آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !

هر کس در زندگی ، روش مخصوص به خودش را برای پولدار شدن دارد . بعضی ها شانسشان می زند و پولدار می شوند و بعضی دیگر آن قدر شبانه روز کار می کنند تا درآمدشان روز به روز زیادتر شود . اما باید بدانید که همه افرادی که در نهایت پولدار می شوند ، نقاط مشترکی با هم دیگر دارند.

باز همان افرادی هم که حالا چه از روی شانس و چه در اثر کار زیاد پولدار شده اند ، ممکن است به دلیل عادت های بدی که دارند ، نتوانند پولی را که به دست آورده اند را حفظ کنند . این که چرا بعضی از افراد برای مدت های طولانی پولدار می مانند و برخی دیگر همیشه در بی پولی غرق هستند ، سوالی است که ممکن است ذهن شما را هم به خودش مشغول کرده باشد .

 

افراد پولدار و بی پول

 

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !1

 

 

پژوهشگران برای این که به پاسخ این سوال برسند ، دو گروه از افراد پولدار و بی پول ( البته نه به معنای فقیر ، بلکه افرادی را هم که نمی توانند از پول خودشان به خوبی مراقبت کنند را هم جز ء این گروه قرار می دهند ) را با هم دیگر مقایسه کردند . نتایج این مطالعات ، نشان داد که بزرگترین تفاوتی که این دو گروه پولدار و بی پول با هم دیگر دارند ، مربوط به عادت های رفتاری آن هاست . اگر شما هم در رویای پولدار شدن به سر می برید ، باید این عادت ها و تفکرات افراد فقیر و بی پول را برای همیشه از سرتان بیرون بکنید .

افراد بی پول ، فقط خودشان را به سرنوشت و قضا و قدر می سپارند

خیلی نادر است که تکیه کردن به سرنوشت و تقدیر ، جواب بدهد . مثلا وقتی که در انتخاب رنگ لباستان بین زرد و آبی مانده اید ، می توانید از این روش استفاده بکنید . اما هرگز نباید در مورد مسایل اساسی و حیاتی زندگی تان این کار را بکنید . افراد پولدار ، معتقدند که این خودشان هستند که باید مسیر زندگی شان را مشخص بکنند . در مقابل ، ۹۰ درصد افراد بی پول ، برای بدبختی و شرایطی که در ان قرار گرفته اند ، سرنوشت را متهم و سرزنش می کنند . این دسته از افراد ، به جای این که پول خودشان را در راه تحصیل و مطالعه صرف بکنند ، دائما در بخت آزمایی ها شرکت می کنند و علاقه زیادی به مسائل ماورایی دارند .

افراد بی پول ، زیاد به سراغ دوستی با افراد جدید نمی روند

 

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !5

۶۸ در صد افرادی که پولدار هستند ، عاشق آشنایی و شروع دوستی با افراد جدید هستند در حالی که فقط ۱۱ درصد افراد بی پول ، چنین عادتی را در زندگی شان دارند . اغلب افرادی که از نظر مالی در شرایط مطلوب و پایدارتری به سر می برند ، برای این که به یک احساس خوب و جدید برسند و آن را حفظ بکنند ، تلاش می کنند و سعی می کنند که در اعیاد مختلف و روزهای خاص ، به افراد قدیمی و جدید زندگی شان تبریک بگویند و به یادشان باشند اما اعلب افراد بی پول ، اصلا به سراغ چنین کاری نمی روند .

افراد بی پول ، معمولا از شغلی که دارند ، متنفر هستند

 

۸۵ در صد افرادی که از نظر مالی موفق هستند ، به شغلشان علاقه زیادی دارند در حالی که این وضعیت برای افراد بی پول ، بر عکس است و آن ها دائما به دنبال پیدا کردن معایب شغلشان هستند . اگر شما هم چنین طرز فکری داشته باشید ، هرگز موفق نمی شوید . اگر از کارتان خوشتان نمی آید ، آن را ترک کنید اما انقدر ناله و زاری نکنید . اگر هم که فعلا شرایط چنین کاری را ندارید ، سعی کنید که طرز فکرتان را عوض کنید و جنبه های مثبت شغلتان را ببینید .

 

افراد بی پول ، به سلامتی خودشان اهمیتی نمی دهند

 

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !4

 

افراد پولدار ، زمان زیادی را برای مراقبت از سلامتی شان اختصاص می دهند . این افراد ، مدام برای انجام معاینات و آزمایش های دوره ای به پزشکشان مراجعه می کنند و راه های یک زندگی سالم و اهمیت ورزش بر روی سلامتی شان را می دانند ؛ مثلا ۷۶ در صد از افراد پولدار ، تقریبا چهار روز را در هفته به ورزششان اختصاص می دهند و از رژیم های غذایی متعادل و غیر مضر استفاده می کنند و به دنبال این هستند که عادت های بدی را که دارند را ترک بکنند . در حالی که فقط ۱۳ در صد از افراد بی پول ، موافق این مسئله هستند که وضعیت سلامتی با موفقیت مرتبط است .

افراد بی پول زیاد اهل ریسک کردن نیستند

میزان ریسک پذیری در افراد بی پول ، فقط ۶ در صد است اما این رقم در افراد پولدار ، به ۵۰ در صد می رسد . خیلی از افراد پولداری که در این مطالعه شرکت کرده اند ، اعتراف کرده اند که در طول مدت زندگی شان حداقل برای یک بار ، ریسک بزرگی کرده اند که در نهایت به شکست بزرگی منجر شده است اما آن ها سعی کرده اند که بجای این که به آن بدبختی و شکست عادت بکنند و در آن گیر بیافتند ، با موفقیت از آن ها عبور بکنند .

بی پول ها ، وابستگی زیادی به برنامه های تلویزیونی دارند

 

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !6

 

از بین افراد بی پول ، تقریبا ۷۸ در صدشان علاقه زیادی به برنامه های تلویزیونی دارند که در آن ، مسائل مربوط به زندگی خصوصی افراد آمده است ؛ در حالی که فقط ۶ در صد از افراد پولدار چنین عادتی دارند . افراد پولدار ، آن قدر سرگرم کار و پیشرفت شان هستند که وقت زیادی برای صرف کردن جلوی تلویزیون ندارند و اغلبشان حداکثر یک ساعت در روز تلویزیون می بینند ( حتما آن ها به ضررهای تلویزیون دیدن آشنا شده اند که چنین عادتی را در پیش گرفته اند ) .

این مسئله ، در مورد استفاده از اینترنت هم صادق است و آن ها حداکثر یک ساعت از وقتشان را در روز ، صرف گشت و گذار در اینترنت می کنند مگر این که کار اصلی شان بر مبنای اینترنت باشد .

افراد بی پول ، خیلی اهل مطالعه نیستند

داستا یوسکی یک جمله معروف دارد : ” مطالعه نکردن ، به معنی فکر نکردن است ” . ۸۸ در صد از افراد پولدار ، با این جمله موافق هستند و حداکثر نیم ساعت از روزشان را به مطالعه کتاب های مرتبط با مسائل شغلی و حرفه ای ، کتاب های تاریخی و راهنمایی هایی برای رشد فردی می پردازند ؛ اما فقط ۲ در صد از قشر بی پول جامعه چنین عادتی دارند .

البته همان طور که قبلا هم گفتیم ، منظورمان از افراد بی پول این نیست که کاملا فقیر باشند بلکه منظورمان این است که این افراد ، اغلب درآمد کافی ای را که دارند ، صرف مسائل غیر ضروری می کنند و به کتاب که می رسند ، دیگر پولی برایشان باقی نمانده است . خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای مطالعه کردن رایج شده است ، مثل کتابخانه های مجازی و یا کانال های تلگرامی مخصوص کتاب . این روش های مطالعه دیگر به پول احتیاجی ندارند . بنابراین ، بهانه نیاورید و زمان مطالعه خودتان را بیشتر بکنید .

 

افراد بی پول ، صبح ها دیرتر از خواب بیدار می شوند

 

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !3

 

بیش از ۵۰ در صد افرادی که کسب و کار موفقی دارند ، تقریبا ۳ ساعت قبل از شروع روز کاری از خواب بیدار می شوند . آن ها در این ساعت های اضافی ، ورزش می کنند ، برای روزشان برنامه ای می نویسند و یا پروژه های شخصی شان را انجام می دهند . خیلی از افراد پولدار ، عادت دارند که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از روزشان را مراقبه بکنند و در سکوت فکر بکنند . این که می گوییم که افراد پولدار زودتر از خواب بیدار می شوند ، به این معنی نیست که ان ها کمبود خواب دارند ، بلکه آن ها زودتر یعنی مثلا برای ساعت ۹ تا ۱۰ شب به تخت خوابشان می روند و حدود ۷ تا ۸ ساعت هم می خوابند .

اغلب بی پول ها ، نمی توانند افراد منفی را از دور خودشان کنار بزنند

۹۶ در صد از افراد بی پول ، حداقل یک نفر را در دور و برشان دارند که جزء افراد منفی به حساب می آید ، مثلا اهل شایعه پراکنی است و یا این که دائما دارد از زندگی اش شکایت می کند . در مقابل ، افراد موفق نه تنها از افراد منفی دوری می کنند بلکه مایل به ارتباط با افرادی هستند که مثبت و الهم بخش باشند . اغلب شما می توانید این افراد را در گردهمایی های فرهنگی و یا کارهای داوطلبانه و عضویت در سازمان های غیر انتفایی پیدا بکنید . شما هم سعی کنید که این افراد فوق العاده مثبت و انرژی بخش را در اطراف خودتان پیدا کنید و ببینید که چگونه زندگی تان را از این رو به آن رو می کنند !

بدترین عادتی که بی پول ها دارند ، ولخرجی است

 

 

اگر می خواهید پولدار شوید ، این عادت ها را ترک کنید !7

 

اغلب افراد بی پول ، روی درآمدی که دارند ، مدیریت ندارند و بیشتر از مقدار پولی که به دست می آورند ، خرج می کنند . حتما شما هم افراد زیادی را در دور و برتان می شناسید که پول زیادی را خرج گوشی های تلفن و یا ماشین های مدل بالا و وسایل گران قیمت دیگر می کنند در حالی که نه تنها به آن ها نیازی ندارند ، بلکه حتی پول کافی برای پرداخت کردن آن را هم ندارند و با قرض گرفتن از این و آن و زدن از خرج های ضروری شان این کار را می کنند .

اگر کسی را دیدید که در حساب بانکی اش فقط ۵۰ هزار تومان دارد اما یک گوشی همراه ۲ میلیون تومانی دارد ، این ضعفش را در مدیریت مالی نشان می دهد . افراد پولدار ، معمولا مراقب میزان دخل و خرج خودشان هستند و اغلب درآمدشان را به شیوه زیر تقسیم می کنند :

• ۲۰ در صد پولشان را پس انداز می کنند
• ۲۵ درصد پولشان را صرف رهن و اجاره و خرج های این چنینی می کنند
• ۱۵ در صد را صرف غذا
• ۱۰ درصد را صرف سرگرمی
• ۵ درصد را صرف هزینه های حمل و نقل ( چه وسایل نقلیه شخصی و چه عمومی )
• و مابقی پولشان را صرف هزینه های مربوط به لباس و آموزش و دارو می کنند .

 

نتیجه گیری

پیشنهاد ما به شما این است که این عادت های غلطی را که برایتان توضیح دادیم را هرچه سریع تر ترک بکنید . یکی از عات های اصلی افراد موفق این است که آن ها ابتدا به دنبال کار مورد علاقه شان می روند و بعد سعی می کنند که از آن کار ، بیشترین درآمد را به دست بیاورند . سعی کنید پایتان را درست در جای پای افراد پولدار و موفق بگذارید تا روزی درست همانند یکی از آن ها بشوید ‌.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. احمد کاربر می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید
  حرف های شما زید تاثیر گذاره من سه ماهه شمارو دنبال میکنم و اعتیاد داشتم و دو ماهه ویک روز میشه ترک کردم خیلی شکست خوردم درسته اطلاعات خیلی مهمه ولی ترس دارم من خیلی مهارت بلدم
  میکس مونتاژ ادیوس
  عکاسی حرفه ایی
  انگشتر و طلا سازی
  قصابی
  فروشندگی
  وبلاگ نویس
  تعمیرات گوشی
  ولی نمیدونم گیجم از کجا شروع کنم و اقدام کنم پول دارم ولی میخوام بدون پول شروع کنم بدون هیچ مجللاتی