بالا و پایین می شود و چقدر با جدیت و یا با لرزش صدا صحبت ها بیان می شود می توانند تشخیص دهند که طرف مقابل آنها تا چه اندازه فرد متخصصی می باشد و توانایی بالایی در زمینه مذاکره کردن دارد.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته زبان بدن و لحن صدا چیزی در حدود ۹۰ درصد پیام را در یک مذاکره منتقل می نماید و کلماتی که مورد استفاده قرار می گیرند تنها در حدود ۱۰ درصد از پیام را می توانند منتقل نمایند بنابراین با توجه به وزن بالای پیام هایی که می توانند از طریق ارتباط غیر کلامی و لحن صدا به طرف مقابل منتقل شود تسلط بر آنها می تواند تا حد زیادی در نتیجه مذاکره خود تاثیرگذار باشد.

کلام آخر

پیامهای کلامی و غیر کلامی در مذاکره میان دو نفر رد و بدل می شود می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر نتایج مذاکره بگذارد. در نهایت باید به این نکته توجه کنیم که خودمان را به هر نحوی رشد دهیم.  بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در این مقاله تلاش نمودیم پیام هایی را که از طریق ارتباط کلامی به صورت منفی به طرف مقابل منتقل می شود را بررسی نموده و راهکارهایی را که می‌توان برای مقابله با انتقال چنین پیام هایی به این فرد استفاده کرد را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین با توجه به اهمیت ارتباط غیر کلامی و نحوه انتقال پیام از این طریق لزوم آشنایی بیشتر با هر یک از حرکات صورت گرفته در ارتباطات غیر کلامی را مورد تاکید قرار داده و توصیه نمودیم که به منظور موفقیت بیشتر در مذاکره ها مطالعه بیشتر در ارتباط با پیام های منتقل شده از طریق ارتباطات غیر کلامی را در دستور کار خود قرار دهید.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

2 پاسخ

    1. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز . ممنون از شما که زمان گذاشتید و این مقاله را مطالعه فرمودید . قطعا ایران عزیزمون با کمک افرادی مثل شما که به دنیال یادگرفتن هستند گلستان می شه

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد