آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟

برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟Reviewed by رضا عبدالوهابی on Aug 24Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۴ دقیقه می باشد.

مقدمه

برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟ برای موفق شدن در مطالعه باید بدانیم برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟ در غیر این صورت به هدف خود نخواهید رسید.در روش صحیح مطالعه برنامه ریزی درسی بسیار اهمیت دارد بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم که نحوه ی صحیح برنامه ریزی را به شما آموزش دهیم تا در راه رسیدن به هدفتان سرعت عمل بیشتر و مدیریت زمان بهتری داشته باشید.درحقیقت برنامه ریزی نه تنها در رسیدن به اهداف تحصیلی بلکه در افزایش تمرکز ذهن برای دستیابی به هدف از زندگی،میزان کسب درامد،استفاده از روش های تقویت حافظه و آموزش تندخوانی هم مؤثر است.

اولین گام در برنامه ریزی تعیین هدف می باشد

در واقع هدف های کوتاه مدت ومیان مدت و بلند مدت را مشخص کنید.سپس شروع به نوشتن هدف کنید و مطمئن باشید که طبق برنامه ریزی که انجام می دهید به آن هدف خواهید رسید.

بعد از نوشتن هدف به کمک راه های افزایش تمرکز احساس کنید که به آن دست یافته اید.اگر بر این باور هستید که تنها دانستن هدف کافیست پس مطمئن باشید که در مسیر درستی برای رسیدن به هدف قرار نگرفتید.

در واقع علاوه بر اینکه احساس می کنید که به هدف رسیدید باید باور هم داشته باشید که به آن دست پیدا کردید و تمرکز حواس خود را روی این موضوع قرار دهید که هر روز خدا را از این بابت شکر کرده و خودتان را هم به این دلیل که تلاش لازم را برای دسترسی به آن هدف را انجام داده اید تحسین کنید.به این ترتیب هدف مورد نظرتان به خودی خود در ضمیر ناخواگاه شما قرار می گیرد.

دومین گام در رابطه با برنامه ریزی این مسئله است که آیا می دانید یک برنامه ی ایده آل چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟برای دانستن این مطلب نکات زیر را رعایت کنید:

اولین ویژگی یک برنامه این است که:

از دیگر افراد کپی برداری نکنید در واقع باید برنامه ریزی برطبق ویژگی ها و زندگی شخصی خودتان نوشته شود. 

دومین ویژگی یک برنامه این است که:

طوری طراحی شود که در مقابل حوادث غیر قابل پیش بینی قابل تغییر باشد به طور مثال اگر ملزم به انجام یک کار واجبی شدید و آن زمان اختصاص داده شده بود برای مطالعه درس ریاضی قادر باشید به سهولت و آسانی زمان دیگری را به مطالعه آن اختصاص دهید به عبارت دیگر جانشین سازی زمانی انجام دهید بنابراین برنامه باید انعطاف پذبر باشد.

سومین ویژگی برنامه این است که:

بایستی با واقعیت های زندگی شما مطابقت داشته باشد به عبارت دیگر اگر عادت دارید که روزی 5 ساعت درس بخوانید حداقل در ابتدای برنامه ریزی طوری ننویسید که 10 ساعت به مطالعه بپردازید زیرا برنامه ای که اجرای آن برایتان دشوار باشد مطمئنا در مدت زمان کوتاهی کنار گذاشته خواهد شد.بعد از اینکه سه ویژگی اساسی یک برنامه ریزی ایده ال را شرح دادیم در اینجا می آموزیم برای رسیدن به هدفمان چگونه برنامه ریزی درسی کنیم.

برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟

پاسخ به این سؤال که برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟

همان طور که جزء ویژگی سومین برنامه ریزی گفته شد جواب این سؤال که برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟ این است که باید یک برنامه قابل استفاده باشد و با واقعیت مطابقت داشته باشد در غیر این صورت برنامه تداوم چندانی نخواهد داشت.

مرحله ی اول در برنامه ریزی درسی

به منظور دوام برنامه پیشنهاد می شود برای مدت دو هفته تمام برنامه های روزمره خود را به صورت مکتوب بنویسید و ببینید چه ساعت هایی برای کارهای واجب و چه ساعت هایی را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید در این صورت برنامه ی مورد نظر شما به واقعیت نزدیک تر است و می توانید آن را عملی کنید.

مرحله دوم در برنامه ریزی درسی

دروس را باتوجه به میزان علاقه و سختی و اهمیت آنها اولویت بندی کنید و طبق آن زمان های خود را به مطالعه اختصاص دهید.در این مرحله باید این نکته را بدانید که چه ساعت هایی در طول روز سطح یادگیری شما بیشتر است مطمئنا این ویژگی در افراد متفاوت می باشد:به طور مثال برخی افراد صبح ها و برخی دیگر آخر شبها قدرت و توانایی یادگیری بیشتری دارند.با در نظر گرفتن مراحل گفته شده در این مرحله برنامه ریزی ماهیانه انجام می دهید.

مرحله ی سوم برنامه ریزی ماهیانه

طریقه نوشتن برنامه ریزی ماهیانه به این شکل می باشد که ابتدا هدف بلند مدت خود را تعیین می کنیم به طور مثال برای ترم اول دانشگاه باید سه فصل از کتاب زبان و 5 فصل از کتاب ادبیات را مطالعه کنیم.در این مرحله با در نظر گرفتن نکات گفته شده برنامه هر ماه خود برای رسیدن به این هدف را بنویسید.مثلا برای اینکه 3 فصل از کتاب زبان را مطالعه کنید می توانید هر ماه یک فصل را تمام کنید.در مرحله بعد باید برای هر هفته برنامه ریزی کنید.

مرحله ی چهارم برنامه ریزی هفتگی

هر هفته به چه شیوه ای عمل کنیم تا به هدف ماهیانه خود برسید به طور مثال همان کتاب زبان را در نظر بگیرید قرار شد هر ترم سه فصل در نتیجه هر ماه یک فصل خوانده شود حالا اگر بخواهیم برنامه هفتگی را طراحی کنیم به طور مثال باید ببینیم که هر فصل از چند مبحث تشکیل شده است و در این حالت طبق مبحث به طور هفتگی برنامه ریزی کنید و یا می توانید طبق صفحات آن برنامه ریزی کنید.

مرحله ی آخر برنامه ریزی روزانه

برنامه هر روزتان را بنویسید.تا این مرحله برای کتاب های مورد نظر خود مشخص کردید که هر هفته چه میزان خوانده شود حالا باید تعیین کنید که در هر روز چند ساعت و چند صفحه از کتاب را بخوانید.هر شب نحوه عملکرد خود را بررسی کنید که بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و اگر احتیاج به اصلاح بود آن را اصلاح کنید.

نتیجه گیری

برنامه ریزی درسی را چگونه انجام دهیم ؟ در این زمینه گفته شده اگر برنامه طراحی شده توسط خودتان را به شکل کامل و درستی انجام دادید، می توانید برای خود یک جایزه در نظر بگیرید به طور مثال برای هفته ی بعدی زمانی را برای پارک رفتن اختصاص دهید.این کاربه ما روحیه وانرژی تازه ای می دهد که این انرژی یک ارتباط موثر با سطح پیشرفت ما دارد و با پیشرفت تحصیلی اعتماد به نفس هم افزایش خواهد یافت.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

با عرض پوزش تصویر فایل به درستی بارگذاری نشده است

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. یاسمن کاربر می‌گوید

    سلام من امسال پیش دانشگاهی هستم و برای کنکور درس میخونم هدفم مکتوب شده خیلی هم بهش فکر میکنم ولی مشکلی که من دارم اینه که میترسم اولین بار که مقاله های این وبسایتو خوندم دیدم خیلی از ویژگی های خوبی که اینجا ازش تعریف شده رو دارم مثل صبح زود بیدار شدن و… ولی بازم همش ترس دارم ترس از اینکه نتونم خوب درس بخونم نرسم بخونم اون رشته ای رو که دوست دارم توی شهری که میخوام نیارم واقعا بده دوست دارم این دوره ها با موفقیت طی بشه

  2. حسن فکری کاربر می‌گوید

    بسیار عالی