بیت تورنت چیست؟ (BTT)

در بین ارزهای دیجیتال بزرگ گاهی ارزهای کوچکی وجود دارند که وقتی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم متوجه می شویم برنامه ها و پروژه های خوبی برای آینده دارند به همین خاطر خیلی از افراد با دانستن این موضوع علاقه‌مند به سرمایه گذاری روی آن ها می شوند که یکی از آن ها ارز بیت تورنت است که با نماد BTT نشان داده می شود و قیمت فعلی بیت تورنت برابر 0.002261 است.
توکن بیت تورنت (BTT) که در فوریه 2019 در شبکه بلاک چین راه اندازی شد، در بهار 2021 در یک رالی صعودی قرار گرفت و قیمت بیت تورنت به شدت افزایش پیدا کرد، زیرا طبق گفته وب سایت بیت تورنت، این پروتکل به عنوان “بزرگ‌ترین پروتکل ارتباطی غیرمتمرکز P2P” در جهان توصیف شده است، این پروتکل به منظور بهبود روشی که مشتریان از طریق آن محتوا را دریافت و دانلود می کنند ، مورد استفاده قرار گرفته است.
برام کوهن، مؤسس، در تلاش برای ایجاد اختلال در شبکه های توزیع در صنایع سرگرمی و موسیقی، می خواست سیستمی ایجاد کند که به موجب آن کاربران اینترنت بتوانند محتوا را بین خود راحت تر و سریع تر انتقال و به اشتراک بگذارند.
با این وجود در جولای 2018 این رمز ارز تحت کنترل شبکه TRON قرار گرفت . به همین خاطر پایگاه کاربران BitTorrent گسترش یافت. در فوریه 2019، تحت رهبری جاستین سان، بنیانگذار TRON، توکن BTT را به عنوان ارز دیجیتال بومی بیت تورنت راه اندازی کرد.
علیرغم اینکه بیت تورنت یک توکن نسبتاً جدید است، در طول سال 2021 در بازار مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت. بیت تورنت در اوایل دهه 2020 قلب بسیاری از علاقه مندان به موسیقی و فیلم را تسخیر کرد، سازندگان این ارز دیجیتال این کار را با راه اندازی نرم افزاری انجام دادند که اشتراک گذاری فایل را از طریق شبکه همتا به همتا تسهیل می کرد.
نحوه کار این پلتفرم این گونه است که به جای دانلود یا آپلود فایل‌ها در یک سرور، کاربران به شبکه‌ای از رایانه‌ها ملحق می شوند که نرم‌افزاری را اجرا می کنند که در نهایت آن‌ها را قادر به تبادل فایل‌ها و داده‌ها با یکدیگر می‌کرد.
اما در سال‌های اخیر، بیت تورنت برای کسب درآمد از سرویس بسیار محبوب خود فعالیت هایی را انجام داد. به همین منظور، بیت تورنت توسط بنیاد ترون، خالق بلاک چین ترون، در سال 2019 خریداری شد. مالکیت جدید رمز ارز بیت تورنت، BTT را معرفی کرد تا به گسترش پروتکل آن و ایجاد انگیزه برای مشارکت‌کنندگان شبکه کمک کند و از طرفی هم کسب درآمد کند.
با توکن BTT، تیم بیت تورنت BitTorrent امیدوار است که انگیزه هایی را برای توکن خود اضافه کند و مشکلاتی مانند سرعت پایین دانلود و کاهش دسترسی به فایل ها در طول زمان را حل کند.
به این ترتیب، توکن BTT توسط کسانی که درخواست دریافت فایل‌ها را دارند یا می‌خواهند سرعت دانلود خود را افزایش دهند خریداری و خرج می‌شود، این در حالی است که ارائه‌دهندگان فایل ها باید BTT را دریافت و بفروشند تا بابت اشتراک‌گذاری فایل‌ها از سیستم پاداش دریافت کنند.
برای به‌روزرسانی‌های منظم‌تر از تیم بیت تورنت BitTorrent، می‌توانید وبلاگ آن ها را بررسی کنید، که شامل ویژگی‌ها و نقاط عطف جدید مربوط به شبکه و برنامه‌های کاربردی آن است که روی قیمت بیت تورنت تاثیر فراوانی دارد.

تاریخچه قیمت بیت تورنت

 

تاریخچه قیمت بیت تورنت

 

در اوایل سال 2019، پس از راه‌اندازی، بیت تورنت افزایش قیمتی متوسطی داشت و از 0.0006646 دلار در 8 مه 2019 به 0.001628 دلار در 29 می 2019 رسید. قیمت‌ها در طول سال 2020 کاهش یافت و به پایین‌ترین قیمت خود در 13 مارس رسید با این حال هم اکنون قیمت بیت تورنت در فوریه سال 2022 برابر 0.002261 است که با توجه به نوسانات کنونی بازار امکان رشد و یا سقوط قیمت آن وجود دارد.
در اوایل سال 2021، بیت تورنت یک موج صعودی عجیب و غریب را تجربه کرد و در 5 آوریل به رکورد 0.013566 دلار رسید.
قیمت بیت تورنت دوباره در اواسط سال 2021 شروع به کاهش کرد و در 20 جولای به 0.001954 دلار کاهش یافت. از سپتامبر تا اواسط نوامبر، قیمت آن کمی رشد کرد و به 0.003443 دلار رسید. با این حال، از آن زمان قیمت بیت تورنت در 12 فوریه سال 2022 به 0.002466 دلار کاهش یافته است.

چه کسی بیت تورنت را ایجاد کرد؟

بیت تورنت ابتدا در سال 2001 توسط توسعه دهندگان براد کوهن و دیوید هریسون منتشر شد. بنیاد ترون به سرپرستی جاستین سان، بنیاد بیت تورنت را در سال 2018 خریداری کرد.
پس از خرید، توکن BTT توسط تیم BitTorrent در سال 2019 از طریق یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) به صورت عمومی معرفی شد. این فروش 6 درصد از کل عرضه BTT را به مبلغی معادل 7.2 میلیون دلار صادر کرد و باعث شد قیمت بیت تورنت به شدت افزایش پیدا کند.
علاوه بر فروش توکن که بر قیمت بیت تورنت تاثیر گذار است، این رمز ارز توکن هایی را به بنیاد ترون، بنیاد بیت تورنت، ایردراپ ها، شراکت ها و اکوسیستم بیت تورنت اختصاص داده است.

توکن بیت تورنت چگونه کار می کند؟

 

توکن بیت تورنت چگونه کار می کند؟

 

بیت تورنت پلتفرمی است که به افراد این امکان را می دهد به شبکه آن برای محاسبه درخواست های اشتراک فایل متصل شوند. تراکنش‌ها زمانی شروع می‌شوند که کاربر فایل‌هایی را از ارائه‌دهندگانی که مالکیت فایل‌ها را بر عهده دارند درخواست می کند و درنهایت بارگذاری فایل ها شروع می شود.
ارائه دهندگانی که یک فایل را میزبانی می کنند آن‌ها را به چند قسمت تقسیم می کنند. اگر متقاضیان بخواهند فایل مذکور را دانلود کنند، قطعاتی از همان فایل را از چندین ارائه دهنده دریافت می کنند.
توسعه بیت تورنت با توکن BTT در نظر گرفته شده بود تا آن را به یک شبکه توزیع‌ محتوا تبدیل کند و در عین حال کارایی اشتراک‌گذاری فایل‌های بزرگ را برای از بین بردن کاهش سرعت، از بین ببرد به همبن خاطر این برای خیلی از افراد مرقون به صرفه بود و تقاضا را برای خرید آن افزایش داد و همین موضوع باعث رشد قیمت بیت تورنت شد.
بنابراین یک درخواست کننده همچنین می تواند توکن های BTT را در ازای منابع محلی، مانند پهنای باند برای دریافت محتوا یا ذخیره سازی برای پشتیبان گیری از راه دور، به ارائه دهنده ارائه دهد که این موضوع می تواند بر قیمت بیت تورنت تأثیر می گذارد.

معماری ارز بیت تورنت

 

معماری ارز بیت تورنت

 

در حالی که تراکنش‌های فایل بیت تورنت BitTorrent توسط نرم‌افزار آن تسهیل می‌شود، شبکه برای حفظ رکورد تمام تراکنش‌های توکن BTT به بلاک چین Tron متکی است.
هنگامی که یک پیشنهاد بین یک درخواست کننده و ارائه دهندگان خدمات مطابقت داده شد، یک کانال پرداخت در Tron ایجاد می شود تا پرداخت های خرد هر ارائه دهنده را بر اساس قطعه فایلی که به اشتراک گذاشته اند، راحت تر صورت بگیرد. پس از نهایی شدن سرویس، این پرداخت‌های خرد متعاقباً در زنجیره بلوکی Tron جمع‌آوری، تسویه و ثبت‌ می‌شوند.

برنامه های غیرمتمرکز

شبکه بیت تورنت BitTorrent همچنین از مجموعه قراردادهای هوشمند ترون Tron برای ایجاد انواع برنامه های غیرمتمرکز (dapps) با هدف ارتقای خدمات خود استفاده می کند.
یکی از مهم‌ترین ابزارهای آن بیت تورنت اسپید BitTorrent Speed است. این برنامه به درخواست کنندگان این امکان را می دهد تا با استفاده از توکن BTT پهنای باند ارائه دهنده را خریداری کنند تا سرعت دانلود را افزایش دهند.
یکی دیگر از برنامه های محبوب، سیستم فایل بیت تورنت (BTFS)، یک پروتکل ذخیره سازی فایل است که به منظور رسیدگی به مسائل مربوط به هزینه و اعتماد ذاتی در سیستم های ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد. BTFS مشابه سایر پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز مانندفایل کوین Filecoin، سیاکوین Siacoin و Storj عمل می‌کند که هر کدام دارای قابلیت‌های فنی متفاوتی هستند.

کلام آخر

بیت تورنت یکی از ارزهای محبوب بازار است که در ابتدا با قیمت بسیار کمی عرضه شد با این حال قیمت بیت تورنت پس از افت و خیزهای فراوان و رشد فضایی به 0.013 رسید اما هم اکنون قیمت 0.002216 دلار است . با این وجود بیت تورنت در رتبه 84 ارزهای دیجیتال قرار دارد که شما می توانید با بررسی و صلاح دید خود روی آن سرمایه گذاری کنید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید