آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانیدReviewed by Marjan on Dec 11Rating:

امنیت شغلی ، به این معنی است که فرد بتواند شغل خودش را حفظ کند و احتمال بیکار شدنش ، خیلی پایین بیاید . در دنیای امروز ، کسی نیست که به دنبال امنیت شغلی نباشد اما در حقیقت ، رسیدن به آن خیلی دشوار است . شغل ما دائما در معرض تهدیدهای مختلفی قرار دارد . فناوری های جدید ، روز به روز دارند گسترش پیدا می کنند و دست های پنهانی که در بازار پیدا شده اند و تقریبا همه امور را به دست گرفته اند ، یک نگرانی و سوال دائمی را برای بسیاری از شاغلین ایجاد کرده اند که آیا من سال دیگر هم می توانم بر سر همین شغلم باقی بمانم یا نه ؟

امنیت شغلی

 

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید3

 

واقعیت این است که هیچ کسی نمی تواند به امنیت شغلی خودش مطمئن باشد و حتی مدیر عامل های بسیار پر قدرت که ثروت زیادی هم از راه شغلشان به دست آورده اند و پول کافی ای را برای روز مبادا پس انداز کرده اند ، دائما در استرس نبود امنیت شغلی به سر می برند ؛ حتما در مقایسه با آن ها ، می توانید حدس بزنید که سر همین مسئله چه فشار خرد کننده ای بر روی کارگران و طبقه متوسط جامعه وارد می شود.  

متاسفانه حقیقت تلخی که درباره امنیت شغلی وجود دارد ، این است که شما اصلا نمی توانید به آن امیدوار باشید . پس بیایید عواملی را که امنیت شغلی شما را تهدید می کنند را برایتان مرور کنیم تا به این وسیله ، ذهنتان برای برخورد با آن ها ، آماده تر بشود . هر کدام از این عواملی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم ، مشکلات اقتصادی زیادی را ایجاد می کنند که با بعضی از آن ها ، تحت هیچ شرایطی نمی توانیم مقابله بکنیم اما بعضی دیگر ، قابل کنترل هستند ؛ پس خوب دقت کنید :

تفاوت و تبعیض

یکی از دلایلی که ممکن است باعث شود که از سر کارتان اخراج شوید ، تفاوت و تبعیضی است که همیشه بین کارکنان گذاشته می شود ؛ حتی ممکن است که این تبعیض ، باعث اخراجتان نشود اما در همان مرحله اولیه مصاحبه استخدامی تان ، باعث می شود که حتی نتوانید صاحب کسب و کار شوید . اگر دوباره بخواهید به سر کار برگردید هم مجبورید که با این تفاوت قائل شدن ها ، دست و پنجه نرم کنید .

روی کار آمدن هوش مصنوعی

 

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید6

 

زمزمه های آمدن هوش مصنوعی ، روز به روز قوت می گیرد و صحبت از ماشینی شدن مشاغل می شود که این باعث می شود که میلیون ها نفر را از کار بیکار کند . اصلا این مطلب را شوخی نگیرید چون مطالعاتی که انجام شده اند ، بر واقعی بودن این موضوع ، مهر تائید گذاشته اند . خیلی دور نیست که ببینید که حدود نیمی از مشاغل در کشور آمریکا ، به دنبال توسعه ماشینی شدن و استفاده از هوش مصنوعی ، از بین خواهند رفت و این مسئله که به شدت امنیت شغلی افراد زیادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، اصلا شوخی بردار نیست .

البته این طورها هم نیست که با قدرت گرفتن هوش مصنوعی ، همه در دنیای اقتصاد بیکار بشوند ، اما این اوضوع ، خواهی نخواهی گریبان عده زیادی را خواهد گرفت . همین روزهاست که چندین اتوموبیل بدون نیاز به راننده را در سرتاسر شهرها ببینید . همین الان هم خیلی از کارخانه ها و دستگاه ها ، بدون نیاز به نیروی انسانی ، دارند کار خودشان را انجام می دهند .

 

 

از سهام داران ، باید ترسید !

اگر شما هم جز میلیون ها نفری هستید که برای شرکت های سهامی عام کار می کنید ، بدانید که همین سهام دارانی که امروز حقوق شما را می دهند ، همان هایی هستند که یک روز کارتان را از شما می گیرند . افراد سرمایه دار ، دائما به دنبال این هستند که به سود برسند و پول روی پولشان بیاید . این افراد ، اغلب توقعات بیش از حدی دارند و وقتی که در مرحله ای از کارشان ، به نظرشان برسد که هزینه هایشان زیادی است ، به فکر تعدیل نیرو می افتند تا به ثروت خودشان ، خدشه ای وارد نشود و اولین هزینه ای که کم می کنند ، شما هستید . بنابراین همیشه احتمال این را بدهید که لازم شود که به دنبال یک روش کسب درآمد جدید باشید .

مهاجرت

 

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید1

 

مهاجرت ، همیشه به عنوان یک عامل مثبت و مفید در نظر گرفته می شود چون اغلب موجب رشد و توسعه اقتصادی می شود ؛ اما اگر از جهت دیگری به آن نگاه کنیم ، می بینیم که که از طریق مهاجرت ، افراد زیادی وارد کشور می شوند و همه آن ها هم به دنبال این هستند که برای خودشان شغلی دست و پا کنند و کسب درآمد کنند . این مسئله ، باعث می شود که افرادی که در سطح اقتصادی پایین تری هستند ، نگران این شوند که این افراد بیایند و شغل آن ها را از دستشان در بیاورند . به ویژه افرادی که توانایی ها و مهارت های شغلی کمتری دارند ، از استرس این مسئله رنج بیشتری می برند .

داشتن پشتوانه مالی !

اگر در کارنامه زندگی تان ، پیشینه بی نیازی داشته باشید و پشتوانه مالی خوبی داشته باشید ، ممکن است جز افرادی قرار بگیرید که با خیال راحت تری از جانب کارفرمایشان در جریان تعدیل نیرو ، کنار گذاشته می شوند . از طرف دیگر ، اگر از اعتبار مالی برخوردار نباشید و از نظر وام ها و بدهی ها ، فرد خوش حسابی نباشید باید از همین لحظه عزمتان را جزم کنید که این مشکل خودتان را حل کنید و جهت پاک کردن آن از کارنامه کاری تان ، اقدام کنید .

واگذاری مسئولیت ها به افراد دیگر

 

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید4

 

ارتباطات در سرتاسر جهان ، خیلی گسترده شده اند و توسعه کشورها و گسترش روابط اقتصادی خارجی ، دائما رو به افزایش است . افراد ، روز به روز از نظر تحصیلات علمی بالاتر می روند و مهارت های جدید یاد می گیرند و به عبارت دیگر ، خودشان را به روز می کنند و وهمین باعث شده که افراد زیادی وجود داشته باشند که حتی حاضر باشند که در ازای گرفتن دستمزدهای خیلی پایین ، کارهای افراد دیگری را که دستمزدهای بالاتری می گیرند را انجام دهند و این مسئله برای کشورهایی از قبیل آمریکا که افراد در آن دستمزدهای خیلی بالایی دارند ، نگران کننده است .

رکود اقتصادی

چرخه اقتصادی هر کشوری ، هر چه قدر هم که پر رونق باشد ، بالاخره در دوره هایی دچار رکود می شود و این چیزی نیست که بتوانیم جلوی آن را بگیریم . این بحران ها ، دائما در دوره های زمانی خاصی رخ می دهند و کاری از دست کسی برای آن برنمی آید . وقتی که در یک کشور یا در یک صنف رکود رخ می دهد ، در این شرایط ، شرکت ها رو می آورند به تعدیل نیرو تا از هزینه هایی که بابت دستمزد به آن ها می پردازند ، کم کنند .

بهترین و تنها کاری که در این شرایط می توانید انجام بدهید ، این است که انتظار چنین وضعیتی را داشته باشید و خودتان را از قبل برای برخورد با آن آماده کنید . شما باید از قبل برای خودتان جایی را زیر سر داشته باشید تا وقتی از کار فعلی تان بیرون رفتید ، به آن جا پناه ببرید و خودتان را از بی پولی احتمالی نجات دهید . یک راه دیگر هم این است که تا آن جایی که می توانید سعی کنید تا در طول دوره کاری تان ، ارزش ها و توانایی های خودتان را به رئیستان اثبات کنید تا بلکه از جایگاه امن تری نسبت به بقیه همکارانتان برخوردار شوید .

قراردادهای موقت

 

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید5

 

امروزه دیگر شرکت های دولتی و خصوصی ، کمتر نیرو استخدام می کنند و بیشتر کارکنان شان ، به صورت پیمانی و قراردادی مشغول به کارند و بعد از تمام شدن دوره ای که در قرارداد نوشته شده است ، فرد با این استرس رو به رو می شود که آیا می تواند باز هم به کار خود در همان محل سابق ادامه دهد یا نه ؟!

نتیجه گیری

وضعیت اشتغال در دنیای امروز ، دائما در حال تغییر و تحول است و روز به روز سازمان ها دارند کوچک تر می شوند و با پیشرفت تکنولوژی ، به سمت بی نیازی از نیروهای انسانی می روند . این مسئله ای بود که در گذشته فقط در کشورهای توسعه یافته دیده می شد اما کشورهای در حال توسعه هم در حال حاضر نمی توانند از آن در امان بمانند . امنیت شغلی در بسیاری از موارد ، به عواملی مثل تحصیلات ، سابق کاری ، موقعیت شغلی و … بستگی دارد اما در شرایطی استثنایی که کم هم نیست ، این ویژگی های مثبت افراد ، نادیده گرفته می شوند و از کار ، بی کار می شوند .

این چیزی نیست که مورد علاقه کسی باشد اما در اغلب موارد هم نمی توانیم از آن فرار کنیم ؛ مگر آن که از قبل ، احتمال ایجاد چنین شرایطی را بدهیم و اوضاع را برای ایجاد یک کسب و کار جدید ، فراهم کنیم .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. هه ژار کریمی کاربر می‌گوید

    خیلی عالیه. موفق باشین

  2. کسری حسن پور کاربر می‌گوید

    ما خانواده ماهان تیموری به این مقاله ها احتیاجی نداریم چون صاحب شغل ماییم و هیچ ترسی به جز خدا به هیچی نداریم…فقط ادامه میدیم میریم جلو…فقط افزایش دانش و بکاربستن ان در عمل و همیشه از رقبا جلو هستیم

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.