اصول چک که از آنها بی خبریم!

 

تنها جایی که چک تعریف شده در قانون تجارت ماده ۳۱۰ است. چک سندی است که به موجب آن صادر کننده وجهی که در حساب بانکی اش موجود است را به دیگری واگذار می کند. مخصوصاً زمانی که در معاملات و خریدها مبالغ زیادی از پول را جا به جا می کنید بهتر است که از چک استفاده کنید که مجبور به جا به جایی پول نقد نشوید. حتی می توانید چک را به صورت مدت دار به شخص ارائه بدید که زمانی را برای تأمین آن داشته باشید.

بعضی از افراد از موسسات مالی و صندق های قرض الحسنه دسته چک دریافت می کنند و به تصور خود می توانند از آن برای تجارت و کسب و کار خود استفاده کنند در صورتی که از نظر قانون تجارت این دسته چک ها اعتبار ندارند. اعتبار اینگونه دسته چک ها فقط نزد همان موسسه است.

 

 

اصطلاحات مربوط به اصول چک:

اصطلاحات مربوط به چک

 

صادر کننده چک:

خیلی از کسبه و تجار ما اطلاعات کاملی در این زمینه دارند اما خدایی نکرده کسی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارد و چک رد و بدل می کند می تواند با مشکلات جدی رو به رو شود. در اینجا به شما خواهیم گفت که صادر کننده چک چه کسی است؟  فردی که حساب بانکی به نام او است و چک را امضا می کند صادرکننده است. 

 

دارنده چک:

دارنده چک کسی است که آن را برای اولین بار به بانک می برد. اگر کسی چکی را به بانک ببرد که به نام شما صادر شده باشد و در آن حساب پول نباشد، چک به نام دارنده برگشت زده می شود، یعنی کسی که آن را به بانک برده نه شما که به نامتان چکی صادر شده است. اگر چک ها به نام شما صدر می شود خودتان آن را به بانک ببرید و به نام خودتان برگشت بزنید. این از مهمترین اصطلاحات و اصول چک محسوب می شود.

 

ظَهر نویس:

ظَهر نویس کسی است که چک را پشت نویسی می کند و به فرد دیگری انتقال می دهد. مثلاً چکی به نام شما صادر شده و شما آن را پشت نویسی می کنید و به فرد دیگری انتقال می دهید. در واقع شما ظَهر نویس هستید. به فرد پشت نویس، ظَهر نویس می گویند. نکته مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که اگر با کسی معامله می کنید و از او چکی دریافت می کنید، دقت کنید که به نام همان شخص باشد.

 

بانک محال علیه:

بانکی که وجه تعیین شده در چک را به شما پرداخت می کند، بانک محال علیه نام دارد. یعنی بانک مرجع، بانکی که دسته چک شما از همان جا صادر شده و در همان بانک حساب دارید. 

 

چک بلامحل:

این اصطلاح نسبت به بقیه بیشتر به گوش شما آشناست. چکی که صادر شده و در حساب بانکی مرتبط با آن وجه نقد مورد نیز وجود نداشته باشد بلامحل است. موارد دیگری هم هستند که چک بلامحل می کنند مثل اشتباه در مندرجات آن مثل وجه، تاریخ، نام صادر کننده و مواردی از این قبیل که چک شما را از اعتبار خارج می کند. پس در واقع چکی که ناقص است و وجه مورد نظر در حسابش موجود نیست، بلامحل است. 

 

چند نوع چک داریم؟

چند نوع چک داریم؟

ازنظر قانون تجارت ۴ نوع چک داریم که در ادامه به مهمترین آنها خواهیم پرداخت:

 

چک عادی:

چک عادی همان چکی است که در دست همه افراد وجود دارد و با استفاده از آن می توانید به راحتی طبق اصول و قوانین تجارت کسب و کار یا بیزینس خود را مدیریت کنید. 

اصول چک در وصول آن:

 

چک تضمین شده:

اصول چک تضمین شده به دوشاخه تقسیم می شود.

۱. چک تضمین شده رمزدار: برای مثال چک شما مربوط به بانک ملت است که می توانید برای قراردادها یا خرید و فروش ها آن را واگذار کنید. 

۲. چک بین بانکی رمزدار: چکی است که برای مثال از طرف بانک ملت صادر شده اما در همه بانک ها امکان تبدیل شدن آن به وجه نقد وجد دارد تنها به این نکته توجه داشته باشید که کسی که چک بین بانکی رمزدار را دریافت می کند، باید شماره حساب خود را ارائه دهد.

دوستان به این نکته مهم بسیار دقت داشته باشید که اگر چک رمزدار دارید، حتماً قبل از ساعت ۱۱ به بانک ارائه دهید مخصوصاً اگر رقم آن بالاست. چک بین بانکی را که دریافت کردید، اول در دفاتر اسناد رسمی آن را ثبت کنید و بعد آن را تحویل دهید. 

 

چک مسافرتی:

چک مسافرتی هم همان تراول چک است که برای مثال به جای حمل پنجاه هزار تومان پول نقد مخصوصاً در هنگام مسافرت شما تنها یک برگ پول به همراه دارید که ارزش همان یک برگ پنجاه هزار تومان است. 

 

وصول بعد از برگشت خوردن چک:

وصول چک:

در مرحله اول می توانید شکایت کیفری کنید از فرد صادرکننده و یا دادخواست حقوقی داشته باشید و در آخر از طریق اداره ثبت اسناد می توانید پیگیری های لازم را انجام دهید. اگر شکایت شما کیفری باشد، شخص را می توانید به راحتی به زندان بیاندازید. دادخواست حقوقی به این صورت است که شما فقط به دنبال پول خود هستید. اگر بخواهید از طریق اداره ثبت اسناد اقدام های لازم را انجام دهید باید املاک و مستغلات فرد صادرکننده را از طریق حکم مربوطه توقیف کنید. 

 

چگونه مانع از کیفری شدن چک شویم:

  1. هرگز از فردی چک سفید امضا دریافت نکنید و به کسی هم سفید امضا ندهید؛ چون اگر بتواند ثابت کند که عدد چک را شما نوشته اید به هیچ عنوان کیفری نخواهد شد.
  2. مورد بعدی مربوط به زمان است مثلاً شما اگر برای تاریخ یکم چک دارید می توانید برای پاس کردن آن در هفت ماه دیگر اقدامات لازم را انجام دهید. ( در قانون ما هر ماه ۳۰ روز محاسبه می شود). پس اگر می خواهید به صورت کیفری اقدام کنید باید فوراً آن را به بانک ببرید. 
  3. مورد دیگری که چک را کیفری نمی کند این است که در قسمت وجه، بنویسید بابت ضمانت. این چک پاس می شود اما کیفری نمی شود.
  4. چک را مشروط کنید مثلاً برای دریافت کننده آن ذکر کنی که تنها در صورت انجام وظیفه محول شده به او اجازه پاس کردن آن را دارد. این چک هم کیفری نخواهد شد.
  5. اگر شما ثابت کنید که چکتان به روز صادر نشده و مدت دار است کیفری هم نخواهد شد مثلاً باید ذکر کنید این چک تا سه ماه آینده پاس خواهد شد.

 

 

با توجه به مقاله ای که درباره اصول چک مطالعه کردید و نکاتی که از آن آموختید سعی کنید با اقتدار و آگاهی کامل و هوش مالی عالی از این سند حیاتی استفاده کنید که شما را دچار مشکل نکند و درواقع گره از کار شما باز کند نه اینکه زندگی شما را با مشکلات بزرگ مواجه کند.  اگر به دنبال کسب اطلاعات تکمیلی درباره اصول چک و قوانین ان هستید به دوره هوش مالی استاد تیموری مراجعه بفرمایید.

1 دیدگاه برای “اصول چک که از آنها بی خبریم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *