آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت استReviewed by میترا سادات ابطحی on Oct 15Rating:

باورها چه تأثیری در زندگی مالی و حرفه ای ما دارند؟ آیا باورها می توانند ما را از فقر به ثروت و از ثروت به فقر برسانند؟ در دوره هوش مالی استاد ماهان تیموری درباره مباحث مرتبط با باور، تحقیقات بسیار گسترده ای انجام شده است و این اطلاعات در جلسه سوم از ماه اول دوره هوش مالی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

 

باورها چه تعریفی دارند؟

 

باورها چه تعریفی دارند

 

اگر تا به حال در کلاس ها، دوره ها یا همایش های انگیزشی مختلف شرکت کرده باشید حتماً این جمله تکراری به گوشتان آشناست که « به هدف خود فکر کنید تا به آن برسید.» آیا این جمله در همه شرایط صادق است؟ آیا زمانی که با مشکلات مالی و بیکاری دست و پنجه نرم می کنیم، تنها با فکر می توانیم ثروت خلق کنیم؟ درآمد ایجاد کنیم؟ جواب ما خیر است.

فکر یک جرقه است. تصور کنید که در محیطی بسیار تاریک قرار دارید و شروع میکنید به فکر کردن، این افکار مانند جرقه ای کوچک برای چند لحظه محیط را برای شما روشن می کنند. حالا تصور کنید که مرتباً افکار جدید وارد ذهنتان می شود و حاصل هزاران فکر تکراری در شما باورها را ایجاد می کنند. اگر هزاران نفر به شما بگویند که آینده مالی بسیار موفقی خواهید داشت،شما ای نباور را پیدا می کنید و در راستای موفقیت خود اقدام می کنید.

 

باورها در ما چه کاری انجام می دهند؟

 

 باورها در ما چه کاری انجام می دهند

 

باورها در ما اقدام و رفتار ایجاد می کنند. زمانی که باورهای ثروت ساز در شما پدیدار می شوند، این توانایی ناخودآگاه در شما ایجاد می شود که به دنبال ایده ها و فرصت ها بروید. یک « من میتوانم قوی» در شما ایجاد می شود.

زمانی که بر روی باورها کار می کنید بسیار عملگرا می شوید. اما باور به تنهایی کافی نیست. تنها چیزی که مهم است داشتن هوش مالی بالا و اطلاعات مالی دقیق است که به شما کمک کند که ثروت بیشتری خلق کنید و کسب و کار خود را متحول کنید. پس فکر جرقه است و باورها حاصل هزاران فکر تکراری هستند و هوش مالی مسیری است که بدون اشتباه شما را به اوج می رساند.

 

چرا خیلی از افراد ثروتمند نمی شوند؟

 

چرا خیلی از افراد ثروتمند نمی شوند

 

تنها دو عامل اصلی می تواند باعث شود که افراد به ثروت بالایی نمی رسند! عامل اول این است که آنها باورهای مالی خوبی ندارند و فکر می کنند برای رسیدن به ثروت فقط خلاف قانون عمل کنند و با این باورها اقدام هم نمی کنند چون از نظر آنها موفقیت مالی یا باید به آنها ارث برسد و یا موقعیت مناسب وجود داشته باشد و سرمایه اولیه کافی داشته باشند.

عامل دوم که خیلی از اولی مهمتر است عدم داشتن اطلاعات است. آنها نمی دانند از چه راه هایی پول بدست بیاورند؟ چطور کسب و کار راه اندازی کنند؟ چگونه مذاکره کنند؟ و خود را در این راه به جلو حرکت بدهند! به بیان دیگر آنها دانش مالی ندارند. علت اینکه خیلی از افراد ثروتمند نشدند این است که آنها موقعیت ثروتمند شدن را پیدا نکرده اند. 

 

اطلاعات چگونه در ما ایجاد شده است؟

خانواده:

 خانواده

اولین جایی که به ما اطلاعات را انتقال می دهند محیط خانواده است. از اطلاعاتی مانند آداب معاشرت تا اطلاعات مالی را ابتدا ما از خانواده خود می آموزیم. آیا شما در خانواده خود نحوه بدست آوردن پول را آموزش دیده اید؟ آیا به شما روش های حفظ و مدیریت پول را آموزش داده اند و آیا به شما گفته اند که چگونه پول خود را افزایش دهید؟

آیا خانواده شما بر روی هوش مالی و اقتصادی شما کار کرده اند؟ یا فقط از شما خواستند درس بخوانید و وارد دانشگاه شوید و نگران مسائل مالی نباشید؟ وقتی ما کودک بودیم و از ما می پرسیدند که دوست داری در آینده چه کاره شوی؟ جواب ما یا دکتر بود یا خلبان یا دانشمند، معلم، جراح و … چرا فقط همین چند مورد پاسخ ما بود؟ چون شغل دیگری در ذهن نداشتیم یا به ما آموزش نداده بودند.

 

مدرسه:

مدرسه

 

مهمترین و دومین محیطی که ما با قرار گرفتن در آن اطلاعات کسب کردیم مدرسه بود. در مدارس چقدر بر روی باورها و هوش مالی ما کار کردند؟ چقدر در این زمینه به ما اطلاعات دادند؟ زمانی که ما در مهمترین محیط آموزشی درباره مسائل مالی و کسب و کار اطلاعات کافی دریافت نکرده ایم، چگونه می توانیم رفتارهای مالی درستی از خود نشان دهیم. 

ما در مدارس درباره مسائل مالی و اقتصادی آموزش ندیدیم چرا؟ چون معلمان و مدیران و کادر اداری مدرسه جزو افرادی بودند که هوش مالی بالایی نداشتند. در بسیاری از موارد در مدارس باورهای منفی هم در ما ایجاد شده است. مثلاً از ما می پرسیدند: « علم بهتر است یا ثروت؟ ». مثل این می ماند که بپرسید چشم بهتر است یا گوش؟ اگر اطلاعات کامل را در مدرسه به ما آموزش داده بودند در حال حاضر این همه افراد بیکار با باورها و اعتقادات منفی و بازدارنده را نداشتیم.

 

محیط زندگی:

محیط زندگی

 

یکی از موارد مهم دیگری که بر روی هوش مالی شما تأثیرگذار بوده، محیطی است که شما در آن بزرگ شدید، حضور داشتید و در آن رفت و آمد بیشتری داشتید. افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که افراد ساکن در آنجا وضعیت بسیار بدی دارند، اغلب هوش مالی پایینی هم خواهند داشت و بلعکس این موضوع هم صادق است.

آیا شما در محیطی زندگی می کنید که پول رد و بدل شده یا افراد کسب و کارهای بزرگی راه اندازی کردند تا از این فرصت استفاده کرده و اطلاعات مالی خود را افزایش دید؟ این موضوع بسیار حائز اهمیت است. 

 

فرهنگ جامعه:

فرهنگ جامعه

 

مورد بعدی که درهوش مالی ما بسیار تأثیرگذار است، فرهنگ جامعه است. آیا در جامعه فرهنگ ارائه اطلاعات از هر نوعی مخصوصاً اطلاعات مالی جا افتاده است؟ خیلی اوقات افراد بر سر مشاغلی خدمت رسانی می کنند که کارفرمای آنها از آموزش موارد جزئی و اصلی به آن ها امتناع می کند. 

این نشان می دهد که فرهنگ جامعه ما درخیلی از موارد هنوز آنقدر غنی نیست که ما به دیگران hطلاعات کافی را برای کسب درآمد و رسیدن به هدف برای موفقیت ارائه دهیم. خیلی اوقات کسبه بهترین درآمد را دارند اما یک فرد تازه کار وقتی از آنها درباره وضعیت درآمد و بازارشان سؤال می پرسید به او میگفتند که وضعیت بازار افتضاح است. به ما فوت کوزه گری را آموزش نمی دادند تا این موضوع سطح کیفی جامعه ما را از لحاظ هوش مالی بالاتر ببرد.

 

مدیران:

مدیران

 

مورد دیگر که برروی باورها و هوش مالی ما بسیار مؤثر بوده مدیران ما هستند. افرادی که کسب و کار راه اندازی کردند یا برای مدیر کار می کردند یا خود مدیر کسب و کار خود بوده اند. مدیران شما یا به شما کمک می کردند که در کسب و کار خود قوی تر و موفق تر شوید یا مدیرانی داشتید که هیچ گونه کمکی به شما نکردند و فقط از شما کار خواسته اند! 

شما به عنوان کارمند از مدیران خود یاد می گیرید چه مدیرانی که خوب هستند و چه بد. آیا مدیر شما دوست دارد شما رشد کنید؟ اگر مدیرتان به شما پروبار نمی دهد بهتر است که از آن محیط هر چه زودتر خارج شوید. 

 

فعالیتهای اقتصادی:

فعالیتهای اقتصادی

 

شما چقدر مشغول و درگیر فعالیتهای اقتصادی هستید؟ چقدر معامله و خرید و فروش دارید؟ چقدر تا به حال توانسته اید تا مشکلات مالی خود را حل کنید؟ هر چقدر بیشتر درگیر فعالیتهای اقتصادی باشید، در نتیجه هوش مالی بالاتری هم خواهید داشت.  

هر چقدر که در فضاهای رد و بدل شدن پول قرار بگیرید، هوش مالی شما بارها افزایش خواهد یافت. سعی کنید با رفتار مناسب با پول برای حل مشکلات مالی راهکارهای بسیار عالی را پیدا کنید. 

 

دوستان و اطرافیان:

دوستان و اطرافیان

 

آیا دوستان و اطرافیان شما افرادی هستند که مشغول بیزینس خاصی می باشند و پول خوبی بدست می آورند؟ و شما با آنها رفت و آمد داشته و از آنها مسائل مالی را یاد می گیرید؟ یا افرادی در اطراف شما وجود دارند که فقط باعث تصمیم گیری های اشتباه در زندگی شما می شوند؟ 

اطرافیان شما بسیار در هوش مالی و نتیجه مالی شما تأثیرگذاراند. همانطور که استاد ماهان تیموری در فایل پرواز با عقاب ها می گویند:

اگر میخواهید با عقاب ها پرواز کنید، دست از گِل بازی با اردک ها بردارید.

 

به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 

 • اگر چه شرایطی را داشتید به موفقیت مالی می رسیدید؟
 • چگونه می توانید آن شرایط را ایجاد کنید؟
 • چرا درآمد شما 100 برابر درآمد کنونی شما نیست؟

برای پاسخ به سؤالات بالا حداقل 10 دلیل و پاسخ کامل ارائه دهید و در برگه کاغذی بنویسید و برای همه دلایل خود راهکار تعریف کنید. تنها راه افزایش هوش مالی، افزایش اطلاعات مالی و رفتارهای مالی شماست.

 

نتیجه گیری:

در این مقاله توضیحات کاملی درباه باورها و تأثیر آنها در افزایش هوش مالی ارائه دادیم که استاد ماهان تیموری در جلسه سوم از اولین ماه در پکیج جامع هوش مالی خود درباره این مسائل توضیحات کاملی را ارائه داده است. باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است. پس تنها کاری که در این دوره های جامع باید انجام دهید تقویت اطلاعات مالی و بهبود رفتارهای مالی شماست.

 

 

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. علی فرمانی کاربر می‌گوید

  سلام استاد هوش مالی و باور های مالی یعنی چی ؟

  1. کاربر می‌گوید

   سلام روزبخیر دوست عزیز امیدوارم حالت عالی باشه،سالم و سلامت و پراز انرژی باشی،در ارتباط با هوش مالی با دفتر تماس بگیرید شماره تماس 66968512

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.