حرکات سر در زبان بدن

حرکات سر در زبان بدن

سلام در این سری از مقاله ­ها سعی می­ کنیم شناخت خودمان از حرکات سر در زبان بدن را عمیق­ تر کنیم و بدانیم چطور این حرکات ایجاد می­شوند. به طور کلی شناخت نکات زبان بدن در مذاکره کمک بسیاری به شما برای موفقیت در این مذاکرات  میکند. همانطور که میدانید مذاکره در زندگی شما و برای رسیدن به اهداف شما نقش مهمی را ایفا میکند. هر فرد در طول زندگی مجبور است تعداد زیادی مذاکره انجام دهد. هنر مذاکره به شما کمک میکند که دیگران را قانع کنید تا خواسته های شما را بپذیرند.

توانایی مذاکره

یکی از مواردی که شما با یادگیری آن میتوانید توانایی مذاکره خود را افزایش دهید یادگیری زبان بدن هست و در این بین باید حرکات سر را بسیار مهم و تاثیر گذار دانست. علاوه بر شناخت زبان بدن خود، شما باید زبان حرکات بدن طرفین مقابل خود را نیز شناخته و شیوه مذاکره و برقراری ارتباط خود را با توجه به آن تغییر دهید. در واقع میتوان گفت که حرکات بدن منبعی عالی از اطلاعات هستند که شما میتوانید با استفاده از آن ها در زمان مذاکرات به داده های مفیدی دسترسی داشته باشید.

مذاکره احساسات

 

 

اگر شما بتوانید از حرکات بدن طرف مقابل در طول مذاکره احساسات او را درک کنید و همچنین احساس مد نظر خود را با استفاده از حرکات بدن به طرف دیگر انتقال دهید، شانس بیشتری برای موفقیت در مذاکرات خواهید داشت. پس اگر میخواهید توانایی مذاکره کردن را در خود تقویت کنید در ادامه این مقاله  با همراه باشید چرا که در مورد حرکات سر در مذاکرات توضیحاتی ارائه کرده ایم که میتواند برای رسیدن به موفقیت در مذاکرات به شما کمک کند.

ژستهای سر چه پیامهایی را منتقل میکند؟

ژست­های سر نگاه ما و احساس ما را نسبت به چیزها آشکار می­کنند سر به عنوان مرکز احساسی بدن به سمت چیزهایی می­چرخد که آن ­ها را دوست دارد و از چیزهایی که دوست ندارد روی­گردان است. حقیقت این است ما به صورت غریزی معنای ژست­های سر را متوجه می­شویم. می­دانیم یک اشاره سر به معنی «بلی» و تکان­ دادن سر به معنی «خیر» است (البته برای بیشتر ما). ما یاد گرفته ­ایم سایر حرکات ظریف­ تر را نیز به ­صورت ناخود آگاه درک کنیم و به این معنی است که بازخورد خاصی از آ ن­ها می­گیریم اما اغلب اگر از ما بپرسند چرا اینگونه است نمی­توانیم پاسخ دهیم.

مثال

با یک مثال این نکته را روشن می­کنم: فرض کنید سعی می­ کنید رئیس خودتان را درباره ایده جدیدی که در مورد یک محصول دارید قانع کنید، شما اشتیاق دارید و با شور و حرارت برای اثبات ایده خود همه تلاشتان را به کار می­گیرید. اما آقای رئیس در مدت ارائه شما هیچ کلمه­ ای به زبان نمی­آورد و فقط آنجا نشسته است و به شما زل زده ; در پایان ارائه شما فقط می­گوید به این پیشنهاد فکر می­کند.

به نظر شما آقای رئیس از ایده شما برای فروش استقبال می­کند؟ البته که نه.

چطور می­توانید این مسئله را توضیح دهید؟ چون اگر فقط به کلمات تکیه کنید. هیچ واکنش مثبت یا منفی از سوی رئیس دریافت نکردید. شناخت زبان بدن به شما این امکان را می­دهد که سیگنال ­های غیرکلامی که در حین ارائه رخ می­دهند را بشناسید، آن­ها را مثبت یا منفی تفسیر کنید و استراتژی خودتان را قبل از پایان کار تغییر دهید.

با اصولی آغاز می ­کنیم که به خاطر سپاری و پیاده­ سازی آن­ها ساده است:

واقعاً ساده است

 

ژست­های سر اساساً دو چیز را به ما می­گویند

 

 

۱-چقدر با یک فرد توافق داریم و به خوبی با هم تعامل می­ کنیم.

۲- آن­ها چقدر در رویداد فعلی درگیرند اشتیاق دارند و به آن متعهد هستند و اگر اینطور نیست به چه چیز علاقه و تمایل دارند.

با در نظر داشتن این دو می­توان معنی بسیاری از ترکیبات حالات و طرز برخورد­ها را دریافت:

 • اشاره های ریتم­دار و پرانرژی سر نشان­دهنده موافقت و درک است.
 • حرکات نامنظم سر به همراه نگاه­های مختصر و  مکرر به اطراف نشان ­دهنده ناراحتی و استرس است. این فرد واقعاً نمی­خواهد جایی که الان هست باشد و به دنبال کمک یا مسیر فرار می­گردد.
 • تکان­ دادن سر نشان­دهنده باور نداشتن و عدم اطمینان به یک گفته است. « من نمی­توانم باور کنم…» . اگر سرعت تکان­ دادن بیشتر باشد نشان­ دهنده یک «نه» قاطعانه است.

دو مجموعه معیاری بر این اساس داریم:

مثبت در مقابل منفی

و متحرک در مقابل ایستا.

حالا که کمی اصول را دریافتیم نوبت به کمی دقیق­ تر شدن می­رسد:

جلو بردن سر و عقب ­کشیدن سر

 

سر ما اولویت اول است; مغز اندام بسیار خودخواهی است و وقتی که احساس تهدید یا کمبود خون یا اکسیژن کند به ­صورت خودکار ذخیره و مراقبت ­های سایر اندام ­ها را برای محافظت از خودش کم می­کند.

نکته: این مسئله دلیل غش کردن ماست; غش کردن یک مکانیسم دفاعی است که ما را مجبور به خوابیدن می­کند و به این ترتیب خون می­تواند راحت­ تر به مغز برسد!

ما با هشیاری از سر خود مراقبت می­ کنیم. وقتی از جایی سقوط می­ کنیم بدون فکر کردن دستان خودمان را جلوی سر می­گیریم تا از سر ارزشمند خودمان محافظت کنیم و حتی اگر این کار به قیمت آسیب دیدن دستان تمام شود.

این حالت در این دو ژست که ضد هم هستند دیده می­شود:

 

جلو پرتاب کردن سر

وقتی خیلی عصبانی هستیم سر خودمان را به جلو پرتاب می­ کنیم; مانند یک شکارچی که روی طعمه خود تمرکز کرده است. ما دفاع از خودمان را نادیده می­ گیریم و روی حمله تمرکز می­ کنیم و بعضی از افراد در استفاده از سر به عنوان یک سلاح برای حمله به رقیب تردید نمی­ کنند.

عقب کشیدن سر

 

لاک­پشتی را در نظر بگیرید که سرش را به لاک فرو می­برد. ما این کار را وقتی ترسیده­ ایم و حالت تدافعی داریم انجام می­ دهیم. وقتی نسبت به یک رویداد احساسی منفی داریم نیز از چیزی که دوست نداریم فاصله می­ گیریمکه به معنی تهاجمی بودن و عمل در مقابل تدافعی بودن و عقب­نشینی است.

این کار را امتحان کنید: فرض کنید دوستتان به شما چیزی می­گوید و برای شما ناراحت­ کننده، غیرقابل باور و عجیب است. واکنش سر شما به دوستتان خواهد گفت که چه احساسی درباره گفته ­های او دارید. اگر سر خود را به جلو پرتاب کنید این عملی تهاجمی اما بیشتر جلب کننده است و شاید واکنشی قاطعانه باشد، مانند اینکه بگویید« باورم نمیشه بیا همین الان برای این موضوع کاری انجام بدهیم !» اگر سرتان را به عقب بکشید نشان دهنده عدم باور و تردید است «من نمی­خواهم این جنس را بخرم…»

خم کردن سر

درباره خم کردن سر نظریه­ های زیادی شنیده ­ایم مانند اینکه اگر سر خود را به راست خم کنید. باهوش­ تر به نظر می­رسید و اگر به سمت چپ خم کنید جذاب­تر به نظر می­رسید که واقعاً عجیب هستند. من چیز زیادی درباره این موضوع نمی­دانم، ولی اگر بخواهم صادقانه بگویم  به خاطرسپاری و استفاده از آن غیرعملی است.

خم کردن سر به ما می­گوید که مخاطب شما به حرف­ های شما علاقه­مند است و توجه او به شماست. درست مثل حالت سر یک سگ وقتی صدای جالبی در می­آورید.

چی؟

این حالت به معنی نیز هست که این فرد کاملاً با ما راحت است زیرا این حالت نمایشی از تکیه دادن است.

خم کرد سر در واقع به معنی این است که شنونده می­تواند دیدگاه متفاوتی نسبت به آنچه دیده یا شنیده داشته باشد…

نوع علاقه و توجه بر اساس زمینه می­تواند متفاوت باشد:

 • مصاحبه ­گری که سر خود را خم می­کند و با سرش اشاره می­کند به مصاحبه­ شونده این پیام را می­ دهد که به سخن گفتن ادامه دهد و صحبت او را مهم می­داند.
 • خم کردن سر نشان دهنده برخوردی دلسوزانه است: « حالت خوبه؟ به نظر خوب نمی­رسی…»
 • خم کردن سر به همراه نگاه کوتاه و سریع به اطراف علامت ارزیابی کردن است به ­خصوص وقتی که با دست زیر چانه یا گونه همراه باشد.
 • در خواستگاری خم کردن سر یک حالت بازیگوشی و علاقه را نشان می­دهد اما علاوه بر این نشانه عشوه­گری نیز هست ( به­ خصوص وقتی با یک نیم لبخند و نگاه یکطرفه همراه باشد)
 • خم­کردن سر به سمت بالا و اطراف نشان دهنده تعجب یا ناباوری است: « واقعا؟…»

و این فهرست ادامه دارد. به­ طور کلی این یک علامت مثبت است چون نشان می­ دهد شنونده ما با ما هماهنگ است و ما توجه او را به خود جلب کرده ­ایم. خم کردن سر ابزار بسیار خوبی است که می­توانید از آن برای ایجاد توافق و نمایش علاقه استفاده کنید.

لمس کردن سر

 

 

افراد قادر هستند که سر را در بخش های مختلف لمس کنند. لمس کردن صورت معمولاً به معنای داشتن اضطراب تعفسیر می شود. پوشاندن چشم، دهان و گوش با دست به معنای عدم اشتیاق و علاقه برای دیدن، تکلم یا شینیدن است. ضربه زدن به سر به طور معمول نشانه ای برای تنبیه خود است البته این کار میتواند در مواردی برای مذمت دیگران نیز مورد استفاده قرار بگیرد. نگه داشتن سر به وسیله قرار گرفتن دست به زیر چانه میتواند نشان دهنده خستگی، سر رفتن حوصله و یا تفکر باشد. همچنین عدم تحرک سر و ثابت بودن سر میتواند به خاطر جدیت فرد و صحبت کردن از جایگاه قدرت تفسیر شود.

نتیجه گیری

یادگیری زبان بدن نقش مهمی در موفقیت و رسیدن به هدف در مذاکرات برای شما خواهد داشت. در مذاکرات فقط فن بیان به شما کمک نخواهد کرد بلکه باید بتوانید زبان بدن طرف دیگر را درک کنید و احساسات مورد نظر خود را با استفاده از زبان بدنتان به طرف دیگر منتقل کنید. زبان بدن مانند شمشیری دو لبه است، اگر آن را بلد باشید به موفقیت شما کمک خواهد کرد اما اگر نتوانید آن را کنترل کنید میتواند باعث شکست شما شود. یکی از مهمترین حرکات بدن حرکات سر است. چرا که سر به معنای مرکز احساسات بدن به شمار میرود. همانطور که توضیح داده شد حرکات سر معانی مختلفی به دنبال خواهد داشت که یادگیری آن ها میتواند هنر مذاکره شما را بهبود ببخشد.

 

 

 

 

10 دیدگاه برای “حرکات سر در زبان بدن

 1. مینامصطفایی گفته:

  سلام مطالب خوبی بود اما دکترمازیارمیر در سایت خود نقطه نظرات متفاوتی داشته ودر برخی موارد مخالف این مطالب شما هستند ایا حق با ایشان است یا خیر متششکرم

 2. گفته:

  سلام عالی بود. اجازه می خوام من نیز مطالبی بیان کنم.
  تکان دادن سر به سمت بالا و پایین می تواند گیج کننده به نظر آید حرکات سر زمانی که چهره به چهره یا یک به یک صحبت می کنید به راحتی نمایان است. تکان شدید سر نشان دهنده بی حوصلگی شنونده است و در این شرایط شنونده احساس می کند که سخنران ،وقت آنها را بی دلیل گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *