چگونه کسب و کار خود را راه بیاندازیم ؟

سلام ماهانی عزیز. می‌خوای کسب و کارت رو شروع کنی، اما نمیدونی از کجا باید شروع کنی؟ نگران نباش. این آموزش رو دنبال کن و صفر تا صد آموزش راه اندازی یک کسب و کار رو یاد بگیر.

 

همه‌ی ما، حداقل یک بار به این مسئله فکر کردیم که از کارمندی فاصله بگیریم و بریم سمت داشتن کسب و کار شخصی خودمون. اما هیچوقت نتونستیم در کنار فکر کردن به این مسئله، شهامت انجام این کارو پیدا کنیم. چرا؟

به یک دلیل ساده. اصولا وقتی ما از کسب و کار صحبت می‌کنیم، یه نگرانی‌ای در ما ایجاد میشه مبنی بر شکست کسب و کار شخصی و این باعث میشه که راه اندازی کسب و کار جدید ما یه مقدار به تعویق بیفته یا اینکه کلا قیدشو بزنیم.

این نگرانی به این خاطره که ما اصولا در باب راه اندازی کسب و کار، هیچ آگاهی‌ای نداریم و اولین چیزی که توی دلمون میاد، ترس از شکست خوردن، ورشسکت شدن، از دست سرمایه و هزار مسئله‌ی دیگه است. که البته تقصیر شما هم نیست و تقصیر ذهنیت غلطیه که تو جامعه ما ایجاد شده.

اما خیلی‌ها هم هستن که از این مسئله رد شدن و رسیدن به جایی که برای راه اندازی کسب و کار خودشون، به یه سری مسائل مثل سرمایه اولیه، نیروی کار و… فکر می‌کنند و اینقدر روی این مسائل تمرکز می‌کنند که باعث میشه به طور کلی قید راه اندازی  کار رو بزنن. اما حقیقتش رو بخواید، راه اندازی کسب و کار، مسئله‌ی سختی نیست.

برای راه اندازی  کار، فقط کافیه آموزش ببینید. فقط کافیه اطلاعات خودتون رو بالا ببرید. فقط کافیه به خودتون باور داشته باشید و مسیری رو برید که لیاقت شماست. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که دلتون میخواد روی پای خودتون وایستید.  دلتون میخواد به راه اندازی کسب و کار جدید خودتون فکر کنید، این آموزش رو دنبال کنید.

این آموزش به شما یاد میده که چطوری ذهنیت خودتون رو نسبت به راه اندازی کار جدید تغییر بدید و چطوری مقدمات کار رو برای شروع یک کسب و کار طی کنید. ضمنا، آخر این مقاله یه راهکار طلایی هستش که میتونه شما رو به یک میلیونر خود ساخته تبدیل کنه.

 

پیشنهاد ما به شما : ماهان تیموری بورس

 

اصول راه اندازی کسب و کار

برای راه اندازی کار جدید، شما باید اصول اولیه‌ی این کار رو بدونید. این اصول اولیه، میتونن راه شما رو برای رسیدن به یک کسب و کار سود ساز، هموار کنن :

ذهنیت خودتان را آنالیز کنید.

اولین درسی که همیشه به افراد میدم اینه که قبل از شروع هر کاری، ذهنیت خودتون رو نسبت اون کار آنالیز کنید. یعنی چی؟ ببینید، وقتی که شما به راه اندازی کسب و کار جدید فکر می‌کنید، یه سری افکار در شما شکل می‌گیره.

اگر بخوام این افکار رو براتون باز کنم، باید بگم که همیشه این افکار به دو دسته تقسیم میشن. افکار به شدت مثبت و افکار به شدت منفی. حالا این دو تا دسته دقیقا چیا هستن؟ افکار به شدت مثبت، افکارین که شما رو گول میزنن و به قولی الکی دلتون رو خوش می‌کنند و باعث میشن که شما یه کار رو نسنجیده انجام بدین.

خصوصا تو بحث راه اندازی کسب و کار جدید، این افکار میتونن برای شما خطر بزرگی محسوب بشن. اگر بخوام براتون یه مثال ساده بزنم، باید بگم که وقتی شما به فکر راه اندازی کسب و کار جدید می‌افتید، اولین فکر به شدت مثبت اینه که: ” من میلیارد میشم. “. این فکر، فکر قشنگیه و قراره که همینطور هم بشه. اما وقتی بهش زیادی فکر می‌کنید و هیچ برنامه‌ای براش ندارید، صرفا یک توهم مثبت میشه.

اما افکار به شدت منفی چی هستند؟ ذهنیت‌های منفی ما نسبت به راه اندازی کسب و کار جدید، همون افکار به شدت منفی ما هستن. اینکه ما سرمایه از کجا جور کنیم؟ اینکه ما ورشسکت می‌شیم یا نه؟ اینکه چطوری درآمد زایی کنیم؟ اینکه وضعیت اقتصادی بده و هزار مسئله‌ی دیگه افکار به شدت منفی هستن.

افکار به شدت منفی، درست مثل افکار به شدت مثبت، شما رو فریب میدن و نمیزارن که شما کارتون رو درست انجام بدین. خب حالا تکلیف چیه؟ باید چه کار کرد؟ بهترین راه اینه که ما یه آنالیز درست و حسابی از همه‌ی این افکار داشته باشیم.

کافیه یه بار بشینید و به این قضیه فکر کنید که چه چیزایی توی ذهن شماست. چه چیزی شما رو به سمت جلو هل میده و چه چیزی نمیزاره که شما رشد کنید. اگر این دو تا رو شناسایی کنید، اونوقت میتونید برای راه اندازی کسب و کار جدید، آگاهانه عمل کنید. چرا؟

به این دلیل که موفقیت در راه اندازی کار، همیشه وابسته به میانه روی و تعادل بین افکار به شدت منفی و به شدت مثبت هست. هر وقت تونستید، هر دوی این افکار رو کنار هم بگذارید و برای هر کدوم، حتی به اندازه یک جمله، یک جواب منطقی بنویسید. اونوقته که شما میتونید به شدت موفق عمل کنید.

یه مثال ساده براتون بزنم. مثلا جلوی ورشکست شدن بنویسید: ” من ورشکست نمیشوم، چون که ورشکست شدن کار افراد بی برنامه است. من یک برنامه ریزی درست برای راه اندازی  کار خواهم داشت و این منو از ورشکستی نجات میده. “.

خودتون رو بشناسید

وقتی برای ذهنیت‌ها جواب منطقی پیدا کردید. وقتشه که یه مقدار تخصصی تر به راه اندازی کسب و کار نگاه کنید. یکی از چیزایی که من بارها و بارها دیدم اینه که افراد بدون توجه به اینکه خودشون کی هستن و خودشون چی هستن، شروع کردن به راه اندازی کسب و کار جدید. چرا؟

به این دلیل که به جای تمرکز بر روی خودشون به این فکر کردن که تو چه کاری سود هست و رفتن تو اون کار سرمایه گذاری کردن و راه اندازی کار داشتن. خب این کار به شدت اشتباهه. چون که راه اندازی کار و اصولا داشتن یک بیزینس، به طور مستقیم به شخصیت ما برمیگرده.

ما باید خودمون رو بشناسیم. خودمون رو پیدا کنیم و بعد بریم سراغ راه اندازی کار. حالا چجوری میتونیم خودمون رو پیدا کنیم؟ ما چند تا سوال اساسی باید از خودمون بپرسیم. و یک سوال رو باید به کل فراموش کنیم.

سوالی که باید فراموش کنیم اینه که : ” چه کسب و کاری سود داره؟ “. این سوال رو باید فراموش کنیم. چون همه‌ی کسب و کارها اگر درست انجام بشن، مطمئنا سود دارن. پس برای راه اندازی کسب و کار، این مسئله رو به طور کلی فراموش کنید و روی یه سری سوال که الان بهتون میگم تمرکز کنید.

اول از همه باید ببینید که برای راه اندازی کار، به چه چیزی علاقه دارید؟ علاقه مهم ترین رکن کار شماست. وقتی علاقه خودتون رو پیدا کنید، طبیعتا براش وقت می‌گذارید و این باعث رشد کسب و کار شما میشه.

دومین سوالی که باید از خودتون بپرسید اینه که چقدر در حوزه‌ای که بهش علاقه دارید، تخصص دارید. چون یکی از اصولی که مطمئنا شما برای موفقیت در راه اندازی کار نیاز دارید، اینه که دانش خودتون رو در حوزه‌ای که می‌خواید کار کنید بالا ببرید.

مسئله‌ی بعدی‌ای که باید بهش توجه کنید اینه که جایگاه شما در راه اندازی کار چیه؟ این سوال شاید تکلیف کلی کسب و کار شما رو مشخص کنه. شما می‌خواید یک کار آفرین باشید یا که می‌خواید یک فریلنسر باشید؟

اگر تکلیف این سوال‌ها رو مشخص کنید، به یک شناخت عالی از خودتون رسیدید که شما رو توی یک کسب و کار موفق میکنه. یادتون باشه که این سوالها رو بارها تکرار کنید و اینطور نباشه که یک بار این سوال‌ها رو از روی هیجان پاسخ بدید و دیگه ولش کنید. چندین بار در موقعیت‌های مختلف از خودتون بپرسید تا به یک تصمیم قاطع برسید.

 

پیشنهاد ما به شما : آموزش بورس از صفر

 

برنامه کسب و کار خودتان را بچینید

بعد از اینکه تونستید با ذهنیت‌های بد و ذهنیت‌های به شدت مثبت، کنار بیاید و براشون یه جواب منطقی پیدا کنید و تصمیم خودتون رو توی کسب و کارتون گرفتید. وقتشه که برید سراغ یک برنامه برای کسب و کار خودتون. راه اندازی یک کسب و کار طبیعتا یه نقطه شروع داره و یک نقطه پایان و شما باید این برنامه رو کاملا روی کاغذ بیارید.

بگذارید براتون یه مقدار این قضیه رو باز کنم. ببینید، شما وقتی می‌خواید یک کسب و کار رو شروع کنید، اول از همه نیاز دارید یک سری از المان‌ها و اهرم‌های راه اندازی کسب و کار جدید رو بررسی کنید. مثلا از سبکی که می‌خواید توش کار کنید. از برنامه‌ای که برای تولید و یا برای جذب مشتری ریختید. از نوع عرضه و یا نوع فروشتون باید اطلاع داشته باشید تا بتونید راه اندازی کسب و کار خودتون رو مطمئن شروع کنید.

حالا چرا این‌ها رو میگیم؟ ببینید برنامه کسب و کار که بهش بیزینس پلن هم می‌گن، این شکلیه که شما مسیر راه خودتون در راه اندازی  کار جدید رو شروع می‌کنید. وقتی مسیر راه داشته باشید، در واقع یه نقشه دارید که به شما راه رو نشون میده و نمیزاره که شما بیراهه برید.

مشکلی که همه‌ی کسب و کارها و اون‌هایی که به فکر راه اندازی کسب و کار جدید هستن دارن، اینه که بدون توجه به نقشه‌ی راه، بدون هیچ برنامه‌ای، کسب و کارشون رو راه اندازی می‌کنن. این اتفاق باعث میشه که هیجانی رفتار کنن.

این اتفاق باعث میشه که بدلیل نداشتن یک برنامه‌ی درست، هزینه‌های زیادی رو تلف کنن. انرژی زیادی بگذارن و در نهایت چه اتفاقی می‌افته؟ وقتی که یه مدت از کسب و کارشون گذشت، دچار سرخوردگی میشن و کارشون رو رها میکنن.

بودجه بندی کنید

شاید این سخت ترین بخش راه اندازی یک کسب و کار جدید باشه. جایی که ما باید ببینیم چقدر سرمایه داریم؟ چقدر میتونیم سرمایه جذب کنیم؟ و چقدر از سرمایمون رو میتونیم برای کارمون خرج کنیم؟ چرا میگیم سخت ترین بخش اینه؟

به این دلیل که اکثر افراد، وقتی که به این بخش میرسن، نمیتونن مدیریت درست داشته باشن و این باعث میشه که قید راه اندازی کسب و کار رو بزنن. اما شما برای این که از این مرحله راحت عبور کنید. باید بیاید یه کف سرمایه و یه سقف سرمایه برای خودتون داشته باشید.

یعنی چی؟ مثلا شما الان تو حسابتون 10 میلیون پول دارید. درست؟ و برآورد کردید که میتونید بیست میلیون دیگه هم به این پول اضافه کنید. خب در این جا شما باید یه کف سرمایه و یه سقف سرمایه برای خودتون داشته باشید تا باهاش برنامه ریزی کنید.

یعنی بگید که من مثلا با همه خرج‌های اولیه، میتونم رو 8 میلیون کارمو شروع کنم و در بهترین حالت هم برای راه اندازی کار خودم، سی میلیون پول دارم. خب حالا باید دو تا استراتژی یا دو تا برنامه بنویسید. یکی رو برای کف سرمایه و یکی رو برای سقف سرمایه.

این دو تا استراتژی به شما کمک میکنه که نقشه‌ی راه خودتون رو در بدترین حالت و بهترین حالت بشناسید. حالا اگه این وسط، شما به یه میانگینی هم رسیدید، حداقل میدونید که کدوم کارها برای شما اولویت دارن و این باعث میشه که به هیچ وجه شوکه نشید و شکست مالی رو تجربه نکنید.

البته همونطور که گفتم یه تکنیک طلایی آخر این مقاله هست که میتونه تو رو به یک مدیریت مالی درست در راه اندازی کار برسونه.

مشورت بگیرید

و آخرین گامی که شما باید برای راه اندازی یک کسب و کار جدید بهش توجه کنید، اینه که مشورت بگیرید. البته این نکته رو هم داشته باشید که راه اندازی کسب و کار جدید، خیلی مسئله‌ی تخصصی‌ای هستش و هر کسی نمیتونه تو این زمینه به شما مشورت بده.

برای ارتباط زدن، برای اینکه بتونید خودتون رو با معیارهای کسب و کار جدید تطابق بدید، بهترین راه اینه که به سراغ بهترین‌های حوزه‌ی خودتون برید. از این نترسید که اون‌ها به شما راهنمایی نمیدن. نه اینطور نیست. سعی کنید باهاشون گفتگو کنید تا این گفتگو به یه نتیجه‌ی بزرگ تر ختم بشه.

تکنیک طلایی راه اندازی کسب و کار

خیلی وقت‌ها ما همه‌ی اصول رو میدونیم اما نمیتونیم اونا رو عملی کنیم. خیلی وقتا، ما تمام مسیر رو درست میریم ولی بازم شکست می‌خوریم و اینجاست که به خودمون شک میکنیم، از اعتماد به نفسمون کم میشه و احساس می‌کنیم که قدرت کافی برای رشد رو نداریم.

اما اینطور نیست. من به تو قول میدم که اینطور نیست. ما ممکنه اصول رو بلد باشیم، اما یک راهبرد عملی برای رسیدن به هدف نداشته باشیم. ما ممکنه هدف داشته باشیم ولی چشم انداز خوبی نداشته باشیم. ما ممکنه برنامه ریزی کنیم، اما برنامه ریزی کاربردی رو بلد نباشیم.

پس بهت یه توصیه میکنم. علاوه بر هزاران ویدیوی رایگانی که توی پیج ماهان تیموری هست و میتونی از اونا برای راه اندازی کسب و کار جدیدت استفاده کنی. اما اگر تصمیمت جدیه و قصد داری یکبار برای همیشه راهی رو بری که من رفتم. راهی رو بری که یک انسان عادی رو به یک میلیاردر خود ساخته تبدیل کرده، پس تصمیمت رو بگیر و به جای فکر کردن به کسب وکار، هوش کسب و کار خودتو رشد بده.

توی بازار امروز و توی دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، کسی موفق میشه که هوش بسیار بالایی داشته باشه. کسی موفق میشه که بتونه جلوتر از بقیه به چشم انداز کسب و کار خودشو پیش بینی کنه. من برای این کار ازت دعوت می‌کنم که به هوش مالی پلاس بیای.

من اونجا بهت یاد میدم که چطور در یک کار تخصص پیدا کنی.  چطور یک برنامه اقتصادی درست بچینی و چطور برنامه کاری‌ای بچینی که با همه نوسانات، حداقل تو رو یکسال از بقیه جلو بندازه. هوش مالی پلاس، مسیریه که تو رو از جایی که هستی، هزار پله بالاتر میبره.

هزار پله‌ای که برای رسیدن بهش باید سالها تجربه کسب کنی و سالها شکست رو تحمل کنی. اما من بهت میگم که چطور میشه تجربه، زمان، انرژی و هزینه رو خرید و موفقیت رو به آسونی بدست آورد.

پیشنهاد ما به شما : مدیریت صنعتی

سوالات متداول :

ببینید، وقتی که شما به راه اندازی کسب و کار جدید فکر می‌کنید، یه سری افکار در شما شکل می‌گیره.

اگر بخوام این افکار رو براتون باز کنم، باید بگم که همیشه این افکار به دو دسته تقسیم میشن. افکار به شدت مثبت و افکار به شدت منفی. حالا این دو تا دسته دقیقا چیا هستن؟ افکار به شدت مثبت، افکارین که شما رو گول میزنن و به قولی الکی دلتون رو خوش می‌کنند و باعث میشن که شما یه کار رو نسنجیده انجام بدین.

بعضی از افراد به جای تمرکز بر روی خودشون به این فکر کردن که تو چه کاری سود هست و رفتن تو اون کار سرمایه گذاری کردن و راه اندازی کار داشتن. خب این کار به شدت اشتباهه. چون که راه اندازی کار و اصولا داشتن یک بیزینس، به طور مستقیم به شخصیت ما برمیگرده.

شاید این سخت ترین بخش راه اندازی یک کسب و کار جدید، بودجه بندی باشه. جایی که ما باید ببینیم چقدر سرمایه داریم؟ چقدر میتونیم سرمایه جذب کنیم؟ و چقدر از سرمایمون رو میتونیم برای کارمون خرج کنیم؟ چرا میگیم سخت ترین بخش اینه؟

به این دلیل که اکثر افراد، وقتی که به این بخش میرسن، نمیتونن مدیریت درست داشته باشن و این باعث میشه که قید راه اندازی کسب و کار رو بزنن. اما شما برای این که از این مرحله راحت عبور کنید. باید بیاید یه کف سرمایه و یه سقف سرمایه برای خودتون داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید