کسب و کار در اینستاگرام

خلاصه مطلب

از نظر خیلی از فعالان اقتصادی کسب و کار در اینستاگرام را بسیار جذاب می دانند و اینستاگرام را در حال حاضر بهترین فضا
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

از نظر خیلی از فعالان اقتصادی کسب و کار در اینستاگرام را بسیار جذاب می دانند و اینستاگرام را در حال حاضر بهترین فضا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی می دانند. در کسب و کارهای سنتی سرمایه اولیه برای خرید یک مغازه و یا اجاره آن یکی از بزرگترین موانع برای راه اندازی کسب و کار است و پس از اینکه سرمایه‌گذاری اولیه انجام شد اینکه چه تعداد مشتری در طول روز به این مغازه مراجعه می کنند و از بین آنها چه تعدادی خرید انجام می دهند نکات مهمی هستند که یک کسب و کار سنتی را با ریسک های بالای مواجه می نمایند.

نوع دیگر کسب و کار اینترنتی فروشگاه هایی هست که از طریق راه اندازی سایت و فروش آنلاین همراه با امکان پرداخت اینترنتی از طریق درگاه فعالیت می نمایند. مهمترین دغدغه هایی که در ارتباط با این فروشگاه‌های آنلاین وجود دارد، جذب بازدید کننده بیشتر از طریق رعایت اصول سئو و ترغیب بازدید کنندگان از سایت برای خرید از فروشگاه آنلاین می باشد. بنابراین در فروشگاه های آنلاین مهمترین ریسکی که وجود دارد جذب مخاطب و بازدید کننده بیشتر برای سایت و بالا بردن نرخ تعداد خریدهای انجام شده از بین بازدیدکنندگان از سایت می باشد.

کسب و کار در اینستاگرام نه به سرمایه گذاری اولیه برای خرید و تجهیز نمودن یک فروشگاه نیازی هست و نه به استفاده از اصول زمان بر سئو برای بهبود رتبه سایت در گوگل و افزایش تعداد بازدید کنندگان به امید افزایش میزان فروش. از سوی دیگر تعداد کاربران ایرانی که در اینستاگرام فعال هستند میلیون ها نفر می باشند که بخشی از ساعات روزانه خود را صرف حضور در اینستاگرام می کنند. بنابراین اینستاگرام را می توان به عنوان قدرتمند ترین شبکه اجتماعی با بیشترین تعداد مخاطب مناسب برای کسب و کارهای مختلف دانست.

در صورتی که با اصول و قواعد کار با اینستاگرام آشنا شوید و به صورت حرفه‌ای بتوانید از این شبکه اجتماعی استفاده نمایید تجربه کسب و کار در اینستاگرام برای شما تجربه خاطره انگیزی خواهد بود. نکته مهمی که در ارتباط با کسب و کار در اینستاگرام باید به آن توجه نمایید این است که رفتار بیزینسی در اینستاگرام با رفتار شخصی که برای پیج شخصی خود انجام می دهید کاملاً باید متفاوت باشد این موضوع به این معنا است که فعالیت تجاری در اینستاگرام باید از طریق استفاده از برخی تکنیک ها و ترفندهای مناسب باشد. این تکنیک ها سبب افزایش چشمگیر تعداد فالوور ها و درآمد شما از اینستاگرام خواهد شد. بنابراین با یادگیری این تکنیک ها گام اول را برای کسب و کار در اینستاگرام به صورت جدی برداشته اید.

نکته دوم این است که در هر کسب و کاری تبلیغات و اطلاع رسانی درست، می تواند در موفقیت آن تاثیر بسزایی داشته باشد. در کسب و کار در اینستاگرام نیز باید با اصول بازاریابی به خوبی آشنا شوید تولید محتوای مناسب در اینستاگرام به عنوان تبلیغات برای کسب و کار بسیار حیاتی است با انجام این کار مشتریان درست شما به راحتی جذب محصولات شما خواهند شد.

مطلب پیشنهادی : کسب و کار خانگی

نکته کلیدی در ارتباط با موفقیت یک کسب و کار اینترنتی این است که کسانی که اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی در هر یک از شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام می‌نمایند معمولا دارای مزیت رقابتی خاصی هستند به عنوان مثال با تکیه و تخصص و مهارت خاصی تصمیم به راه اندازی کسب و کار اینترنتی گرفته اند. اما نکته ای که باید مورد توجه قرار داد تا این کسب و کار در اینستاگرام مورد توجه قرار گیرد و به خوبی به درآمدزایی بیفتد این است که این کسب و کار تا چه حد می‌تواند موجب برطرف کردن نیازهای کاربران باشد و آیا این خدمت و یا محصول جزو نیازهای اولیه مشتریان می باشد و یا جز خدمات لوکس محسوب می شود. به طور طبیعی در صورتی که خدمت یا محصول پیشنهادی شما پاسخگوی نیازهای اولیه مشتریان باشد می توان انتظار داشت که با تقاضای بیشتری مواجه شده و در صورتی که به اندازه کافی با خلاقیت و نوآوری و پشتکار به این کسب و کار پرداخته باشیم می توانیم به درآمدزایی زودتر آن امیدوار باشیم اما معمولاً محصولات لوکس باید به مشتریان خاص خود معرفی شده و زمان بیشتری را برای کسب درآمد در حد مطلوب نیاز دارد.

برای موفقیت در کسب و کار در اینستاگرام باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهیم:

  • چرا اینستاگرام؟

 در گام اول باید به این سوال مهم بتوانید پاسخ دهید که چرا باید این کسب و کار خود را در اینستاگرام راه اندازی کنیم زیرا پس از اینکه این کار انجام شد و در میانه راه ایجاد شک و تردید در این زمینه آسیب جدی به کسب و کار خود وارد می کنیم بررسی اینکه شاید می توانستیم این کسب و کار را در فضای دیگری راه اندازی می کردیم و در آن تمرکز می نمودیم و هزینه ‌های مربوط به جذب مخاطب و تبلیغات را در  فضای دیگری انجام می‌دادیم همه این موارد باید در ابتدای کار انجام شود. پاسخ چنین سوال هایی باید در ابتدا و با بررسی کامل داده شود تا با اطمینان از انتخاب خود به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه دهیم.

همچنین باید در ارتباط با اینکه چگونه اینستاگرام می ‌تواند به کسب درآمد در یک کسب و کار کمک نماید اطلاعات کافی به دست آوریم انجام مطالعه کافی در این زمینه و حتی مطالعه موارد موفق و یا شکست خورده در این زمینه می‌ تواند یادگیری های خوبی را برای ما در هنگام راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام به همراه داشته باشند.

  • بازاریابی در اینستاگرام

شما با راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام باید بتوانید عملکرد خود و رقبای خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. نقاط قابل بهبود خود را شناسایی نمایید و نقاط مثبت خود را نیز تقویت نمایید و برای نواحی قابل بهبود خود راهکارهایی را پیدا نمایید. استراتژی قیمت گذاری در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب درست مشتریان جهت معرفی محصولات آنها تاثیر زیادی در نتیجه کسب و کار دارند. در صورتی که از نظر مالی توانایی آن را دارید استفاده از مشاور خبره در این زمینه می ‌تواند در موفقیت کسب و کار شما بسیار موثر باشد.

  • تسلط بر الگوریتم موجود در اینستاگرام

برای موفقیت در اینستاگرام باید بتوانید در نحوه عملکرد آن تسلط پیدا کنید. شما باید بدانید که اینستاگرام از یک کاربر حرفه ای چه انتظاری دارد و چگونه باید از هشتگ ها، اکسپلور، پست ها و استوری ها استفاده نماید. نحوه تعامل خود با فالوور ها و پاسخگویی به پاسخگویی به کامنت ها چگونه باید باشد. به مجموعه اطلاعاتی در این زمینه در ارتباط با اینستاگرام الگوریتم اینستاگرام می گوییم که تسلط بر آنها برای موفقیت در کسب و کار در اینستاگرام ضروری است.

  • تولید محتوا

از آنجایی که بازاریابی در اینستاگرام از طریق تولید محتوا انجام می شود بنابراین بازاریابی موفق از طریق تولید محتوای حرفه ای انجام می شود در این صورت شما می توانید از کسب و کار خود در اینستاگرام انتظار موفقیت داشته باشید. برای تولید محتوای مناسب باید از استراتژی مناسبی استفاده نمود و پیش از آن مخاطب خود را به خوبی شناسایی کرد زمان بندی مناسبی برای تولید محتوا و ارائه آن در اینستاگرام تهیه نمود و به صورت کاملا خلاقانه محتوای مورد نظر را تهیه کرد. در نظر داشته باشید که در فرایند کسب و کار در اینستاگرام بخشی که بیشترین میزان سرمایه را به خود اختصاص می ‌دهد موضوع تولید محتوا جهت معرفی محصولات می باشد.

  • تبلیغات

به عنوان آخرین گام برای موفقیت در اینستاگرام باید با مسائل بازاریابی و تبلیغات در اینستاگرام آشنایی پیدا کنید. چه رویکردی و استفاده از چه روشی در انجام تبلیغات می تواند بیشترین فروش را ایجاد کند. در این قسمت باید بیشتر با روانشناسی فروش نیز آشنا شوید. نحوه بیشترین تاثیر گذاری بر ذهن مشتری را نیز باید بلد باشید و اینکه مشتری را چگونه در اینستاگرام پیدا کنیم و چه نوع تبلیغاتی را برای او نمایش دهیم؟  اینها مواردی هستند که در زمینه تبلیغات به عنوان گام آخر در انجام فرایند کسب و کار در اینستاگرام باید به آن توجه شود.

برخی از ایده های مناسب جهت راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام

  • فروش کالاهای فیزیکی و خدمات

با استفاده از اینستاگرام امکان فروش کالا و همچنین خدمات میسر می باشد به عنوان مثال کالایی که در حال حاضر به حجم وسیع در اینستاگرام به فروش می رسد انواع لباسهای زنانه، مردانه و و بچه گانه است به همین صورت امکان فروش خدماتی مانند دوره های آنلاین و یا نحوه انجام معامله در بورس نحوه و خرید و فروش ارزهای دیجیتال می ‌تواند از طریق ارائه امکان دسترسی دانلود فایل ها به کاربران اینستاگرام انجام شود. بنابراین در هر دو صورت امکان فرش کالا و یا خدمات فراهم می باشد.

  • فروش فالوور، لایک و ویو در اینستاگرام

از آنجایی که یکی از مراحل راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام تولید محتوا و ارائه آن به مخاطبان هدفمند و انتخاب شده می باشد، بنابراین لازم است که کسب و کارها بتوانند در ابتدای کار و یا حداقل مدت زمان کوتاهی که از راه اندازی کسب و کار خود گذشت به اندازه کافی فالوور هدفمند به صفحه اینستاگرام خود اضافه نمایند. چنین تقاضایی تقریباً برای اکثر کسب و کارهای فعال در اینستاگرام وجود دارد و در صورتی که واقعاً این فالوورها جز مخاطبان هدف کسب و کار ها باشند می ‌توانند جهش خوبی را در درآمدزایی آنها ایجاد نمایند. از این رو در پاسخ به نیاز این کسب و کارها مراکزی ایجاد شده‌اند که چنین خدماتی را ارائه می دهند و با توجه به نیاز کسب و کارها امکان فروش فالوور و حتی لایک و ویو محتوای تولید شده آنها را فراهم می نمایند.

همکاری در فروش

در صورتی که شما صفحه پر مخاطبی در اینستاگرام داشته باشید، صفحه شما می‌تواند جذابیت بالایی برای کسب و کارهای مختلف داشته باشد شما می توانید در دو صورت با کسب و کارهای مجازی همکاری نمایید. در حالت اول در صفحه خود امکان انجام تبلیغات را برای کسب و کار های مختلف فراهم می نمایید و در حالت دوم شما می ‌توانید مسئولیت فروش محصولات کسب و کارها را در صفحه خود به عهده بگیرید و طی قراردادی به صورت توافق شده می ‌توانید محصولاتی را که از طریق صفحه خود به فروش می رسانید درصدی را به عنوان حق الزحمه خود برداشت نمایید. در حالت دوم اینفلوئنسرها می توانند درآمد خوبی داشته باشد. با توجه به این که آنها توان برقراری ارتباط با مخاطبان خود را از طریق شبکه ‌های اجتماعی به خوبی دارند با ایجاد یک صفحه پر مخاطب می توانند فرصت درآمدزایی خوبی را از طریق فروش محصولات کسب و کارهای مختلف در صفحه خود فراهم نمایند. در حال حاضر در کشور ما دیجی کالا معروفترین فروشگاهی است که از همکاری در فروش در اینستاگرام سود می برد و به همین ترتیب صفحات زیادی در این شبکه اجتماعی با دیجی کالا در این زمینه همکاری می نمایند

جمع بندی

از آنجایی که در حال حاضر کسب و کار در اینستاگرام به عنوان جذاب ترین فضا برای عرضه محصولات و خدمات شناخته می شود و هزینه های پایین سرمایه گذاری و تعداد بالای مشتریان بالقوه فرصت فعالیت در این شبکه اجتماعی را از سایر رسانه های دیگر متمایز می نماید، آشنایی با نحوه کار و فعالیت در اینستاگرام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو در این مقاله به مهمترین نکاتی که باید در جهت موفقیت کسب و کار در اینستاگرام به آنها توجه نماییم پرداختیم.

علاوه بر این با توجه به اینکه در حال حاضر اینستاگرام قدرتمند ترین رسانه در ایران می باشد به مهمترین و جذاب ترین ایده های مورد استفاده در اینستاگرام به عنوان کسب و کار اشاره شد و در مورد هر یک از آنها نحوه درآمدزایی آنها و نوع تخصص مورد نیاز ذکر شد. با توجه به این موارد، بر طبق روندی که از سال ‌های گذشته تاکنون طی شده است پیش بینی می شود که قدرت اینستاگرام و جذابیت آن برای کسب و کار های مختلف در ایران در آینده باز هم افزایش پیدا کند. بنابراین ضرورت توجه به ظرفیت های این شبکه اجتماعی برای تمام کسب و کارهای کشور غیر قابل انکار است.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد