تصمیم گیری شغلی

قبل از اینکه بتوانید شغل مناسب را انتخاب کنید، باید در مورد خودتان بیاموزید. ارزش‌ها، علایق، مهارت‌های نرم و استعدادهای شما، در ترکیب با تیپ شخصیتی شما، برخی از مشاغل را برایتان کاملاً نامناسب می‌سازد.
از آزمون های خودشناسی و آزمون‌های شغلی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد ویژگی‌های خود استفاده کنید و متعاقباً فهرستی از مشاغل را تهیه کنید که بر اساس آنها مناسب هستند. استفاده از مشاوران متخصص نیز می تواند به شما در تصمیم گیری شغلی کمک شایانی کند.

علایق من چیست؟

علاقه یکی از فاکتور های مهم برای تصمیم گیری شغلی است.فعالیت هایی که از انجام آنها در اوقات فراغت لذت می برید می توانند بینشی در مورد مشاغلی که رضایت بخش، سرگرم کننده هستند به شما بدهد. برای پی بردن به علایق خود، از خود بپرسید:
از چه سرگرمی هایی لذت می برم؟
آیا ترجیح می دهم وقت خود را در داخل خانه بگذرانم یا بیرون؟
آیا از کار کردن با مردم لذت می برم یا کار کردن با داده ها؟

مهارت های من چیست؟

در حال حاضر، شما دارای مهارت هایی هستید که می تواند به شما در موفقیت در آینده کمک کند. به مهارت های سخت و مهارت های نرم خود فکر کنید. شناختن مهارت ها می تواند به شما در تصمیم گیری شغلی کمک شایانی بکند.
مهارت های سخت – مهارت هایی که از طریق مطالعه به دست آورده اید، مانند هنرهای آشپزی یا برنامه نویسی کامپیوتر.
مهارت های نرم – افراد و مهارت هایی که در زندگی به کمک هر کسی میاید، از جمله کار گروهی و مدیریت زمان.

استعدادها و نقاط قوت من چیست؟

همه ما از زمان کودکی، استعدادها و نقاط قوتی را داشته ایم که در مدرسه، کلاس های متفرقه، بازی کردن با دوستان و…. با قسمتی از آن آشنا شده ایم . این استعدادها شما را منحصر به فرد می کند و می تواند به شما تصمیم گیری شغلی کمک می کند.

ارزش های من چیست؟

هر کسی ارزش ها یا چیزهایی دارد که برایشان مهم است، مانند امنیت مالی، عدالت اجتماعی یا تعادل بین کار و زندگی. این ارزش ها می تواند به شما در تصمیم گیری شغلی و این که چه نوع شغلی را دنبال کنید، کمک کند. در اینجا به عنوان مثال، اگر به امنیت مالی اهمیت می دهید، شغلی را در نظر بگیرید که درآمد خوبی دارد و اگر می خواهید به تعادل بین کار و زندگی دست یابید، باید شغل های ساده تری را برای خودتان انتخاب کنید.
فهرستی از مشاغل برای کاوش تهیه کنید
پس از آنکه در آزمون های مختلف خودشناسی شرکت کردید و به اندازه کافی با ویژگی های خودتان آشنا شدید به شما پیشنهاد می کنیم که در این مرحله فهرست‌های متعددی از مشاغل برای خودتان ایجاد کنید. یکی که توسط هر یک از ابزارهای خودارزیابی که استفاده کرده‌اید ایجاد شده باشد. برای سازماندهی خود، باید آنها را در یک لیست اصلی ترکیب کنید.
ابتدا به دنبال مشاغلی باشید که در چندین لیست ظاهر می شوند و آنها را در یک صفحه خالی کپی کنید. عنوان آن را «مشاغلی برای کاوش» بگذارید. خود ارزیابی‌های شما نشان می‌دهد که کدام شغل ها بر اساس ویژگی هایتان برای شما مناسب هستند، بنابراین قطعاً ارزش کاوش را دارند.
در مرحله بعد، هر شغلی را در لیست خود پیدا کنید که برای شما جذاب باشد. آنها ممکن است مشاغلی باشند که شما کمی درباره آنها می دانید و می خواهید بیشتر در مورد آنها تحقیق کنید. همچنین، مشاغلی را که در مورد آنها اطلاعات زیادی ندارید، بگنجانید. ممکن است چیز غیر منتظره ای یاد بگیرید.
راجع به مشاغل موجود در لیست جستجو کنید
در این مرحله، از اینکه توانستید لیست خود را تنها به 10 تا 20 گزینه محدود کنید، هیجان زده خواهید شد. اکنون می توانید اطلاعات اولیه ای در مورد هر یک از مشاغل موجود در لیست خود دریافت کنید.

شرح شغل، الزمات و مجوز را در منابع منتشر شده بیابید. با فرصت های پیشرفت آشنا شوید. از اطلاعات بازار کار تولید شده توسط دولت برای به دست آوردن اطلاعات در مورد درآمد و چشم انداز شغل استفاده کنید.

ایجاد یک فهرست کوتاه

حالا شما اطلاعات بیشتری دارید، بازهم تلاش کنید که لیست خود را محدود کنید. بر اساس آنچه تاکنون از تحقیقات خود آموخته اید، شروع به حذف مشاغلی کنید که نمی خواهید بیشتر دنبال کنید. در نهایت باید دو تا پنج شغل در “لیست کوتاه” خود داشته باشید.

اگر دلایل شما برای غیرقابل قبول بودن شغل غیرقابل مذاکره است، آن را از لیست خود حذف کنید. همه چیز را با وظایفی که برای شما جذابیتی ندارد حذف کنید. مشاغلی را که چشم انداز شغلی ضعیفی دارند حذف کنید. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید شرایط تحصیلی یا سایر شرایط را برآورده کنید، یا اگر برخی از مهارت‌های نرم لازم برای موفقیت در آن را ندارید، در تصمیم گیری شغلی به آن توجه کنید.

انتخاب شغل خود را انجام دهید

در نهایت، پس از انجام تمام تحقیقات خود، احتمالاً آماده انتخاب خود هستید. بر اساس تمام اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید، شغلی را انتخاب کنید که فکر می کنید بیشترین رضایت را برای شما به ارمغان می آورد. توجه داشته باشید که اگر در هر مرحله از زندگی نظر خود را در مورد انتخاب خود تغییر دهید، مجاز به انجام کار هستید. بسیاری از افراد حداقل چند بار حرفه خود را تغییر می دهند.

اهداف خود را شناسایی کنید

پس از تصمیم گیری شغلی، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را مشخص کنید. این به ترسیم مسیری برای رسیدن به سرانجام کار در زمینه انتخابی شما کمک می کند. رسیدن به اهداف بلندمدت معمولاً حدود سه تا پنج سال طول می‌کشد، در حالی که معمولاً می‌توانید یک هدف کوتاه‌مدت را ظرف شش ماه تا سه سال محقق کنید.

اجازه دهید تحقیقاتی که در مورد آموزش و پرورش مورد نیاز انجام دادید راهنمای شما باشد. اگر همه جزئیات را ندارید، کمی بیشتر تحقیق کنید. هنگامی که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آوردید، اهداف خود را تعیین کنید. نمونه ای از یک هدف بلند مدت تکمیل تحصیلات و آموزش شما خواهد بود. اهداف کوتاه مدت شامل درخواست برای کالج، دوره های کارآموزی، سایر برنامه های آموزشی و دوره های کارآموزی است.

یک برنامه اقدام شغلی بنویسید

یک برنامه اقدام شغلی، یک سند مکتوب که تمام مراحلی را که برای رسیدن به اهداف خود باید بردارید را مشخص می کند. به آن به عنوان یک نقشه راه فکر کنید که شما را از نقطه A به B، سپس به C و D می برد. تمام اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود و گام هایی را که برای رسیدن به هر یک باید بردارید را یادداشت کنید. موانع پیش‌بینی‌شده‌ای را که می‌توانند بر سر راه دستیابی به اهدافتان قرار گیرند و راه‌هایی که می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید، وارد کنید.

این ممکن است کار زیادی به نظر برسد – و همینطور است. اما زمانی که بدانید چه می خواهید، ایجاد مسیر شغلی بسیار آسان تر است. برداشتن زودهنگام این مراحل در درازمدت شما را از تلاش و عدم اطمینان زیادی نجات می دهد.

کلام آخر

تصمیم گیری شغلی یکی از فرایند های مهم زندگی است که هر یک از ما در طول زندگی چندین بار با آن مواجه می شویم. در زمان انتخاب رشته برای دبیرستان، در زمان انتخاب رشته دانشگاه، زمان ورود به بازار کار. حتی بسیاری از افرادی که چند سال است در یک زمینه فعالیت می کنند احتمال دارد که به تصمیم گیری شغلی نیاز پیدا کنند. با نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم می توانید تصمیمات درستی در زمینه کاری برای خودتان بگیرید. با ماهان تیموری همراه باشید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید