بلاکچین چیست ؟

بلاکچین یا همان زنجیره بلوکی به زنجیره ای از بلاک‌ها می‌گویند که اطلاعاتی را در بر دارند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این سامانه در سال 2009 و همزمان با عرضه بیت کوین توسط ساتوشی به وجود آمده است. در حالی که اینطور نیست و زنجیره های بلوکی در سال1991 توسط گروهی از پژوهشگران با هدف زمان‌بندی اسناد دیجیتال به وجود آمد. در واقع هدف اصلی آنها این بود که از دست بردن در تاریخ این اسناد جلوگیری کنند. بعدها با معرفی بیت کوین این سامانه بیشتر شناخته شد. در این مقاله قصد داریم به توضیح بلاکچین به زبان ساده بپردازیم.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین به زبان ساده مانند یک دفتر ثبت رسمی دیجیتال است که انواع اطلاعات و داده‌ها را در خود ذخیره می کند. یکی از مزایای زنجیره بلاکی این است که این سامانه غیر متمرکز است و به جای نگهداری اطلاعات در یک مکان توسط یک مدیر متمرکز، توسط فرد خاصی کنترل نمی شود.
زمانی که اطلاعات توسط یک نفر کنترل می شود، امکان دستبرد در آن افزایش می یابد. از این رو می توان گفت که امنیت و شفافیت این سیستم بسیار بالاست و می توان برای ثبت اطلاعات شرکت‌ها و سازمان‌ها، مراسم‌های انتخاباتی و… از آن استفاده کرد.

تفاوت بلاکچین و پایگاه داده:

تا به اینجا به این نکته اشاره کردیم که کاربرد اصلی زنجیره های بلوکی ذخیره اطلاعات می باشد. این در حالی است که پایگاه داده‌ها نیز همین کار را انجام می دهند. سوالی که پیش می آید این است که چرا به جای پایگاه ها داده باید از ساختار بلاکچین یا همان زنجیره بلوکی استفاده کنیم؟
یک پایگاه داده به گونه ای طراحی شده است که مقادیر قابل توجهی بیشتری از اطلاعات را در خود جای دهد که توسط هر تعداد کاربر به طور همزمان قابل دسترسی، فیلتر کردن و دستکاری آسان باشد.

پایگاه های داده بزرگ با نگهداری داده ها بر روی سرورهایی که از رایانه های قدرتمند ساخته شده اند توانسته اند اهداف بالا را محقق کنند. این سرورها گاهی اوقات می توانند با استفاده از صدها یا هزاران رایانه ساخته شوند تا قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان بسیاری از کاربران به پایگاه داده را داشته باشند. در عین حال که یک پایگاه داده می تواند برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد، اما اغلب متعلق به یک کسب و کار است و توسط فردی منصوب مدیریت می شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های درون آن دارد و می تواند در داخل آن دستکاری کند.

 

پیشنهاد ما به شما : کیف پول دیجیتال

 

ساختار ذخیره سازی

یکی از تفاوت های کلیدی بین یک پایگاه داده معمولی و یک زنجیره بلاکی، نحوه ساختار داده ها است. یک زنجیره بلاکی اطلاعات را با هم در گروه هایی جمع آوری می کند که به آن بلاک نیز می گویند که مجموعه ای از اطلاعات را در خود نگه می دارد. بلاک‌ها دارای ظرفیت‌های ذخیره‌سازی خاصی هستند و هنگامی که پر می‌شوند، به بلاک پر شده قبلی زنجیر می‌شوند و زنجیره‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند که به «بلاکچین» معروف است. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلاک تازه اضافه شده است در یک بلاک تازه تشکیل شده ذخیره می شود که پس از پر شدن نیز به زنجیره اضافه می شود.
یک پایگاه داده، اطلاعات خود را در جداول ساختار می دهد در حالی که یک بلاک چین، همانطور که از نامش پیداست، داده های خود را به تکه هایی (بلاک) ساختار می دهد که به هم زنجیر شده اند. این باعث می شود که همه زنجیره های بلوکی پایگاه داده باشند اما همه پایگاه های داده بلاک چین نیستند.
این سیستم همچنین به طور ذاتی یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده ها را هنگامی که در طبیعت غیرمتمرکز پیاده سازی می شود ایجاد می کند. هنگامی که یک بلاک پر می شود، بخشی از این جدول زمانی می شود. هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می شود، یک مهر زمانی دقیق داده می شود.
در حالی که هر پایگاه داده معمولی می تواند این نوع اطلاعات را ذخیره کند، بلاک چین از این نظر منحصر به فرد است که کاملاً غیرمتمرکز است. به جای نگهداری در یک مکان، توسط یک مدیر متمرکز – به صفحه گسترده اکسل یا یک پایگاه داده بانک فکر کنید که توسط هیچ شخص خاصی مدیریت نمی شود.

مزایای زنجیره بلوکی

کسب و کار بر اساس اطلاعات اجرا می شود. هرچه سریعتر دریافت شود و دقیق تر باشد، بهتر است. زنجیره بلوکی برای ارائه آن اطلاعات ایده آل است زیرا اطلاعات فوری، به اشتراک گذاشته شده و کاملا شفاف ذخیره شده در یک دفتر کل غیرقابل تغییر را فراهم می کند که فقط توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است. یک شبکه بلاک چین می تواند سفارش ها، پرداخت ها، حساب ها، تولید و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کند. و از آنجایی که اعضا یک دیدگاه واحد از حقیقت دارند، می‌توانید تمام جزئیات یک تراکنش را مشاهده کنید و به شما اطمینان بیشتری می‌دهد، همچنین کارایی‌ها و فرصت‌های جدیدی را به شما می‌دهد.

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

اگر بخواهیم ساختار بلاکچین را توضیح دهیم، باید به شما بگوییم که هر بلاک از سه قسمت تشکیل شده است. ۱- اطلاعات هر بلاک ۲- هش بلاک ۳- هش بلاک قبلی
این بلاک‌ها به هم متصل می شوند و از این طریق تشکیل زنجیره‌ای عظیم از اطلاعات را می دهند.

اطلاعات هر بلاک:

داده‌ها به نوع زنجیره بلوکی بستگی دارند. برای نمونه اطلاعات زنجیره بلوکی بیت کوین راجع به جزئیات تراکنش‌ها است و اطلاعاتی از قبیل جزئیات فرستنده، گیرنده و مقدار سکه‌های مبادله شده وجود دارد.
همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم سامانه بلاکچین بسیار اصلاً با هدف جمع بندی اطلاعات کوین های مختلف تولید نشده است و از این رو می توانید هر اطلاعاتی که می‌خواهید را در آن ذخیره کنید. از این رو می خواهیم مثال‌هایی بزنیم تا گستردگی بلاکچین بیشتر درک شود.

هش بلاک:

هر بلاک یک هش مخصوص به خودش را دارد و می توان گفت که هش بلاک هویت یک بلاک و محتویاتش را تعیین می کند. هش بلاک منحصر به فرد بوده و مانند اثر انگشت عمل می کند. اگر هش یک بلاک از بین برود می توانیم بگوییم که ماهیت بلاک نیز تغییر می کند و بلاک دیگر بلاک قبلی نیست.

هش بلاک قبلی:

سومین ساختار تشکیل دهنده یک بلاک، هش بلاک قبلی می باشد. یعنی هش هر بلاک در بلاک بعدی اش تکرار شده است. همین موضوع امنیت بلاک افزایش پیدا کند.

کلام آخر

یکی از حوزه هایی که روز به رزو پیشرفت می کند. بلاکچین است و می توان گفت که قسمتی از آینده جهان به همین حوزه گره خورده است. از آنجایی که ارزهای دیجیتال نیز به بلاکچین گره خورده اند می توان نتیجه گرفت که ارزهای دیجیتال نیز قابلیت‌های فراوانی خواهند داشت. از این رو اگر به دانش برنامه نویسی علاقه دارید، می توانید به حوزه بلاکچین وارد شوید. در غیر این صورت اگر به برنامه نویسی علاقه ای ندارید و هیچ پیش زمینه ای ندارید به شما پیشنهاد می کنیم که در زمینه

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید