فورتونا یک فرصت آموزشی عالی

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

ماهان تیموری

آموزش هوش مالی و رسالت زندگی من

تصمیم گرفتم در این شرایط سخت به رسالت خود عمل کنم و هوش مالی را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهم. هوش مالی مجموعه ای است حاصل تجربیات من از مسیر درآمد روزانه ۱۰۰۰ تومان تا ساختن کسب و کاری که هر روز دستاورد های بزرگی را خلق می کند و دانشی که در این سالها به دست‌ آورده ام. در هوش مالی شما یاد می گیرید چطور باور های خودتان را تقویت کنید، با صفر تا صد راه اندازی کسب و کار آشنا می شوید، بر انواع فوت و فن های قرارداد و چک مسلط می شوید، می توانید عادت های پولساز را با عادت های غلط جایگزین کنید و در کل هرچیزی که برای رسیدن به موفقیت مالی را نیاز دارید دسترسی پیدا می کنید.

مشاوره رایگان

چگونه پروژه‌های کوچک را مدیریت کنیم؟

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز. اگر شماهم در مدیریت پروژه های کوچک مشکل دارید ، توی این مقاله میتونید به زبان ساده تمامی راه حل‌ها و
5/5

سلام ماهانی عزیز. اگر شما هم یکی از کسانی هستید که برای مدیریت پروژه‌های کوچک به مشکل برخوردید، توی این مقاله میتونید به زبان ساده تمامی راه حل‌ها و استراتژی‌های لازم برای مدیریت پروژه‌های کوچک رو یاد بگیرید.

 

استراتژی‌های برتر برای مدیریت پروژه‌های کوچک

مدیریت پروژه، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین کارهایی هستش که در یک کسب و کار و یا حتی در حوزه‌های دیگه مثل تحصیل و زندگی مشترک هم باهاش روبرو میشیم. اما مسئله اینجاست که مدیریت پروژه اگر علمی دنبال بشه و اگر استراتژی‌های اون رو بدونیم، دیگه برای ما سخت نخواهد بود و فقط یک چالش محسوب میشه که باید از پسش بربیایم.

یکی از اشکالاتی که توی مبحث مدیریت پروژه وجود داره اینه که عمدتا کسی که مدیر پروژه میشه و مسئله‌ی مدیریت رو در دست میگیره، فقط به این خاطر که تجربه بالایی داره، انتخاب میشه و هیچ وقت به اینکه اون شخص آیا توانایی مدیریت و علم مدیریت پروژه رو داره یا نه، توجه نمیشه.

 

پیشنهاد ما به شما : انواع مدیریت ها

 

به همین خاطر، ما سعی کردیم که تو این مقاله هر چیزی که باید در باب مدیریت پروژه‌های کوچک بدونید رو بهتون بگیم و سعی کنیم که شما را از خوندن منابع مختلف بی نیاز کنیم. دلیل اینکه ما پروژه‌های کوچک رو انتخاب کردیم، این هستش که در مقاله مدیریت پروژه، ما تمامی اصول مدیریت پروژه در صنایع بزرگ رو براتون گفتیم و حالا میخایم تخصصی تر روی پروژه‌های کوچک براتون توضیحاتی رو آماده کنیم.

اصول مدیریت پروژه‌های کوچک

پروژه‌ها بسته به بودجه‌ای که براشون صرف میشه و بسته به اهدافی که دارند، صورت‌های مختلفی به خودشون میگیرن. پروژه‌های پر هزینه تر، طبیعتا مدیریت مالی قوی تری میخواد و پروژه‌های با اهداف بزرگتر هم نیاز به توانایی و علم بالاتری داره.

اما اگر همه‌ی این‌ها رو کنار بگذاریم و به پروژه‌ای فکر کنیم که هدف بزرگی داره اما در مقابل بودجه محدودی داره و زمان محدودی رو هم به خودش اختصاص داده، میبینم که یه مقدار مدیریت پروژه سخت تر میشه. چون ما قراره در پروژه به چیز جدیدی برسیم که به اون اندازه برای اون منابع نداریم.

خب با این اوصاف، ما نیاز داریم که اصولی رو بلد باشیم که از پس مدیریت پروژه در پروژه‌های کوچک بر بیایم. ما اینجا براتون چندین راه حل اساسی از اصول مدیریت پروژه‌های کوچک رو آوردیم که همشون به طور عملی کاربرد دارن و میتونید از اون‌ها استفاده کنید و یه پروژه رو به عالی ترین شکل ممکن به ثمر برسونید.

حدود انتظارات را تعیین کنید.

اولین کاری که برای مدیریت پروژه‌های کوچیک باید انجام بدین اینه که وقتی که تیمتون به دور هم جمع شد و شاکله‌ی کلی کارتون شکل گرفت، شما باید با اعضای تیمتون یه جلسه بگذارید و حدود انتظارات خودتون از شروع پروژه رو بیان کنید.

تو این جلسه چند تا چیز خیلی مهمه. یک اینکه شما به هر کدوم از اعضای تیمتون بگید که برای چه چیزی دور هم جمع شدید و با چه بودجه و چه محدوده زمانی‌ای قرار است هست چه نتیجه‌ای بدست بیارید. وقتی شما هدفتون رو بیان کنید و بگید که انتظاری که دارید دقیقا چیه؟ از دو جهت به پیشرفت پروژه خودتون کمک کردید.

پیشرفت اول این هستش که توی مدیریت پروژه، وقتی انتظارات مشخص باشه، وظایف هم کاملا مشخصه و هر کسی میدونه که برای به ثمر رسوندن پروژه باید چه راهی رو طی کنه و این راه چه وظایفی رو براش به همراه داره. از سمت دیگه شما با این کار، بار روانی مدیریت پروژه رو کنترل کردید.

طبیعتا هر پروژه‌ای به این دلیل که قرار هست یه چیز جدیدی رو ارائه کنه، به این دلیل که قرار هست یه دستاورد جدیدی داشته باشه، یه بار روانی رو در دل خودش داره. اگر شما به عنوان کسی که مدیریت پروژه رو در دست گرفتید، نتونید این بار روانی رو کنترل کنید و انتظارات رو از تیم تعیین نکنید، هیچ حس رضایتی در کارتون ایجاد نمیشه و این باعث شکست میشه.

محدودیت‌ها را تعیین کنید.

ما تو مبحث مدیریت پروژه، خصوصا توی پروژه‌های کوچیک، یه عامل بسیار مهم داریم و اون هم محدودیت‌هایی هستش که توی پروژه باهاش برخورد می‌کنیم. تو بحث محدودیت‌ها، خیلی چیزها میتونن تاثیر گذار باشن، اما اگر شما مدیریت پروژه رو برعهده گرفتید، این رو باید بدونید که دو عامل زمان و بودجه مهم ترین بخش‌هایی هستند که شما باهاشون سر و کار دارید.

بگذارید این طوری براتون توضیح بدم که تو هر پروژه‌ای شما یه زمان محدود و یه بودجه محدود دارید و اگر نتونید بر اساس اصول مدیریت پروژه این دو تا رو مدیریت کنید، به محدودیت‌های دیگه‌ای هم میخورید. به عنوان مثال، اگر نتونید بودجه خودتون رو مدیریت کنید، مجبورید که از نیروی انسانی خودتون کم کنید یا اینکه دسترسی به یه سری از منابع رو از برنامه حذف کنید.

اگر زمان رو رعایت نکنید، در پروژه شکست می‌خورید و یا ممکنه مجبور بشید که هزینه‌های بیشتری رو صرف کنید که خلا زمان پر بشه. پس این وسط شما نسبت به این دو تا بیشتر از همه مسئول هستید. اما مسائل دیگری هم توی محدودیت‌های مدیریت پروژه داریم. مثل اینکه شما نمیتونید از بی نهایت نیروی انسانی استفاده کنید یا اینکه از بی نهایت منابع استفاده کنید و باید هر کدوم رو مدیریت کنید.

یک قالب مشخص کاری را دنبال کنید.

برای موفقیت در مبحث مدیریت پروژه ، شما باید یک قالب کاری مشخص داشته باشید. این قالب کاری در واقع همون برنامه ریزی کاری شماست. شما باید بدونید که از چه ساعتی قراره کارتون رو شروع کنید و در هر روز کاری قراره چه کاری انجام بدید و هر کدوم از اجزای تیمتون قراره دقیقا چه برنامه‌ای رو به ثمر برسونن.

از اون گذشته، این رو بدونید که قالب کاری مشخص به شما کمک میکنه که کارتون رو زیر مانیتور کنید و از دوباره کاری پرهیز کنید. اشتباهی که تو اکثر پروژه‌ها اتفاق میفته، در واقع دوباره کاریه. وقتی که قالب کاری مشخص نباشه، اعضای تیم، به جای اینکه یه پروژه رو مدیریت کنن و به نتیجه‌های جدیدی برسن، به این فکر میکنن که یکبار دیگه همه چیز رو از نو اختراع کنند. ولی اگر بخام یه مثال بزنم میتونم بگم یادتون باشه که چرخ سالها پیش اختراع شده و کاری که ما باید بکنیم اینه که مدیریتش کنیم که به جای درست برسه.

برنامه پروژه را هر روز بازبینی کنید.

وقتی قالب کاری مشخص شد، شما نیاز دارید که یه پلن کامل از پروژه را بچینید، در واقع پلن شما، نقشه‌ی راه شما برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب شماست. هر چند که برای چیدن پلن اون هم در مبحث مدیریت پروژه‌های کوچیک، کار زیاد سختی رو در پیش رو ندارید، اما اینو بدونید که همیشه در پروژه‌های بزرگ، مشکل از جایی شروع میشه که شما فکر می‌کنید، اونجا هیچ مشکلی ندارید.

 

پیشنهاد ما به شما : مدیریت

 

پس بهترین کار اینه که یه پلن بسیار عالی طراحی کنید و هر روز بعد از اینکه کارتون تموم میشه، پلن رو یه دور مرور کنید، ببینید چقدر پیشرفت کردید، ببینید چقدر به هدف نزدیک هستید و حتما یه  برایند زمانی و مالی هم از مسیرتون داشته باشین.

این جمله رو هیچ وقت یادتون نره که بهترین ایده‌های دنیا، به دلیل نداشتن یک پلن درست از بین رفته‌اند و ساده ترین ایده‌های دنیا با یک پلن درست، تبدیل به غول‌های بیزینس دنیا شده‌اند. پس شما دقیقا باید روی جز به جز برنامه‌ی خودتون تمرکز کنید تا بتونید بهترین نتیجه رو بگیرید.

تقسیم وظایف کنید.

خوبی کارهای پروژه‌ای این هستش که شما به عنوان مدیریت پروژه، میتونید تقسیم وظایف رو هم در کارهاتون داشته باشید. علاوه بر اینکه هر کسی باید وظیفه خودش رو به درستی انجام بده، شما متیونید یه سری از کارهای مهم رو که نتونستید تو محدودیت‌ها درست انجام بدید، بین همدیگه تقسیم وظایف کنید.

این کار باعث میشه که در مواقع مختلف بدون نیاز به اینکه بخاید از بودجه دیگه‌ای استفاده کنید و یا اینکه بخواید از زمان کارتون کم و زیاد بکنید، بتونید کارها رو به درستی انجام بدید. همچنین این کار باعث میشه که روحیه تیمی پروژه هم ارتقا پیدا کنه.

تعامل داشته باشید.

طبیعتا اسم پروژه و کار تیمی به هم گره خوردن و کسی نمیتونه این دو تا رو از هم جدا کنه . پس یکی از راه‌هایی که باعث میشه مدیریت پروژه، در پروژه‌های کوچک، بهتر و پر ثمر تر انجام بشه، اینه که شما تعامل سازنده با همه اعضای تیم داشته باشید.

هر چند که در کار گروهی قاعده این هستش که شما از یک نفر دستور بگیرید و روی حرفهای یک نفر به عنوان مدیریت پروژه حساب باز کنید، اما این رو هم بدونید که اگر همه اعضای گروه در جریان به ثمر رسیدن یک پروژه نقشی نداشته باشند، شما نمیتونید اونجوری که باید و شاید نتیجه خوبی از کار گروهی بگیرید.

برای این کار بهترین راه اینه که شما جلسه‌های متعددی بگذارید و با همه اعضا صحبت کنید. اما یه استراتژی بهتری که وجود داره اینه که به جای اینکه فضای رسمی جلسه رو به کارتون اضافه کنید، یه موقع‌هایی وقت ناهار، یا وقتی که همه دارید استراحت می‌کنید، شروع کنید در مورد کار صحبت کنید و نظرات بقیه رو بشنوید.

بعضی از پروژه‌ها یک صندوق انتقادات و پیشنهادات هم دارند که هر کسی نظری داشت، میتونه توی اون بنویسه و به صورت روزانه نظرات بررسی میشه. این باعث میشه که شما با دید بهتری کارتونو دنبال کنید و برای هر کدوم از ساز و کارهای کارتون، پلن درستی بچینید.

استراتژی‌های مدیریت پروژه‌های کوچک

برای مدیریت بهتر پروژه‌های کوچک، یک سری از استراتژی‌های برتر مدیریت پروژه هم وجود دارد که ما توی این مقاله به بعضی از اونها اشاره می‌کنیم و سعی می‌کنیم که اون‌ها رو به زبان ساده براتون بگیم.

کارها را اولویت بندی کنید.

اگر ما در انجام یک پروژه‌ای، اولویت بندی کارها رو به عنوان استراتژی خودمون داشته باشیم، خیلی راحت میتونیم طبق اون مدیریت پروژه رو در دست بگیریم. تو این شیوه، ما نیازی به جذب یکباره‌ی نیروی انسانی نداریم و میتونیم برای هر بخش اولویت دار، در بازه زمانی‌ای که برای خودمون مشخص می‌کنیم، نیرو جذب کنیم و از اون مهم تر اینکه بودجه صرف کنیم.

در واقع این کار به ما این قدرت رو میده که بر اساس نیازهای پروژه کارها رو دسته بندی کنیم و به نتیجه‌ی مورد نظر برسیم. برای اولویت بندی کارها هم این نکته یادتون باشه که شما باید از یه هسته اصلی اعضا برای پروژه استفاده کنید و توی جلسه‌های مختلف، اولویت‌های پروژه رو طراحی کنید و بعد اقدام به انجام پروژه‌ها کنید.

نتیجه گرا باشید.

یکی دیگه از استراتژی‌هایی که توی پروژه‌های کوچک بسیار اهمیت داره، اینه که شما باید نتیجه گرا باشید. نتیجه گرایی به این معناست که شما دیگه رو پروسه تمرکز نمی‌کنید. بلکه میاید پلن رو میچینید، زمان رو تعیین می‌کنید و شروع می‌کنید به انجام کار و بعنوان مدیریت پروژه، سعی می‌کنید روی نتیجه کارها تمرکز کنید.

اگر بخوایم یه مثال ساده داشته باشیم، میتونیم بگیم که وقتی که شما برنامه هر بخش از پروژه رو تعیین می‌کنید و وظایف رو اعلام می‌کنید، یک ددلاین زمانی تعیین می‌کنید و بعد در اون تاریخ یه گزارش کامل از کار میگیرید. مهم نیست این فرد چند ساعت کار میکنه، چطوری کار میکنه، دور کاری میکنه یا حضور فیزیکی بعمل میاره، مهم اینه که اون فرد چطوری کارتون رو به شما تحویل میده.

و حرف آخر این که پروژه‌های کوچک، میتونن آغاز راه‌های بزرگ باشن. اکثر کسایی که تو پروژه‌های کوچک خیلی موفق هستن و قدرت مدیریت پروژه‌ی بالایی از خودشون نشون میدن، خیلی زود میتونن تو پروژه‌های بزرگ جذب بشن.

اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این هستش که برای رسیدن به قدرت در مدیریت پروژه، تجربه فقط سی درصد از کار رو برای شما پیش میبره و شما باید دانش و توانایی بالایی برای انجام کار داشته باشین و این دانش رو فقط میتونید با آموزش دیدن بدست بیارید.

برای آموزش مدیریت هم دو راه پیش رو دارید. یک اینکه برید و ساعت‌ها تحقیق کنید و دو اینکه از سایت استاد ماهان تیموری استفاده کنید و مقالاتی رو که تیم متخصص استاد ماهان تیموری براتون در حوزه‌های مختلف مدیریت آماده کرده رو ببینید.

سوالات متداول :

استراتزی های برتر برای مدیریت پروژه های کوچک چیست؟

مدیریت پروژه، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین کارهایی هستش که در یک کسب و کار و یا حتی در حوزه‌های دیگه مثل تحصیل و زندگی مشترک هم باهاش روبرو میشیم. اما مسئله اینجاست که مدیریت پروژه اگر علمی دنبال بشه و اگر استراتژی‌های اون رو بدونیم، دیگه برای ما سخت نخواهد بود و فقط یک چالش محسوب میشه که باید از پسش بربیایم.

یکی از اشکالاتی که توی مبحث مدیریت پروژه وجود داره اینه که عمدتا کسی که مدیر پروژه میشه و مسئله‌ی مدیریت رو در دست میگیره، فقط به این خاطر که تجربه بالایی داره، انتخاب میشه و هیچ وقت به اینکه اون شخص آیا توانایی مدیریت و علم مدیریت پروژه رو داره یا نه، توجه نمیشه.

اصول مدیریت پروژه های کوچک چیست؟

حدود انتظارات را تعیین کنید- محدودیت ها را تعیین کنید- یک قالب مشخص کاری را تعیین کنید

حدود انتظارات را چگونه برای پروژه ها تعیین کنیم؟

پیشرفت اول این هستش که توی مدیریت پروژه، وقتی انتظارات مشخص باشه، وظایف هم کاملا مشخصه و هر کسی میدونه که برای به ثمر رسوندن پروژه باید چه راهی رو طی کنه و این راه چه وظایفی رو براش به همراه داره. از سمت دیگه شما با این کار، بار روانی مدیریت پروژه رو کنترل کردید.

طبیعتا هر پروژه‌ای به این دلیل که قرار هست یه چیز جدیدی رو ارائه کنه، به این دلیل که قرار هست یه دستاورد جدیدی داشته باشه، یه بار روانی رو در دل خودش داره. اگر شما به عنوان کسی که مدیریت پروژه رو در دست گرفتید، نتونید این بار روانی رو کنترل کنید و انتظارات رو از تیم تعیین نکنید، هیچ حس رضایتی در کارتون ایجاد نمیشه و این باعث شکست میشه.

چگونه در یک پروژه محدودیت ها را مشخص کنیم؟

ما تو مبحث مدیریت پروژه، خصوصا توی پروژه‌های کوچیک، یه عامل بسیار مهم داریم و اون هم محدودیت‌هایی هستش که توی پروژه باهاش برخورد می‌کنیم. تو بحث محدودیت‌ها، خیلی چیزها میتونن تاثیر گذار باشن، اما اگر شما مدیریت پروژه رو برعهده گرفتید، این رو باید بدونید که دو عامل زمان و بودجه مهم ترین بخش‌هایی هستند که شما باهاشون سر و کار دارید.

آیا باید برنامه  پروژه را هر روز بازبینی کرد؟

وقتی قالب کاری مشخص شد، شما نیاز دارید که یه پلن کامل از پروژه را بچینید، در واقع پلن شما، نقشه‌ی راه شما برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب شماست. هر چند که برای چیدن پلن اون هم در مبحث مدیریت پروژه‌های کوچیک، کار زیاد سختی رو در پیش رو ندارید، اما اینو بدونید که همیشه در پروژه‌های بزرگ، مشکل از جایی شروع میشه که شما فکر می‌کنید، اونجا هیچ مشکلی ندارید.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

جادوی اثر مرکب در تکنیک های مذاکره

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد