آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

چگونه کار آفرین شویم؟

چگونه کار آفرین شویم؟Reviewed by حسین تیموری on Mar 26Rating: 5.0

 

کار آفرینی چیست؟ 

کار آفرینی (Entrepreneurship)  به روشی اطلاق می شود که طی آن می توان با تلاش و روحیه ریسک پذیری به منافع مالی و یا معنوی دست یافت. این واژه برای نخستین بار در قرن هفدهم میلادی و توسط پدر علم اقتصاد نوین “آدام اسمیت ”مطرح شد. این نظریه تقریبا از همان دوران مورد توجه بسیاری از اقتصاددانان بزرگ جهان قرار گرفت. به عبارت دیگر می توان کار آفرینی را شکوفایی ایده های جدید برای به ثمر رسیدن هدفی مشخص بیان کرد.

اگر بخواهیم این واژه را به صورت لغوی معنی کنیم، باید بگوییم ظرفیت و تمایل به توسعه سرمایه، پذیرش خطرات احتمالی، به منظور ایجاد سود دهی را کار آفرینی گویند. در علم اقتصاد، کار آفرینی رابطه ای میان زمین، کار، منابع طبیعی و سرمایه برای دست یابی به سود است. 

به گفته اقتصاددان بزرگ ریچارد کانتیلون و نویسنده کتاب” گذری بر اقتصاد عمومی”، کار آفرین را فردی خطر پذیر می داند که کالایی را با قیمت معلوم خریداری کرده و با قیمتی نامعلوم می فروشد.

کار آفرینی در کشور ما و شرایط اقتصادی کنونی یکی از مهم ترین راه ها برای خروج از رکود، نه تنها برای کار آفرین بلکه برای جامعه می باشد.

اگر شما دارای روحیه کار آفرینی باشید، ایده های فراوانی وجود خواهد داشت که توسط آن ها می توان به سودآوری رسید. ایران به دلیل داشتن نیروی کار جوان و هزینه انرژی پایین، یکی از بهترین کشور ها برای شروع کسب و کار است.

مجموعه ماهان تیموری در تلاش است تا با کسب اطلاعات روزانه از بازار های اقتصادی کشور و بررسی آن، مطالب جامع و مفیدی را برای موفقیت در این بازار به شما ارائه دهد.

کار آفرینی در کسب و کار های کوچک و بزرگ قابل تعریف است که هر کدام بر اساس میزان سرمایه اولیه دارای ویژگی های بخصوصی می باشند. در دنیا کار آفرینان بزرگی وجود داشتند که در ابتدا مشاغل کوچکی را اداره کرده اند. کار آفرینی از سن و سال، میزان سرمایه و یا جنسیت خاصی تبعیت نمی کند. شما چه زن باشید چه مرد، چه جوان باشید و چه مسن و با هر مقدار سرمایه اولیه می توانید کسب و کار خود را راه انداخته و به سود دهی برسید.

برای تبدیل شدن به یک کار آفرین موفق باید از اصول و قواعدی بهره ببرید که میزان ریسک پذیری کمتر و سود دهی بیشتری داشته باشد. در ادامه نکات کلیدی موفقیت در کار آفرینی را باز گو می کنیم.

 

سه دلیل اصلی گرایش به کار آفرینی : 

 

یکی از انگیزه هایی که موجب آغاز یک کسب  کار می شود، حس ریاست است. از این رو بسیاری از افراد که در محیط کاری خود تحت فشار کارفرمایان بوده اند، انگیزه بیشتری برای شروع یک کسب و کار شخصی را دارند.

دلیل دیگر، داشتن هدفی خاص است. بسیاری از انسان ها در زندگی شخصی خود یک آرزو را برای درآمد زایی در ذهن می پرورانند. همت بلند آن ها به محقق نمودن این آمال و آرزو ها کمک کرده و می تواند یک کار آفرین موفق را به وجود آورد.

مقاصد مالی از مهمترین دلایل ایجاد یک کسب و کار و تبدیل شدن به یک کار آفرین است. کار آفرینان می دانند که با آغاز یک کسب و کار خود ساخته می توانند شانس خود را برای پولدار شدن بیشتر کنند. 

بر طبق آمار ۶۵٪ از کارمندان ترجیح می دهند کار آفرین باشند و به صورت اختصاصی کار کنند تا برای دیگران

“در دنیای کسب و کار افراد به دو گروه دسته بندی می شوند؛ گروه اول  افرادی که برای به ثمر رسیدن اهداف خود تلاش می کنند و گروه دوم کسانی که برای به ثمر رسیدن اهداف گروه اول تلاش می کنند”.

بر همین اساس می توان کار آفرینان را در گروه اول از این دسته بندی و اکثریت افراد جامعه را در گروه دوم قرار داد. همه ما بیل گیتس را می شناسیم؛ او یکی از موفق ترین انسان های قرن حاضر است، چه در زمینه علمی و چه در زمینه کسب و کار. تصور کنید هزاران کارمند در شرکت او مشغول به فعالیت هستند اما در واقع همه آن ها در حال تلاش برای تحقق اهداف بیل گیتس کار می کنند.

 

چه نوع کاری را آغاز کنیم:

کار آفرینی

پیدا کردن نیاز های بازار برای شروع یک کسب و کار کوچک و زود بازده می تواند گام اول برای کار آفرینی باشد. ارزیابی های خود را برای پیدا کردن فرصت های شغلی در بازار بر اساس اصول زیر انجام دهید:

 

 • علاقه مندی های شخصی
 • توانایی ها و تجربه کاری
 • منابع مالی
 • حل مشکلاتی که از پس آن بر می آیید
 • کشف نیاز بازار های گمشده 
 • ارتباطاتتان

 

از کجا شروع کنیم؟

 

با توجه به خطرناک بودن سرمایه گذاری جدید، تامین منابع مالی یک چالش بزرگ محسوب می شود. برای آغاز بسیاری از کسب و کار ها باید مقداری سرمایه اولیه داشت. از این رو بودن در نقش یک کارمند برای به دست آوردن پول گام نخست محسوب می شود. مرحله دوم (خود اشتغالی) انتخاب شغلی است که در آن کار و زمان دست خودتان باشد؛ مانند رانندگی، مغازه داری و بسیاری از مشاغل دیگر. گام سوم، موضوع بحث ما، یعنی  کار آفرینی است، در این مرحله شما می توانید ایده پولساز خود را عملی کرده و کسب در آمد کنید. 

اگر به دنبال ثروت هستید پس مرحله دیگری را نیز باید در دستور کار خود قرار دهید و آن سرمایه گذاری است. در این گام، پول و سرمایه کسب شده از مرحله سوم را در مشاغل دیگر، همچون بورس و یا خرید و فروش اقلام پر سود، سرمایه گذاری کنید.

می خواهید ثروتمند شوید؟ پس باید با اراده این چهار مرحله را طی کنید.

حال می خواهید بدانید چگونه کار آفرین شویم؟ پس به ادامه مقاله توجه کنید.

 

چه ایده ای پول ساز است؟ 

یکی از اشتباهات رایج درباره کار آفرینی، الزام در داشتن یک ایده ناب و جدید برای شروع کار است. اما با نگاهی اجمالی به کسب و کار های بزرگ جهان می توان دریافت که استفاده از ایده های موجود در بازار کار، برای شما نیز مفید خواهد بود و با الگو برداری از آنها و بهبود شیوه کارشان قادر خواهید بود پولساز شوید.

همان طور که گفتیم، بهترین راه برای قرار گرفتن در زمره کار آفرینان موفق، نوسازی یک کسب و کار از قبل شکل گرفته است. ایده ای را انتخاب کنید که خود بیشترین علاقه را به آن دارید. چرا؟ چون بیشترین اطلاعات را درباره آن داشته و می توانید نکات خلاقانه ای را در جهت سود دهی بیشتر به آن اضافه کنید.

به دنبال ایده هایی باشید که به اصطلاح دست در آن ها زیاد است؛ فراموش نکنید که اگر تقاضا برای انجام یک کار زیاد باشد، می توان نتیجه گرفت که در آن سود خوبی وجود دارد.

برای پیدا کردن یک ایده با سطح توانایی ها و علایق خود و همچنین پیشبرد آن ایده ها برای تبدیل شدن به یک کسب و کار سود آور می توانید از متخصصان در زمینه مالی و مشاوران اقتصادی کمک بگیرید. در نتیجه اطمینان بیشتری برای رسیدن به موفقیت خواهید داشت.

چالز ای مک کیب می گوید: در سال های زیادی که به کسب و کار مشغول بودم دریافتم، بهترین کسانی که می توانند مرا در این مسیر راهنمایی کنند، همکاران کار آفرینم هستند؛ کسانی که آرزو داریم روزی به جایگاه آن ها برسیم

 
راه های موفقیت در کار آفرینی: 

 

۱. عاشق کاری باشید که انجام می دهید:

اشتیاق یک استراتژی برای موفقیت در هر کسب و کاری است. علاقه به کاری که انجام می دهید، استقامت شما را برای  رسیدن به هدف تضمین می کند. برخی از کار آفرینان بزرگ جهان، بار ها در این راه شکست خورده اند و ضرر هایی را متحمل شده اند. نکته مهم آن است که، هیچ گاه برای کسب موفقیت دست از تلاش نکشیده و با عشق به کار خود ادامه دادند. 

۲. همچون یک کودک گام بردارید:

در شروع حرکت خود خطر کنید، ریسک پذیر باشید؛ در ابتدا با ریسک های کوچک شروع کنید و هنگامی که روی پای خود ایستادید، قدم بردارید. 

۳. از دیگران بیاموزید:

اغلب کار آفرینان موفق قبلا در زمینه کاری خود فعالیت کرده بودند؛ صرف چند سال در صنعتی که می خواهید بعد ها در آن کسب و کار راه بیندازید، بسیار کمک کننده است. اینگونه می توانید از اشتباهات آن ها در این کار مطلع شده و شما آن ها را تکرار نکنید. 

۴. بدون وقفه کار کنید:

کار آفرین همانند موتوری است که نباید هیچ گاه خاموش شود. در این راه از تعطیلات خبری نیست و میبایست بی وقفه کار کرد. باید به طور مداوم جوانب کاری خود را بررسی نموده و نقاط ضعف را از بین ببرید.

۵. یک تیم حرفه ای تشکیل دهید:

استفاده از افراد ماهر و با انگیزه، همانند پلی است برای عبور از موانع سخت؛ آن ها با افزایش نوآوری به توسعه روز افزون کسب و کار شما کمک می کنند. 

۶. نگرش مثبت داشته باشید:

افکار منفی، تنبلی و بی تفاوتی، پول و زمان شما را هدر داده و در نتیجه موجب شکست خواهند شد. بنابر این از ویژگی های یک کار آفرین موفق داشتن روحیه قوی و شاد برای مواجهه با پستی و بلندی های کار است.

 

به گفته زیگ زیگلار نیازی نیست بهترین باشید تا شروع کنید؛ بلکه باید شروع کنید تا بهترین باشد

 
هیچگاه برای کار آفرین بودن دیر نیست، کما اینکه بسیاری از کار آفرینان موفق در سنین بالا کار خود را آغاز نموده و به ثروتی کلان دست یافتند. بعلاوه، سرمایه زیاد نیز برای شروع کار الزامی نیست و می توانید با یک سرمایه اندک شروع کرده و روزی به یکی از بهترین کار آفرینان جهان بدل شوید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. M Nasiri کاربر می‌گوید

  سلام استاد
  ممنون از مقاله ای که گذاشتید بسیار عالی بود. اگر میتونید در مورد بازاریابی شبکه ای مقاله ای بگذارید و درباره ان بیشترصحبت کنید که بازاریابی شبکه ای چگونه کسب و کاری است؟؟

 2. Milad کاربر می‌گوید

  سلام استاد ممنون از مطالبی که گذاشتید بسیار عالی بود
  اگر می تونید مقاله ای در مورد بازار یابی شبکه ای بگذارید و درباره آن بیشتر صحبت کنید، که بازاریابی شبکه ای چگونه کسب و کاری است؟؟

 3. میرحسین قاسمی کاربر می‌گوید

  سلام استاد متشکرم اطلعات فوق الاده بود . استاد چند تا سوال . چطور میشه درباره شروع یه کسب کاری مناسب اطلاعات خوب و دقیق جمع کنیم با توجه به چرایط حال کسی حاظر نیست اطلاعاتی در اختیاری کسی بگزارد . یکه چیزی خیلی برام سواله اینکه فرض بنده فقط ۴۰ میلیون تومان سرمایه دارم و چقدر باید ریسک کرد چقدر از این سرمایه را نگه داشت و با چقدر از این پول شروع کسب کاری راه اندازی کنم .. سپاسگزارم موفق باشید ..