آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 25Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۴ دقیقه می باشد.

مقدمه

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ سؤال بسیاری از دانش آموزان است.در این مقاله به ذکر نکاتی درباره ی این سؤال که چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ می پردازیم.

برای موفقیت در آزمون کنکور باید نکات مهمی را رعایت کرد.در واقع شیوه مطالعه متفاوت از دوران دبیرستان می باشد.در وهله اول باید شرایط مطالعه را کاملا فراهم کنید اعم از محیط مطالعه نور مطالعه و میز مطالعه

توضیحات ضروری درباره شرایط مطالعه

1-محیط مطالعه:

این مکان باید دور از عوامل مزاحم باشد اما اگر محیط مطالعه در سکوت مطلق باشد خود باعث حواس پرتی و عدم تمرکز ذهن می شود.

2-نور مطالعه:

نور هرچه از منبع طبیعی باشد بهتر است به همین منظور اگر پنجره ای در اتاق مطالعه باشد بهتر است صندلی خود را کنار آن قرار دهید البته اگر عوامل مزاحم در بیرون از پنجره تمرکز حواس شما را به هم نزند.اما در صورتی که از نور مصنوعی مثل چراغ قوه استفاده می کنید باید نور از پشت شانه ی مخالف دستی است که با آن می نویسید بتابد.

3-میز مطالعه:

میز مطالعه باید طوری باشد که فاصله سطح صندلی و لبه ی میز حدودا ۲۰ سانت باشد و صندلی طوری تنظیم شود که وقتی روی آن می نشینیم نشیمنگاه موازی سطح زمین قرار بگیرد و کف پاها روی زمین قرار بگیرد.

4-شیوه ی مطالعه:

یکی از نکات اساسی که اگر آن را رعایت کنید مسلما نسبت به داوطلبان دیگر به پیشرفت چشم گیری دست خواهید یافت و به موفقیت نزدیک تر می شوید و به عبارت ساده تر شما را نسبت به سایر داوطلبان متمایز می کند آموزش تندخوانی و استفاده از روش های تقویت حافظه و راه های افزایش تمرکز می باشد.

در واقع چون زمان برای داوطلبین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد در صورتی که با روش های تند خوانی آشنا باشید و روش صحیح مطالعه را بدانید قادر خواهید بود هم اطلاعات بیشتری در ذهن خود جای دهید و هم مدیریت زمان بهتری داشته باشید.همچنین می توانید به سایت تست تندخوانی مراجعه کرده و از وضعیت تند خوانی خودتان آگاه شوید.

در واقع از نکات کلیدی که کمک به مطالعه می کند فرایند یادداشت برداری می باشد که در واقع نکات کلیدی را می نویسیم تا با دیدن آن مفهوم کلی در ذهن تداعی شود.

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟

چند گام تا پاسخ این سؤال که چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟

گام اول برنامه ریزی درسی:

یک داوطلب کنکور برای این که به این سوال،جواب دهد که چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ احتیاج به یک برنامه جامع و کامل دارد اما نکته قابل توجه این است که هیچ کارشناسی مثل خودتان نمی تواند این برنامه ریزی را انجام دهد چون خود شما هستید که می دانید چه ساعت هایی در شبانه روز قدرت درک مطلب بیشتری دارید و چند ساعت در طول روز می توانید درس بخوانید.

به طور مثال:اگر 5 ساعت توانایی درس خواندن را دارید نباید برای 7 ساعت برنامه ریزی کنید بهتر است به مرور زمان در صورت رعایت کردن برنامه درسی خود به زمان مطالعه بیافزایید.

گام دوم رتبه بندی دروس:

با توجه به اهمیت دروس و اینکه از چه ضریبی در آزمون برخوردارند و باز اینکه به چه میزان در آن درس قوی یا ضعیف هستید برنامه ریزی کنید.

گام سوم تنوع مطالعه در یک روز:

به منظور داشتن بازدهی بیشتر در مطالعه هیچ گاه وقت زیادی را اختصاص به خواندن یک کتاب ندهید زیرا در این صورت زود خسته شده و تمرکز خود را از دست می دهید در طول مطالعه عوامل حواس پرتی مانند افکار بی ربط سراغ شما می آیند.بنابراین در هر روز چند درس مختلف را برای مطالعه انتخاب کنید.

نکته ی بسیار مهم:در روزی که هر درس را مطالعه می کنید نباید تست های مربوط به آن را بزنید در واقع باید این تست را در یک یا دو روز بعد از آن بزنید.

گام چهارم انعطاف پذیری برنامه:

این گام این است که مطمئنا بعضی اوقات در طول روز اتفاقات غیر قابل پیش بینی رخ می دهد که از خواندن بعضی درس ها عقب می مانیم و یا به علت اینکه در زمان بندی برای مطالعه خوب عمل نکرده باشید و به حد مشخصی که می خواستید نرسیدید.

برای رفع این مشکل باید زمانی را به صورت خالی در نظر بگیرید به عبارت ساده ترساعتی را در نظر بگیرید که در آن ساعت هیچ کتابی خوانده نشود و اختصاص به هیچ فعالیتی نداشته باشد که در صورت وجود چنین فرایندی در آن زمان به خواندن کتاب مورد نظر می پردازیم.

گام پنجم تمرین آزمون:

سوالات کنکور سنوات گذشته را تهیه کنید و حتما سعی کنید علاوه برتهیه ی سوالات سالهای گذشته منابعی تهیه کنید که نویسنده آن طراح سوالات کنکور سالهای قبل هستند.

باید توجه کنید که بدون استراحت تمرکز و دقت لازم را برای مطالعه بدست نخواهید آورد.خواب شب یکی از مهمترین عواملی است که در مطالعه تاثیردارد.باید حداقل 7 ساعت خواب شب را در برنامه خود در نظر بگیرید.سعی کنید هر یک ساعت مطالعه حدود 10 دقیقه استراحت کنید.

نتیجه گیری

در پاسخ به این پرسش که چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ باید گفت توجه به محیط،نور،میز و شیوه ی مطالعه قطعا مؤثر خواهد بود و برنامه ریزی اصولی کمک شایان ذکری به رسیدن ما به اهداف تحصیلی مان میکند و حتی یک ارتباط موثر با میزان انگیزه ی ما دارد.مطمئنا هر فردی نیاز به تفریح دارد پس برای داشتن تنوع و گرفتن روحیه حتما در هفته ساعتی را به تفریح خود اختصاص دهید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

با عرض پوزش تصویر فایل به درستی بارگذاری نشده است

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    مرسی خوب بود