مدیریت مالی کارکنان

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم با هم دیگر درباره مدیریت مالی کارکنان صحبت کنیم. هوش مالی سه قسمت دارد: کسب درآمد، حفظ درآمد، رشد درآمد. منظور از حفظ درآمد همان حفظ کردن پول است.

مدیریت مالی به معنای مدیریت منابع و مصارف به صورت هدفمند و مفیداست. هدف مدیریت مالی افزایش ارزش شرکت و افزایش ثروت سهامداران می‌باشد.

این تعریف کتابی مدیریت مالی می‌باشد و بیشتر به درد سازمان‌ها می‌خورد. اگر بخواهیم از آن تعریف کتابی در زندگی خودمان وام بگیریم می توانیم بگوییم که مدیریت مالی در زندگی شخصی یعنی اینکه ما پولی که به دست می‌آوریم را در جای درست و مفید هزینه کنیم و سعی کنیم که از هزینه‌های بی‌خودی پرهیز کنیم. علاوه بر آن ما بیاد قسمتی از پولمان را از طریق سرمایه گذاری افزایش دهیم.

مدیریت مالی به خصوص برای کارمندان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید توجه ویژٰه‌ای به آن داشته باشند. همان‌طور که گفتیم کارمندان باید در ابتدا مدیریت کردن پولشان را آموزش ببینند.

درآمد بیشتر کارمندان به صورتی است که زود تمام می‌شود و آنها را با مشکل مواجه می کند به همین علت است که آنها نمی‌توانند برای سرمایه گذاری خودشان پولی را کنار بگذارند و هر پولی که در‌می‌آورند صرف خورد و خوراک می‌شود.

پس شما در ابتدا باید سرمایه خودتان را تقسیم بندی کنید و برای قسمت های مختلف زندگیتان برنامه ریزی کنید و به هریک مقدار مشخصی بودجه اختصاص دهید.

یکی از مهم ترین قسمت هایی که باید برای آن بودجه در نظر بگیرید سرمایه گذاری کوتاه مدت و سرمایه گذاری بلند مدت است.

در واقع همانطور که در تعریف بالا هم تعریف کردیم سرمایه گذاری یکی از مواردی است که شما را به درآمد رویاییتان نزدیک تر می کند و به شما این امکان را می‌دهد که از برخی مدیران هم درآمد بیشتری کسب کنید.

شما باید سرمایه خودتان را در پنچ قسمت تقسیم بندی کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حسابتان را در پنج قسمت تقسیم بندی کنید و برای خودتان ۵ حساب ایجاد کنید و هر یک را برای یک کار اختصاص دهید.

پیشنهاد ما به شما : اینستاگرام ماهان تیموری

 خرج و مخارج 

اول از همه باید خرج مخارج خودتان را به صورت حدودی حساب می کنید و ببینید که برای یک ماه چقدر هزینه برای خودتان دارید.

عموما قسمت قابل توجهی از هزینه هایتان به این امر اختصاص دارد که باید سعی کنید کمی از آن را کم کنید و به قسمت سرمایه گذاری خودتان اضافه کنید.

حساب کردن این خرج و مخارج یک خوبی که دارد این است که به شما کمک می‌کند که بتوانید به بهترین شکل ممکن هزینه های بیهوده ای که دارید را کم کم حذف کنید و سعی کنید که خیلی سر حساب خرج کنید.

 

پیشنهاد ما به شما : آموزش بورس 

 

برای مثال شما می‌بینید که در ماه حدود ۴۰۰ هزار تومن کرایه تاکسی می‌دهید تا به محل کارتان برسید در صورتی که اگر ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و ۱۵ دقیقه زودتر حرکت کنید می‌توانید با یک اتوبوس به محل کار خود برسید و این هزینه شما به ۱۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کند.

شاید با خودتان فکر کنید که  ۲۵۰ هزار تومن کاری نمی کند در عوض راحت تر هستم و کمی بیشتر می خوابم ولی شما می توانید با این مقدار روی خودتان سرمایه گذاری کنید به این صورت که شما یک یا چند کتاب در حوزه خودتان می‌خرید و سعی می‌کنید که با استفاده از آنها معلومات و دانش و مهارت خودتان را در کارتان بالا ببرید و بتوانید حقوق خودتان را افزایش دهید یا اینکه در خارج از ساعات کاری برای خودتان پروژه ای دست و پا کنید و به صورت دور کاری کار کنید و بر درآمد خودتان اضافه کنید.

علاوه بر آن شما فقط یک هزینه ندارید که باید مدیریت کنید. بلکه شما علاوه بر کرایه ماشین هزینه های اضافی دیگری هم دارید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه ببینید چقدر از هزینه هایی که می‌کنید بیهوده هستند یک دفتر بردارید و همراه خودتان داشته باشید و هر روز هر هزینه ای که می‌کنید را درآن یادداشت کنید.

پس از یک ماه که این کار را انجام دادید دفترچه خودتان را مطالعه کنید.

در این صورت است که شما خواهید دید چقدر از هزینه هایی که می‌کنید بیهوده است و  شما با حذف کردن آنها نه تنها چیزی از دست نمی‌دهید بلکه پول بیشتری را حفظ می‌کنید و می‌توانید آن را برای موارد بیشتر نگه دارید.

برای مثال شما هر روز برای محل کار خودتان یک بطری آب می‌خرید و آب معدنی می خورید و می‌بینید که در هر ماه حدود ۶۰ هزار تومن برای خودتان صرف می‌کنید.

اگر یک قمقمه هم بخرید و از خانه برای خودتان آب ببرید شاید هزینه اش ۹۰ هزار تومن بشود و از آب معدنی کم تر باشد ولیکن شما یک بار این هزینه را انجام می دهید و از ماه های دیگر این پول به حساب شما باز می گردد.

هرچه بیشتر روی حفظ کردن پول خودتان زمان بگذارید خواهید توانست که به بهترین شکل ممکن پول بیشتری برای سرمایه گذاری کنار بگذارید.

پیشنهاد ما به شما : چگونه از تلگرام پول در بیاریم

مدیریت مالی کارکنان : بخشش 

دومین حسابی که باید برای خودتان باز کنید همین حساب بخشش است شما با داشتن این حساب قادر خواهید بود که به بهترین شکل ممکن حس و حال خودتان را خوب کنید و از آن به عنوان عامل انگیزه دهنده برای خودتان استفاده کنید.

در این قسمت می‌خواستم بنویسیم که نگران نباشید هر مقداری به دیگران ببخشید خدا چند برابرش را به صورت های مختلف به زندگی شما باز می‌گرداند ولی دوست دارم بگویم که این حساب و کتاب ها برای بچه هاست و تو نیکی میکن و در دجله انداز که ایزد در روزگارانت دهد باز نباید برای شما معنایی داشته باشد.

شما باید به قدری شخصیت بزرگی داشته باشید که با خودتان بگویید خداوند مرا به این دنیا آورده که خوب باشم و خوبی کردن وظیفه من است.

وقتی خداوند پولی را به من می‌دهد و نعمتی را برای من می فرستد من هم دوست دارم مثل خدا باشم و به بنده های او کمک کنم بدون هیچ چشم داشتی.

در واقع همین که شما به فکر بخشش پول به دیگران می‌افتید یعنی خداوند پاداش شما را داده است و از بین این همه انسان وظیفه کمک به هم نوع را بر دوش شما قرار داده است.

همیشه یادتان باشد که مقداری از پولتان را برای بخشش به دیگران کنار بگذارید و هرماه مقداری از درآمد خودتان را به دیگران ببخشید.

این بخشش می‌تواند به هر کدام از اعضای خانوادتان که فکر می‌کنید به بخشش نیاز دارد، به هر مرکز خیریه که احساس می‌کنید به پول نیاز دارد و  حالتان با آن خوب است و… باشد. خیلی واجب است که هر ماه مقداری از پولتان را برای بخشش به دیگران کنار بگذارید چون همانطور که گفتیم وقتی پول در می‌آوید پس بهتر است که به دیگران هم کمک کنید که پول بیشتری در بیاورند. خوب است که شما مدیریت مالی در زندگی را به نحو احسنت انجام دهید و به نسل های بعدی خود آن را آموزش دهید.

 

پیشنهاد ما به شما : کلاس آموزش بورس

 

مدیریت مالی کارکنان : تفریح 

احتمالا برای شما هم پیش آمده و یا در میان خانواده خودتان دیده‌اید، وقتی فردی با یک کودک صحبت می‌کند، کودک در ابتدا کمی خجالت می‌کشد ولی وقتی که بیشتر با او صحبت میکند و در نهایت به او یک خوراکی می‌دهد کودک کم کم با او دوست می‌شود و این کار فرد در ذهن کودک می‌ماند و همین موضوع باعث می‌شود که اگر در یک مراسم و مهمانی دیگر هم او را دید خود کودک با او بازی می‌کند و با او هم صحبت می‌شود و در نهایت اگر آن فرد به او خوراکی نداد خود کودک از او می‌خواهد که یک خوراکی به او بدهد.

همه ما انسان‌ها یک کودک درون خودمان داریم که هرچه حال او بهتر باشد می‌توانیم حال بهتری را در زندگی خودمان تجربه کنیم و بتوانیم به بهترین شکل ممکن از زندگی خودمان لذت ببریم و کمک کنیم که دیگران هم از زندگی لذت ببرند و زمان‌هایی که با ما سپری می‌کنند را اصلاً فراموش نکنند.

اما چطور می‌توانیم کودک درونمان را خوشحال کنیم و چطور باید با او ارتباط بگیریم؟ راه خوشحال کردن این کودک و ارتباط گرفتن با او تفریح کردن است.

به عبارتی تفریح کردن همان احساس شکلات و خوراکی که برای کودک را به وجود می‌آورد برای شما به وجود خواهد آورد. من به شما قول می‌دهم که شما خواهید توانست با خوشحال کردن او زندگی بهتری را تجربه کنید و در زندگی احساس خوش بختی بیشتری داشته باشید.

اما چطور تفریح کنیم؟

در مدیریت مالی کارکنان درست است که تفریح کردن به شما کمک خواهد کرد که حال بهتری را تجربه کنید ولی قرار نیست که همه زمان خودتان را به تفریح کردن بگذرانید بلکه شما باید برای موفقیت های خودتان جشن بگیرید حتی اگر این موفقیت ها کوچک باشند.

این کار به شما کمک می‌کند که کودک درون خودتان را فعال کنید تا به خاطر جایزه و کاری که او را خوشحال می‌کند هر سختی را تحمل کند و وقتی که به آن هدف که تعیین کرده بودید رسیدید سعی کنید که کاری که کودک درونتان را خوشحال می‌کند به او هدیه دهید.

گاهی اوقات ممکن است که کودک درون شما با یک خوراکی و غذا خوشحال شود، گاهی با فوتبالی که با دوستان خودتان بازی می‌کنید، گاهی با یک بازی، گاهی با برقراری ارتباط با افراد خاصی در زندگیتان، گاهی با دیدن دوستان، گاهی با سفر و… سعی کنید بنا به هرچیزی که شما را خوشحال می‌کند هدف گذاری کنید.

مثلا اگر دوست دارید با دوستان خود بیرون بروید و با آنها تفریح کنید، به خودتان بگویید که اگر من فلان کار را انجام دادم در آخر هفته با دوستانم قرار می‌گذارم و آنها را می بینم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که وعده‌های طولانی مدت به کودک درونتان ندهید.

زیرا کودک درونتان مانند هر کودکی عجول است و اگر شما به او بگویید که اگر به این هدف رسیدم شش ماه دیگر در عید نوروز با خانواده ام به سفر می‌روم، نه تنها این کودک به شما کمک نمی‌کند بلکه ناگهان با شما قهر می‌کند و پس از آن شما نه تنها احساس خوشحالی نمی کنید بلکه مدام ناراحت و بی حوصله می‌شوید.

مدیریت مالی کارکنان : سرمایه گذاری کوتاه مدت

در مدیریت مالی کارکنان اگر اهدافی دارید که مدت زمان زیادی مصرف می‌شود تا به آنها برسید سعی کنید که آن را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و اهداف کوچک تری برای خودتان در نظر بگیرید، حداکثر زمانی که برای اهداف خودتان در نظر می‌گیرید سه ماه باشد و پس از اینکه به آن رسیدید و این سه ماه تمام شد حتما تفریح کنید و کودک درونتان را بیشتر از آن منتظر نگذارید.

گاهی اوقات هم پیش می‌آید که شما پس از سه ماه به آن هدف نمیرسید ولی واقعاً خودتان می‌دانید که در این سه ماه تلاش زیادی کرده‌اید ولی شرایط جور نشده و شما نتوانسته اید به آن برسید در این شرایط باز هم تفریح کنید.

هر ماه بودجه مشخصی را برای تفریح خودتان در نظر داشته باشید و اگر قرار است که هدفتان سه ماهه باشد با پولی که در این سه ماهه برای خودتان جمع کرده اید تفریح بهتری را انجام دهید. اگر دقت کرده باشید خیلی از اطرافیان شما بودجه‌ای برای تفریحات خودشان در نظر نمی گیرند و به همین دلیل است که در اکثر مواقع سرخوشی کمی دارند و انگیزه کافی برای دنبال کردن هدفشون ندارن این هست که دیر به دیر به فکر تفریح می‌افتند و حال کودک درونشون را خوب می‌کنند. نکته ای که وجود دارد این است که شما باید مهارت مدیریت پول برای فرزندانتان داشته باشید.

سرمایه گذاری کم ریسک 

این مورد یکی از مهم‌ترین مواردیست که باید همیشه به آن توجه داشته باشید و مقداری از پولتان را روی آن سرمایه گذاری کنید. کم ریسک ترین سرمایه گذاری روی خودتان است.

سرمایه گذاری روی خودتان باعث میشه که شما در هر حوزه ای که دوست دارید به یک متخصص شوید. سرمایه گذاری روی خودمان چه سودی برای ما دارد؟ سرمایه گذاری روی خودمان اثرات مختلفی دارد:

۱-اولین موردی در مدیریت مالی کارکنان که سرمایه گذاری روی خودتان باعث آن می‌شود تبدیل شدن شما به یک فرد متخصص است که همین مهارت باعث می‌شود که شما بتوانید پس از مدتی در کار خودتان به بهترین فرد تبدیل شوید. هرچه در کار خودتان ماهر تر باشید درآمد های بیشتی را می‌توانید تجربه کنید و خودتان را به یک ماشین پولسازی تبدیل می‌کنید.

۲-شما علاوه بر یادیگیری و آموزش‌های مهارت های ضروری و اصلی کسب‌وکارتان باید برای بعضی از مهارت های عمومی کسب‌وکارتان هم وقت بگذارید.

زیرا علاوه بر آنکه به دانش بیشتری برای بیشتر پول در آوردن نیاز دارید برای زندگی خودتان هم به یک سری دانش نیاز دارید. آگاهی درباره برخی مهارت های مورد نیاز در زندگی مانند قدرت نه گفتن، توانایی ارتباط برقرار کردن، مدیریت زمان و … به شما کمک خواهند کرد که کارایی بیشتری را در زندگی خودتان تجربه کنید و بتوانید به راحتی هرچه تمام کیفیت زندگی خودتان را ارتقا دهید. علاوه بر تمامی مهارت‌هایی که گفتیم، شما در محل کارتان هم یک سری نیاز دارید که با استفاده از آنها می‌توانید پروژه ‌هایی که بر عهده شما می‌گذراند را با کیفیت خوبی انجام دهید و سعی کنید که بتوانید به بهترین شکل ممکن خودتان را در محل کار نشان دهید. مهارت‌هایی از جمله مهارت حل مسئله، مذاکره، توانایی ارائه و … که به شما در محل کار و جلساتی که قرار است برگزار کنید کمک خواهد کرد.

در مدیریت مالی کارکنان سرمایه گذاری کم ریسک را جدی بگیرید. نکته‌ای که در آموزش دیدن باید به آن توجه کنید این است که هر کتابی را نخوانید و به هر استادی اطمینان نکنید بلکه قبل از خرید آموزش های او و یا رفتن به کلاس او کمی در موردش تحقیق کنید به یاد داشته باشید که اگر یک باور اشتباه یا یک آموزش اشتباه به شما برسد، ممکن است که در آینده تبدیل به یک مانع ذهنی شود و شما مجبور شوید که یک کتاب دیگر بخرید تا به وسیله آن بتوانید عادت های محدود کننده خودتان را کاهش دهید و از بین ببرید.

برای مثال شما تصور کنید که به اشتباه به شما یاد می‌دادند که دو ضرب در دو برابر با ۵ خواهد شد و شما چندین سال در محاسباتتان همین کار را می‌کردید و ناگهان یک نفر به شما می‌گفت که این کار غلط است. تصور کنید که این کار در ناخودآگاه شما نشسته است و شما در تمام محاسابات خودتان از آن استفاده می‌کنید.

الآن مجبورید که اول این قضیه اشتباه را از ذهن خودتان خارج کنید و پس از آن فرمول جدید را یاد بگیرید. به یاد داشته باشید که اگر در انتخاب استاد یا منبع آموزشی خودتان دقت کافی را داشته باشید خواهید توانست که با خیال راحت آموزش ببینید و ریسک این سرمایه گذاری خودتان را کاهش دهید.

مدیریت مالی کارکنان : سرمایه گذاری پر ریسک

در مدیریت مالی کارکنان سرمایه پر ریسک می‌تواند مسیر رسیدن شما به رویاهایتان را کوتاه تر کند و شما را از لحاظ مالی خیلی جلو خواهد انداخت به شرطی که شما بتوانید با استفاده با سرعت بیشتری به آرزو های خودتان برسید. جالب است بدانید که برخی از کارمندانی که سرمایه گذاری می‌کنند از برخی مدیرانی که سرمایه گذاری نمی کنند بیشتر درآمد کسب می کنند و تفاوتی که با آنها دارند این است که با دغدغه‌های کم تری این کار را می‌کنند.

سرمایه گذاری پر ریسک انواع مختلفی دارد مانند سرمایه گذاری در بازار بورس، ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری در طلا و خودرو و مسکن و … . به یاد داشته باشید برای اینکه ریسک این نوع سرمایه گذاری ها را به حداقل برسانید باید آنها را آموزش ببیند و با دانش کامل درآن ها فعالیت کنید. همین آموزش دیدن باعث می‌شود که شما ریسک این قضایا را کاهش دهید و نه تنها پولی از دست ندهید بلکه بتوانید به خوبی سود کنید و درآمد خوبی را از آن بازارها به دست آورید.

شما قادرید از طریق سرمایه گذاری کردن پولتان یک اهرم جدید برای خودتان ایجاد کنید فقط لازمه، آن آموزش درست و تمرین زیاد است. پول و خودرو زیاد ریسکی ندارند ولی ما در این دسته بندی خودمان ترجیح دادیم که آن را جز سرمایه گذاری‌های پر ریسک قرار بدهیم.

به طور خلاصه مدیریت مالی کارکنان برای آنکه بتوانید به بهترین شکل سرمایه و درآمد خودتان را تقسیم بندی کنید بهتر است که پنج حساب برای خودتان ایجاد کنید و هرماه درآمد خودتان را در این پنج حساب تقسیم بندی کنید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید