هویت برند

هویت هر انسانی همه چیز او را تشکیل می دهد. شما حتی در بدترین شرایط که بسیاری از داشته هایتان را از دست داده باشید، هنوز هم هویتتان سر جایش است و به وسیله هویتتان است که می‌توانید تمام دستاوردهای از دست رفته را دوباره خلق کنید. کسب و کارها نیز مانند انسان ‌ها هویت دارند و اگر بتوانند از هویتشان آگاه باشند، تصمیمات درستی می ‌گیرند، راحت‌تر تبلیغات می کنند و در نتیجه افراد بیشتری را جذب هویت خودشان می کنند. در این مقاله قصد داریم راجع به هویت برند صحبت کنیم و به راهکارهایی اشاره کنیم که به  وسیله آنها می توانید برای کسب و کارتان هویت تعریف کنید.

 

هویت برند به چه معناست؟

هویت برند به چه معناست؟

 

سند هویت برند یکی از باارزش‌ترین دارایی هر کسب و کاری است که متاسفانه با وجود اهمیت آن، اکثر صاحبین کسب و کار به آن توجهی نمی‌کنند. هویت یک برند، در واقع آن چیزی است که صاحب کسب و کار به آن فکر می کند و نه آن چیزی که مشتریان راجع به آن کسب و کار تصور می کنند. تصورات مشتریان راجع به بیزینس و کسب و کار تصویر ایجاد شده از برند است که با هویت برند بسیار متفاوت است.

در واقع می توانیم بگوییم بهترین جلوه هویت برند زمانی رخ می دهد که تصویر ثبت شده در ذهن مشتریان با آن چیزی که صاحب کسب و کار راجع به بیزینسش تصور می‌کند یکی  یا بسیار نزدیک به هم است.

برای مثال یک شرکت مواد غذایی را تصور کنید که مهم‌ترین هویتش، تولید غذای سالم و ارائه دادن آن به بازار است. اما مشتریان راجع به این برند اینطور فکر نمی کنند و برعکس تصور می‌کنند که محصولات این برند برای سلامتیشان مضر است. در این صورت باید بگوییم که تصویر ایجاد شده از برند در ذهن مخاطبان با هویت برند در یک راستا نیست و هرچه سریع‌تر باید اصلاح شود. البته شرط اصلی برای همسو بودن و در یک راستا قرار گرفتن هویت برند و تصویر ایجاد شده از برند در ذهن مشتریان، این است که آن کسب و کار واقعاً در راستای آن تحقق هویت خود تلاش کند.

در مثال فوق اگر آن شرکت مواد غذایی مدام تلاش نکند که مواد اولیه با کیفیت تهییه کند، بهداشت را در همه مراحل تولید و بسته بندی و …. رعایت کند تا بتوانیم بگوییم که واقعاً در راستای هویتش ایجاد می‌کند.

 

پیش‌نیاز های تعیین هویت برند

 

دو گام اساسی پیش از تعیین هویت برند وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. ارزش و چشم انداز کسب و کار همان عواملی هستند که می توانند به شما در تعیین هویت برند کمک کنند.

ارزش:

یکی از سوالاتی که پیش از راه اندازی کسب و کار باید به آن پاسخ دهید، این است که شما قرار است چه ارزشی را به مخاطبان عرضه کنید، چه نیازی را از آنها برطرف کنید که پیش از شما کسی آن را برطرف نکرده باشد. کسب و کارتان چه ارزش هایی دارد. ارزش اصلی کسب رضایت مشتریان است یا اینکه بیشتر به تعداد مشتریان توجه می کند.

پیدا کردن ارزش ها گامی مهم در تعیین هویت برند است.  زمانی که ارزش‌هایتان شفاف باشد، برای نشان دادن آنها به مشتریان و مخاطبانتان راحت‌تر می توانید عمل کنید.

چشم انداز:

چشم انداز دومین عامل مهم و تاثیر گذار در هویت برند است. شما باید مشخص کنید که کسب و کارتان قرار است در انتها به چه جایگاه و دستاوردی دست پیدا کند. اگر کسب و کار شما روزی قرار باشد که از بازار حذف شود، مشتریان و مخاطبان با چه چالشی مواجه خواهند شد.

 

ایجاد هویت برند

ایجاد هویت برند

پس از آنکه ارزش و چشم‌انداز کسب و کارتان را تعیین کردید و برای محقق کردن آن ارزش‌ها در کسب و کارتان اقدام کردید تازه می‌توانید برای ایجاد هویت برند اقدام کنید.

 

ویژگی های ظاهری برند

 

هر تصویری که مخاطبان با شنیدن نام برندتان به یاد آن می افتند و در ذهنشان تداعی می شود جز همین دسته قرار گرفته است. برای مثال اکثر افراد با شنیدن نام مک دونالد به یاد رنگ زرد و قرمز می افتند. یا افراد زمانی که نام برند استارباکس را می شنوند به یاد رنگ سبز و ماگ های قهوه  می افتند.

استفاده از رنگ ها زمانی بازدهی بهتری دارد که در راستای اهداف و ارزش ها و شخصیت برند شما قرار گرفته باشد. برای مثال اگر پیشرو بودن، جاه طلبی، فتح بازارها از جمله ارزش های شماست بهتر از رنگ هایی استفاده کنید که این احساس را به مشتریان انتقال دهند.

 

تعریف یک شخصیت برای برند

تعریف یک شخصیت برای برند

اگر قرار بود که کسب و کار شما یک انسان باشد، چه ویژگی هایی داشت یا اینکه شبیه به کدام شخصیت مشهور بود؟

شخصیت برند شما جاه طلب است یا نه؟

آیا برند شما بیشتر به خدمت رسانی توجه می کند یا به دنبال کسب سود بیشتر است؟

این دست از سوالات می توانند در مشخص کردن شخصیت برند به شما کمک کنند.

زمانی که شما شخصیت برندتان را مشخص می کنید، پس از مدتی می توانید زبان برند را نیز مشخص کنید.

مشخص کردن زبان برند می تواند در تبلیغات و تولید محتوا، کار شما را بسیار راحت تر کند. زیرا شما لزومی ندارد که برای هر سناریو تبلیغاتی مدت ها زمان خرج کنید که تازه پس از مدتی به این نکته برسید که با چه لحنی باید متن تبلیغات  را بنویسید و آن را اجرا کنید.

 

ایجاد فرهنگ در کسب و کار

 

برند ها باید تلاش کنند که برخی از مسائل مثبت را میان مخاطبان خود ترویج دهند. زیرا پس از مدتی از این طریق خواهند توانست یک قبیله با مخاطبان خود ایجاد کنند. قبیله ای که همه اعضای آن عادت به انجام یک عمل مثبت را دارند و این کار تبدیل به یک فرهنگ شده است.

پیش از آنکه بخواهید یک قبیله ایجاد کنید، باید یک رفتار را در کسب و کارتان مدام انجام دهید تا تبدیل به فرهنگ شما شود. البته چرایی انجام نیز بسیار مهم است.

برای مثال ماهان تیموری و اکثر اعضای تیمش در بیشتر روزها،  زود از خواب بیدار می شوند. ماهان تیموری پس از پنج سال تلاش سخت توانست صبح جادویی را به یک فرهنگ نه تنها در کسب و کار خود بلکه در زندگی اکثر مخاطبان نیز توجه کند.

 

نحوه گرفتن ارتباط با مخاطبین و مشتریان

نحوه گرفتن ارتباط با مخاطبین و مشتریان

یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که در تعیین هویت برند باید رعایت کنید، توجه به نحوه ارتباط گرفتن با مخاطبین است. در زمانی که قصد ایجاد هویت برند را دارید باید به این نکته توجه کنید که چطور قرار است با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید.

آیا می خواهید ارتباطتان را محدود به شبکه های اجتماعی کنید و به صورت گسترده با آنها ارتباط برقرار کنید. یا اینکه می خواهید گروهی از آنها را به جشن یا یک سمینار دعوت کنید و ارتباط را صمیمانه تر کنید.

 

تعیین تصویر از خود در ذهن مشتریان 

 

یکی از مهم‌ترین کارها در ایجاد هویت برند تعیین تصویر از خود در ذهن مشتریان است. برای مثال یک کارخانه خودروسازی را تصور کنید.

مشتریان این کمپانی می توانند خودشان را در زمان سوار شدن به خودرو این برند خودشان را در یکی از حالت هایی که من به راحتی  به مقصد می رسم، من پرستیژ بالایی  دارم، من توانایی راندن پرسرعت ترین ماشین را دارم، توجه‌ها به من بیشتر شده است و…

شما به عنوان صاحب کسب و کار باید این تصویر را در ذهن مخاطب خود ایجاد کنید. برای مثال شرکت بنز این ذهنیت را ایجاد کرده است که انسان‌هایی که با اصالت هستند و به موفقیت دست پیدا کرده اند از این خودرو استفاده می کنند.

کلام آخر

تعیین هویت برند در ابتدای راه اندازی بیزینس، کار سختی است و شاید نتوانید آن را به خوبی انجام دهید. نکته حائز اهمیت این است که از همان ابتدای راه اندازی کسب و کار، به موارد ذکر شده توجه داشته باشید تا بتوانید هویت برند ایجاد کنید.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز