تاریخچه برند شنل | برند شنل چگونه تاسیس شد؟

خلاصه مطلب

موضوع مقاله ی امروز در باره ی برند شنل(chanel) است. برندی نام آشنا و چر آوازه که ندای محبوبیت آن تمام جهان را گرفته
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

موضوع مقاله ی امروز در باره ی برند شنل(chanel) است. برندی نام آشنا و چر آوازه که ندای محبوبیت آن تمام جهان را گرفته است. همیشه خلاقانه ترین ایده ها و بزرگ ترین تغییر ها را انسان هایی رقم زده اند که در محدودیت بوده اند. محدودیت زمان،مادیات و آزادی. همیشه انسان هایی که با این چالش ها دست وپنجه نرم کرده اند تحول آفرین بوده اند و با دست آوردی شگفت خود و لیاقتشان را به جهان اثبات کرده اند.

بله در مقاله ی امروز در باره ی برندی حرف می زنیم که در اوج محدودیت چاگرفت و به یک برند جهانی تبدیل شد.تا جایی که بسیاری از علاقه مندان به مد و لباس های مارک،عاشق این برند و نوآوری های آن شدند.

 

اما تاریخچه ی شنل چه است ؟

اما تاریخچه ی شنل چه است ؟

عادت کرده ایم نقش اول های هر داستانی یک مرد باشد که با گرزی در دست به جنگ بر علیه استبداد ظلم و فقر می رود اما امروز بحث ما کاملا فرق دارد چون نقش اول داستان امروز ما یک زن است که در سال1883 میلادی در شهر سومور فرانسه در خانواده ای بی بضاعت متولد شد.

به مانند اکثر فرزندانی که در چنین خانواده هایی بزرگ می شوند به خاطر شرایط سخت مالی و زندگی از همان ابتدای نوجوانی و جوانی علارغم اینکه مادرش را به تازگی از دست داده بود به خیاطی روی آورد تا بتواند به کمک خرج خانواده تبدیل شود و در آن شرایط سخت مالی،کمکی کند.

نقش اول داستان امروز ما که بعد ها به کوکو معروف شد،گابریل شنل نام دارد. زنی که به جای خودباختگی و تسلیم شدن در برابر سختی ها و مشکلات زندگی،ایستاد و ساخت آنچه را که در رویای آن بود.

گابریل شنل در سالهایی که خیاطی می کرد متوجه نامناسب بودن لباس های زنانه شد و به همین خاطر تصمیم گرفت که لباس هایی را تولید کند که علارغم راحتی و خوش پوش بودن،لوکس و زیبا نیز باشند.

گابریل شنل در حوضه ی لباس و پوشاک،به معنای واقعی یک هنجار شکن بود چون در بسیاری از مواقع به دنبال یک تغییر بود که تا آن زمان رخ نداده بود. برای مثال او جزو اولین شخص هایی بود که پیشنهاد دوخت شلوار برای بانوان را داد و یکی از آنهایی بود که تا آخر به پای حرفش ایستاد تا زمانی که حرف و نظرش را به کرسی نشاند.

اولین فروشگاه برند شنل

اولین فروشگاه برند شنل

در سال 1910 میلادی یعنی زمانی که شنل فقط 27 سال سن داشت اولین فروشگاه خود را در شهر پاریس تاسیس کرد. در ابتدای کار،بسیاری به او خرده می گرفتند و بسیاری با ریشخند و گفتن اینکه،مگر یک زن می تواند فروشگاه داری کند! او و کارش را مسخره کردند اما شنل داستان ما نه تنها نا امید نشد بلکه قوی تر ادامه داد و به جای فکر کردن به محدودیت ها و حرف های مردم به تلاش هایش ادامه داد و در راستای این تلاش به اولین دست آورد بزرگ زندگی اش یعنی تولید کلاه هایی با اسم “شنل مدز” رسید.

کلاه هایی که خیلی زود دل معروف ترین بازیگران معروف فرانسوی را ربود وآنها را عاشق خود کرد تا جایی که بعد از مدتی ،محبوب و پر استفاده ترین کلاه ها در میان سیلیبریتی های فرانسوی،کلاه های شنلِ مدز بود.

اما این پایان کار نبود زیرا شنل تازه از دست فشار های مردم رهایی یافته بود و می توانست با خیالی آسوده تر و فکری باز تر به ایده های دیگرش برسد و آنها را عملی کند.

پس بلافاصله بعد از احداث دومین شعبه ی کلاه های پر فروش، به راه اندازی شعبه ای در زمینه ی لباس های ورزشی پرداخت و بعد از این معرفی،انقلابی شگرف در زمینه ی مد بوجود آمد.

در همین راستا و بعد از موفقیت های پی در پی،برند شنل در حیطه ی طراحی لباس و پوشاک، کوکو تصمیم گرفت که یک قدم فرا تر از پوشاک و مد برود و به عرصه ی عطر وارد شود.

تصمیمی که باعث شد دوباره دامنه ی انتقاد ها دور تا دور کوکو و برندش را بگیرد. اما این بار داسنتان فرق می کرد چون علارغم برند های پوشاک،تمام برند های عطر نیز به پا خواستند و این تصمیم برند شنل را غیر اصولی و دخالت در بازار کار تخصصی خودشان دانستند.

آنها با این استدلال که محال است یک برند غریب در دنیای عطر به موفقیت برسد،سعی داشتند کوکو را از تصمیمی که گرفته است پشیمان کنند اما به همان اندازه که من و شما تحت تاثیر این رفتار و گفته ها قرارگرفتیم،کوکو هم همین قدر و کمی کمتر حتی !!!

 

پیشنهاد ما به شما : برند ریبوک

 

پرفروش ترین عطر تاریخ

پرفروش ترین عطر تاریخ

با وجود تمام مخالفت ها و انتقادات در سال 1921 برند شنل،عطر و آدکلن را به خط تولید خود اضافه کرد. و با اولین محصول تولیدی خود در این عرصه که تبدیل به پر فروش ترین محصول آنها نیز شد،تمام توجه ها را به خود جلب کرد.

عطری که از آن تعریف می کنیم شنل نامبر 5 است که برای تبیلغ آن از مریلین مونرو دعوت به عمل آمد و در نتیجه ی این همکاری،تبلیغی ساخته شد که تا همین الان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بله شنل نامبر 5 بعد تبلیغ هایی که بر روی آن انجام شد و رضایت کاملی که از بازخورد های مردم نشان داد،رفته به رفته به پرفروش ترین عطر تاریخ تبدیل شد.

اوج موفقیت برند شنل

اوج موفقیت برند شنل

همان طور که زندگی اسفناک کوکو را می شود به عنوان نقطه ی تاریک زندگی او انتخاب کرد، اوج شکوفایی و موفقیت شنل را هم می توان به سال 1935 نسبت داد. زمانی که اکثر برند های مشهور از آن تقلید می کردند و بسیاری از هنرمندان و سیلیبریتی های هالیوود از لباس و محصولات آن استفاده می کردند.

کسی نمی داند اگر جنگ جهانی دوم فرا نمی رسید،برند شنل تا چه اندازه رشد می کرد. چون بعد از جنگ جهانی ، بسیاری از شعبه های برند شنل جمع شد و فروش آنها تنها به عطر و جواهرات محدود شد. و این روند تا چند سال بعد از جنگ جهانی نیز ادامه داشت اما بعد ها کوکو با دخالت و نظارت شخصی اش،شرایط را مهیا کرد که کل شعبه های بسته شده، دوباره باز شوند.

چون چند سال محصول جدیدی به بازار ارائه نشده بود،شنل اگر تحولی دیگر ایجاد نمی کرد و با تولید و انتشار محصولی جدید دوباره خود را به بازار دیکته نمی کرد شاید بعد از آن همه سال محبوبیت آن ازدست می رفت.

به همین خاطر هم دقیقا بعد از بازگشایی شعبه های شنل،گابریل شنل تصمیم گرفت که کیف های چرمی سبک و خوش دست با زنجیر های طلایی را وارد بازار کند.

محصولی که دوباره انقلابی ایجاد کرد و به یکی از پرفروش ترین محصولات آن دوران تبدیل شد.

 

پایان داستان

پایان داستان

تفاوتی ندارد شما ثروتمند ترین شخص در جهان باشید یا فقیر ترین! زمانی که پیری فرا برسد شما به لحظه های پایان زندگی تان نزدیک می شوید. این مورد در مورد کوکو شنل هم صدق می کند و او در سال های پایان عمرش درگیر و زمین گیر شد و حتی شواهد حاکی از آن است که در آخرین لحظه ی زندگی اش،در اتاقی تاریک و تنها ،به مستخدمش گفته است : می بینی آدمی به همین شکل می میرد.

با همه ی این ها و قبول اینکه مرگ و پیری حق هستند. خیلی تفاوت دارد انسان در اوج حسرت به خاطر کارهایی که می توانست انجام دهد اما انجام نداد بمیرد تا مرگی که در اوج پذیرش و ثروت، به استقبال شخص بیاید.

پس لطفا اگر دردی دارید اگر در سختی هستید،گابریل شنل دوست داشتنی را الگوی خود قرار بدهید و برای رسیدن به تک تک خواسته هایتان بجنگید تا در لحظه ی مرگ،افسوس و ای کاش ها دامان شما را نگیرند.
با تشکر مرسی که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید،در امان خدای حق باشید

 

تاریخچه جالب برند آدیداس adidasجیمز دایسونبرند گوچیبرند اچ اند ام
استیو جابز (اپل)برند بولگاریبرند زارابرند مانگو
برند هرمسبرند ریبوکداستان استارباکسبرند فندی
برند کنزوبرند کاننفیل نایتبرند پرادا
برند دیوربرند ورساچهبرند ویرجینبرند سامسونگ
برند کلوین کلاینبرند هوگو باسبرند اکوبرند سونی
برند تام فوردبرند پومابرند فیلابرند کوچ
برند تیسوتبرند هوآویبرند برشکابرند ونس
برند رولکسبرند یاماهابرند کانورسبرند لگو
برند کارتیهبرند آرمانیبرند لاگستبرند دیزل

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد