مزایای حواس پرتی و راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز. امروز می خواهیم درباره مزایای حواس پرتی و راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه با شما صحبت کنیم. وقتی
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

سلام ماهانی عزیز. امروز می خواهیم درباره مزایای حواس پرتی و راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه با شما صحبت کنیم. وقتی که بتوانیم حواس خودمان را متمرکز روی مطالعه نگه داریم نه تنها با سرعت بیشتری مطالعه می کنیم بلکه کیفیت مطالعه ما نیز افزایش پیدا می کند. هدف شما از مطالعه هرچیزی که باشد باید تلاش کنید تا تمام حواس خودتان را درگیر مطالعه کنید، تنها در این صورت است که خواهید توانست به بهترین شکل خودتان را رشد دهید و نتایج خوبی از مطالعه خودتان بگیرید.

 

مزایای حواس پرتی و راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه

برای جلو گیری از حواس پرتی چه باید کرد؟

قبل از اینکه بخواهیم به این سؤال پاسخ دهیم بهتر است که به یک پرسش پاسخ بدهیم. بهتر است که نگاهی به مفهوم حواس پرتی داشته باشیم. منظور از حواس در این مقاله احساس پنجگانه و تمرکز ذهن است. وقتی که می گوییم باید تلاش کنید تا تمام حواستان درگیر مطالعه باشد منظورمان این است که باید گوش شما حواسش را به صدای خودتان اختصاص دهد و همچنین نگاه شما و حس بینایی شما فقط به سطرهای کتاب نگاه کند و آن را دنبال کند و حس لامسه شما باید با کشیدن انگشتتان روی کاغذ درگیر شود و… . همچنین وقتی می گوییم برای جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه باید تمامی مواردی که تمرکز شما را به هم می زند از بین ببرید منظورمان این است که تلاش کنید تا تمام ذهن خودتان را درگیر مطالعه بکنید. در ادامه مقاله راه های جلوگیری از حواس پرتی را  در دو قسمت بررسی می کنیم:

۱- راه هایی برای تعادل بین حس های مختلف و معطوف کردن آنها به کتاب

۲- راه های افزایش تمرکز

اجازه دهید این قسمت را با ذکر یک مثال به شما توضیح دهیم. برای آنکه بخواهید سربازان زیادی را وارد یک قلمرو کنید، راهکارش چیست؟

برای این کار دو جواب وجود دارد: اولین راه ایجاد راه های ارتباطی بیشتر و دومین راه هم بزرگ تر کردن این راه های ارتباطی می باشد. برای مثال اگر شما می خواهید سربازان را از طریق زمینی یا هوایی به وسیله کامیون و هلی کوپتر وارد وارد قلمرو یا پادگان کنید. پس از انجام مرحله اول که شما علاوه بر گزینه زمینی گزینه ورود هوایی را هم به پادگان اضافه کردید نوبت به بزرگتر کردن و گسترش این راه‌های ارتباطی می باشد. برای گسترش این راه‌های ارتباطی می‌توانید تعداد هلی کوپتر های خودتان را افزایش دهید همچنین  یک درب بزرگ در نظر بگیرید که همزمان سه کامیون حاوی سرباز به جای یک کامیون از آن عبور کنند. در این مثال شما سربازان را وارد پادگان می‌کردید و در هنگام مطالعه هم اطلاعات را وارد ذهن خودتان می کنید. برای وارد کردن اطلاعات بیشتر به ذهن خودتان باید راه های بیشتری ایجاد کنید و همچنین روز به روز تلاش کنید این راه ها را تقویت کنید.

 

پیشنهاد ما به شما : بهترین کتاب تند خوانی

 

راه های جلوگیری از حواس پرتی:

حس بینایی و تقویت چشم

۱-تعادل بین حس های مختلف:

حس بینایی و تقویت چشم:

چشم دریچه ورود اطلاعات کتاب به ذهن است و تمامی اطلاعات از چشم ما وارد مغز ما می شود. پس وقتی که این راه را شناختیم نوبت به این می رسد که تلاش کنیم تا ظرفیت و قدرت چشممان را افزایش دهیم. یکی از مهم ترین مباحثی که در آموزش تندخوانی به شما آموخته می شود همین تمرینات چشم است که با استفاده از آنها می توانید قدرت چشم خودتان را افزایش دهید. با انجام این تمرینات شما می توانید در هر دقیقه هزار کلمه را وارد مغزتان کنید.  وقتی که شما اطلاعات زیادی را وارد مغزتان می کنید، ذهن شما چاره ای جز تمرکز کردن نخواهد داشت چون که همزمان باید این اطلاعات را تحلیل و دسته بندی کند و به همین دلیل فرصت نمی کند که به موارد دیگر توجه کند.

 

گوش:

یکی دیگر از دریچه‌های ورود اطلاعات به ذهن شما همین گوش شما است. تقریبا همه ما از کودکی در کلاس اول یاد گرفتیم که بلند بخوانیم و در خیلی از ما این عادت هنوز هم مانده است و کسانی هم که این عادت را کنار گذاشته اند باز هم لب هایشان را به صورت ناخودآگاه تکان می دهند. تولید صدا باعث تقویت کلمات و به خاطر سپاردن بهتر می شود. از طرفی وقتی که شما صدای خودتان را می شنوید حواستان از صدای محیط به صدای خودتان جلب می شود و درنتیجه باعث جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه می شود. برای تقویت حس شنوایی خودتان باید سعی کنید که هنگام کتاب خواندن به طوری کتاب بخوانید که صدای خودتان را بشنوید. خیلی از افراد اعتقاد دارند که بلندخواندن یا حرکت دادن لب‌ها می تواند سرعت مطالعه شما را کاهش دهد اما آقای تونی بوزان یکی از افراد برجسته در زمنیه تند خوانی اعتقاد دارد که با تولید آوی فرعی یا همین بلند خواندن یا حرکت دادن لب ها می توان تا ۲۰۰۰ کلمه را خواند. پس تولید آوای فرعی نه تنها باعث کند شدن شما نمی شود بلکه موجب افزایش تمرکز شما می شود و از پرت شدن حواس شما جلوگیری می کند.

حس لامسه:

وقتی که شما انگشتتان را روی صفحه کاغذ می کشید نه تنها به چشمتان کمک می کنید که مسیر درستی را طی کند و بتواند اطلاعات زیادی را وارد خودش بکند، باعث می شود که حس لامسه شما نیز درگیر کتاب خواندن شود. وقتی که شما یک حس دیگر را نیز درگیر خواندن کتاب می کنید یعنی  کاری را به او محول کرده اید و همین کار به صورت ناخودآگاه موجب جلوگیری از حواس پرتی می شود.

 

پیشنهاد ما به شما : کتاب آموزش تند خوانی و تکنیک های خواندن سریع

 

تا به اینجا با هم سه حس که می توانید آنها را در مطالعه درگیر کنید صحبت کردیم. استفاده همزمان از این سه حس نه تنها از باعث  جلوگیری از حواس پرتی می شود بلکه به شما این امکان را می دهد که اطلاعات را با کیفیت بیشتری دریافت کنید و در نتیجه بهتر بتوانید این اطلاعات را در ذهن خودتان دسته بندی کنید. در ادامه نقش تمرکز را در جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه بررسی می کنیم.

راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی از طریق افزایش تمرکز

۲-راه‌ های جلوگیری از حواس پرتی از طریق افزایش تمرکز:

اجازه بدهید که این قسمت را با توضیحات آقای تونی بوزان در کتاب قدرت تندخوانی که نشر بخشایش اقدام به نشر آن کرده است شروع کنیم.

موانع و مشکلات واژگانی یک تندخوانی کارآمد و سریع به جریان هموار و یکدستی از اطلاعات متکس است،‌به نحوی که در درک، وقفه چنداین ایجاد نشود. مکث‌هایی که برای نگاه کردن به کلمات، یا تأمل در آنها ایجاد می‌شود، تمرکز را مختل و درک شما را از کل مطلب کند می سازد. اگر هنگام مطالعه با کلمه‌ای مواجه می‌شوید که آن را درک نمی‌کنید، به جای اینکه فوراً به آن نگاه کنید، زیرش خط بکشید و بعداً آن را بررسی کنید.

سرعت نامناسب خواندن:

بسیاری از مردم معتقدند که خواندن چیزها به آرامی و با دقت، به درک مطلب کمک خواهد کرد و باعث جلوگیری از حواس پرتی خواهد شد. چنین روشی در واقع ثمر بخش نخواهد بود و به مغزتان هم کمکی نمی رساند، آرام خواندن در واقع  فعالیت مغز را  هم کند می سازد. برای بررسی این موضوع، سعی کنید جمله زیر را دقیقاً به همان شکلی که بیان شده است،‌ بخوانید:

کارشناسان پی برده اند که برای درک،تندخوانی مطلب،بهتر از خواندن  آرام  و کند آن است.

حتمالاً انجام این کار برایتان دشوار خواهد بود، زیرا مغز شما برای جذب اطلاعات با چنین سرعت آهسته‌ای برنامه ریزی نشده است. هرگاه کلمات را سریع  بخوانید، معانی آنها نیز فوری و  سریع درک می شود. حال جمله زیر را بخوانید، این بار کلمات را به شکلی که گروه بندی شده اند، بخوانید:

خواند آرام و دقیق، مغزتان را تشویق می کند که آرام و آرام تر بخواند،  درحالی که قدرت درک کم و کم تر می شود.

همانطور که دیدید در جلمه اول کلمات با فاصله نوشته شده بود و به همین علت سرعت مطالعه شما به صورت ناخودآگاه کاهش پیدا می کند‌، وقتی که شما با سرعت کم تری خواندید درک مطلب شما پایین تر بود. اما جمله دوم به این دلیل که فاصله بین حروف کم تر است ناخودآگاه سرعت مطالعه شما از حالت قبلی بیشتر خواهد بود. همانطور که مشاهده کردید درک مطلب در جمله دوم بیشتر از جمله اول است. همین موضوع به ما نشان می دهد که هرچه با سرعت بیشتری مطالعه کنیم بیشتر می توانیم باعث جلوگیری از حواس پرتی شویم و سرعت درک مطلب ما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

فکر کردن زیاد

فکر کردن زیاد:

یکی دیگر از آفت‌های رایج تمرکز آن است که به ذهن خود اجازه دهید به جای پردختن به کاری که در دست دارد، روی چیز دیگری متمرکز بماند. برای مثال ، شاید لازم باشد برای یک جلسه یک گزارش مهم بخوانید، اما ذهنتان درگیر فرزندانتان است، یا به فکر مخالفت های همکارانتان هستید، یا نگرانی مالی دارید، یا به رستورانی که قرار است فردا شب به همراه دوستانتان به آن جا بروید فکر می کنید.

اگر فکر می کنید که انسانی هستید که به راحتی دچار حواس پرتی می شوید، باید از شر رشته افکاری که ذهن شما را منحرف می سازد و مانع دستیابی شما به هدفتان می‌شود، خلاص شوید. شاید حتی بخواهید لحظه‌آی مکث کنید و برای متمرکز ساختن حواس‌تان، اهدف روزمره خود را یادداشت کنید.

فکر کردن یکی از مواردی است که با مهار کردن آن می توان باعث جلوگیری از حواس پرتی شد. برای آنکه بتوانید از شر افکار خودتان خلاص شوید باید هر لحظه که این افکار به ذهن شما خطور کرد دقیقاً آن را روی کاغذ بنویسید و با خود بگویید که بعد از این که زمان مطالعه ام تمام شد به تو ( موضوعی که به ذهن شما رسیده است) فکر می کنم.

سازماندهی ضعیف:

سازماندهی ضعیف، مشکل شایعی است که در نتیجه آن از نشستن و خواندن کتاب، احساس جنگ تن به تن با انسان دست می دهد. اقدام برای خواندن، مصادف است با آغاز حواس پرتی‌ها: مداد، فنجان قهوه، کاغذ یادداشت و هرچیزی که برای خواندن به آن نیاز دارید ناگهان ناپدید می شود. این موضوع خودش یکی از عوامل از بین برنده تمرکز است. برای جلوگیری از حواس پرتی  می توانید قبل زا شروع مطالعه خودتان برنامه ریزی کنید. طوری که هر چیزی را که لازم دارید کنار دستتان بگذارید که هنگام مطالعه مدام نخواهید که به دنبال آن ها باشید.

عدم علاقه و عدم انگیزه:

اگر شما در حوزه موضوعاتی که به آنها علاقه دارید مطالعه کنید و همچنین قبل از مطالعه انگیزه خودتان را از خواندن کتاب مشخص کنید، نا خودآگاه باعث جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه خواهید شد. هر زمان که فکر مزاحم به ذهن شما خطور کرد چون شما به این کتاب علاقه دارید و از خواندن آن هدف دارید به راحتی تمامی آنها را با نوشتن روی کاغذ از ذهنتان بیرون خواهید کرد و با این کارتان تمرکزتان را افزایش خواهید داد.

شرایط فیزیکی نامناسب

یکی دیگر از مواردی که حواس شما را هنگام مطالعه پرت خودش می  کند شرایط فیزیکی نا مناسب می باشد. یکی دیگر از کارهایی که  برای جلوگیری از پرت شدن حواس هنگام مطالعه انجام دهید این است که مکان مناسب  و مشخصی را برای خودتان انتخاب کنید. بهترین نور برای خواند و مطالعه، نور طبیعی روز است، بنابراین بهتر است که میز مطالعه خودتان را کنار پنجره قرار دهید. در مواقع دیگر، نور مصنوعی باید بالای شانه‌هایتان و از سمت مقابل دستی که با آن می‌نویسید، به صفحه بتابد. روشنایی لامپ باید در حدی باشد که روی صفحه کتاب یا متن مورد مطلاع شما را روشن کند اما نه آن قدر که در تضاد شدید با نور بقیه اتاق قرار گیرد.

همچنین راحتی صندلی و مکان مطالعه شما یکی دیگر از مواردی است که اگر به آنها توجه کنید باعث جلوگیری از حواست پرتی خواهد شد. صندلی شما باید پشتی صاف داشته باشد، همچنین تشک آن نه خیلی سخت و نه خیلی نرم باشد. همچنین پشت شما باید صاف باشد. درست نشتن باعث برقراری درست جراین هوا و خون در مغز و سایر اندام های شما خواهد شد.

استفاده از کافئین:

استفاده از کافئین:

یکی دیگر از مواردی که باعث جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه می شود، داشتن انرژی بالا است شما می توانید از طریق نوشیدن یک لیوان قهوه، نسکافه و … مقداری کافئین وارد بدن خودتان کنید و از این طریق انرژی خودتان را افزایش دهید، همچنین می توانید قبل از مطالعه حدود یک ربع چشمان خودتان را ببندید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

 

در این مقاله سعی کردیم به سوال “برای جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه چه کار هایی باید انجام دهیم “ پاسخ دهیم. شما با رعایت نکاتی که در این مقاله گفته شد می توانید با تمرکز بالا کتاب های درسی و غیر درسی را بخوانید و به بهترین شکل آنها را به خاطر بسپارید.

 

سوالات متداول :

چگونه از حس بینایی و تقویت چشم برای افزایش تمرکز استفاده کنیم؟

چشم دریچه ورود اطلاعات کتاب به ذهن است و تمامی اطلاعات از چشم ما وارد مغز ما می شود. پس وقتی که این راه را شناختیم نوبت به این می رسد که تلاش کنیم تا ظرفیت و قدرت چشممان را افزایش دهیم. یکی از مهم ترین مباحثی که در آموزش تندخوانی به شما آموخته می شود همین تمرینات چشم است که با استفاده از آنها می توانید قدرت چشم خودتان را افزایش دهید. با انجام این تمرینات شما می توانید در هر دقیقه هزار کلمه را وارد مغزتان کنید.  وقتی که شما اطلاعات زیادی را وارد مغزتان می کنید، ذهن شما چاره ای جز تمرکز کردن نخواهد داشت چون که همزمان باید این اطلاعات را تحلیل و دسته بندی کند و به همین دلیل فرصت نمی کند که به موارد دیگر توجه کند.

چگونه از حس لامسه برای افزایش تمرکز استفاده کنیم؟

وقتی که شما انگشتتان را روی صفحه کاغذ می کشید نه تنها به چشمتان کمک می کنید که مسیر درستی را طی کند و بتواند اطلاعات زیادی را وارد خودش بکند، باعث می شود که حس لامسه شما نیز درگیر کتاب خواندن شود. وقتی که شما یک حس دیگر را نیز درگیر خواندن کتاب می کنید یعنی  کاری را به او محول کرده اید و همین کار به صورت ناخودآگاه موجب جلوگیری از حواس پرتی می شود.

آیا فکر کردن زیاد به تمرکز آسیب می زند؟

یکی دیگر از آفت‌های رایج تمرکز آن است که به ذهن خود اجازه دهید به جای پردختن به کاری که در دست دارد، روی چیز دیگری متمرکز بماند. برای مثال ، شاید لازم باشد برای یک جلسه یک گزارش مهم بخوانید، اما ذهنتان درگیر فرزندانتان است، یا به فکر مخالفت های همکارانتان هستید، یا نگرانی مالی دارید، یا به رستورانی که قرار است فردا شب به همراه دوستانتان به آن جا بروید فکر می کنید.

اگر فکر می کنید که انسانی هستید که به راحتی دچار حواس پرتی می شوید، باید از شر رشته افکاری که ذهن شما را منحرف می سازد و مانع دستیابی شما به هدفتان می‌شود، خلاص شوید. شاید حتی بخواهید لحظه‌آی مکث کنید و برای متمرکز ساختن حواس‌تان، اهدف روزمره خود را یادداشت کنید.

استفاده از کافئین چه کمکی به تمرکز می کند؟

یکی دیگر از مواردی که باعث جلوگیری از حواس پرتی هنگام مطالعه می شود، داشتن انرژی بالا است شما می توانید از طریق نوشیدن یک لیوان قهوه، نسکافه و … مقداری کافئین وارد بدن خودتان کنید و از این طریق انرژی خودتان را افزایش دهید، همچنین می توانید قبل از مطالعه حدود یک ربع چشمان خودتان را ببندید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد