هدیه دادن در مذاکره

هدیه دادن در مذاکره یکی از آن موضوعاتی است که همیشه چالش و حاشیه های خاص خود را داشته است اما با این وجود هنوز که هنوز است بسیاری از افراد در روابط و مذاکره هایشان از این تکنیک استفاده می کنند برای اینکه بتوانند روند مذاکره را به نفع خودشان برگردانند و کل مذاکره را به سمتی ببرند که با استفاده از آن هدیه رشدی در آن به وجود بیاید و بتوانند از این مذاکره به احتمال بیشتری به موفقیت برسند.
در این مقاله قصد داریم اصول هدیه دادن و دلایلی هدیه دادن را از صفر توضیح دهیم به طوری که شما نه تنها با اصول پایه ای هدیه دادن آشنا می شوید بلکه می توانید با استفاده از این تکنیک چند گام جلوتر از رقیب هایتان قرار بگیرید.پس به شما پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و اگر سوالی یا پیشنهادی در طی مسیر برای شما شکل گرفت حتما در بخش نظرات برای ما بارگذاری کنید.

هدیه دادن در مذاکره : چند نوع هدیه وجود دارد :

 

چند نوع هدیه وجود دارد

 

ضرب المثلِ سلام گرگ بی حکمت نیست را حتما به کرار شنیده اید. ضرب المثلی که از کودکی آویزه ی گوش ما شده است و در بسیاری از مواقع به دلیل همین ضرب المثل ها از ایده های زیادی دست کشیده ایم و با انسان های زیادی دست دوستی نداده ایم چون مطمئن بودیم که قصد آن ها از این دوستی و از این هدیه،خوب نیست و قصد دارند که از پشت به ما خنجر بزنند !!!

همه ی این ها را گذشتگان به ما گفته اند که ما به هیچ وجه این گفته ها رد نمی کنیم ولی قصد داریم در این مقاله همه ی این گفته ها را کامل کنیم. به طوری که از امروز گمان نکنیم هرکسی که به هدیه داد انسان بدی است یا انسان خوبی !! چون در این زمینه، 3 گروه انسان وجود دارند که در ادامه ی این مقاله به صورت مفصل به هرسه ی این گروه ها می پردازیم.

گروه اول در هدیه دادن در مذاکره : گروه اول همان هایی هستند که پدربزرگ هایمان وجود آن ها را به ما هشدار داده بودند. انسان هایی که صرفا به دلیل نزدیک شدن و سپس ضربه به ما زدن،به ما هدیه می دهند و تنها هدف آنها این است که از این راه چیزی به دست بیاورند.

گروه دوم در هدیه دادن در مذاکره : گروه دوم انسان هایی هستند که ما به آنها دوست و رفیق می گوییم. گروهی که اغلب پدر مادر ها ایمان و اعتقاد خاصی به آن ندارند به طوری که همیشه فرزندانشان را از ضربه ی دوست هایشان آگاه می کنند اما خب باید قبول کرد که دقیقا همان گونه که همه ی جهان از انسان های خوب تشکیل نشده است،همه ی مردم جهان نیز بد و سواستفاده گر نیستند.

پس گروه دوم مربوط به انسان هایی است که از صمیم قلب ما را دوست دارند و برای اینکه ما محبت و عشق خود را به ما نشان دهند برای ما کادو و هدیه خرید می کنند. بدون اینکه از ما انتظار برگشت دادن پولشان را داشته باشند. یا بخواهند که برایشان جبران کنیم !!

در این نوع هدیه دادن هیچ قصد و دلیلی به غیر از ابراز محبت و عشق به طرف مقابل وجود ندارد. همان گونه که ما در بسیاری از موارد برای عزیز ترین های زندگی خود بدون اینکه چیزی از آنها انتظار داشته باشیم دست به جیب می شویم و برایشان کادو و هدیه خرید می کنیم.

تا به اینجا به دو دسته ی جداگانه اشاره کردیم. دسته ای که کاملا جنبه ای منفی دارند و جنبه ای که کاملا مثبت هستند و هیچ دلیل دیگری به غیر از عشق و محبت در نیت آنها وجود ندارد. اما اکنون دوست داریم به دسته ای سوم اشاره کنیم.

دسته ای که در مابین این دو گروه قرار دارند. یعنی نه آنقدر بدون دلیل و صرفا از سر عشق و علاقه و نه آنقدر سواستفاده گر که بخواهند از پشت ما را با ضربه ای ناگهانی به زمین بزنند. دسته ای که ما به آنها هوشیاران مذاکرات می گوییم. چون ایمان داریم آنها به بهترین شکل ممکن می توانند به طرف مقابل خودشان کادو و هدیه بدهند بدون اینکه طرف مقابلشان حتی اندازه ی قطره ای احساس کند که او قصد سواستفاده دارد.

تفاوت هدیه و رشوه چیست ؟

 

تفاوت هدیه و رشوه چیست

 

زمانی که ما به این دلیل به طرف مقابل خود هدیه و کادو می دهیم تا بتوانیم کاملا بر روی تصمیم او اثر بگذاریم و همین اثرگذاری باعث شود که تصمیم شخص مقابل به صورت جدی و 100% تغییر کند در واقع ما به او رشوه داده ایم نه هدیه !! چون کادوی ما باعث شده است او کاری را انجام دهد که در شرایط عادی قرار نبود به انجام برساند و هر انسان عاقل دیگری نیز بود این کار را به انجام نمی رساند.

اما یک هدیه باعث این شده است که تصمیم شخص مقابل تغییر پیدا کند و کاری را انجام دهد که در شرایط معمولی قرار نبود به انجام برساند. در اینجا یک تضاد کامل وجود دارد بین این نوع هدیه و هدیه دادن معمولی!! چون شخص کادو را به این دلیل دریافت می کند تا یک عمل غیر قانونی یا خلاف عرف را انجام دهد. چیزی که بر خلاف باور های عام می باشند.

اما همان طور که در ابتدای بحث نیز به آن اشاره کردیم زمانی که در مورد هدیه حرف می زنیم منظور ما صرفا به نوع دوستانه است که قرار نیست به خاطر دریافت آن هدیه طرف مقابل کاری را برای ما انجام دهد یا ما این انتظار را داشته باشیم که او برای رضایت جلب کردن ما دست به کاری خاص بزند. این تفاوت موجود مابین دو عامل هدیه و رشوه است.

در هدیه و کادو دادن قرار نیست که کار خاصی در عوض آن کادو انجام شود. درحالی که در رشوه این کار انجام می شود. این بزرگ ترین تفاوتی است که در بین این دو فاکتور وجود دارد و همین نیز باعث شده است که به کلی از یک دیگر جدا شوند. چون هردوی آن ها در دو سوی این بازی قرار دارند و هیچ گونه تشابه رفتاری باهم دیگر ندارند.

البته تفاوت دیگری نیز در هدیه دادن در مذاکره وجود دارد که لازم می دانیم به آن اشاره کنیم. آن هم این مورد است که در هدیه دادنِ ساده و بدون دلیل، اکثرا کادوهایی خریداری می شوند که قیمت زیادی ندارند و یا از ارزش مادی زیادی برخوردار نیستند اما در رشوه دادن به دلیل اینکه باید نظر و تصمیم طرف مقابل را تغییر دهیم باید کادویی به او پیشنهاد کنیم و برای او خرید کنیم که ارزش این را داشته باشد،آن شخص چشم بر روی عرف و قانون ببندد و درخواست ما را که کاملا مخالف قوانین است عملی کند.

البته این را نیز باید در نظر داشت که بزرگی کادو بستگی به پیشنهادی دارد که در حال ارائه آن هستیم. شاید در یک معامله ی میلیاردی یک کادوی چند میلیونی همچون یک کادو به چشم بیاید اما زمانی که خود معامله ارزشی میلیونی دارد بدون شک کادو دادن یک دستگاه موبایل میلیونی یک رشوه حساب می شود.

پس کاملا این دو باهم دیگر ارتباط دارند و تا زمانی که در بین مبلغ معامله و کادو ارتباط و نزدیکی وجود داشته باشد،قطعا این دو به سمت رشوه کشیده نمی شوند و این نکته ی اساسی و بسیار مهمی است که حتما باید به آن دقت کرد و آن را در دستور کار قرار داد. چون دانستن این نکته باعث می شود ما در دادن هدیه به طرف مقابلمان بسیار دقت کنیم و اگر در مسیر مشکلی باشد با چشمانی باز آن را حل کنیم و در یک مسیر سالم و صحیح قدم برداریم.

چرا هدیه به بخشی از مذاکرات تجاری وارد می شود ؟

در مذاکرات و ارتباطات به دلایلی همچون نشان دادن احساس و نیت پاک به دیگری و برقراری ارتباطی پویا و پایدار که همیشه باقی بماند تا در آینده نیز بتوانیم با او معاشرت و مدیریت داشته باشیم.به طرف مقابل خودمان کادو می دهیم تا از این راستا بتواتیم ارتباطی بهتر را بسازیم. همان طور که گفته شد ایجاد و انتقال حسن نیت به طرف مقابل باعث می شود که روند مذاکره بسیار مثبت تر و با آرامش بیشتری ادامه پیدا کند و دو طرف به توافق نزدیک تر شوند.

در بسیاری از موارد نیز برند ها و اشخاص کادو می دهند تا به وسیله ی آن کادو یک پیام را به طرف مقابل انتقال دهند.پیامی که به شدت اهمیت دارد و احتمال دارد اگر به وسیله ی یک کادو به طرف مقابل ارائه نشود آن توجه لازم و مناسب به آن نشود و همین باعث شود که بازخورد مناسبی نیز از آن گرفته نشود.
این موردی است که به شدت حرفه ای گری یک مجموعه و سازمان را نشان می دهد چون با یک تیر چند نشان زده می شود. چون این شرکت از طریق این رفتار و کادو به نوعی تبلیغ خود را انجام داده است و البته توانسته به هدفی برسد که در شرایط معمولی امکان نداشت به آن دست یابد.

هدیه عیب ها را می پوشاند :

هدیه عیب ها را می پوشاند

این استراتژی بسیاری از شرکت هایی است که در گذشته به دلیل برخی از امور به اشتباه هایی دچار شده اند که اکنون نیز در پی جبران آن هستند اما هیچ راهی پیدا نمی کنند که بتوانند دوباره از اول با آن شرکت و یا با آن شخص ارتباط گذشته را پایه گذاری کنند به همین دلیل نیز بعد از پیگیری های بسیار شدید و بعد از امتحان کردن راه های بسیار زیاد به این نتیجه رسیده اند که تنها راه برای خلاص شدن و جبران کردن این اشتباه هدیه دادن به شخص مقابل است.به همین دلیل نیز با هدیه دادن در مذاکره به طرف مقابل تصمیم می گیرند که کمبود گذشته را جبران کنند و اشتباه های گذشته را با استفاده از کادویی جبران کنند.

سخن پایانی :

خوشحالیم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید.امیدواریم این مقاله باعث شود که از این به بعد با دید بازتر و حرفه ای تری کادو بدهید و با استفاده از هدیه های مناسب بتوانید روند مذاکره را در دست بگیرید و برنده ی مذاکرات خود باشید. بدون شک با هدیه دادن در مذاکره بسیاری از مشکلات شما در زمینه ی مذاکره از بین می روند و می توانید با اعتماد به نفس بیشتری به ادامه ی مذاکرات خود بپردازید. بالاخره حالا دیگر می دانید که مشکل از کجاست و می دانید که با استفاده از هدیه می شود تا حدود زیادی از این مشکلات را برطرف کنید و روند مذاکرات خود را به سوی مثبت بکشید. بله زمانی که شما توانستید با رعایت کردن اصولات،بهترین هدیه ی ممکن را به شخص مقابل بدهید
می توانید برنامه های لازم را برای رفع این مشکلات بچینید. پس همین حالا یک قدم از بسیاری از صاحبان کسب و کار دیگر جلوتر هستید. چون آنها نمی دانند که مشکلشان کجاست پس دلیلی نیز نمی بینند که به دنبال حل کردن مشکل بروند
یادتان باشد اگر سوالی یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات برای ما بارگذاری کنید.مطمئن باشید کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به همه ی سوالات شما پاسخ خواهند داد. با تشکر از شما دوستان عزیز/ در اما خدا زنده و پایدار باشید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید