آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویمReviewed by Marjan on Dec 3Rating:

اگر که نمی توانید خودتان را در برابر وسوسه سرک کشیدن در تلگرام یا خوردن شیرینی جات و شکلات و یا خوابیدن تا دیر وقت کنترل کنید ، این نشان می دهد که به اراده بیشتری احتیاج دارید . همه ما در وجودمان ، اراده داریم و این مقدار آن است که در یکی زیاد و در دیگری ، کمتر است . این اراده است که باعث خویشتن داری می شود و خویشتن داری هم باعث می شود که بتوانیم در برابر وسوسه های مختلف ، مقاومت کنیم و به هدف های نهایی خودمان برسیم .

اراده

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم2

 

” روی بامایستر ” روان شناس معروف ، می گوید : ” اراده ، یک منبع نامحدود است ” ؛ و یک خبر خوب برایتان دارم و آن ، این است که تقویت اراده اصلا کار سخت و غیر ممکنی نیست . در این جا چند راه غلبه بر بی ارادگی را برایتان توضیح می دهم تا از این طریق بتوانید خویشتن داری خودتان را تقویت کنید و خیلی راحت بتوانید به وسوسه ها ” نه ” بگویید و شاخ غول بی ارادگی را بشکنید .

 

 

همیشه در خط حمله بازی کنید

طبق تحقیقاتی که ” بامایستر ” بر روی کارگران آلمانی انجام داده است ، افراد به طور متوسط روزی 3 تا 4 ساعت از وقتشان را صرف غلبه بر تمایلاتشان می کنند ؛ که بیشتر این تمایلات ، عبارت بودند از میل به خوردن و خوابیدن و استراحت کردن بین ساعت های کاری . از طرف دیگر ، ” بامایستر ” دید که افرادی که از نظر خویشتن داری قوی هستند ، زمان کمتری را صرف مقاومت در برابر وسوسه ها و تمایلاتشان می کنند . این دو عامل باعث شد که دکتر بامایستر کمی گیج شود . او با خودش می گفت که اگر خویشتن داری ، به معنی مقاومت در برابر تمایلات است ، پس چرا افرادی که خویشتن داری بیشتری دارند ، از آن کمتر استفاده می کنند ؟

او خیلی زود به پاسخ سوالش رسید . حقیقت این بود که این دسته از افراد ، به گونه ای به زندگی شان نظم می دهند که کلا مشکلات کمتری برایشان پیش می آید ؛ مثلا آن ها قبل از اینکه اتوموبیل شان خراب شود ، آن را برای چک کردن ، پیش مکانیک می برند و یا قبل از اینکه بیمار شوند ، آزمایشات چکاپ انجام می دهند و در حقیقت آن ها به جای این که در خط دفاع بمانند ، در خط حمله بازی می کنند و خودشان را آماده رسیدن به موفقیت می کنند .

از آرامشی که قبل از طوفان پیش می آید ، استفاده کنید

 

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم3

 

در زندگی همه ما ، اتفاق های ناگهانی و استرس هایی پیش می آید که شما نمی توانید آن ها را کنترل کنید اما می توانید از لحظات آرامش بخشی که برایتان پیش می آید ، برای انجام کارهای سختتان استفاده کنید ؛ مثلا اگر می خواهید درباره مسائلی با همسرتان صحبت کنید که احتمال بحث کردنتان با هم در آن می رود بگذارید این صحبت ها را زمانی بکنید که هر دو آرامش و تمرکز حواس دارید .

مثلا اگر شغل جدیدی را به تازگی شروع کرده اید ، همزمان برای ترک سیگارتان اقدام نکنید یا زمانی که در زندگی زناشویی تان مشکل دارید و به بن بست رسیده اید ، شروع به یک رژیم سخت برای کم کردن وزنتان نکنید . همیشه وقتی که در موقعیت های سخت قرار گرفتید و دیگر طاقت ادامه آن شرایط را نداشتید ، از خودتان بپرسید که حالا از قدرت اراده تان چگونه می توانید استفاده کنید ؟!

تعلل نکنید

تعلل کردن در کارها ، یک گناه بزرگ همگانی است و تقریبا 95 درصد انسان ها اعتراف کرده اند که در مرحله ای از زندگی شان ، دچار آن شده اند . هر چند بعید می دانیم که آن 5 درصد بقیه هم راست گفته باشند ! روان شناسان عقیده دارند که علت این که انسان ها در کارها تعلل می کنند ، این است که می خواهند آن کار را بی عیب و نقص انجام دهند و در نتیجه در آن وسواس به خرج می دهند .

بی عیب و نقص انجام دادن کارها ، خیلی هم خوب است اما اغلب اوقات افرادی که تعلل می کنند ، طی مسیرشان دچار خستگی و نگرانی می شوند و برای رها شدن از آن احساس های بد ، رو می آورند به یک کار دیگر و در حقیقت با این کار ، خودشان را گول می زنند ، چون دیر یا زود مهلت انجام آن کار اصلی شان تمام می شود و استرسی که در اثر بی ارادگی شان گریبانشان را می گیرد ، بیشتر از افراد دیگر آن ها را زجر می دهد .

هیچ وقت اصولی را که باید ، فراموش نکنید

 

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم4

 

زمانی که به هدف از زندگی خودتان پی بردید و برای رسیدن به آن هدف تلاش در حال تلاش بودید ، ممکن است که وسوسه شوید که از کارهای دیگری مثل خوردن وعده های غذایی منظم یا خواب کافی شبانه خودتان ، بزنید . با وجود گرسنگی و بی خوابی ، شما نمی توانید انرژی کافی برای غلبه بر بی ارادگی تان داشته باشید و به سخت کوشی خودتان ادامه دهید . همیشه یادتان باشد که هر زمان صحبت از اراده شد ، داشتن استراحت کافی و تغذیه مناسب هم لازم است .

 

 

خاطراتی که از دوران با ارادگی تان دارید را بر روی کاغذ ثبت کنید

کاری کنید که پیشرفت های مهمی که در دوران گذشته داشته اید ، همیشه جلوی چشمتان باشد و به جای این که نقش یک فرد محکوم به فنا را بازی کنید ، گذشته زیبای خودتان را به یاد بیاورید و با ایده های نو و کاربردی ، آینده تان را بسازید . اگر روحیه قوی ای داشته باشید ، می توانید با بی ارادگی موقتی خودتان مبارزه کنید . به عنوان مثال اگر در 6 ماه گذشته ، توانسته اید به خوبی وزنتان را کم کنید و نمودار آن الان جلوی چشمتان باشد ، هیچ وقت چند کیلو افزایش وزن در چند هفته اخیر ، باعث نا امیدی تان نمی شود .

برای خودتان جایزه ای به عنوان پاداش در نظر بگیرید

 

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم5

 

تشویق در درمان بی ارادگی ، معجزه می کند .  “استر دایسون ” یک روزنامه نگار است که سالیان سال از تنبلی اش در استفاده از نخ دندان ، می نالید . او سرانجام تصمیم گرفت که با خودش معامله ای بکند و هر شب که توانست بر بی ارادگی اش غلبه کند و نخ دندان بکشد ، فردایش به خودش اجازه بدهد که 5 دقیقه بیشتر شنا بکند . از آن جایی که به شنا کردن عشق می ورزید ، او این تنبلی قدیمی خودش را کنار گذاشت و الان 4 سال است که هر شب به شوق بیشتر شنا کردن ، از نخ دندان استفاده می کند ! بنابراین با برقرار کردن یک ارتباط موثر بین غلبه بر بی ارادگی و رسیدن به علایقمان ، خیلی راحت می توانیم از شر آن خلاص شویم .

به جسم خودتان توجه کنید

از نظر تغذیه ، باید خوراکی های مسموم و سنگین را از برنامه روزانه تان حذف کنید . هضم غذاهای سنگین ، نیروی عصبی زیادی می طلبد و همین ، زمینه شکست اراده تان را فراهم می کند . با توجه به ارتباطی که جسم و روح با همدیگر دارند و اثری که بر روی هم می گذارند ، از طریق ورزش و ورزیده کردن جسمتان ، روح و روانتان هم تقویت می شود . ورزش ، باعث پاکسازی خون و فراهم کردن اکسیژن کافی برای نیاز بدنتان می شود .برای تقویت اراده ، ورزش هایی مثل یوگا که به تمرکز ذهن احتیاج دارند ، مفیدتر هستند . دوش آب نسبتا سرد هم با تحریک محرک های محیطی و تنظیم کارکرد عروقتان ، تنبلی و سستی را از شما دور می کند . اگر روی دمای آب حساس هستید ، این کاهش دمای آب را ، کم کم و به تدریج انجام دهید .

نتیجه گیری

از قدیم گفته اند که خواستن ، توانستن است . وقتی که ساعت زنگ دارتان به صدا در می آید و شما چشمانتان را باز می کنید و می بینید که هوا گرگ و میش است ، فقط انگیزه و اراده است که باعث می شود از رختخواب گرم و نرمتان دل بکنید و بلند شوید . زندگی ما پر است از وسوسه هایی که مدام اراده و خویشتن داری ما را هدف گرفته اند و آن را ضعیف می کنند ؛ اما تحقیقات زیادی که انجام گرفته ، نشان داده است که اگر خونسرد باشیم ، خیلی راحت می توانیم این روزها را پشت سر بگذاریم و این کار ، آن طورها هم که در قدم اول به نظر می رسد ، سخت نیست .

باید بدانید که انجام کاری که تمایلی به آن ندارید مثل سرکوب کردن خشمی که به مادر شوهرتان دارید ، مبارزه با وسوسه انجام کاری که نباید انجام دهید یا کاری که دوست ندارید اما باید آن را انجام دهید ، اراده شما را ضعیف می کند . به قول دکتر ” روی بامایستر ” اراده دقیقا مثل ماهیچه عمل می کند ؛ اگر بیش از اندازه از آن استفاده کنید ، خسته می شود اما می توانید با شادابی بیشتر و استرس کمتر ، آن را تقویت کنید .

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. عیسی شادمند کاربر می‌گوید

    ممنونم استاد

  2. آسمان خراش!!!!!!! کاربر می‌گوید

    خوب بود… ولی اون تیکش که میگف : انجام کاراییکه دوس نداریم و یا کنار گذاشتن کارایی که دوسشون داریم ارادمونو ضعیف میکنه! کی گفته همچین چیزیو؟؟ با حرف استااادد ماهانم میفرقه!!! من تجربشون کردم الانم در حال تجربه ی همین چیزام باز… من حرف ماهانو قبول دارم و بنظرم این کارا اراده ی ادمو ضعیف نمیکنه، تقویتم میکنه!!! تنها بدیشون اینه که روحیه ی ادمو خیلی خراب
    میکنن… طبیعیه ادما عادتهای خودشونو دوس داشته باشن نقاط ضعفشونم دوس نداشته باشن و نخوان روبرو شن! مسیر تغییر مسیر خوشایند و جالبی نیس من یبار تصمیم گرفتم این مسیرو برم ولی فقط همین یباره، بیشتر از یبارم حاضر نیستم همچین مسیراییو برم…
    من هر وقت انرژیم کم میشه میام اینجا چنتا کلیپ میبینم، کلا کلیپا خیلی هیجااانیه!!! :))))