گرایش مالی MBA

خلاصه مطلب

یکی از رشته هایی که دانشجویان پس از سپری کردن دوره لیسانس خود ثبت نام می نمایند گرایش مالی MBA است. به دلیل اینکه
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

یکی از رشته هایی که دانشجویان پس از سپری کردن دوره لیسانس خود ثبت نام می نمایند گرایش مالی MBA است. به دلیل اینکه درس هایی که در این رشته تدریس می شود تا حد زیادی جنبه کاربردی دارد بسیاری از فارغ التحصیلان در مقطع لیسانس برای ادامه تحصیل خود در این رشته ثبت نام می نمایند. میان رشته ای بودن آن سبب شده است که از رشته های مختلفی برای ادامه تحصیل در این رشته ثبت نام نمایند به همین دلیل این رشته مورد توجه کسانی قرار می‌گیرد که قصد دارند پس از ادامه تحصیل خود در محیط کار از تحصیلات خود استفاده نمایند و کسانی که قصد تدریس در دانشگاه را دارند معمولاً در رشته های دیگری ادامه تحصیل می دهند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در ارتباط با این گرایش مالی MBA به شما ارائه دهیم فارغ التحصیلان این رشته از چه فرصت های شغلی برخوردار خواهند بود می خواهیم به صورت پررنگ تری به آنها بپردازیم.

گرایش مالی MBA پرطرفدارترین گرایش

یکی از مهمترین موضوعاتی که در سازمانها به آن پرداخته می شود موضوع مدیریت پول و نقدینگی و سرمایه در سازمان هاست. علاوه بر این اخیراً موضوعات مدیریت اعتباری سازمان ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار شده در فضای رقابتی موجود در کشور همچنین رکود اقتصادی که در کشور حکمفرما شده است اهمیت موضوع رتبه بندی اعتباری در سازمان ها و شرکت های مختلف بسیار بیشتر شده است. بنابراین مدیران مالی که اطلاعات و دانش خوبی در این حوزه داشته باشند می ‌توانند در زمینه مدیریت نقدینگی و سرمایه سازمان ها به آن‌ها کمک‌های خوبی نمایند بنابراین در چنین فضای اقتصادی، موضوع مدیریت مالی از اهمیت بسیار حیاتی برای سازمان ها برخوردار است.

حوزه تخصصی گرایش مالی MBA

حوزه تخصصی گرایش مالی MBA

از این‌رو علاقه مندان به گرایش مالی MBA باید بدانند که به طور کلی گرایش مالی این رشته در دو حوزه تمرکز ویژه دارد موضوع اول مدیریت مالی در بنگاه های اقتصادی می باشد و موضوع دوم مربوط به بیرون از سازمان و در حوزه بازار سرمایه.
در حال حاضر با توجه به اینکه کشور ما در حوزه های کاربردی و عملیاتی مدیریت مالی در سازمانها و در بازار سرمایه فاصله زیادی با کشورهای پیشرفته دارد از این رو فارغ التحصیلان گرایش مالی MBA با توجه به علاقه خود می توانند در یکی از این دو حوزه تخصص پیدا نمایند و خدمات خود را در این زمینه به بازار کار ارائه دهند. به هر حال موضوع مدیریت مالی در سازمانها و بازار سرمایه در کشور ایران همواره مورد توجه بوده و از جذابیت بالایی برخوردار بوده است. متخصصین در این دو حوزه می توانند با خلاقیت و نوآوری خود آینده بسیار خوبی را برای خود ایجاد نمایند با این حال متخصص شدن در این حوزه نیاز به مطالعات بیشتر و طی نمودن دوره های مهارت آموزی به صورت تخصصی دارد.
توصیه ما این است علاقه مندان به گرایش مالی MBA صرفا به محتوای ارائه شده در دانشگاه اکتفا نکنند و جهت انجام مطالعات تخصصی با سپری کردن دوره های مهارت آموزی در این خصوص تخصص خود را افزایش دهند و با توسعه ارتباطات ایجاد شبکه گسترده پیرامون خود زمینه رشد و پیشرفت خود را فراهم آورند. برای تاکید بیشتر تکرار می‌شود که فضای رشد و پیشرفت حوزه مدیریت مالی در سازمانها و بازار سرمایه وجود دارد اما در حال حاضر نیاز به افارد متخصص در این زمینه دارد. چنین افرادی باید با علاقه و مطالعه زیاد وارد بازار کار شوند تا بتوانند به صورت حرفه ای تقاضای موجود این زمینه را پاسخ دهند.

حوزه کاری مدیران مالی

حوزه کاری مدیران مالی

مهمترین مواردی که یک مدیر مالی در سازمان به آن می پردازد، جریان تامین سرمایه از طریق ایجاد بدهی و تامین سرمایه از طریق جذب سرمایه های مختلف می باشد. موضوع مدیریت نقدینگی و جریان ورودی و خروجی پول در سال زمان نیز از دیگر مواردی است که باید مدیر مالی به آن بپردازد. همچنین در طرح های توسعه که در سازمانهای مختلف اجرا می شود و جذب سرمایه برای این پروژه ها که بتواند با مبلغ بیشتر و به صورت حرفه ای تر انجام شود از دیگر وظایف این مدیران مالی است.
اما در ارتباط با بازار سرمایه متخصصینی که در این حوزه به صورت حرفه‌ای فعالیت می نمایند عمده فعالیت آنها در زمینه موسسات سرمایه گذاری و اعتباری، بانک‌ها و بیمه می باشد. مواردی که به آنها اشاره شد یعنی بازار سرمایه نظیر بورس، فعالیت های مالی و اعتباری و بیمه ها در کشور ما به دلیل فاصله ای که با نقطه ایده آل خود دارند جای کار بسیار زیادی دارد و امکان فعالیت حرفه ای متخصصین در این حوزه تا حد زیادی فراهم می باشد.

دانش های مورد نیاز برای گرایش مالی MBA

برای تحصیل در گرایش مالی این رشته توانمندی‌هایی لازم است تا دانشجویان بتوانند در این گرایش با موفقیت آن را به اتمام برسانند. در ادامه به آنها اشاره می شود:
مسلط بودن به مباحث ریاضی، دانش کافی در زمینه های اقتصادی و همچنین توانایی کافی در حوزه مدیریت جز مهمترین مواردی است که دانشجویان جهت ورود به گرایش مالی MBA در این حوزه باید داشته باشند. همچنین به طور کلی مدیران مالی در سازمانها علاوه بر اطلاعات و دانش در زمینه موضوعات مالی و اقتصادی باید توان مدیریت بالایی نیز داشته باشند. در ارتباط با بازار سرمایه نیز دانش در زمینه ریاضی و مباحث مالی و اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

شرح وظایف مدیر مالی در سازمان ها

شرح وظایف مدیر مالی در سازمان ها

یکی از مهمترین وظایفی یک مدیر مالی در سازمان بر عهده دارد تفسیر و تجزیه و تحلیل گزارش های حسابداری تهیه شده در آن سازمان می باشد. درک بالا از صورت های مالی جهت بررسی کیفیت هر یک از اقلام درج شده در صورتهای مالی صرف نظر از مقدار آن جز تخصص های خاص مدیران مالی می باشد. به عنوان مثال صرف نظر از این که مقدار بدهی سازمان چه میزان می باشد که در حای خود اهمیت دارد، اینکه سازمان مبلغ بدهی خود را به چهره اشخاصی باید پرداخت نمایند دارای اهمیت خاص خود است. یک مدیر مالی موضوع کیفیت بدهی سازمان را اینگونه مورد بررسی قرار می دهد سازمان وقتی بدهی به بانک داشته باشد ریسک بالاتری دارد تا زمانی که سازمان بدهی خود را به صاحبان سهام خود باید پرداخت نماید. بنابراین تحلیل دستاوردهای مالی سازمان از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است.
مورد دیگری که در شرح وظایف مدیران مالی قرار دارد تصمیم گیری درخصوص مسائل مالی است به عنوان مثال تصمیم‌گیری در مورد اخذ وام و یا تامین سرمایه از محل های دیگر و بررسی آن ها یکی از مهمترین وظایف مدیران مالی در سازمان ها است.

فرصت های شغلی متخصصین در بازار سرمایه

بازار سرمایه

این افراد در بانکها بورس بیمه و موسسات اعتباری می توانند فعالیت داشته باشد در زمینه بورس از خرید و فروش سهام شرکت های بورسی گرفته تا فعالیت در زمینه سیاست گذاری برای شرکت های بورسی می تواند باشد.
حوزه دیگری که فارغ التحصیلان گرایش مالی MBA می توانند در بازار فعلی کشور ما داشته باشند همکاری با استارتاپ ها می باشد از موضوعاتی که برای راه‌اندازی یک استارتاپ برخوردار است موضوع گردش مالی می باشد. و این موضوع در آینده فعالیت آن بسیار تاثیرگذار است. تجربه و تحلیل فرصت های تامین سرمایه برای یک استارتاپ تاثیر زیادی در آینده آن می‌تواند داشته باشد. همه این موارد از جمله زمینه های کاربردی برای فارغ التحصیل گرایش مالی MBA می باشد. اما در مورد جذب سرمایه در استارتاپ ها به صورت ویژه باید عنوان کرد که هنگامی که تعداد زیادی سرمایه گذار به دنبال شناسایی فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری می باشند توانایی در معرفی مناسب فرصت سرمایه گذاری برای این سرمایه گذاران صرفاً در تخصص یک فارغ التحصیل گرایش مالی MBA می باشد. این موضوع در حال حاضر در کشور ما از بازار کار بسیار رونقی برخوردار است
بنابراین یکی از زمینه هایی که توصیه می کنیم علاقه مندان به این رشته به آن ورود نمایند تا بتوانند آینده خوبی داشته باشند همکاری با استارت آپ به منظور جذب سرمایه بهتر و حرفه ای تر می باشد

دروس تخصصی گرایش مالی MBA

درس های این گرایش شامل درس مدیریت مالی بنگاه ها موسسات مالی و سرمایه گذاری مهندسی مالی و سرمایه گذاری خطرپذیر است. لازم به ذکر است این درس ها مربوط به صورت تخصصی برای گرایش مالی MBA محسوب می‌شود با این حال کسانی که قصد داشته باشند فعالیت اقتصادی خود را در این حوزه ادامه دهند ضروری است به اطلاعات مربوط به دروس ارائه شده در این گرایش اکتفا نکرده و دوره‌های مهارت آموزی مرتبط با رشته را نیز طی نمایند بدیهی است اشراف پیدا کردن در تمامی مسائلی که در این حوزه مطرح می باشند برای شخصی که به تازگی وارد بازار کار در این حوزه شده است بسیار ضروری است. بنابراین در صورتیکه بخواهیم به صورت ریشه ای تر به این موضوع بپردازیم پیشنهاد ما در ابتدا تقویت دانش ریاضی و دانش اقتصاد و مسائل مدیریتی برای ورود به گرایش مالی MBA است. در ادامه مطالعه عمیق دروس ارائه شده در دانشگاه توصیه بعدی ما می باشد و علاوه بر آن سپری کردن دوره های تخصصی متناسب با تعادل موجود در بازار کار می تواند اطلاعات و دانش مورد نیاز برای یک فارغ التحصیل گرایش را تکمیل نمایند.
توصیه ما نیز در ارتباط با انتخاب هر چه سریعتر یکی از حوزه‌های مدیریت مالی در سازمانها و یا حوزه بازار سرمایه و فعالیت در زمینه بورس موسسات مالی اعتباری و بانک‌ها و بیمه ها می باشد معمولاً کسانی که در گرایش مالی MBA مطالعه می نمایند در این مقطع باید به صورت قطعی تصمیم خود را در این زمینه گرفته باشند تا بتوانند فرصت کافی برای عمیق شدن در مطالب مربوطه و ایجاد تخصص بیشتر در در این زمینه را داشته باشند.
همچنین کسانی که مقطع کارشناسی خود را در زمینه های تحصیل کرده اند که چندان مرتبط با این موضوع گرایش مالی MBA نبوده است این افراد به ناچار باید وقت بیشتری را نیز برای آشنایی بیشتر با مباحث مطرح شده در این رشته اختصاص دهند. مباحثی مانند اصول مدیریت، مسایل علم اقتصاد از مواردی هستند که لزوماً تمامی افرادی که وارد این رشته می شود با آنها آشنایی کافی ندارند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با معرفی گرایش مالی MBA آینده فارغ‌التحصیلان این رشته را بهتر به تصویر بکشیم و دانش و اطلاعات مورد نیاز برای ورود به این رشته را تشریح نمایند. مباحث اقتصادی در کشور ما به گونه‌ای در حال پیشرفت است که نیاز به متخصصین در حوزه مالی چه در داخل سازمان ها و چه در بازار سرمایه به شدت در حال افزایش است. چیزی که در حال حاضر در کشور ما جای خالی آنها احساس می شود متخصصین حرفه ای در زمینه مدیریت مالی و در حوزه بازار سرمایه می باشد. واقعیت این است که در حال حاضر در هر دو حوزه تعداد فارغ التحصیلان در این زمینه کم نیستند اما تعداد کسانی که می توانند در این حوزه به صورت حرفه‌ای وارد کار شده و مسئولیت‌های بزرگتری را به عهده بگیرند خیلی زیاد نیست. بنابراین تلاش کردیم در این مقاله توصیه هایی در ارتباط با چگونه حرفه ای شدن در این حوزه را نیز توضیح داده باشیم. به امید موفقیت دانشجویان در این رشته.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد