بورس اینترنتی چیست

خلاصه مطلب

سلام ماهانی های عزیز.وقتتون بخیر،امیدوارم که حالتان عالی باشد.در این یک یا دو سال اخیر خیلی از افراد ورود کردند به فضای سرمایه گذاری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

سلام ماهانی های عزیز.وقتتون بخیر،امیدوارم که حالتان عالی باشد.در این یک یا دو سال اخیر خیلی از افراد ورود کردند به فضای سرمایه گذاری در بورس. ما در تیم ماهان تیموری ،مسئولیت خود می دانیم که تمامی آموزش ها و مباحث مرتبط با بورس را به صورت رایگان در اختیار شما ماهانی های عزیز قرار بدهیم، در این مقاله مبحث بورس اینترنتی را به صورت مفصل برایتان مطرح می کنیم.

 یکی از راه‌های سرمایه گذاری در تمام دنیا،سرمایه گذاری در بورس‌ها هستند. بورس، صورت‌های مختلفی دارد، اما من امروز میخواهم با یکی از ساده‌ترین و پر سودترین شیوه‌های سرمایه گذاری در بورس، یعنی بورس اینترنتی آشنایتان کنم.

سرمایه گذاری در بورس

همه‌ی ما کم و بیش در مورد بورس شنیدیم و میدانیم که، یکی از شیوه‌های سرمایه گذاری مستقیم بر روی صنایع مختلف از طریق سهامداری هست. در واقع وقتی ما در بورس سرمایه گذاری می‌کنیم، سهام شرکت‌هایی را میخریم که در کشور خودمان و یا در جهان مشغول فعالیت اقتصادی هستند.

در کشور ما هم سالیان سال هست که بورس فعالیت میکند و مردم کم و بیش با آن  آشنا هستند. اما در چند سال اخیر، به این دلیل که تورم، باعث شده که خیلی از مسائل و مشکلات مالی توی زندگی مردم به وجود بیاد، مردم بیشتر به فکر سرمایه گذاری افتادن و بورس یکی از گزینه‌های اصلی برای سرمایه گذاری محسوب شده است.

مراقب باور های غلط باشید!!!

اما متاسفانه، یک سری باور غلط در مورد اون هنوز وجود دارد که باعث شده خیلی ها به بورس میل و احساسی نشان ندهند. یکی از این باورهای غلط این هست که برای خرید سهام، باید به کارگزاری‌ها یا بانک‌ها مراجعه کرد و حضوری سهم را خریداری کرد.

یکی دیگر از باورهای غلط این هست که برای خرید و فروش سهام، هر روز باید رفت تالار شیشه‌ای بورس، اونجا نشست و سهام معامله کرد. در حالی که همه‌ی این باورها غلط می باشد و الان بورس اینرنتی، جای همه‌ی شیوه‌های سنتی معامله را گرفته است.

اگر شما هم اطلاعات اولیه در مورد بورس اینترنتی و آنلاین ندارید و هنوز نمی دانید که از کجا و به چه طریق باید اقدام به ورود به بورس اینترنتی کنید، این مقاله به شما کمک می کند که همه راه کارهای اولیه را یاد بگیرید و یک اطلاعات کلی در این مورد داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما : آموزش مدیریت سرمایه

بورس اینترنتی، همان بورس ایران یا سامانه معاملاتی بورس هست که سالهاست تحت نظارت سازمان بورس ایران، فعالیت میکند و شرکت‌ها و صنایع مختلف در این بازار فعال هستند و شما می توانید در این بازار سرمایه گذاری کنید.

بورس اینترنتی چیست؟

بورس اینترنتی، همون بورس ایران یا سامانه معاملاتی بورس هستش که سالهاست تحت نظارت سازمان بورس ایران، فعالیت میکنه و شرکت‌ها و صنایع مختلف تو این بازار فعال هستن و شما میتونین در این بازار سرمایه گذاری کنید.

از کجا باید بورس اینترنتی را شروع کنیم؟ 

برای شروع بورس اینترنتی، کافی هست که فقط یک کارگزاری پیدا کنید و با ثبت نام در کارگزاری و گرفتن کد بورسی معاملات خودتان را در بازار بورس ایران شروع کنید. برای پیدا کردن یک کارگزاری، کافی هست واژه کارگزاری بورس را در اینترنت سرچ کنید و با کارگزاری‌های مختلف آشنا بشید.

چطور کد بورسی دریافت کنم؟

برای دریافت کد بورسی، شما خیلی راحت، باید مدارک خودتان را آماده کنید، فرم ثبت نام در کارگزاری را که کاملا آنلاین هست، پر کنید و مدارکتان را برای دریافت کد بورس اینترنتی برای کارگزاری بفرستید و سپس منتظر بمانید که طی 48 ساعت کاری کد بورسی شما صادر بشود.

تا همین چند وقت پیش هم برای ورود به مراجعه ، به کارگزاری نیاز بود، اما دیگه الان همه شرایط به گونه‌ای شده که شما میتوانید به صورت آنلاین کارهای دریافت کد بورس اینترنتی را انجام بدید. البته بعضی از کارگزاری‌ها این امکان را فراهم کردن که شما درب منزل خودتان همه‌ی مدارک را به مامور کارگزاری تحویل بدید و وارد بورس اینترنتی بشوید.

برای اینکه مراحل کامل دریافت کد بورسی را یاد بگیرید، کافی هست یک سری به مقاله‌ی سرمایه گذاری در بورس ایران، بزنید تا همه‌ی راهکارهای لازم برای سرمایه گذاری در ایران را در آن مقاله یاد بگیرید.

ساعت کاری

ساعت کاری 

ساعت کاری بورس اینترنتی همزمان با معاملات بورس ایران هست. بازار بورس ایران، از روز شنبه تا چهارشنبه باز هست و ساعت کاری معاملات هم از هشت و نیم صبح تا دوازده و نیم ظهر هست. شما می توانید تو این مدت، به معامله بپردازید و سهم خرید و فروش کنید.

حداقل سرمایه برای ورود به بورس اینترنتی

ما در بازار بورس اینترنتی، دو نوع معامله سهم داریم.

1) معامله سهام شرکت‌ها

2) معامله سهام عرضه اولیه شرکت‌ها.

در حالت یک، شما شرکت‌هایی که سالیان سال در بورس هستند رو خرید و فروش می‌کنید و در حالت دوم، شما به معامله شرکت‌هایی که تازه قصد ورود به بورس دارند را معامله می‌کنید.

برای حالت اول، یعنی شرکت‌هایی که سابقه معاملاتی دارند و مدت هاست در بورس  هستند، شما نیاز به حداقل پونصد هزار تومان سرمایه دارید. یعنی با مبلغ پونصد هزار تومان میتوانید به خرید و فروش سهم بپردازید.

اطلاعات سهم ها

اطلاعات سهم‌ها در بورس اینترنتی

اولین اصلی که شما در بازار بورس اینترنتی، باید به آن توجه کنید، تمرکز بر روی قیمت‌ها، اطلاعات و سایر موارد یک نماد یا یک سهم در بازار بورس است. برای اینکه یک نمای کلی از بازار داشته باشید و از سمت دیگه اطلاعات دقیقی از بازار داشته باشید، باید به سایت سازمان بورس برید.

سایت سازمان بورس که به نشانی tsetmc. com قابل دسترس همگان می باشد، به شما این امکان را می دهد که در ساعات بازار، قیمت لحظه‌ای، حجم معامله و سایر موارد ابتدایی را مشاهده کنید و بعد از ساعات بازار هم می توانید به تمامی ریز معامله‌ها، سهامداران و اطلاعیه‌های بازار دسترسی داشته باشید.

اصطلاحات بورس اینترنتی

برای ورود به بورس اینترنتی شما باید یک سری از نکات و اصطلاحات را بدانید تا که با خیال راحت تری بتوانید معامله انجام بدید. هر کدوم از این اصطلاحات بخشی از علم تحلیل‌گری هم می باشد که در مقدمات دوره هوش بورسی بهش پرداخته شده است.

• سامانه معاملات آنلاین

بعد از اینکه شما کد بورس اینترنتی خودتان رو دریافت کردید و به بازار ورود کردید، بنا بر کارگزاری‌ای که انتخاب کردید، وارد سامانه معاملات آنلاین آن کارگزاری میشید. بعنوان مثال اگر کارگزاری مفید را انتخاب کردید، باید از سامانه معاملاتی ایزی تریدر برای معاملات بورس اینترنتی استفاده کنید. یا اگر کارگزاری فارابی انتخاب شما بوده، فارابیسکو، سامانه معاملات آنلاین بورس اینترنتی در این کارگزاری هست.

• نماد

در بورس اینترنتی، هر شرکت، یک نماد دارد. بعنوان مثال وقتی شما قصد خرید سهم ایران خودرو دارید، باید با نماد خودرو، این سهم را معامله کنید. یا شرکت سایپا، با نماد خساپا، در بازار بورس اینترنتی مشاهده می‌شود. برای یادگیری این نمادها کافی هست که بروید و راهنمای اولیه آشنایی با نمادها را از سایت سازمان بورس دانلود کنید.

اما در یک حالت کلی، در بورس اینترنتی، خ برای نماد‌های خودرویی، غ برای نمادهای غذایی، د برای نماد‌های دارویی، ث برای نمادهای ساختمانی، ز برای نمادهای کشاورزی و دامپروری، س برای نمادهای سیمانی و…. می‌باشند.

• قدرت خرید

وقتی به سامانه معاملات آنلاین بورس اینترنتی وارد میشید، یک گزینه‌ای را میبیند به نام قدرت خرید یا موجودی سرمایه که به شما میگوید چقدر قدرت خرید سهم دارید. این مبلغی که می‌بینید، مقدار پولی هست که شما به کارگزاری واریز کردید تا باهاش سهم خرید کنید. در واقع موجودی حساب بورس اینترنتی شما، این گزینه هست.

• قیمت

در بازار بورس، هر سهم یک قیمت لحظه‌ای دارد و یک قیمت پایانی. قیمت لحظه‌ای، قیمت روز اون سهمه و قیمت پایانی، میانگین قیمت و حجم معامله شده یک سهم می باشد. شما برای خرید یک سهم، باید به قیمت روز سهم توجه داشته باشید. برای اینکه قیمت روز را به صورت لحظه‌ای و دقیق ببینید، دو راه دارید.

یک اینکه به سایت سازمان بورس بروید و نماد مورد نظرتان را جستجو کنید و قیمت لحظه‌ای را ببینید. یا اینکه از خود سامانه معاملاتی کارگزاری بورس اینترنتی که انتخاب کردید، نماد را پیدا کنید و قیمتش را چک کنید.

• حجم معاملات

در بازار بورس اینترنتی بر خلاف بقیه‌ی روش‌های سرمایه گذاری، شما حجم معاملات یک نماد رو میتوانید ببینید. فرقی نمی کند که از سامانه کارگزاری استفاده کنید و یا به سایت سازمان بورس بروید. در هر دو تا سامانه میتوانید حجم معاملات یک سهم را به صورت شفاف ببینید.

• تابلوی سهم

آخرین چیزی که باید از بورس اینترنتی بدانید این هست که هر سهمی یک تابلوی معاملات دارد که قیمت عرضه و تقاضا را به شما نشون میدهد. شما میتوانید با یک نگاه ساده به تابلو بفهمید که روی چه قیمتی تقاضا بیشتر هست و یا روی چه قیمتی عرضه بیشتر می باشد.

مزایای بورس اینترنتی

مزایای سرمایه گذاری در بورس اینترنتی

خب حالا که خیالتان راحت شد که دیگر نیاز نیست که برید کارگزاری و یا برید تالار بورس برای معامله، بد نیست که یک مقداری در مورد بورس اینترنتی و مزایای آن با هم صحبت کنیم و بگوییم که چطور میتواند زندگی ما رو متحول کند؟.

  • شما با سرمایه گذاری در بورس اینترنتیمی‌تونید در هر جای دنیا که هستید و در هر زمان از شبانه روز به سامانه معاملاتی خودتون دسترسی داشته باشید. یعنی فرقی نداره که شما داخل ایران هستید یا خارج از ایران. فرقی نداره که صبح بخواید سهمتونو چک کنید یا شب. مهم اینه که فقط یه خط اینترنت میتونه شما رو به بازار بورس اینترنتی وصل کنه.
  • آسان شدن معامله‌ها، ویژگی دیگه‌ای هستش که شما توی این بازار دارید و میتونید ازش بسیار بهره ببرید. دیگه لازم نیست که برای حضور در بازار، از خونه بیرون بیاید، آلودگی رو تحمل کنید، کلی ترافیک رو تحمل کنید و کل زمان و انرژی روزتون رو برای بازار تلف کنید. میتونید به کارای دیگتون برسید، میتونید توی خونه بشینید و به سامانه بورس اینترنتیدسترسی داشته باشید.
  • وقتی شما بورس اینترنتیرو انتخاب می‌کنید، این قدرت رو دارید که گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری رو امتحان کنید. خیلی‌ها هنوز نمیدونن که برای خرید طلا لازم نیست که برن سکه بخرن، بلکه کافیه برن از صندوق سکه توی بورس اینترنتی خرید کنن. در واقع این امکان رو داده که شما توی مسکن، خودرو، صنایع فلزی، پتروشیمی و شیمیایی، حتی زعفران بصورت اینترنتی سرمایه گذاری کنید.

مهم ترین مزیت!!!

و آخرین ویژگی‌ای که میشه از بازار بورس اینترنتی گفت این هست که به شدت امن هست و کسی نمیتواند هیچ خللی در معامله شما به وجود بیاره. شما در هیچ بازاری به اندازه بازار ، امنیت سرمایه ندارید. چرا که هم همه‌ی معاملات بسیار شفاف هست و هم دولت حمایت همه جانبه روی سهام داراش داره و این باعث میشه که ریسک بسیار کم در مقابل امنیت بسیار بالا و سود بسیار عالی رو یکجا  داشته باشید.

علوم مختلفی باید بلد باشید

علم تحلیل تکنیکال به شما کمک میکنه روند بازار رو تشخیص بدید. سهم‌های سود ده رو جدا کنید و بهترین رو از بینشون انتخاب کنید تا بتونید یک سود عالی داشته باشید. برای یادگیری علم تحلیل تکنیکال شما نیاز به هیچ سواد خاصی ندارید و فقط باید یه مقدار وقت بگذارید تا حسابی یاد بگیرید.

علم بعدی، علم تحلیل بنیادی هستش. تحلیل بنیادی یعنی شما زیر و بم یک شرکت، فعالیت هاش، سود سازیش، بدهی هاش و برنامه‌های آینده‌اش رو تحلیل کنید. اگر کسی این علم رو در کنار علم تحلیل تکنیکال بلد باشه، مطمئنا یکی از برنده‌های بازار بورس اینترنتی خواهد بود.

اما چطوری میشه ما این علوم رو یاد بگیریم. بهترین راه برای شروع استفاده از یک مجموعه آموزشی جامع در زمینه‌ی بورسه. ما بهت دوره هوش بورسی رو پیشنهاد می‌کنیم و معتقدیم که حالا که اینقدر علاقه داری توی بورس باشی، بهترین دوره برای تو دوره هوش بورسی هستش.

توی دوره هوش بورسی بهت یاد میدیم که چطوری و به کمک چه ابزارهایی هوش سرمایه گذاری پیدا کنید و بتونی سهام‌ها را تحلیل کنید و بهترین سودها رو ازش بگیرید. یادتان  باشد، از اینجایی که هستی، یعنی دقیقا خط آخر این مقاله تا رسیدن به یک سود چند برابری، فقط یک تصمیم درست و چند تا کلیک فاصله داری. انتخاب با خودتان است. ما در تیم ماهان تیموری در کنار شما هستیم.

و اما حرف آخر

شما بیش‌تر از ده دقیقه از وقتتون رو صرف این مقاله کردید و این نشون میده که بازارهای مالی، بخصوص بازار بورس علاقه دارید و دوست دارید که یک سرمایه گذاری درجه یک داشته باشید و یک سود چند برابری رو نصیب خودتون کنید.

برای این کار یادتون نره که شما باید چند تا نکته رو کامل بلد باشید. اولین نکته، مدیریت سرمایه در بورس اینترنتی هستش. شما باید بدونید که چقدر سرمایه باید به بازار تزریق کنید. کی سرمایتون رو خارج کنید و چطوری سرمایتون رو تقسیم‌بندی کنید تا سود بیشتری ببرید.

اما مسئله‌ی بعدی، علم تحلیل بازار هست، ما در بازار بورس دو نوع تحلیل داریم که به ما کمک میکند تا درک بهتری از بازار داشته باشیم و سود بیشتری از بازار ببریم. اولین علم، تحلیل تکنیکال هست. شما باید تحلیل تکنیکال رو به صورت عالی بلد باشید تا بدانید که نقطه ورود به یک سهم و نقطه خروج از یک سهم دقیقا کجاست.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه من بودید از شما متشکرم و در این مقاله سعی کردیم که مبحث بورس اینترنتی را به صورت کامل و مفصل برایتان مطرح کنیم. اگر در خصوص این مقاله نظر و یا صحبت خاصی دارید می توانید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق پاسخگو شما خواهند بود.

سوالات متداول :

1-بورس اینترنتی چیست؟

بورس اینترنتی، همون بورس ایران یا سامانه معاملاتی بورس هستش که سالهاست تحت نظارت سازمان بورس ایران، فعالیت میکنه و شرکت‌ها و صنایع مختلف تو این بازار فعال هستن و شما میتونین در این بازار سرمایه گذاری کنید.

2-از کجا باید بورس اینترنتی را شروع کنیم؟

برای شروع بورس اینترنتی، کافیه که فقط یک کارگزاری پیدا کنید و با ثبت نام در کارگزاری و گرفتن کد بورسی معاملات خودتون رو در بازار بورس ایران شروع کنید. برای پیدا کردن یک کارگزاری، کافیه واژه کارگزاری بورس رو در اینترنت سرچ کنید و با کارگزاری‌های مختلف آشنا بشید.

3-مزایای سرمایه گذاری در بورس اینترنتی چیست؟

شما با سرمایه گذاری در بورس اینترنتی می‌تونید در هر جای دنیا که هستید و در هر زمان از شبانه روز به سامانه معاملاتی خودتون دسترسی داشته باشید. یعنی فرقی نداره که شما داخل ایران هستید یا خارج از ایران. فرقی نداره که صبح بخواید سهمتونو چک کنید یا شب. مهم اینه که فقط یه خط اینترنت میتونه شما رو به بازار بورس اینترنتی وصل کنه.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد