زندگینامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چگونه گذشت؟

خلاصه مطلب

سلام ماهانی‌ های عزیز.امروز میخواهیم در یک مقاله زندگینامه استیو جابز را مورد بررسی قرار بدیم. زمانی که از فوتبال حرف می زنیم،اولین نامی
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

سلام ماهانی‌ های عزیز.امروز میخواهیم در یک مقاله زندگینامه استیو جابز را مورد بررسی قرار بدیم. زمانی که از فوتبال حرف می زنیم،اولین نامی که به ذهن ما خطور می کند رونالدو است. زمانی که از بسکتبال حرف به میدان می آید، اسم لبرن جیمز ناخودآگاه به ذهن ما خطور می کند و زمانی که بحث ما درمورد نرم افزار و تکنولوژی است،استیو جابز اولین اسمی است که ذهن ما را به سوی خود می برد .

اما واقعا استیو جابز چه کسی بود ؟؟؟ و چگونه توانست در طول زندگی کوتاهی که داشت،طوری زندگی کند که برای همیشه نام و برندش(اپل) ماندگار بماند ؟؟

با ما در ادامه ی مقاله همراه باشید چون به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد و تاریخچه ی بزرگ ترین میراث استیو جابز که همان اپل است را،توضیح خواهیم داد

تاریخچه اپل

تاریخچه اپل

اپل یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که توسط استیو جابز ساخته شد و سپس به یکی از بهترین برندهای دنیا در زمینه ی سیستم عامل و گوشی های موبایل تبدیل شد. نماد سیب گاز زده شده یِ اپل،به یکی از معروف ترین و نوستالوژیک ترین برند های جهانی برای مصرف کنندگان تبدیل شده است و می شود گفت در تمام جهان این برند و نماد از محبوبیت خاصی برخوردار است

زندگی نامه استیو جابز

زندگی نامه استیو جابز

 

همه چیز از24 فوریه ی 1955 آغاز شد.زمانی که در نتیجه ی رابطه ی دو هم دانشگاهی، کودکی به دنیا آمد. بعد از تولدش،به دلیل اینکه خانواده ی مادری اش از مسیحی های تند رو بودند و اجازه نمی دانند دخترشان با پسری مسلمان و عرب زبان ازدواج کند. پدر و مادرش تصمیم گرفتند، مسئولیت بزرگ کردنش را به زن و شوهری که در شهر سانفرانسیسکو زندگی می کردند،بسپارند
زن و شوهری که نقش پدر خوانده و مادر خوانده استیو جابز را بازی کردند و در رشد و نموی او تاثیر زیادی داشتند.

استیو جابزی که در اکثر موارد یک گیاه خوار تمام عیار بود در سن 56 سالگی یعنی در سال 2011 به دلیل توموری که گریبان گیرش شده بود برای همیشه از جهان رفت.

زندگینامه استیو جابز : دوران کودکی اش

در مورد کودکی استیو جابز،اطلاعات زیادی در دسترس نیست. اما گفته ها حاکی از آن است که،استیو از همان کودکی و با دیدن پدر خوانده اش آقای پل جابز،که یک مکانیک ماهر در کارخانه ساخت لیزر بود ،مقدمات کار با دست ها و شروع فعالیت در الکترونیک را آموزش دید.

با همه ی این ها استیو جابز بعد ها فاش می کند که در تمام دوران کودکی ام احساس می کردم با وجود پدر و مادر خوانده ام، پسری یتیم هستم که باید به تنهایی تغییری در زندگی ام ایجاد کنم ! و البته همین طور هم شد زیرا استیو جابز از همان کودکی،به فکر ساختن یک زندگی رویایی برای خود و فرزندان آینده اش بود !

تا فرزندان او با چالش هایی که خودش درگیرشان بوده است روبه رو نشوند.

زندگینامه استیو جابز : شروع انقلابی به نام اپل

شروع انقلابی به نام اپل

 

در سال ۱۹۷۶، وقتی استیو جابز ۲۱ سال و استیو وازنیک(رفیق صمیمی و اولین همکار جابز) ۲۵ سال سن داشتند، شرکت رایانه‌ای اپل را که شروعی بود برای یک تغییر بزرگ، در پارکینگ خانوادهٔ جابز، بنیان گذاشتند.

بعد از تلاش های فراوان و شبانه روزی و بعد از شکست ها و نا امیدی های زیادی که در مسیر به آن ها تحمیل شد. استیو جابز و همکار صمیمی اش، اولین رایانه شخصی را که نام اپل را برای آن انتخاب کرده بودند،ساختند !
بعد از تولید و ساخت اولین رایانه،نگاه آن ها نسبت به آینده ی کاری شان بسیار جدی تر شد تا جایی که بعد از تولید اولین اپل تاریخ،سیر رشد و موفقیت تمام کسب و کار آن ها را گرفت.

چون آنها با این واقعیت روبه رو شده بودند که بله ممکن است و در جهان هر چیزی احتمال دارد و همین ایمان باعث شد که عطش و عشق آنها چند برابر شود.

آقای جابز و وازنیک قیمت اولین رایانه ی خود،که در سال 1976 تولید کردند را 666 دلار و 66 سنت اعلام کردند و این اولین دشت آنها از تلاش های بی وقفه و پی در پی بود .

در سال ۱۹۸۰، اپل عرضهٔ اولیه سهام خود را در بازار بورس ارائه کرد و در گروه سهامی عام قرار گرفت.زمانیکه این مهم صورت گرفت بیشتر از 300 نفر سرمایه گذار به خرید سهام این شرکت نوظهور اقدام کردند و همین باعث شد که رشد سهام این شرکت،روز به روز افزایش پیدا کند. تا جایی که تمام آن 300 نفر به ثروت زیادی رسیدند !

زندگینامه استیو جابز : شروع تنش ها در اپل

شروع تنش ها در اپل

استیو جابز بعد از آنکه برندش به یک برند معروف،تبدیل شد تصمیم گرفت برای پست های مدیریت کمپانی اش،بهترین ها را جذب کند حتی اگر بهترین ها در یکی از کمپانی های مشهور همچون کوکا کولا،فعالیت داشتند.
استیو جابز به همین دلیل به مذاکره با آقای جان اسکالی که یکی از مدیران کمپانی کوکا کولا بود نشست و با این چند جمله او را به سمت خود کشاند. جابز به او گفته بود: تو می‌خواهی ادامه ی زندگی‌ات را با فروختن آب-شکر سپری کنی، یا نه؛می‌خواهی شانس این را داشته باشی که دنیا را با یک کمپانی بزرگ عوض کنی؟

اما با جذب جان اسکالی تنش ها به اوج خود رسید. زیرا بعد از مدتی اسکالی از عملکرد های استیو جابز انتقاد هایی کرد و استیو جابز نیز به دلیل دخالت های اسکالی در شیوه ی مدیریتش به شدت از دست او ناراحت بود ! به همین دلیل بعد از تنش هایی که دامنه دار بود، اسکالی رو به کارکنان،سهام داران و مدیران ارشد اپل عنوان کرد که یا من باید اینجا باشم یا آقای جابز ! و شما باید از میان ما یک نفر را برای ادامه ی حضورش در اپل،انتخاب کنید !!!!
بعد از انتخاباتی که شکل گرفت،استیو جابز از پروژه ای که خود خالق و ایده پردازش بود،اخراج شد !!!

زندگینامه استیو جابز : آغازی دوباره

آغازی دوباره

جایی نوشته شده بود،مردان بزرگ از دل چالش ها بیرون می آیند.
با خواندن زندگی نامه ی استیو جابز،این جمله را دقیقا در زندگی شخصی اش می تواند نظاره کرد ! تصور اینکه استیو جابز بعد از این ضربه دوباره سر پا شود و با ساخت برندی جدید،نیازی در اپل ایجاد کند که باید برای رفع کردن نیازش،دوباره به برند جدید استیو جابز مراجعه کند واقعا سخت است ! بله همانند فرایندی که دارد واقعا باور کردن آن نیز سخت است !!!

اما استیو جابز خالق عجایب بود،خالق شگفتی ها !!
چون با احداث شرکت نکست و تولید کردن سیستم عامل و فناوری جدید در تولیدی جدیدش،
شرایطی را آماده کرد که اپل دوباره برای رشد کردن خود به استیو جابز و نبوغش نیاز داشته باشد!

پیشنهاد ما به شما : دارن هاردی

 

در همین راستا در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶ شرکت اپل، شرکت نکست را که تا آن زمان همان طور که ذکر شد سیستم عامل جدیدی را به بازار وارد کرده بود. به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. در طی این فرایند و خرید و فروش،استیو جابز افسانه ای دوباره به اپل(خانه ی خودش) بازگشت. اما این بار علارغم تمام نیازی که به او داشتند از قبول کردن پست مدیر عاملی،خود داری کرد چون عقیده دشت باید تفاوت ها دیده شود تا قدردان او باشند.اما بعد از مدتی و با اصرار های فراوان سهام داران و مدیران ارشد پذیرفت که به صورت موقت و 2 ساله این پست را قبول کند !

در این 2 سال موفقیت های زیادی از جمله تولید آی مک داشت و همین مورد باعث شد که دوباره به او پیشنهاد مدیر عاملی دائم پیشنهاد شود که البته این بار مورد پذیرش خود او نیز قرار گرفت.
چون در این سال های نبودش،به اهمیت وجودش پی برده بودند و دوباره به مانند روزهای اول،فنجان تک تک اعضا برای او و گفته هایش خالی بود!

استیو جابز بعد از پذیرش این سمت، اتفاقات و انقلاب بزرگی در اپل بوجود آورد.به طوری که در سال 2001 آی پاد تولید شد ، در سال 2003 از آی تیونزاستور پرده برداری شد، در سال 2007 گوشی های موبایل آیفون ساخته شد و سال 2010 نیز هم زمان بود با تولید آی پد و عرضه اش به بازار جهانی .

سخن پایانی

استیو جابز یکی از دوست داران و الگوهایی است که باید از او اوج گرفتن و به هدف رسیدن را یاد گرفت !

کسی که با سرمایه ای صفر در پارکینک خانه اش شروع کرد اما اکنون برند او پر طرفدار ترین محصولی است که علاقه مندان به موبایل و تکنولوژی استفاده می کنند.
به طوری که در اکثر نقاط جهان،آیفون در رده ی اول فروش قرار دارد و قیمت برند او میلیون ها دلار می ارزد.
بله هیچ کدام از این افتخارات یک شبه به دست نیامدند و نیاز به فداکاری و کار و تلاش داشت که استیو انجامش داد.

امیدوارم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. خوشحال می شویم اگر بازخورد و سوالات احتمالی خود را در بخش نظرات برای ما بارگذاری کنید.مطمئن باشید کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به آنها پاسخ می دهند. با تشکر/زنده باشید و پایدار

 

تاریخچه جالب برند آدیداس adidasجیمز دایسونبرند شنلبرند اچ اند ام
برند گوچیبرند بولگاریبرند زارابرند مانگو
برند هرمسبرند ریبوکداستان استارباکسبرند فندی
برند کنزوبرند کاننفیل نایتبرند پرادا
برند دیوربرند ورساچهبرند ویرجینبرند سامسونگ
برند کلوین کلاینبرند هوگو باسبرند اکوبرند سونی
برند تام فوردبرند پومابرند فیلابرند کوچ
برند تیسوتبرند هوآویبرند برشکابرند ونس
برند رولکسبرند یاماهابرند کانورسبرند لگو
برند کارتیهبرند آرمانیبرند لاگستبرند دیزل

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد