آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

بهترین ویژگی های دوست خوب

بهترین ویژگی های دوست خوبReviewed by حسین تیموری on Mar 20Rating: 5.0
 
دوست خوب چند ویژگی دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید گام مؤثری در موفقیتتان بردارید. تاثیردوست خوب در موفقیت به حدی زیاد است که با اطمینان میگویم: در انتخاب دوست ریسک نکنید یعنی هرکسی را برای دوستی انتخاب نکنید.توجه داشته باشید که قانون جذب در دوستی بسیار مهم است.

قبل از انتخاب دوست و همراه کردنش با خودت به این نکاتی که در ادامه خواهیم گفت توجه کن. دوست خوب ویژگی‌هایی دارد که در نظر دارم از چند دیدگاه به بررسی آن بپردازم و در انتها نظر خودم را می‌گویم.

 

ویژگی دوست خوب از دیدگاه اسلام:

بین روایاتی که مطالعه کردم دو روایت هم کامل بود و هم به نکات جالبی اشاره‌ کرده بود. جمع‌ بندی این دو روایت را خدمتتان ارائه می‌کنم

امام علی (ع) و امام حسین (ع) بر این اعتقادند که دوست خوب کسی است که این ویژگی‌ها را نداشته باشد:

 

  1. هرزه‌ گوی و گستاخ نباشد:  فردی که هیچ‌چیز را مراعات نمی‌کند مناسب دوستی نیست.

  2. نادان نباشد:  کسی که شاید بخواهد به تو سودی برساند ولی به تو ضرر می‌رساند; به گفته‌ی امام علی (ع) مرگ او بهتر از زندگی او و سکوتش بهتر از سخن گفتن و دوری او بهتر از نزدیکی است.

  3. دروغ‌گو نباشد: چنین شخصی به گفته‌ی امام حسین (ع) مانند سراب می‌ماند; نزدیک می‌نماید هنگامی‌که دور است و دور می‌نماید هنگامی‌که نزدیک است.

  4. فاسق نباشد: چنین شخصی احتمال دارد تو را به چیز ناچیزی بفروشد.

  5. تنگ‌ نظر نباشد: چون زمانی که به او نیاز داری مالش را از تو دریغ می‌کند.

  6. پیمان‌ شکن نباشد: کسی که به تعهداتش عمل نمی‌کند، مناسب دوستی نیست.

بسیار تأکید دارم به اینکه دوستان خود را توسط هوش اجتماعی از بهترین‌ها انتخاب کنید بارها گفتم نداشتن دوست بد، بارها بهتر از داشتن آن است به گفته‌ی مولانا دشمن دانا به از نادان دوست… .

 

دوستان دانا به شما راه و چاه زندگی را نشان می‌دهند ; و این دقیقاً می‌تواند راه میانبری باشد برای موفق شدن شما; اگر بخواهیم به‌ طور خلاصه ویژگی‌های دوست خوب را بگوییم می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم.

 

دانا باشد:

دوست دانا به معنی داشتن درجه‌ی علمی بالا نیست بلکه منظور از دانایی میزان فهم و درک شخص از مسائل زندگی است کسی که راهنمای خوبی در حل بحران‌های زندگی، یاریگر شما در موقعیت‌های دشوار پشتیبان شما در شرایط سخت و مهم‌تر از همه خیرخواه شما باشد. دوست دانا به شما اطمینان قلبی می‌دهد که تنها نیستید و می‌تواند در هر شرایطی در کنار شما باشد و در هر شرایطی کمکتان کند تا بهتر زندگی کنید و به کسب درآمد برسید.

 

جویای موفقیت باشد:

دوست خوب  دوستی است که همیشه در حال رشد است. تلاش می‌کند و برای خودش وزندگی‌اش ارزش قائل است. همیشه در حال بهتر کردن زندگی خودش است و سعی می‌کند تو را نیز در این مسیر وارد کند. دلسوزانه تو را هدایت می‌کند و پیگیر روند کاری تو نیز هست. در کنار او بودن تو را رشد می‌دهد و از با او بودن لذت می‌بری و به اعتماد به نفس میرسی.

 

بر ارزش‌ ها احترام بگذارد:

دوست خوب  ارزش‌ها را می‌شناسد و همیشه مایه‌ی سربلندی توست. با او بودن به تو اضافه می‌کند یعنی همیشه چیزی دارد که تو یاد بگیری. با او بودن را دوست داری چون در کنارش احساس ارزشمندی می‌کنی. کمکت می‌کند تو نیز بیشتر به درکی از شخصیت شناسی برسی و به ارزش‌های تو نیز احترام می‌گذارد.

 

همه‌ چیز را خوب مدیریت می‌ کند:

دوست خوب  سعی می‌کند همه‌چیز را به‌خوبی مدیریت کند. اگر اتفاقی هرچند ناخوشایند بی افتد، همه‌چیز را زیر پا نمی‌گذارد و سعی می‌کند موقعیت را مدیریت کند. همه‌چیز را تحت کنترل خود می‌داند و باقدرت در مقابل هر اتفاقی می‌ایستد و توسط  تمرکز ذهن بهترین تصمیم را می‌گیرد. تو در کنار دوستی مانند او یاد می‌گیرد که قدرتمند عمل کنی و از او توانمند بودن را یاد می‌گیرد.

 

صادق است:

با نیرنگ و دورویی هیچ دوستی پایدار نمی‌ماند. تو در کنار کسی که به‌عنوان دوست انتخاب کرده‌ای باید خودت باشی؛ یعنی نیازی به‌ دروغ و بازیگری نداشته باشی. دوست تو باید مانند آینه باشد و تو خودت را در او ببینی. در این صورت می‌توانی مطمئن باشی که می‌توانید در کنار هم رشد کنید و به موقعیت‌های بالایی برسید.دوستان خوب در زندگی موهبت‌های الهی‌اند. اگر چنین دوستانی در کنار خود دارید در حفظ آن‌ها کوشا باشید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ثبت نام دوره هوش مالی پلاس