آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

افراد کاریزماتیک جادوگر نیستند ولی دیگران را جادو می کنند

افراد کاریزماتیک یک ویژگی جادویی در درون خود دارند که دیگران را جادو می کند. ماکس وبر به عنوان مبدع و نشر دهنده نظریه رهبری کاریزماتیک شناخته شده است. کاریزما در لغت به معنی فرهمند و یا به عبارتی جاذبه استثنائی می باشد. کاریزما کلمه ای یونانی به معنای موهبت است. کلمه کاریزما در کتاب مقدس مسیحیان به کار رفته است تا روح مقدس را توصیف کند.

 

کاریزما چیست؟

 

افراد کاریزماتیک دارای قدرت رهبری فوق العاده ای هستند به گونه ای که دارای قدرت و توانایی الهام بخش به مخاطبان خود می باشند. فرق کاریزماتیک دارای صفتهای ویژه و منحصر به فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از مخاطبین است. 

فرد کاریزماتیک می تواند با قدرت خود جمعیت زیادی را تحت تأثیر قرار دهد و در مردم نفوذ کند و به آن ها این احساس را بدهد که شخصیتی خاص است و آن ها را به سمت و سوی خود جذب کند و در نتیجه آن ها را به شور و فداکاری وادار سازد. کاریزماتیک شخصی است که در ذهنش به مانند یک درنده حرکت می کند.

فکر می کنید یک شیر یا یک ببر چطور حرکت می کنند، هنگامی که می خواهند شکار کنند. آهسته و با هدفاین خصوصیات نشان از خصیصه های بارز یک فرد کاریزماتیک دارد که قدرت ریسک پذیری بالای آن را نشان می دهد و نشان دهنده این است که کاریزما به معنای جذابیت می باشد. 

 

ویژگی های یک فرد کاریزماتیک:

ویژگی های یک فرد کاریزماتیک

کاریزماتیک یک خصیصه (ذاتی و اکتسابی) است. اگر به صورت ذاتی باشد شخص می تواند این خصیصه را تقویت کند تا همچنان قدرتش را حفظ کند و اگر به صورت اکتسابی باشد می تواند آن را یاد بگیرد و به دست آورد.

کاریزماتیک بودن به معنای یک فرد موفق یا پولدار بودن نیست و یا به معنای نحوه ارائه مطلبی و یا نوع پوششی هم نیست بلکه کاریزماتیک بودن یعنی انجام یکسری کارهای خاص. کاریزما مجموعه ای از رفتارهاست و نتیجه رفتارهای خاص غیر شفاهی است.

 

خصیصه های مرتبط با رهبران کاریزماتیک:

خصیصه های مرتبط با رهبران کاریزماتیک

قاطعیت و قدرت اراده و فعالیت پر انرژی و همچنین خود باوری که نیاز اساسی رهبران می باشد جزو خصوصیات اصلی رهبرانی است که کاریزما دارند. در ادامه شرح داده ایم:

 

داشتن لحن خوب و صدا:

صدای قاطع و با صلابت یکی از رکن های کاریزماتیک بودن است زیرا در برخورد اول با مخاطب، صدای شخص می تواند تأثیر زیادی بر مخاطب بگذارد چون که لحن صحبت و ریتمی که در صدای یک کاریزماتیک است می تواند مخاطب را جذب یا دفع نماید. هر چه صدا زیباتر باشد تأثیر گذاری هم بیشتر خواهد بود.

 

ثبات کاریزماتیک:

هر باوری که یک فرد کاریزماتیک داشته باشد در آن ثابت قدم است بر آن عقیده و باورش استوار و پافشاری بر آن را از هر چیزی مهم تر و پر رنگ تر می داند.

 

مثبت نگری:

اکثر افراد کاریزماتیک، مدیران موفق و ثروتمند خود را بیشتر از هر عاملی مدیون خوشبختی و نگرش خوب خود می دانند. زیرا اگر نگرش درست و دیدگاه خوشبینانه نداشته باشند نمی توانند الهام بخش دیگران بشوند و بر روی آن ها تأثیر مثبت بگذارند.

 

به کار بردن زبان بدن:

زبان بدن یک زبان بین المللی است، حرکت بدن از ذهن پیروی می کند و ناخودآگاه است. محققان کشف کردند در ارتباطات ما با دیگران 80 درصد تأثیری که بر روی دیگران می گذاریم به زبان بدن و تن صدا مربوط است و تنها 3 درصد محتوای حرف هایی هست که می زنیم . زبان بدن برای یک کاریزماتیک یک مهارت است.

 

اعتماد به نفس:

یک فرد کاریزماتیک از اعتماد بنفس به معنای واقعی برخوردار است که باعث می شود به طور خودکار مردم دور و بر او جمع شوند. با اعتماد به نفس بودن برای یک کاریزماتیک به معنای زیاد یا بلند حرف زدن در جمع نیست بلکه مثبت بودن و پر انرژی بودن و اینکه کاری را که می کند که دوست دارد و به حرف هایی که می زند، ایمان دارد واضح و شمرده و بی عجله صحبت می کند. به همین دلیل افراد به صحبت کردن با فرد کاریزماتیک تمایل زیادی پیدا می کنند.

 

نتیجه گیری از بعد دو سئوال شخصی:

 

سؤال ۱: کسانی که کاریزما نداشته باشد چگونه اند؟

اشخاص بدون کاریزما نمی توانند ارتباط مؤثر و خاصی با مخاطبین برقرار کنند تا مخاطب به شخص اعتماد کند و یا به راحتی در اشخاص نفوذ کرده و اشتیاق را به آن ها انتقال بدهند.

نسبت به مسائل و اهدافشان نمی توانند خوشبینی و نگرش خوبی داشته باشند تا در ارتباطات الهام بخش مخاطبین شوند و در نتیجه بتوانند در لایه های عمیق احساسی مخاطب تأثیر بسزایی داشته و آماده پذیرفتن فرصت های جدید که همان ریسک پذیری می باشد نیستند.

 

سؤال ۲: رابطه کاریزما و مخاطب چگونه است؟

کاریزما باعث می شود زیر دستانش هدف او را بسیار جدی بگیرند و در مقابل او از خود گذشتگی های مهمی انجام دهند و بالاتر و فراتر از ندای وظیفه شان عمل کنند. مخاطب فرد کاریزماتیک را دوست دارد و به او اعتماد می کند و با میل می خواهد که تحت رهبری او کار کند.

زیرا مثبت نگری را در کاریزما او احساس می کند و دوست دارد ارتباط خود را با فرد کاریزماتیک حتی در عرصه شغلی هم زیاد کند. مخاطب اعتماد به نفس ، تعهد و زنده بودن را در درون کاریزما می بیند که برایش الهام بخش می شود.

 

تکنیک جذابیت یک فرد کاریزماتیک

نکاتی که افراد کاریزماتیک از آن ها برای پیشرفت در کارش میتواند استفاده کند عبارتند از :

1. شخص احساسش را به راحتی ابراز کند تا بتواند تاثیر اولیه مناسبی بر روی مخاطب خود بگذارد.
2. از واژگانی استفاده کند که بر روی مخاطب تاثیر ماندگاری داشته باشد همچون عشق،امید، آرزو .. .
3. شخص به گونه ای سخنرانی کند که با احساسات مخاطبین در ارتباط شود و کمتر از راه عقل وارد شود که بتواند تاثیر و نفوذ بیشتری روی مخاطبین داشته باشد.
4. شخص در سخنانش و موضوع سخنرانی اش از استعاره و تشبیه و مقایسه استفاده کند.
5. شخص در صحبت کردن برای یک رابطه خوب و موفق از زبان بدن استفاده کند.
6. شخص برای ایجاد یک پایه قوی برای برخورد اول و تاثیر اول بر طرف مقابل ظاهر خوب و آراسته و خوبی ظاهر شود.
7. شخص اولین برخوردهایش را با طرف مقابل خیلی کوتاه انجام دهد .
8. شخص برای دیده شدن و پیدا کردن یک ارتباط خوب در قدم اول همه جا حضور پیدا کند؛ بخصوص مکان هایی که افرادی آنجا حضور دارد یا حضور خواهند یافت که به دنبال برقراری ارتباط با آن ها هستند.
9. شخص نام افراد اطرافش را به خاطر بسپارد و در زمان تعامل و در حال صحبت کردن یا سوال کردن نام شخص را به کار ببرد.
10. شخص در آغاز صحبت از مخاطبین سوال کند دوست دارند چه کاری انجام دهند و چه چیزی آن ها را به وجد می آورد و بر اساس پاسخ آن ها و علایقشان صحبت کند تا بتواند تاثیر مثبتی بر مخاطب بگذارد.
11. شخص در اولین برخوردش با مخاطب لبخند به لب داشته باشد.
12. برای اینکه مخاطب را منحصر به فرد جلوه دهید ارتباط چشمی چند ثانیه ای با مخاطب برقرار کنید.
13. در هنگام صحبت کردن با مخاطبین، به آن ها پند و اندرز ندهید.
14. یک فرد کاریزماتیک در عرصه ثروت میتواند قبل از اینکه بخواهد به مشتری بالقوه پیشنهاد فروش دهد ابتدا از طریق شخص سوم این رابطه بین شما و شخص مورد نظر (مشتری بالقوه) ایجاد کند برای فروش کالایش.
15. یک فرد کاریزماتیک در عرصه ثروت میتواند گروه را تشکیل دهد و برای یادگیری و تجربه های اولیه اش با این گروه کار کند و هر هفته به آنها خدمات دهد و جذب پول کند.

 

 

 

افراد کاریزماتیک جادوگر نیستند ولی دیگران را جادو می کنند. کاریزما یعنی جاذبه. اگر یک مدیر یا یک رهبر کاریزما داشته باشد می تواند تعداد زیادی از افراد را پیرو خود کند. کاریزما یکی از اصولی است که افراد موفق در کسب و کار پر رونق خود دارد. 
کاریزما مجموعه ای از رفتارها محسوب می شود و نتیجه رفتارهای خاص غیر شفاهی است. افراد کاریزماتیک در دنیای کسب و کار خود از این ویژگی عالی استفاده کرده اند و مسیر موفقیت را طی نموده اند. 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر
 1. کاربر می‌گوید

  مقاله کاریزماتیک بسیار بسیار عالی بود..واقعا به این اطلاعات صحیح احتیاج داشتم…خدا قوت …تشکر

 2. کاربر می‌گوید

  خوب بود ادامه بدید این بخشو

 3. کاربر می‌گوید

  چ جالب

 4. mostafa کاربر می‌گوید

  خیلی خوب بود ممنون