آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

عاداتی که فقیر را از ثروتمند جدا میکند

عاداتی که فقیر را از ثروتمند جدا میکندReviewed by حسین تیموری on Mar 28Rating: 5.0
تا به حال مطالب زیادی در قالب مقاله و کتاب در مورد عادت‌ها و رفتار‌ها و تفاوت ثرومتمند و فقیر منتشر شده است. کسانی که به دنبال موفقیت و ثروتمند شدن هستند، سعی می‌ کنند عادت‌ های افراد ثروتمند را یاد بگیرند و همواره به دنبال این موضوع هستند که بفهمند افراد ثروتمند و موفق چه رفتارهایی دارند که آن‌ ها را از افراد فقیر متمایز می کند. اما تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که افراد فقیر چه عاداتی دارند که باعث تمایز آن ها از ثروتمندان می شود؟ در این مطلب به این موضوع می‌ پردازیم و برخی از این عادت‌ها را برای شما توضیح می‌ دهیم.

 

 عادت‌ های افراد فقیر

 

اگر شما هم به دنبال موفقیت و ثروت هستید، این مطلب می‌ تواند برای شما مفید باشد، چرا که با دانستن و پی بردن به عادت‌ های افراد فقیر و اصلاح  این عادت‌ ها در خود می‌ توانید گامی مثبت در جهت ثروتمند شدن بردارید پس در ادامه با ما همراه باشید. این جمله را فراموش نکنید انسانها عادت‌ های خود را می‌ سازند و در مقابل عادات نیز انسان‌ ها را می‌ سازند.

 

افراد فقیر باور کرده‌ اند که زندگی باید سخت باشد

شاید این جمله در نگاه اول صحیح نباشد اما افراد فقیر از رفاه و راحتی فراری هستند. آن‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که زندگی باید سخت باشد و سختی کشیدن لازمه یک زندگی نرمال است. بسیاری از افراد فقیر خیال می‌کنند که اگر زندگی بدون سختی داشته باشند یک جای کارشان ایراد دارد. این افراد اگر در ظاهر نیز این جمله را نگویند اما واقعیت این است که این باور و طرز فکر در آن‌ها وجود دارد. گاهاً دیده می‌شود که افراد فقیر این طرز تفکر را به اطرافیان خود نیز توصیه می‌کنند. برای مثال آنها به اطرافیان خود میگویند « برای زندگی کردن باید سختی کشید». درست است که برای رسیدن به ثروت تلاش و سختی لازم است اما در نهایت این تلاش و سختی کشیدن‌ها به ثروت و رفاه ختم می شود.

 

افراد فقیر هیچگاه اقدام به پس انداز نمی‌ کنند

در طول زندگی پول به شما قدرت می‌ دهد و اگه پولی در اختیار داشته باشید می‌ توانید از فرصت‌ هایی که برای شما پیش می‌ آید استفاده کنید. افراد فقیر چون درآمد زیادی ندارند به اشتباه فکر می‌ کنند که نمی‌ توانند پس اندازی داشته باشند. آنها در طول ماه هر چقدر درآمد داشته باشند همه آن را خرج می‌ کنند. آن‌ها بیشتر از اینکه عاشق پول درآوردن و پس انداز کردن باشند، عاشق پول خرج کردن هستند.

 • احتیاج به پول

کافی است که کوچکترین مشکلی برای این افراد در طول زندگی رخ دهد که برای حل آن احتیاج به پول داشته باشند، در این صورت آن‌ ها به سرعت دچار مشکل شده و مجبورند برای رفع مشکل خود پول قرض بگیرند. به طور کلی افراد فقیر علاقه ای به پس انداز کردن ندارند و حتی مواقعی که می‌ توانند درآمد بیشتری کسب کنند هم به جای اینکه به فکر پس انداز آن و استفاده از آن در آینده باشند به فکر این هستند که چگونه آن پول را خرج کنند.

 

اطراف افراد فقیر پر از دوستان فقیر است

رفتار اطرافیان بر روی انسان تأثیر زیادی دارد. اگر شما دوستی داشته باشید که به طور دائم در حال تلاش برای رسیدن به موفقیت و ثروت است، مطمئن باشید که رفتار و طرز تفکر این دوست بر روی رفتار و طرز فکر شما نیز تأثیر خواهد گذاشت. اما افراد فقیر اطراف خود را از دوستان فقیر پر می‌ کنند. یکی از عادات افراد فقیر این است که آن‌ها به طور مرتب وقت خودشان را با افراد فقیر دیگری صرف می‌ کنند. آن‌ ها می‌ ترسند که وقت‌گذرانی با افراد فقیر را کنار بگذارند و وقت خودشان را در کنار افراد موفق و ثروتمند بگذراند.

 

افراد فقیر به راحتی فریب حراجی‌ ها و تخفیفات را می‌ خورند

افراد فقیر اگر پولی در جیب داشته باشند و با پیشنهادات تخفیفی یا حراجی‌ ها مواجه شوند احتمال زیادی وجود دارد که فریب بخورند و اقدام به خرید کنند. همانطور که گفتیم این افراد عاشق پول خرج کردن هستند و بسیار دیده می‌ شود که در مواجهه با چنین پیشنهاداتی اقدام به خرید چیز‌هایی می‌ کنند که حتی به آن احتیاج هم ندارند و از قبل هم قصد خرید آن را نداشته‌ اند. مغازه‌هایی که تخفیف می‌ دهند و حراجی‌ها به راحتی قادر هستند که جیب افراد فقیر را خالی کنند. این افراد با دیدن تخفیفات هیجان‌ زده شده و بدون فکر اقدام به خرید می‌ کنند.

افراد فقیر توجهی به سلامت غذایی که میخورند ندارند

افراد فقیر به سلامت غذایی که میخورند، توجهی ندارند. آن‌ها به راحتی از فست فود‌ها و غذا‌های چرب و شیرین استفاده کرده و به بدن خودشان ضرر وارد می‌ زنند. یک بدن سالم باعث بهبود عملکرد انسان در زمینه‌ های مختلفی در طول زندگی از جمله کسب و کار می‌ شود. برای ثروتمند شدن یکی از ابزارهای مهم، داشتن بدنی سالم است که بتواند خوب کار کند تا مغز بتواند تصمیمات درستی بگیرد. حتما این جمله را بارها شنیده‌اید که عقل سالم در بدن سالم است. بدن و ذهنی که به دلیل استفاده از غذا‌های نا‌سالم دچار آسیب شده‌ا‌ند، نمیتوانند عملکرد عالی داشته باشند. در مقابل افراد ثروتمند اهمیت زیادی برای سلامتی جسمی خود قائل هستند و به سلامت غذایی که به طور روزانه می‌خورند، دقت می‌کنند.

 

افراد فقیر ترسو هستند

باید به شما بگویم که یکی از عادات افراد فقیر این است که از شکست می‌ترسند. آن‌ها می‌ترسند برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند. آن‌ها می‌ترسند که جواب نه بشنوند. ملامت شدن از طرف اطرافیان در صورت شکست به یک کابوس دائمی برای افراد فقیر تبدیل می‌شود. آن‌ها نمی‌توانند کار جدیدی را شروع کنند چون به این موضوع فکر می‌کنند که در صورت شکست ممکن است از طرف اطرافیان خود مورد سرزنش و ملامت قرار بگیرند. ترس از شکست باعث ایجاد یک شکست دائمی در طول زندگی افراد فقیر می‌شود. این افراد ممکن است ایده‌های خوبی برای کسب و کار و ثروتمند شدن داشته باشند اما به خاطر ترس از شکست حاضر نیستند هیچگونه ریسکی را قبول کنند.

 

افراد فقیر از یادگیری و آموزش فراری هستند

شک نکنید که برای ثروتمند شدن نیاز به آموزش و افزایش هوش مالی خود دارید. افراد فقیر علاقه‌ای به آموزش و یادگیری مطالبی که باعث افزایش هوش مالی آن‌ها می‌شود، ندارند. آن‌ها حاضرند ساعت‌ها وقت خود را صرف امور بی فایده کنند اما اگر دوستی سعی کند اطلاعاتی را به آن‌ها آموزش دهد که باعث افزایش هوش مالیشان می‌شود، چندان استقبال نمی‌کنند. مهم‌ترین چیزی که اجازه نمی‌دهد این افراد ثروتمند شوند پایین بودن هوش مالی آن‌ها است اما با این وجود در مقابل آموزش‌هایی که در این زمینه می‌تواند به آن‌ها کمک کند، بی اشتیاق هستند و به طور کلی رغبتی به مسئله آموزش و یادگیری ندارند. در مقابل افراد ثروتمند با اینکه به ثروت و موفقیت رسیده‌اند اما همیشه تشنه آموزش و یادگیری اطلاعات مالی هستند.

 

افراد فقیر عملگرا نیستند

 

افراد زمانی می‌توانند به ثروت و موفقیت برسند که عملگرا باشند. اگر فردی دنیایی از ایده‌های پولساز را نیز در ذهن خود داشته باشد اما کار را شروع نکند، مطمئناً به موفقیت و ثروت نمی‌رسد. افراد فقیر زیادی وجود دارند که ایده‌های خیلی خوبی برای رسیدن به ثروت دارند اما هیچگاه شروع به کار نمی‌کنند. این افراد تنها دوست دارند در مورد ایده‌های خود حرف بزنند اما زمانی که در مورد عملی کردن ایده‌ها از آن‌ها سوال می‌شود این موضوع را به زمانی در آینده موکول می‌کنند و در نهایت مشاهده می‌شود که چندین سال از عمر این افراد به همین صورت گذشته در حالی که هیچ اقدامی برای رسیدن به اهداف و آرزو‌های خود انجام نداده‌اند.

 

افراد فقیر دیگران را مسئول فقر خود می‌ دانند

اگر به اطراف خود نگاه کنید، افراد زیادی را می‌بینید که به موفقیت‌های مالی دست پیدا نکرده‌اند و دیگران را مسئول این اتفاق می‌دانند. افراد فقیر عادت دارند که زمین و زمان را مسئول عدم موفقیت خود بدانند از دید آن‌ها همه مقصرند به جز خودشان  و عملکردی که داشته‌اند. افراد فقیر عادت دارند که مسئولیت زندگی خود را قبول نکرده و این مسئولیت را به گردن دیگران بیاندازند. بدون شک مهمترین عامل برای موفقیت و یا عدم موفقیت مالی، خود شخص می‌باشد. بعلاوه دیگران ممکن است تاثیر‌گذار باشند اما هیچ چیزی به اندازه خود شخص در این زمینه تأثیرگذار نیست. پس یکی از مواردی که برای ثروتمند شدن باید رعایت کنید این است که مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید.

افراد فقیر کمتر به خودشان اهمیت می‌ دهند

این یک واقعیت است که افراد فقیر نسبت به افراد ثروتمند اهمیت کمتری برای خودشان قائل هستند. این افراد کمتر به آراستگی ظاهر و بهداشت شخصی خود توجه می‌کنند و در نتیجه مردم کمتر آن‌ها را دوست خواهند داشت و به آن‌ها اعتماد خواهند کرد. شاید این موضوع در ابتدا ساده به نظر برسد اما آراستگی ظاهر می‌تواند یکی از عوامل موفقیت افراد ثروتمند باشد. افراد فقیر حتی از نظر پزشکی هم توجه کمتری به خودشان می‌کنند. آن‌ها در مقایسه با افراد ثروتمند کمتر برای چکاب به پزشک مراجعه می‌کنند و به طور معمول از سلامتی پایین‌تری برخوردار هستند.

 

برای اصلاح عادت‌هایی که نقش مخربی در رسیدن شما به ثروت دارند را در ابتدا باید بشناسید. در این مقاله تعدادی از عادت‌های افراد فقیر را برای شما توضیح دادیم. می‌توانید به این موارد توجه کنید و ببینید که آیا این عادات در شما وجود دارند یا خیر. زمانی که این موضوع را بفهمید قادر خواهید بود که با تغییر و اصلاح آن‌ها گام مثبتی را در جهت رسیدن به ثروت بردارید. توجه کنید که اینها تنها بخشی از عاداتی هستند که در افراد فقیر دیده می‌شود. عادات، رفتار‌ها و باور‌های مختلفی وجود دارند که مانع از رسیدن انسان‌ها به ثروت و موفقیت می‌شوند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. yas alfa کاربر می‌گوید

  با سلام و سپاس از سایت خوبتون. واقعاً سوال پیش میاد ک آیا من یک فقیر هستم و یا ثروتمند. بنظر من اگر حتی یکی از خصوصیات یک فقیر در مورد کسی صدق کند باز هم فقیر است حتی اگر خیلی از خصوصیات ثروتمندان را داشته باشد.

 2. محمد قربانی کاربر می‌گوید

  واقعا عالی استاد مخصوصا قسمت حراجی ها

 3. مهدی طالبی علیشاه کاربر می‌گوید

  خیلی خوب بود بعضی از نکات واقعا آدم رو به فکر فرو میبره بعضا ریز ولی مهم … لطفا باز هم از مطالب ریزی که ذهن ما قادر به دیدن و درکش نداره رو بآذری ممنون …سپاس

 4. مهدی طالبی علیشاه کاربر می‌گوید

  خیلی خوب بود بعضی از نکات واقعا آدم رو به فکر فرو میبره بعضا ریز ولی مهم … لطفا باز هم از مطالب ریزی که ذهن ما قادر به دیدن و درکش نداره رو بذارید ممنون …سپاس

 5. شیدا داذور کاربر می‌گوید

  یکی از خصوصیات اونا اینه که به همین سطح از زندگی راضین و نیازی نمیدونن که تلاش بیشتری کنن. فکر میکنن نیاز های اولیه خونه و ماشین و برطرف کردن نیازهای اولیه در سطح متوسط براشون کافیه