فورتونا یک فرصت آموزشی عالی

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

ماهان تیموری

آموزش هوش مالی و رسالت زندگی من

تصمیم گرفتم در این شرایط سخت به رسالت خود عمل کنم و هوش مالی را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهم. هوش مالی مجموعه ای است حاصل تجربیات من از مسیر درآمد روزانه ۱۰۰۰ تومان تا ساختن کسب و کاری که هر روز دستاورد های بزرگی را خلق می کند و دانشی که در این سالها به دست‌ آورده ام. در هوش مالی شما یاد می گیرید چطور باور های خودتان را تقویت کنید، با صفر تا صد راه اندازی کسب و کار آشنا می شوید، بر انواع فوت و فن های قرارداد و چک مسلط می شوید، می توانید عادت های پولساز را با عادت های غلط جایگزین کنید و در کل هرچیزی که برای رسیدن به موفقیت مالی را نیاز دارید دسترسی پیدا می کنید.

مشاوره رایگان

هدف گذاری و تصمیم گیری

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره هدف گذاری و تصمیم گیری با شما صحبت کنیم و ارتباط میان این دو حوزه را با
5/5

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره هدف گذاری و تصمیم گیری با شما صحبت کنیم و ارتباط میان این دو حوزه را با هم دیگر بررسی کنیم و در نهایت راهکارهایی را به شما معرفی کنیم که سعی کنید تا با استفاده از آن ها خودتان را به بهترین شکل رشد دهید.

هدف گذاری و تصمیم گیری چیست؟

هدف گذاری:

هدف گذاری به این معناست که مشخص کنیم دقیقا چه می خواهیم و برای آینده خودمان می خواهیم به چه نقطه ای برسیم.

تصمیم گیری:

تصمیم گیری به معنای انتخاب بین یک یا چند گزینه موجود می باشد. تصمیم گیری حوزه های مختلفی دارد و به شرطی رخ می دهد که ما گزینه هایی برای انتخاب داشته باشیم. پس اگر هنوز گزینه ای برای انتخاب کردن نداریم باید به این نکته توجه کنیم، از طریق مهارت حل مسئله، چند راه برای خودمان ایجاد کنیم و پس از آن به دنبال بهترین راه برای خودمان باشیم.

چطور در زندگی هدف گذاری و تصمیم گیری کنیم؟

برای هدف گذاری مراحل مختلفی وجود دارد:

تعیین چشم انداز: یکی از مهم ترین کارهایی که باید پیش از هدف گذاری خودمان انجام دهیم این است که برای خودمان چشم انداز تعیین کنیم. تعیین چشم انداز به این معناست که برای خودمان مشخص کنیم که می خواهیم در یک بازه ده ساله به چه جایگاهی برسیم. در تعیین چشم انداز بهتر است که خواسته های بزرگ را در نظر بگیرید چون که برای محقق کردن آنها ده سال زمان دارید.

تعیین و ضعیت مطلوب تعیین اهداف کوتاه مدت، بلند مدت، میان مدت:

بهتر است که اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و میان مدتی برای رسیدن به چشم اندازتان در نظر بگیرید. اگر بخواهید به صورت کلی برای چشم اندازتان هدف گذاری کنید: اهداف کوتاه مدت یکسال، اهداف میان مدت پنج سال و اهداف بلند مدت ۷تا ۸ سال زمان می خواهد. اما به شما پیشنهاد می کنیم که چشم اندازتان را در ۱۰ بازه یکساله تقسیم کنید در این شرایط اهدف سه ماهه برای شما کوتاه مدت، اهداف ۶ تا ۹ ماه میان مدت و اهداف یکساله برای شما بلند مدت می شود.  برای مثال شما دوست دارید که در ۱۰ سال آینده تبدیل به یک بازیگر مشهور شوید که ستاره سینماست. اهداف کوتاه مدت شما می تواند یادگیری اصول اولیه بازیگری است، هدف میان مدت شما آشنا شدن و ورود به یک گروه تئاتر باشد. اهداف بلند مدت شما نیز می تواند بازی کردن در نقش اول یک نمایش باشد. در این شرایط شما در یکسال یا یکسال و چند ماه یک نقش اصلی در یک نمایش بازی کرده اید. یا یک اگر بخواهیم یک مثال دیگر بزنیم می توانیم به کنکور اشاره کنیم.

پیشنهاد ما به شما : سازمان غیر رسمی

تعیین وضعیت موجود

تعیین وضعیت موجود:

باید ببینید که الآن در چه جایگاهی هستید و چقدر با اهدافی که برای خودتان تعیین کردید فاصله دارید. در این قسمت باید به این موضوع توجه کنید که چه مهارت هایی دارید و برای رسیدن به خواسته هایتان باید چه مراحلی یاد بگیرید.

تعیین ماموریت های مختلف برای رسیدن به هدف:

این مرحله یکی از مهم ترین مراحل هدف گذاری است. در این مرحله شما یکسری از اقدامات را به صورت روزانه یا هفتگی برای رسیدن به هدف خودتان در نظر می گیرید که باید در بازه زمانی تعیین شده انجام دهند. در این قسمت پرسیدن سوالاتی مثل چه کاری، چه زمانی، چگونه به شما کمک می کند تا احتمال انجام دادن این ماموریت ها را بیشتر کنید.

هدف گذاری و تصمیم گیری چه ارتباطی با هم دارند؟

طبق تحقیقات درباره تصمیم گیری هدف گذاری انجام شده است، به این نکته رسیده اند که هدف گذاری و تصمیم گیری ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. وقتی که شما هدف گذاری می کنید به دنبال آن یکسری اقدامات و ماموریت هایی برای خودتان تعیین می کنید که هر چه سریعتر شما را به خواسته تان برساند. علاوه بر این اقدامات، امکان دارد هر لحظه روز یکسری اقدامات برای شما پیش بیاید. در این جاست که شما باید تصمیم بگیرید که چه کاری را انجام دهید، چه کاری را انجام ندهید و یا چه کاری را عقب بیاندازید.

پیشنهاد ما به شما : تفاوت سازمان رسمی و غیر رسمی

ماتریس آیزنهاور:

یکی از مهم ترین مهارت هایی که در هدف گذاری به شما کمک شایانی می کند استفاده از ماتریس آیزنهاور می باشد. شما اقدامات و ماموریت هایی که برای رسیدن به هدفتان در نظر گرفته اید را به همراه سایر کارهایی که به طور روزمره انجام می دهید را در این ماتریس قرار می دهید. این ماتریس از چهار قسمت: کارهای مهم و فوری، کارهای مهم و غیر فوری، کارهای غیر مهم و فوری، کارهای غیر مهم و غیر فوری  تشکیل شده است.

قرار دادن اقدامات و کار ها در این ماتریس به شما یک معیار برای تصمیم گیری از لحاظ اولویت بندی کارها می دهد.

چه چیزی مانع تصمیم گیری مؤثر می‌شود؟

چه چیزی مانع تصمیم گیری مؤثر می‌شود؟

گاهی اوقات موانع مختلفی بر سر تصمیم گیری به وجود می آید. که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

نداشتن اطلاعات کافی:

اگر اطلاعات کافی ندارید، ممکن است احساس کنید تصمیمی بی‌پایه و اساس می‌گیرید.

به منظور جمع‌آوری اطلاعات لازم برای تصمیم گیری، زمان صرف کنید، حتی اگر زمان بسیار محدودی دارید. در صورت لزوم، جمع‌آوری اطلاعات را با تعیین اینکه کدام داده‌ها اهمیت بیش‌تری برایتان دارند، اولویت‌بندی کنید.

تعداد افراد تصمیم گیرنده:

تعداد افراد تصمیم گیرنده:

تصمیم گیری توسط یک گروه بسیار مشکل است زیرا هر کس دید و ارزش‌های خود را دارد و با اینکه دانستن این دیدگاه‌ها و چرایی و چگونگی اهمیت هر کدام، بسیار مهم است، شاید ضروری باشد که یک نفر مسئولیت تصمیم گیری را بر عهده بگیرد. گاهی، گرفتن هر تصمیمی از بی‌تصمیمی بهتر است.

کلام آخر

هدف گذاری و تصمیم گیری دو تا از مهم ترین اتفاقاتی هستند که در زندگی همه ما رخ می دهند و اگر بتوانیم به درستی این مراحل را انجام دهیم می توانیم به وسیله آنها دستاورد های بزرگی را در زندگی خودمان خلق کنیم. به یاد داشته باشید هرچه شما بیشتر تصمیم بگیرید این فرآیند برای شما آسان تر خواهد شد. اگر بخواهیم یک تمرین ساده به شما بدهیم تا به وسیله آن کمی قدرت تصمیم گیری خودتان را افزایش دهید این است که برای کارهای کوچک آگاهانه تصمیم بگیرید و با خودتان تکرار کنید. برای مثال بگویید من تصمیم می گیرم که امروز این لباس را بپوشم، من تصمیم می گیرم که امروز از یک مغازه دیگر خرید کنم و…

برای تصمیم های بزرگ هرچه معیارهای بیشتری داشته باشید، تصمیم بهتری خواهید گرفت فقط باید به این نکته توجه کنید که مدت زمان زیادی طول نکشد.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

جادوی اثر مرکب در تکنیک های مذاکره

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد