برند کانن

خلاصه مطلب

عادت کرده ایم هنگامی که عبارت بهترین برند های جهانی،به گوش ما می خورد ناخودآگاه به یاد برند هایی همچون اپل و مایکروسافت و…
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

عادت کرده ایم هنگامی که عبارت بهترین برند های جهانی،به گوش ما می خورد ناخودآگاه به یاد برند هایی همچون اپل و مایکروسافت و… می افتیم. یعنی برند هایی که خالقشان، اروپایی و آمریکایی هستند. البته که این نگرش غلطی است که ذهن ما ایجاد شده است. چون در این مقاله به تفسیر تاریخچه ی برندی می پردازیم که خالقی چشم بادامی دارد و از صفر صفر و از محیطی شروع کرده است که نه منابع مالی خوبی دارد و نه سرمایه ای مناسب.اما او و برند کانن ایشان اکنون یکی از بهترین برند های تولید دوربین های عکاسی و فتوکپی و … است . داستان برند کانن یک داستان بسیار آموزشی و جذاب است.مخصوصا برای ما که در جهان سوم و در آسیا زندگی می کنیم.

زیرا با خواندن این مقاله و سرگذشت این برند به خود باوری می رسیم و پی می بریم که می شود موفق شد و برند خود را جهانی کرد حتی با شرایط موجود(حتی به غلط).

زیرا اگر عامه ی جامعه ی جهان سوم را در نظر بگیرید احساس لیاقت کمتری در آن ها وجود دارد و می شود این گونه عنوان کرد،دلیل بسیاری از ایده هایی که در ذهن جهان سومی ها بود ولی هیچ گاه جامه ی عمل به خود ندیدند، همین نبود احساس لیاقت و اعتماد به خود است.

زیرا جامعه ای که به خود ایمان نداشته باشد نه تنها نمی تواند تغییری ایجاد کند بلکه نمی تواند تغییر را بپذیرد. اما خواندن داستان برند هایی که از همین آب و خاک و آسیا پا گرفتند و قلمرو خود را جهانی کردند باعث می شود که یک لحظه به خود بیاندیشیم و بگوییم: چرا من نه ؟؟؟

 

چرا من نتوانم تغییری ایجاد کنم،چرا من نتوانم تغییر آفرین باشم؟ به راستی که سوالات چه می کنند با یک انسان! زمانی که شما سوالاتی این چنین را از خود بپرسید،ناخودآگاه به درون خود رجوع می کنید و به دنبال جواب های سوال هایتان می روید. پس لطفا در تمام لحظاتی که در حال خواندن این مقاله هستید این سوال را از خودتان بپرسید:

 

چرا من نه ؟ چرا من تغییری نباشم که دوست دارم در دنیای من رخ دهد ؟ چرا من طوری زندگی نکنم که دیگران با دیدن و خواندن زندگی نامه ی من به وجد بیایند؟  و نویسنده ای از کیلومتر ها آن طرف تر زندگی نامه و تاریخچه ی کسب و کار  من را به شکل یک مقاله برای علاقه مندان به موفقیت، ننویسد؟؟

 

فلسفه ی کاری برند کانن

فلسفه ی کاری برند کانن

هر برند و کمپانی برای خود یک شعار انتخاب کرده است.شعاری که در اکثر اوقات ارتباط چندانی با آن کسب و کار ندارد و صرفا همچون یک نماد یادبود در آن کسب و کار و برند،کاربرد دارد. برای مثال بسیاری از برند ها برای حافظت از محیط زیست شعاری تهیه کرده اند و بسیاری از برند هایی که در زمینه ی بانوان در حال فعالیت هستند،شعارشان ارتباط نزدیکی با فمنیسم و آزار های جنسیتی

شعار و نماد کانن که از تفکرات شخص بنیانگذار آن گرفته شده است. حول محور یک واژه ی اصالتا ژاپنی قرار گرفته است :

Kyosei   !!!! که معنا و تفسیر آن یعنی : زندگی سرشار از آرامش و کار کردن همه ی مردم جهان در کنار یک دیگر، بدون توجه به تفاوت هایی همچون نژاد و دین و فرهنگ که انسان ها را از یک دیگر جدا می کند.

 

این عبارت بسیار کوتاه معنا و پس زمینه ای بسیار پرمحتوایی دارد که شایان ذکر است زیرا آقای تاکشی میتارای که یک پزشک معالج زنان بود، در طول زندگی خود،از نزدیک شاهد جنگ های جهانی بود که به دلیل نژاد پرستی و غرور حاکمان کشور ها رخ داده بود.

در صورتی که تمام این جنگ ها را می شد هیچ گاه به چشم ندید و هیچ هیروشیما و ناکازاکی نابود نشد. اما بعد از خود خواهی هایی که صورت گرفت و تاریخ به یاد دارد. مردی همچون تاکشی بلند شد و این شعار را برای برند کانن انتخاب کرد تا زمینه ساز تغییری بزرگ بشود. برندی که دقیقا مطابق با شعارش قدم برداشت و اکنون بهترین و بیشترین زیر مجموعه و شعبه های آن در کشور های اروپایی و آمریکای قرار دارد.

کشور هایی که شاید خودشان باور نمی کردند روزی یک برند آسیایی آنقدر رشد خواهد کرد که نه تنها ژاپن را از دست آنها بیرون می کشد بلکه بازار جهانی دوربین های عکاسی را نیز زیر سلطه خود می گیرد.

 

تاریخچه ی برند کانن

تاریخچه ی برند کانن

همه چیز از سال 1933 شروع شد جایی که پزشک ژاپنی آقای تاکشی میتارای به همراه رفیق صمیمی اش انتخاب کردند که تاثیر گذار باشند و قدم در راهی قرار دهند که به واسطه ی کاری که انجام می دهند بسیاری به آنها دیوانه بگویند و یا آنها را مسخره کنند.

این دو بعد از 1 سال سخت تلاش و کوشش کردن در مسیری که انتخاب کرده بودند بالاخره دست به نوآوری زدند که صنعت دوربین و تصویر برداری را درگیر یک تغییر بزرگ کرد. بله زمانی که این دو در شرکتی که تاسیس کرده بودند دوربینی 35 میلی متری تولید کردند،انفجار و انقلابی در زمینه ی این صنعت رخ داد.

 

برای آن هایی که دوست دارند بدانند که آقای میتارای از چه سر نخی برای تولید این دوربین استفاده کرد باید گفت که ایشان به مانند بسیاری از برند های ژاپنی دیگر که با یک شگرد بسیار ماهرانه از ایده ها و تولیدات دیگر برند ها استفاده می کنند و محصولی تولید می کنند که بسیار بهتر و کارایی بیشتری دارد نسبت به آن برندی که از آن تقلید کرده بودند. از برندی آلمانی که دوربین هایی 35 میلی متری تولید می کرد الهام گرفت!!

برندی که اکنون در مقایسه با کانن،هیچ نام و نشانی از آن نیست و می شود گفت بزرگ ترین افتخار آنها این است که کانن روزی از آن ها تقلید یا الگو برداری کرده است !!! بعد از تولید این دوربین و دریافت بازخورد های بسیار مناسب و خوش حال کننده، مسئولان برند کانن تصمیم گرفتند که به خانه ی اول یعنی همان تخصص اصلی شان که در تجهیزات پزشکی بود برگردند. در این فعل و انفعالات و بازگشت ها برای اولین بار در ژاپن، شاهد تولید دوربینی بودیم قادر بود اشعه ی ایکس را عکس برداری کند.

دستگاهی که ارزشش در چند سال بعد یعنی زمانی که بیماری سل دامن گیر شده بود بسیار پر رنگ تر شد. چون نابود و کمرنگ شدن بیماری سل تا جای زیادی به وجود این دستگاه عکس برداری مربوط می شود. پس با این نتایج می شود گفت خالق برند کانن یکی از نجات دهنده های زندگی مردمان جهان نیز بوده است.

 

بعد از این اختراعات میتارای تصمیم گرفت که نام  Kwanonرا برای برند خود انتخاب کند که واژه ای برگرفته از فرهنگ و آئین بودایی بود و معنای آن رابطه ی تنگاتنگی با یکی از بزرگترین قوانین مدیریتی دارد یعنی تشکر و سپاس ! همان طور که می دانید یکی از خصوصیات مدیران برتر این است که خوب می توانند از کارکنان و کارمندانشان،تشکر و قدر دانی کنند تا میل به کار در آنها چند برابر شود و قوی تر ادامه دهند.

 

 دو جنگی که به فرصت تبدیل شدند

 دو جنگی که به فرصت تبدیل شدند

گاهی بحران ها دقیقا در زمانی رخ می دهد که ما فکر می کنیم همه چیز تحت کنترل است و می توانیم در آینده ای نزدیک به تمام آنچه می خواهیم برسیم.  بله این جمله صحیح است که شما به آنچه در اولویتتان است و برای بدست آوردنش بسیار تلاش کرده اید می رسید اما حقیقت این است که در بسیاری از اوقات یک اتفاق ناگهانی و غیر قابل کنترل برای شما رخ می دهد که برای حل کردن آن مشکل، هیچ کاری از دست شما بر نمی آید !!!

مثالا اتفاقاتی همچون جنگ های جهانی اول و دوم که در جنگ جهانی دوم برند تازه تشکیل شده ی کانن نیز درگیر آن بود و یا همین بیماری کرونا که در این چند سال گذشته باعث دگرگون شدن شرایط محیطی شده است و در مقطعی از زمان، تمام جهان را زیر سلطه ی خود گرفته بود!!

 

اما سوالی که ذهن ما را درگیر می کند این است که چرا و چگونه، برند کانن در آن سال ها که ژاپن ارتباط بسیار بد و جنگی عمیق با آمریکا داشت دوام آورد و ادامه داد اما بسیاری از برند های دیگر که بسیار قدیمی تر و قوی تر از کانن نیز بودند به یک باره از صحنه ی رقابت محو شدند؟؟ همه چیز بر می گردد بر سر این واژه ی مدیریتی !! یعنی مدیریت بحران و انطباق پذیری کسب و کار با آن شرایط.

 

می شود این گونه گفت که هرچه میزان انطباق پذیری شما سریع تر باشد،سریع تر نیز از آن چالش بیرون می آیید و بعد از مدتی آن اتفاق و چالش را به نفع خودتان بر خواهید گرداند. یعنی به صورت کاملا ساده تر، چالش را به فرصت تبدیل می کنید. یعنی اتفاقی که برند کانن به بهترین شکل ممکن انجامش داد و از جنگ جهانی دوم به عنوان یک فرصت استفاده کرد.

علارغم اینکه آنها نیز در ابتدای جنگ جهانی به یک باره شوکه شدند و اختیار کار را از دست دادند تا جایی که به نقطه ای رسیدند که تنها تلاش آنها این بود که زنده و سرپا بمانند،چون در موقعیتی قرار گرفته بودند که نمی توانستند بهترین محصول خود،یعنی دوربین های فیلم برداری را به فروش برسانند. چون در آن شرایط کسی به دنبال عکس گرفتن و تصویر برداری نبود!!

اما برند کانن و مدیران ارشد آن به این چالش توجه نکردند که هیچ با تبلیغ محصولاتشان نزد سرباز و افسر های آمریکایی باعث شدند که پلی ما بین ژاپن و آمریکا زده شود.پلی که به جرئت می شود گفت همان ارزشی را برای کانن داشت که تنگه ی هرمز برای ایران دارد. زیرا زمانی که سربازان آمریکایی از آن دوربین ها استفاده کردند و رضایت کاملی از آن داشتند.

 

قرار شد که آن سرباز ها دوربین 35 میلی متری  کانن را با خود به آمریکا ببرند و به واسطه ی کیفیت و قیمت مناسبی که این دوربین ها داشتند،همین اقدام مشتری های زیادی را برای برند کانن پیدا کرد.تا جایی که بعد از جنگ جهانی، زمانی که مدیران کانن می خواستند شعبه ای را در آمریکا باز کنند. دیگر لازم نبود شخصِ تاکشی میتارای برای کارهایی همچون بازار یابی و فروش در آمریکا و اروپا زمان بگذارد.

چون مشتری های راضی با تبلیغات دهان به دهان که قوی ترین نوع تبلیغات است،شرایط ایده عالی را برای فروش آماده کرده بودند به طوری که راه برای بازگشایی شعبه ای جدید در آمریکا و اروپا، کاملا باز بود و کارهای مقدماتی به واسطه ی همان پل و مشتری های راضی زده شده بود.

 

 

در انتهای بخشی که درمورد جنگ جهانی دوم است دوست داریم با این واقعیت روبه رو شوید. بله با بررسی هایی که ما انجام دادیم متوجه شدیم سود برند کانن از جنگ جهانی دوم به حدی زیاد بود که اگر بسیاری از مردمان جهان در این جنگ کشته نشده بودند، مسئولان برند کانن دعا می کردند که ای کاش زودتر این جنگ رخ می داد.

اما اتفاق و جنگ دومی که باعث شد رشد و توسعه ی کمپانی کانن افزایش پیدا کند جنگ ما بین دو کره بود. زیرا زمانی که جنگ شروع شد عکاسان خبری برای پوشش دادن اخبار و تصاویر اتفاق افتاده، تصمیم گرفتند به جای استفاده کردن از برند های آلمانیِ مشابه، از برند کانن استفاده کنند چون همان طور که گفته شد قیمت و کیفیت بسیار مناسبی داشت و در زمان بسیار کوتاهی از خود منبع اصلی،به دست مصرف کننده می رسید.

 

همین اتفاق و بالا رفتن میزان استفاده ی عکاسان صاحب نام از این برند باعث شد که شهرتش چند برابر شود چون مردمان عادی نیز بعد از استفاده ی عکاسان به این حقیقت رسیدند  که اگر دوربین بدی بود آنها که کارشان همین است از آن استفاده نمی کردند و برای همیشه دنباله رویِ  تولیدی های ژرمنی می رفتند.

 

این رشد و توسعه ها در جریان این دو جنگ باعث شد  که کانن به یک شهرت جهانی برسد تا جایی که در جلسه ای که مدیران ارشد با بنیانگذار آن داشتند،به این نتیجه رسیدند  که باید مرز ها را گسترش داد و بیرون از ژاپن نیز به فعالیت و توسعه پرداخت. این ایده در آن زمان که برند های بسیار کمی در اروپا و آمریکا فعالیت می کردند یک ریسک بسیار بزرگ محسوب می شد.

 

اما مسئولان بلند پایه ی برند کانن که روزی از یک زوج تشکیل شده بود و اکنون به افراد زیادی رسیده بود، تصمیم گرفتند که این ایده را اجرایی کنند. به همین دلیل در نیویورک و ژنو شعبه ای که مستقیما زیر نظر آنها شکل گرفته بود را بازگشایی کردند.

 

نقطه ضعف برند کانن

نقطه ضعف برند کانن

هر برند و کسب و کاری هرچقدر نیز که موفق باشد. باز هم یک شکاف در لایه های آن دیده می شود. چون شعار ما این است اگر اکنون 100 خودتان نیز هستید، که نیستید!! باز هم می توانید بهتر شوید و کسب و کارتان را رشد دهید. بازهم بسیاری کارها وجود دارند که اگر انجامشان ندهید به مرتبه ی بالایی نسبت به زمان حال می رسید و هنوز بعضی از کارها وجود دارند که با انجام دادنشان،رشد شما و برندتان مشخص می شود.

 

کانن نیز مانند تمام برند ها و کمپانی های دیگر از این قاعده مستثنی نیست و مطمئنا عیب و نقص هایی دارد. اما واقعا نقطه ضعف برند کانن چه بود ؟؟ و چه گونه حل شد ؟؟ قبل از هر چیزی لازم است به این نکته اشاره کنم که هیچ مشکلی و چالشی به یک باره حل نمی شود و نیازمند یک سری فرایند ها و آمد و شد ها است تا این چالش و مشکل به دست فراموشی گرفته شود.

و اما بعد و در جواب دادن به سوال بعد باید بگوییم که برند کانن در میان تمام نقطه قوت هایی که داشت و دارد، در بحث بازاریابی و فروش مشکل داشت !! به شکلی که نمی تواست آن طور که باید، محصولش را معرفی کند و مشتری جذب کند.

 

درحالی که کمپانی های دیگر با کیفیت محصولِ بسیار پایین تر و قیمت بالاتر،طوری بازاریابی می کردند که گویا آنها بهترین ارزش را ارائه می دهند و این چالشی بود که به دلایلی نامشخص در برند کانن وجود داشت و تاکشی میتارای نمی توانست شخصا این چالش را حل کند.

 

در یک بازه ی زمانی آن قدر این مشکل بزرگ شد و برند را تحت پوشش قرار داد که تاکشی میتارای تصمیم گرفت با استخدام کردن یک مدیر فروش و بازاریابی(کسی که در این زمینه تجربه و تخصص کامل را داشته باشد) در پی حل این مشکل بر بیاید. کاری که موفق نیز بود چون عملا با این کار و استخدام کردن یک نیرو و مدیر برای بخش فروش و بازاریابی،تمام مسئولیت های این بخش از دوش هاتوشی کنار رفت و خود او می توانست باقی مانده ی زمانش را بر کار های دیگری که در برنامه داشت،اختصاص دهد و هم این چالش برای همیشه دیگر از بین رفت.

 

بیشترین درآمد برند کانن از چه راهی است؟

بیشترین درآمد برند کانن از چه راهی است؟

برخلاف باور که وجود دارد و همه  با این نگرش این تیتر را دنبال کردند.فروش دوربین های کانن بیشترین درآمد را به جیب برند کانن نمی برد بلکه این دستگاه های  فتوکپی  آنالوگ و دیجیتال هستند که فروششان آنقدر زیاد است که اغلب درآمد برند کانن را شامل می شوند.

 

همکاری با توشیبا

 

 

برندها و کمپانی های معروف ارتباط و تعامل بسیار خوبی باهمدیگر دارند حتی در بسیاری از موارد پیش آمده است که یک برند تبلیغ برند دیگر را انجام می دهد و یا در بسیاری اوقات یک برند با یک برند دیگر شریک می شود و باهم دیگر یک محصول جدید تولید می کنند.

کاری که در همکاری توشیبا با برند کانن کاملا قابل دیدن است.چون هردوی آن ها با همکاری یکدیگر تصمیم گرفتند که تلویزیون هایی تخت تولید کنند. کاری که تا آن زمان انجام نشده بود و بسیار ارزش دارد.

 

پیشنهاد ما به شما : برند ریبوک

 

سخن پایانی

 

خوشحالیم که برای آموزش خودتتان زمان گذاشتید و این مقاله را تا انتها ادامه دادید. در این مقاله سعی کردیم تاریخچه ی برند کانن را به شکلی بازگو کنیم که حاوی بسیاری از آموزش ها باشد. همان طور که ما یاد گرفتیم در میان چالش ها به دنبال فرصت باشیم و بداینم بزرگ ترین تغیر ها و بهترین شخصیت ها زمانی ساخته می شوند که انسان ها در یک محدودیت و تحریم قرار دارند.

 

یادتان باشد حافظ شیرازی تمام مجموعه اشعارش را زمانی سرود که مغول ها آرامش را از ایرانیان گرفته بودند و در یک بازه ی بلند مدت، همان موقع که حافظ درحال شعر نوشتن بود و یکی از بزرگ ترین آثار تاریخ و ادبیات جهان را می نوشت،  مغول ها در کوچه های اطرافش در حال قتل عام بود. پس یادتان باشد قرار نیست همه ی شرایط آماده شود تا شما شروع کنید !!! بلکه شما باید در سخت ترین شرایط شروع کنید و شرایط را آماده ی رشد کنید.

 

پس لطفا اگر قصد شروع کاری را دارید و یا در یک چالش کاری قرار گرفته اید که تمام ذهن شما را درگیر کرده است. به این فکر کنید که تمام آنهایی که به موفقیت رسیدند، چالش هایی بسیار بزرگ تر از شما داشتند. اما به جای بهانه آوردن و شل شدن در مسیر، تمرکز خود را بر روی راه حل گذاشتن و به همین دلیل نیز،راه حل را پیدا کردند و بالا و بالا و بالاتر از حد خود، رفتند. زنده و پایدار باشید

 

تاریخچه جالب برند آدیداس adidasجیمز دایسونبرند شنلبرند اچ اند ام
استیو جابز (اپل)برند بولگاریبرند زارابرند مانگو
برند هرمسبرند ریبوکداستان استارباکسبرند فندی
برند کنزوبرند گوچیفیل نایتبرند پرادا
برند دیوربرند ورساچهبرند ویرجینبرند سامسونگ
برند کلوین کلاینبرند هوگو باسبرند اکوبرند سونی
برند تام فوردبرند پومابرند فیلابرند کوچ
برند تیسوتبرند هوآویبرند برشکابرند ونس
برند رولکسبرند یاماهابرند کانورسبرند لگو
برند کارتیهبرند آرمانیبرند لاگستبرند دیزل

 

 

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد