آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید، «هوش کارآفرینی»تان را تقویت کنید!

برای راه اندازی کسب و کار علاوه بر داشتن سرمایه، مهارت کافی برای موفق شدن در کسب و کار الزامی است. عده ای بر این باور غلط هستند که تنها با داشتن سرمایه می توانند کسب و کاری را شروع و در آن موفق باشند اما در اواسط  راه دچار شکست و در نهایت نا امیدی می شوند. این شکست به دلیل نداشتن مهارت است. پس برای راه اندازی کسب و کار ابتدا باید دوره های مهارت در خصوص رشته کاری مورد نظر را سپری و با سرمایه آن را راه اندازی کرد.

 

هوش کارآفرینی چیست؟

 

اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید، «هوش کارآفرینی»تان را تقویت کنید!1

 

 

هوش کارآفرینی، هوشی است که کارآفرینان دارند که با استفاده از آن کسب و کار درست و دقیقی را راه اندازی می کنند. در واقع کارافرینان دارای تفکری متفاوت نسبت به دیگران است که این تفکر از هوش آنها نشات گرفته است.

در نتیجه هوش کار آفرینی را اینگونه می توانیم تعریف کنیم که مجموع تواناهای ذهنی افراد است که با استفاده از آن کسب و کار راه اندازی می کنند و با کمک آن و همچنین سرمایه ای که دارند در راه خود موفق می شوند.

هوش کارآفرینی و مهارت های کارآفرینی

هوش کارآفرینی ارتباط مستقیمی با مهارت کارآفرینی دارند. از این رو برای پیشرفت در کسب و کار داشتن هر دو الزامی است.  مهارت های کار آفرینی خود به دو دسته تقسیم می شود:

 1. مهارت نرم: مهارت های نرم مهارت هایی است که هر فردی برای موفقیت های خود چه شخصی و یا چه شغلی دارد.
 2. مهارت های سخت: مهارت های سخت مهارت هایی است که هر فردی به آن علاقه دارد و به دنبال یادگیری و آموزش آن می رود. در واقع خود فرد مهارت های خود را انتخاب می کند و به دنبال یادگیری آن می رود.

با توجه به تعاریف بالا می توانیم نتیجه بگیریم که هوش کارآفرینی مجموعه ای از مهارت های نرم است که فرد دارد و از آن ها برای کسب و کار خود استفاده می کند.

مهارت مهم هوش کار آفرینی

 

 

 

از مهارت های هوش کار آفرینی این است که از هر موقعیت خوب و درستی بتواند استفاده کند. لازمه این کار این است که فرد دید تجاری داشته باشد. زمانی که دید تجاری باشد فرد با نگاه بازتری می تواند راه خود را برای شروع کسب و کار موفق انتخاب نماید. در واقع افراد باید به دنبال کسب و کار بروند نه کسب و کار دنبال افراد.

هوش کارآفرینی مناسب چه افرادی است

خیلی از ما فکر می کنیم که هوش کار آفرینی تنها برای افرادی که می خواهند کارآفرین باشند و کسب و کار شروع کنند مفید است اما این تفکر اشتباه است. یادگیری هوش کار آفرینی برای افرادی که آن را نمی دانند و با سرمایه ای که دارند کسب و کار خود را شروع کردند و دچار شکست شده اند بسیار مفید است. آن ها با یادگیری و آموزش هوش کار آفرینی می توانند ادامه کار خود را با توانایی های خود بهتر انجام دهند و در نتیجه موفق شوند. پس هوش کار آفرینی برای تمامی افراد مهم و الزامی است.

نداشتن هوش کار آفرینی چه مشکلاتی دارد

 

اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید، «هوش کارآفرینی»تان را تقویت کنید!2

وقتی فرد هوش کار آفرینی نداشته باشد مشکلاتی را در مسیر دچار میشود، این مشکلات شامل موارد ذیل است:

 • گرفتن تصمیم های نادرست: وقتی فرد دارای هوش کار آفرینی نباشد نمی داند کجا باید چه تصمیمی بگیرد. در مسیر کسب و کار هر قسمت دارای تصمیم گیری خاصی است. فرد باید بداند که کجا باید چه تصمیم درستی را بگیرد تا دچار اشتباه نشود.
 • عدم توانایی در حل مسائل: در مسیر کسب و کار مسائلی اتفاق می افتد که فرد باید توانایی حل آن مسائل را داشته باشد. در صورتیکه فرد دارای هوش کارآفرینی نباشد نمی تواند این مسائل را به درستی حل کند.
 • عدم ریسک: همه ما می دانیم که در هر راهی باید ریسک هایی انجام دهیم، یعنی باید ریسک پذیر باشیم. افرادی که هوش کار آفرینی ندارند ترسی دارند که نمیتوانند ریسک کنند در نتیجه در مسیر دچار مشکل میشود.
 • عدم تفکر و تدبر: برای هر کاری فرد باید دارای تفکر و تدبر باشد. باید بداند که برای هر مشکلی بهترین کار چیست و لازمه آن تفکر است. فردی که دارای هوش کارآفرینی باشد تفکر خوبی را هم می تواند داشته باشد.
 • عدم داشتن خلاقیت: هر فردی باید برای هر کسب و کاری که راه اندازی می کند دارای خلاقیت باشد. هوش کار آفرینی این خلاقیت ها را در شما ایجاد می کند که در مسیر خود اجرا کنید تا به موفقیت برسید.
 • عدم توانایی ارتباط با دیگران: ارتباط با افراد دیگر در کسب و کار فرد بسیار حائز اهمیت است. فرد باید بداند که چگونه با افراد باید رفتار کند و بهترین رفتار چیست؟ زمانیکه هوش کار آفرینی باشد فرد میداند که بهترین رفتار چیست و همان را اجرا می کند.
 • عدم توانایی در جذب مشتری: جذب مشتری از مهمترین مسائل در کسب درآمد است. در صورتیکه فرد توانایی جذب مشتری را نداشته باشد در نتیجه فروش کمی هم دارد و درآمد کمی هم دارد. از خصوصیات مهم هوش کار آفرینی جذب درست مشتری است.
 • عدم هدف درست: قبل از شروع هر کاری داشتن هدف بسیار مهم است. فرد باید بداند که در مسیری که پیش رو دارد چه هدفی دارد و دقیقاً ان هدف را دنبال کند.
 • عدم انتخاب فرصت های طلایی: فرصت های طلایی فرصت هایی است که فرد در مسیر کسب و کار خود از آنها استفاده می کند. یعنی برای هر فردی فرصت هایی پیش می آید که به آنها فرصت های طلایی گفته می شود. فردی که دارای هوش کارآفرینی باشد میداند که کدام فرصت طلایی است و آن را انتخاب و در مسیر خود پیش میبرد.

نتیجه گیری

در این مقاله دریافتیم که برای راه اندازی کسب و کار درست و موفق باید هوش کار آفرینی داشته باشیم. هوش کار آفرینی به ما کمک می کند تا تصمیمات درستی را بگیریم. به ما کمک میکند تا ریسک پذیر باشیم و خیلی موارد دیگر که در بالا به آن اشاره کردیم. و در نتیجه بدون داشتن آن نمی توانیم موفق شویم.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.