آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

نکات طلایی برای بازاریابی پیامکی

نکات طلایی برای بازاریابی پیامکیReviewed by محمد محمدی on Dec 9Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 5 دقیقه می باشد

مقدمه:

برای استفاده از هر چیزی باید طرز استفاده از آن را نیز آموخته باشیم. باید قبول کنیم که بازاریابی پیامکی فقط این نیست که پنل اس ام اس خریداری کرده و آن را شارژ کرده ، متنی را در داخل آن نوشته و سپس اقدام به ارسال انبوه پیامک کنیم. باید اصولی را در نظر بگیریم و اجرا کنیم که بتوانیم با آن مشتری را ترغیب به خرید محصول یا استفاده از خدمات ما کند تا به بهتر شدن کار ما بیانجامد در غیر اینصورت وقت خود را تلف و پول خود را دور انداخته ایم.

در ابتدا باید این سوال را از خود بپرسیم که آیا واقعا این روش تبلیغاتی مناسب ما می باشد؟

برای جواب به این سوال می توان چند مورد را در نظر گرفت:

1.پرس و جو در میان کسانی که هم صنف ما هستند و از این شیوه تبلیغاتی به درستی و اصولی استفاده کرده اند
2.بر اساس تجربیات خود ، شرایط شغلی خود و بازار
3.گرفتن مشاوره از یک متخصص بازاریابی پیامکی و بهره مندی از نظرات و تجربیات ایشان

 

 

بعد از اینکه به این نتیجه رسیدیم که این روش ، مناسب ما می باشد باید برای انجام آن نکاتی را رعایت کنیم که به شرح زیر می باشد:

 

 

.تحقیقات نشان داده اند که اگر اصول ارسال پیامک را رعایت کنید حدود 90 درصد از پیامک های ارسالی را مخاطبان می خوانند ، حدود 5 درصد بیشتر متن را می خوانند و فقط حدود 5 درصد از مخاطبان ، پیامک ها را قبل از اینکه بخوانند پاک می کنند پس این آمار خیلی خیلی خوبی می باشد که حدود 90 درصد از پیامک ها خوانده و محصول یا خدمات شما معرفی می شود و نیز با تکرار به موقع می توان در ذهن مخاطب پیام ایجاد کرد.

  • مخاطب هدف چه کسی است؟

 

  1. بسته به نوع محصولی که می خواهیم برای آن پیامک را ارسال کنیم مخاطب هدف ما می تواند متفاوت می باشد. اگر محصول ، عمومی است که فرقی نمی کند ولی اگر محصولی داریم که مناسب گروه خاصی از جامعه می باشد پس باید با دقت بیشتری اقدام به ارسال پیامک کنیم و دقیقا مخاطب هدف خود را انتخاب کنیم در غیر اینصورت وقتی پیامک به دست کسی به جز مخاطب هدف برسد آن را پاک می کند
  2. مخاطب هدف خود را با جزئیات بیشتری در نظر بگیرید مثلا اگر محصولی لوکس و گرانقیمت دارید که مناسب خانمها می باشد ، خانمهای منطقه یک تهران را به عنوان مخاطب هدف در نظر بگیرید.

 

  • در متن بازاریابی پیامکی چه چیز هایی بنویسیم؟

 

مطمئنا قبل از شما کسانی بودند که محصولی مشابه محصول شما را از این طریق تبلیغ کرده اند پس باید در نوشتن متنی که ارسال می کنید بیشتر دقت کنید. در متن فقط محصول یا خدمات خود را معرفی نکنید. محصول فقط قسمتی از قضیه می باشد.

 

ویژگی ها و مزیت های محصول خود را معرفی کنید و آن را نسبت به رقبا مقایسه کنید. خدمات پس از فروش ، متعلقات ، جنس و دوام از جمله مواردی می باشد که می توانید عنوان کنید. مطمئنا اگر کسی مشتاق باشد تمام متن را خواهد خواهند ولی متن باید به گونه ای باشد تا مخاطب را ترغیب کند تا ادامه متن را بخواند. برای ارتباط با شما راه دسترسی قرار دهید مثل شماره تلفن ، آدرس سایت ، تلگرام و…

 

  • متن بازاریابی پیامکی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

در متن پیامک از کلماتی که ساده و روان و قابل فهم می باشد استفاده کنید. کلمات جذاب و جالب توجه باشد. سعی کنید حدالامکان متن کوتاه باشد. متن بیش از اندازه بلند ، مشتری هدف یا احتمالی را خسته می کند. هر کلمه بار مثبت و منفی دارد پس در انتخاب کلمات دقت لازم را داشته باشید.

 

.در متن از عبارات دوستانه استفاده کنید. عبارات نباید مخاطب را عصبی و ناراحت کند. عبارات ، مبهم ، گنگ و مرموز نباشد. اگر متن طولانی می شود سعی کنید بیشتر از 3 صفحه نشود. اگر محصول یا خدمات شما دارای مزیت های مختلفی می باشد در هر بار ارسال پیامک فقط یک مزیت آن عنوان شود. بهترین متن ، چند جمله 4 تا 6 کلمه ای می باشد. مخاطب با خواندن خط اول باید بداند شما میخواهید به او چه چیزی را بفروشید.

 

  • عامل قابل توجه در بازاریابی پیامکی:

 

در ارسال پیامک ، نظم خاصی را رعایت کنید. بازه زمانی کل ، فاصله ارسال ها و نیز تعداد ارسال پیامک ها بسیار مهم می باشد. با توجه به هر محصول یا خدمات ، این کار متفاوت می باشند. تنها با یکبار پیامک دادن انتظار نتیجه گرفتن نداشته باشید. در ذهن مخاطب باید پیام ایجاد کرد. تحقیقات به ما این توصیه را کرده اند که در بازه زمانی 3 الی 4 ماه و حداقل 5 دفعه و نهایتا 7 بار ارسال تکرار شود.

 

 

حتما به یاد داشته باشید که شماره های ورودی (پس از ارسال) را بصورت منظم مرتب کنید. شاید بپرسید چرا؟ طبق آمار ، در فاصله زمانی 3 الی 4 ماه ، حداقل 10 % از تماس های ورودی و در بهترین شرایط ، چیزی حدود 80 درصد از این تماس ها منجر به تماس گرفتن از سوی مخاطبان می شود. پس… بعد از ثبت این شماره ها ، در ماه حداقل 2 و حداکثر 3 پیامک به آنها ارسال کنید و نتیجه را خود ببینید.

 

 

 

  • ایجاد علامت در متن:

 

سعی کنید در متن خود از علائم خاصی مثل ؟ ، ! ، * ، $ و یا صورتک استفاده کنید. از این طریق در متن ، احساس واقعی تری در مورد محصول یا خدمات خود ایجاد می کنید.

 

  • بهترین زمان برای ارسال پیامک :

 

حتما روز یا شب و زمان مناسبی را برای ارسال پیامک انتخاب کنید. طبق تحقیقات به عمل آمده بهترین زمان از ساعت 10 تا 13 و 16 تا 19 می باشد. در روزهایی که به نظر می آید فکر افراد مشغول است پیام ارسال نکنید .

 

مثلا چند روز اول عید مگر اینکه محصول یا خدمات شما مربوط به آن روز ها باشد. به حریم شخصی افراد نیز احترام بگذارید. در حالت عادی روزهای شنبه تا چهارشنبه مناسب می باشد. اگر کسب و کارتان محلی است روزهای پنج شنبه و جمعه مناسب می باشد. روزهای تعطیل مناسبتی نیز برای تبلیغات محلی مناسب می باشد.

 

  • حرفه ای عمل کنید:

 

در هر بار ارسال زنجیره ای ، اطلاع بیشتری در مورد محصول یا خدمات یا مزایای دیگر آن ارائه کنید. از محصول یا خدمات خود ، تصویر بیش از اندازه بزرگ نشان ندهید.

 

 

  • نکته خیلی خیلی مهم: با یکبار پیامک فرستادن نمی توان مشتری را جذب کرد لذا این کار باید تکرار داشته باشد تا اثر خود را بگذارد. هدف شما از ارسال نباید کوتاه مدت باشد.

 

نتیجه گیری:

بازاریابی پیامکی می تواند یک روش برای بهتر کردن کسب و کار شما باشد ولی ابتدا بررسی کنید که آیا این روش ، مناسب کسب و کار شما می باشد یا نه و تا چه اندازه می تواند موثر واقع شود؟ و بعد شروع به رعایت این نکات کنید.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه کنید

تیم آموزشی ماهان تیموری

نویسنده: محمد محمدی- ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، تبلیغات اینترنتی

نظرات شما نسبت به نکات طلایی برای بازاریابی پیامکی برای تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار سازنده می باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.