آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورس

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورسReviewed by Marjan on Oct 31Rating:

برای سرمایه گذاری در بازار بورس باید ها و نبایدهایی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید تا بتوانید از سهامی که خریدید سود زیادی به دست آورید و ضرر نکنید. این سود باید در دراز مدت باشد و ناگهان به ضرر تبدیل نشود. پس باید چشم انداز مناسبی از بازار بورس و سهامی که می خواهید بخرید، داشته باشید. در ادامه نکاتی را به شما می گوییم که جزو بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری در بازار بورس است. شما حتماً به این بایدها و نبایدها توجه کنید تا موفق شوید.

خریدسهام شرکت هایی که خدمات و محصولاتشان

 

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورس2

 

آیا شرکتی که میخواهید سهام آن را بخرید و مد نظرشماست محصولات یا خدماتی ارائه می دهد که بازار مناسب برای فروش محصولات یا انجام خدمات داشته باشد؟ افزایش فروش به‌ مدت حداقل چند سال را میسر می سازد؟ یک شرکت یا ارگان باید دارای محصولاتی باشد که به نیاز تعداد بیشتری «مخاطبین هدف» پاسخ دهد و باید بخشی از بازار‌های در حال پیشرفت باشد و جا برای رشد داشته باشد. سرمایه گذاری در شرکت هایی که محصولات آنها بعد مدتی فروش ندارند یا سرمایه گذاری در شرکت هایی که کار آن ها پس از مدتی اشباع می شود و دیگر بازاری هم برای انجام خدمات ندارند، بسیار نامناسب است.

 ایده های نو و خلاقانه و نوآوری  

مدیریت شرکت و خود شرکت باید نوآوری داشته باشند و وقتی محصول کنونی خود دیگر بازاری برای فروش به اندازه قبل نداشت، هدف گذاری کنند که با تولید محصولات یا فرایند‌های جدید به کار شرکت ادامه بدهند و متوقف نشوند. وقتی از پتانسیل خط تولید کنونی، تا حد زیادی بهر‌ه‌برداری شد، آن‌گاه به واسطه ارائه محصولات جدید  باز هم  رشد کنند. مدیریت شرکت، باید این پتانسیل را داشته باشد که پس از آن‌که محصول فعلی به دوره‌ی بلوغ خود رسید، با استفاده از نوآوری، هم‌چنان افزایش فروش را حفظ کند.

فعالیت تحقیق و توسعه شرکت همسو با رشد فناوری برای پیروزی بر رقیبان

 

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورس3

 

قسمت تحقیق و توسعه‌ی شرکت باید برای رشد هر روزش تلاش کند و فعالیتش را ادامه دهد. یک شرکت برای بقا در صنعت رقابتی باید تحقیق و توسعه‌ای موثر و کارآمد داشته باشد. فعالیت های تحقیق وتوسعه‌ای شرکت باید به گونه ای باشد که در عملکرد شرکت، خود را نشان دهد. شرکت باید همگام با رشد صنعت و پیشرفت تکنولوژی به سمت جلو پیش برود و متوقف نشود.

شرکت محصولات خاص و منحصر به فردی داشته باشد

برخی از محصولات شرکت‌ها خصوصیاتی دارند که آنها را منحربه فرد می‌کند و باعث می شود که عموم مردم بدون نیاز به تبلیغات آنها را خریداری کنند. شرکت هایی که محصولاتی ارائه می دهند که دیگر شرکت ها قابلیت ارائه آن محصولات را ندارند و بسیار مشتری پسند هستند، برای سرمایه گذاری مناسب است.

ارتباط موثر و خوب بین کارمندان و کارفرما و اقتدار مدیر

 

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورس5

 

بهره‌وری کار و شرکت، متأثر از روابط کارکنان و پرسنل شرکت است. روابط خوب به کارایی بیشتر و در نتیجه به خروجی و عملکرد بهتر شرکت منجر می‌شود. روابط داخلی شرکت، بر عملکرد شرکت تأثیر می‌گذارد، بنابراین ضروری است که تمامی شرکت‌ها برای پیشگیری از هر گونه حرکت غیر‌قانونی یا غیر مطلوب از طرف مدیریت، روابط داخلی مثبت را تقویت کنند.

 مدیر باید با رفتار خوب و نیک با کارمندان رفتار کند و به آنها احترام بگذارد تا احترام ببیند. این رفتار خوب و همکاری عالی در موفقیت و به اهداف بلند مدت رسیدن در زمان کوتاهتر بسیار کارساز است. شرکت باید مدیران با اقتدار و با استعدادی داشته باشد تا به طرز مناسبی اختیاراتشان را به دیگران بفهمانند و مدیران در سطوح پایین‌تر را راهبری کنند و بر کلیت کسب و کار نظارت داشته باشند. مدیر کل باید بر کل کارها نظارت داشته باشد و بداند که الان شرکت در چه و ضعیتی است و کارهای شرکت چطور پیش می رود.

تحلیل هزینه  ها برای کسب سود بیشتر

تحلیل‌ هزینه و نظارت حسابداری شرکت بر هزینه ها و کنترل آنها بسیار مهم است. کنترل هزینه که حاصل تحلیل موثر و کارآمد هزینه‌ها توسط شرکت است، باید پیش از سرمایه‌گذاری مد نظر قرار گیرد. هزینه های شرکت باید کمینه گردد تا سود بیشتر کسب کند. شرکت باید از مزیت‌های رقابتی برخوردار باشد که به او کمک کند که در میان رقبای خود در صنعت مربوطه شاخص بشود.

نگاه بلند مدت به سود شرکت

 

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورس4

 

 نگرش کوتاه مدت نباید داشته باشد بلکه سود بلند‌مدت شرکت‌ها بسیار مهم تر است. باید نگاه بلند‌مدت به موضوع سود داشته باشید و روشهایی را به کار بگیرید که در بلند‌مدت، سود را حفظ نموده یا افزایش دهد. شرکت باید آن‌قدر نقدینگی و پول نقد و توانایی بالای اخذ وام داشته باشد که بتواند هزینه‌های مربوط به رشد را تأمین کند.

قابل اعتماد بودن مدیر و رو راست بودن او با سهامداران

صحبت درست و واقعی مدیریت شرکت با سهامداران در زمان‌های مختلف، چه زمانی که اوضاع بر وقف مراد است چه زمانی که کارها بهم می پیچد و اوضاع نامساعد است، ضروری است. سرمایه‌گذاران حق دارند بدانندکه اوضاع دقیقاً از چه قرار است . مدیریت شرکت‌ از صداقت بی چون و چرا باید برخوردار باشد. مدیریت شرکت باید نشان دهد فردی قابل اعتماد است. قابل اعتماد بودن و صداقت از مهم ترین ویژگی های یک مدیر واقعی است تا سرمایه‌گذاران بتوانند به تمام مدیران آن شرکت اطمینان  کنند تا سرمایه شان را با خیال راحت در آنجا قرار دهند.

شرکت حاشیه‌ی سود خوبی داشته باشد

 

بایدها و نبایدها در سرمایه گذاری بازار بورس6

 

علاوه بر رشد، شرکت باید از یک حاشیه‌ی سود خوب نیز برخوردار باشد تا ارزش سرمایه‌ی صاحبان سهام را افزایش دهد. شرکت برای حفظ یا بهبود حاشیه‌ی سود خود باید با در نظر گرفتن بی‌ثباتی فضای اقتصادی که فشار زیادی بر روی شرکت‌ها می آورد سعی کند حاشیه‌ی سود خود را حفظ کنند یا ارتقاء ببخشند. مهم این است که شرکت، پتانسیل کاهش هزینه‌ها برای افزایش حاشیه‌ی سود در دراز‌مدت را داشته باشد. کاهش هزینه های شرکت به افزایش سود و بالارفتن سهام سرمایه گذاران منجر می گردد.

نتیجه گیری

حاشیه سود شرکت را حتما بررسی کنید. فروشی که منجر به سود نشود فایده نخواهد داشت. شرکت باید محصولات ارزان تولید کند. بهتر است با روش های مختلف در مورد شرکت اطلاعات کسب کرده و در صورت لزوم با کارمندان، رقبا و سرمایه گذاران آن صحبت کنید. از آنجا که یافتن شرکت های برتر کارسختی است پس درهر زمان بهتر است چند سهم خوب داشته باشید و وقت خود را با شرکتهای دیگر تلف نکنید. به دنبال مدیریت خوب باشید. مدیریت خوب سودهای آنی را فدای رشد پایدار و بلند مدت می کند. سهام شرکتی را خریداری کنید که رشد آن در سالهای آینده  بیشتر از میانگین صنعت باشد. فروش شرکت، عامل بسیار مهمی است. فروش هر شرکت و تحقیقات آن در زمینه مشتریان را بررسی کنید.

 

.به امید اینکه بهترین سهام از موفق ترین شرکتها را خریداری کنید و به اهداف خود برسید و زود ثروتمند یا ثروتمندترین بشوید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. زهرا زواره کاربر می‌گوید

    گروهي با خريد سهام با شناوري اندك ، با معاملات صوري و درون گروهي ، قيمت آن را نجومي مي كنند و در مردم بي اطلاع صف خريد ايجاد مي كنند، آنگاه يك مسابقه براي خريد اين سهام در مردم ناآگاه ايجاد ميشود و طراحان بازي ، سهام خود را به مرور به گونه اي كه بازار احساس نكند به غير حرفه اي ها مي فروشند ، پس از فروش آرام سهم طراحان بازي ، آن سهم به شدت سقوط مي كند

  2. زهرا زواره کاربر می‌گوید

    راهكار نجومي كردن ارزش سهام انتشار يك سری اخبار خوب در خصوص شركت در رسانه هاست كه در عمل واقعيت ندارد، يعنی بدون اينكه در صورت های مالی شركت اتفاق خاصی افتاده باشد ، سهام بر اساس انتشار يك سری اخبارخوب ، شروع به رشد مي كند. از ابتدای سال جاری در خصوص تعدادی از سهام با شناوری اندك اين مهندسی انجام و سهام به شدت افزايش يافته است. سهام كه اينگونه مهندس مال شده است ط شش ماه آينده به فروش مي رسد و در اوايل سال آينده اينگونه سهام سقوط میكند