هوش اجتماعی چیست؟

هوش اجتماعی چیست

 یکی از مهم ترین انواع هوش ، هوش اجتماعی نام دارد. در واقع برای بقاء و ارتباط برقرار کردن با دیگران یکی از نیازهای بشر برخورداری از هوش اجتماعی می باشد. آنچه که امروزه در کسب موفقیت از اهمیت بالایی برخوردار است نحوه ی برقراری ارتباط با دیگران ، فهم احساسات آنها و نشان دادن واکنش مناسب در مقابل خواسته آنهاست که هوش اجتماعی در این زمینه کمک زیادی به ما می کند.

علاوه بر هوش اجتماعی انواع دیگری از هوش ها نیز وجود دارد که به اختصار آنها را بیان خواهیم کرد. پس ابتدا به بیان انواع هوش می پردازیم تا با آنها آشنا شوید و در صورت لزوم آنها را تقویت کنید.

 

انواع هوش

 

هوش اجتماعی چیست؟

 

۱- هوش فردی و خود مدیریتی

۲- هوش بدنی و جسمی 

۳-هوش موسیقیایی

۴-هوش فضایی

۵-هوش ریاضی و منطق 

۶-هوش اجتماعی یا میان فردی

 

 

هوش فردی یا خودمدیریتی و یا درونگرایی

 

 

در واقع پرورش فکری که موجب تسلط شخص به خود می شود و یک نوع هوش خود مدیریتی است. اگر زندگی افراد موفق در جهان را مطالعه کنید خواهید فهمید که تمام آنها از هوش فردی برخوردار هستند.

اگر قصد تقویت هوش فردی یا درونگرایی خود را دارید لازم است تمرینات زیر را انجام دهید:

 1. درتمام فعالیت های خود برنامه ریزی داشته باشید و هدف خود را تعیین کنید.
 2. احساسات درونی خود را دسته بندی کنید و آنهارا تفکیک کنید.
 3. اوقات خود را با کسانی بگذرانید که درک خوبی از خودشان دارند.
 4. استعداد های خود را بروز دهید و آنها را پنهان نکنید و سعی کنید شخصیت خود را همان گونه که هست نشان دهید.
 5. سعی کنید یک دفترچه یادداشت بردارید و خاطرات و زندگی نامه خود را همراه با تمام جزئیات بنویسید.
 6. این نکته را فراموش نکنید که برای برنامه های خود اعم از کوتاه مدت و بلند مدت برنامه ریزی کنید.

و این واقعیت را بدانید که انسان با سعی و تلاش برای رسیدن به اهداف خود و استعداد های نهفته ای که در درون خود دارد به خود واقعی خود خواهد رسید و موفقیت و رستگاری را برای خود تضمین خواهد کرد.

 

هوش بدنی و جسمی

 

 

افراد با هوش بدنی علاقه زیادی به فعالیت های ورزشی دارند و به طور کلی هر فعالیتی که قابل لمس باشد مانند خیاطی و نقاشی و …

اگر قصد تقویت هوش بدنی و جسمی خود را دارید لازم است تمرینات زیر را انجام دهید:

 • این افراد وقتی شروع به صحبت می کنند از حرکت های دست و پا استفاده می کنند.
 • در یادگیری سعی می کنند به طور عملی مهارت ها را آموزش ببینند.
 • به این علت که این افراد علاقه زیادی به فعالیت های بدنی دارند،ورزش مخصوصا پیاده روی یا دویدن مثل یک داروی تقویت حافظه کمک شایانی به رشد فکری آنها می کند.
 • برای این افراد بازی های رایانه ای هم از روش های تقویت حافظه محسوب می شود و به ارتقاء سطح فکری  آنها کمک می کند.

 

هوش موسیقیایی

 

هوش اجتماعی

 

 

همان طور که از اسم این گروه مشخص است اگر یک بار به یک موسیقی گوش کنند مطمئنا آن را به خاطر می سپارند.

اگر قصد تقویت هوش موسیقیایی خود را دارید لازم است تمرین زیر را انجام دهید:

 • یک نرم افزار ساده برای ضبط صدا روی کامپیوتر نصب کرده سپس یک موسیقی دلخواه خود را انتخاب کرده و صدا و تصویر را از هم جدا کنید و آهنگ های بی کلام را پخش کرده و با صدای خود ضبط کنید.

 

هوش فضایی

 

 

نام دیگر هوش فضایی هوش تصویری می باشد.این افراد نسبت به رنگ ها بسیار حساس هستند، ترجیح می دهند کتاب هایی که دارای تصاویر هستند را مطالعه کنند. این افراد تصاویری که به چشم ما نمی آیند و از نظر ما کم اهمیت هستند را به راحتی درک و مشاهده می کنند. دانشمندان زیادی مانند: لئوناردو داوینچی و توماس ادیسون و یا هنری فورد و آلبرت انیشتین از کسانی بودند که در دیدن تصاویر روشن بسیار توانمند و زیرکانه عمل می کردند. این هوش با بالا رفتن سن افراد کم تر ظاهر می شود ولی می توان آن را با انجام تمرینانی فعال کرد.

اگر قصد تقویت هوش فضایی خود را دارید لازم است تمرینات زیر را انجام دهید:

 •  برای رشد و ارتقاء این هوش یک اتاق که پر از وسایل می باشد را درنظر بگیرید و سپس چشم خود را ببندید و تمام وسایل آن را تصور کنید سپس یکی از وسایل آن را در ذهنتان با استفاده از قدرت تصورتان جابجا کنید این کار یک ارتباط موثر با تقویت هوش تصویری شما دارد.
 • سعی کنید به منظور تقویت این هوش تمرکز حواس خود را روی بازدید از نمایشگاه ها بگذارید.
 • سعی کنید در یک کلاس هنری شرکت کنید.

 هوش ریاضی و منطق

هوش هیجانی

هوش ریاضی و منطق بیش از هر نوع هوش دیگری شناخته شده است. این هوش به توانایی ذهنی شما در تفکر منطقی و حل مسئله بر می گردد. این هوش اغلب به توانایی کلامی وابستگی ندارد یعنی ممکن است با یک فرایند ذهنی دقیق و البته سریع، نظم منطقی بین اجزای یک مسئله را کشف کنید و قبل از اینکه بخواهید مراحل پردازش ذهنی خود را توضیح دهید، مسئله را حل کرده باشید. 
 

هوش اجتماعی

 

هوش اجتماعی

 

هوش اجتماعی یکی از انواع مهم هوش می باشد که برای بقاء انسان و ارتباط برقرار کردن بسیار با اهمیت است.

افرادی که هوش اجتماعی دارند، زیاد حرف نمی زنند، بلکه زیاد گوش می کنند. یادمان باشد که ما یک دهان داریم و دو گوش، بنابراین سعی کنید دو برابر حرف زدن ، بشنوید و این باعث افزایش هوش اجتماعی شما می شود.

یکی از راههای موثر برای جذب دیگران، این است که آنچنان به حرف هایشان تمرکز کنیم که انگار خودمان می خواهیم موضوعی را بیان کنیم. با این کار به آنها می فهمانیم که برای ما ارزش دارند و به ما واکنش مثبت نشان می دهند.

برخورداری از هنر مذاکره نیز یکی از جنبه های هوش اجتماعی است. فردی که هوش اجتماعی بالایی دارد باید بتواند در زمینه خانوادگی و شغلی و ارتباطی خود با دیگران به صورت عاقلانه و منطقی ارتباط موثر برقرار کند و مذاکره نماید.

دسته بندی افراد از نظر دارابودن هوش اجتماعی

 

 

اگر هوش اجتماعی افراد را از ضعیف تا عالی دسته بندی کنیم،  هوش اجتماعی افرادی مثل رهبران کاریزماتیک سیاسی، بالاتر از درجه عالی است. آنها می توانند احساس و اندیشه های جامعه را مدیریت و از بحران ها عبور کنند.  فردی که هوش اجتماعی بالایی دارد، متوجه احساس طرف مقابل از رفتار خود می شود و با موقعیت سنجی درست، پیش بینی می کند که در صورت ادامه رفتارش، ممکن است او را از دست بدهد، بنابراین بسیار مراقب رفتار خود است .

 

از سوی دیگر افرادی هستند که هوش اجتماعی آنها پایین تر از سطح ضعیف است. این افراد بیمارانی با اختلال های روانی هستند که در راس این اختلال ها می توان به بیماری های طیف اوتیسم  اشاره کرد.  این افراد توانایی برقراری ارتباط اجتماعی را به شکل کلامی یا با استفاده از زبان بدن ندارند، حس های دیگران را از روی حرف و زبان بدن درک نمی کنند و خودشان هم قادر به انتقال احساس خود نیستند.

البته  ممکن است هوش اجتماعی مبتلایان به افسردگی های شدید یا قربانیان حوادثی مثل تجاوز، جنگ و نیز بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و طوفان، به دلیل ابتلا به افسردگی و اضطراب ناشی از این حوادث، به صورت دوره ای تحت تاثیر قرار گیرد و کاهش یابد. این افراد باید سعی کنند با درمان بیماری های روحی خود هوش اجتماعی خود را افزایش دهند.

 افراد زورگو و دیکتاتور هم دارای هوش اجتماعی پایینی هستند و تصور می کنند با زورگویی می توانند به خواسته های خود برسند اما در حقیقت همدلی ای که نیاز است با دیگران داشته باشند را از دست می دهند و این به ضرر آنها می باشد.

 

 

ویژگی افراد با هوش اجتماعی یا هوش میان فردی

 

 1. تقریبا دوستان و آشنایانشان برای انجام کارها با آنها مشورت می کنند.
 2. در مسافرت ها بیشتر تمایل دارند که به بازیهای دسته جمعی بپردازند.
 3. این افراد دوستان متعددی دارند.حداقل دوستانی که دارند سه نفر هستند ولی تمایل دارند یک زمان را به خانواده خود اختصاص دهند.
 4. این افراد در مشکلات تمرکز ذهن خود را روی حل آن مسائل به صورت گروهی می گذارند.

 

تمرینات تقویت هوش اجتماعی یا میان فردی

 

هوش اجتماعی

 • یک میهمانی بزرگ برگزار کنید و حداقل سه نفر را که تا به حال آنها را نمی شناختید دعوت کنید.با اعضای خانواده خود در زمان مشخص به بحث و گفتگو بپردازید و در جهت ارتقاء زندگی با آنها مشورت کنید.
 • کتاب هایی درباره زندگی نامه افراد موفق تهیه کنید و آن را مطالعه کنید.
 • مهارت خوب گوش دادن و شنونده خوب بودن را در خود تقویت کنید.
 • ضمن صحبت کردن یا گوش دادن به حرف های دیگران مراقب حرکات بدنی خود باشید سعی کنید با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید.

 

نتیجه گیری

با استفاده از تمرینات معرفی شده در مقاله هوش اجتماعی چیست؟ می توانید هوش خود را تقویت کنید و از آن به صورت بهینه و موثر تر در زمینه های مورد علاقه ی خود استفاده کنید.این تمرینات نوعی نرمش هوش محسوب می شوند. اگر می خواهید راحت تر به ثروت و هدف از زندگی خود برسید بهتر است به کمک راه های افزایش تمرکز تمام انرژی خود را روی آن هوشی سرمایه گذاری کنید که در شما نسبت به بقیه ی هوش ها قوی تر است.در این صورت اعتماد به نفس بالا تری هم خواهید داشت.

 

1 دیدگاه برای “هوش اجتماعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *