راه و روش های یادگیری چیستند؟

روش های یادگیری

راه و روش یادگیری از ارکان موفقیت هستند. از مواردی که ما با آن مواجه ایم، یادگیری می باشد. در این مقاله قصد آشنایی شما با راه و روش های یادگیری را داریم. ما در اینجا به ذکر انواع حافظه و روش های تقویت حافظه می پردازیم تا بتوانید روش صحیح مطالعه را در پیش بگیرید و در تمام زمینه ها به خصوص مطالعه پیشرفت قابل توجهی داشته باشید. بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که سبک های یادگیری بر روند یادگیری تاثیر زیادی دارند. تعاریف گوناگونی برای روشهای یادگیری ارائه شده است اما به طور کلی میتوان گفت که روش های مختلف یادگیری شامل باورها و رفتارهایی است که افراد از انها استفاده می کنند تا در یک موقعیت معین بتوانند به روند یادگیری خود کمک کنند.

روشهای یادگیری

 

 

تحقیقاتی که در مورد روشهای یادگیری انجام شده است این موضوع را نشان میدهد که افراد در چگونگی گرایش به یک تکلیف به صورت متفاوتی عمل می کنند و این تفاوت را نمیتوان تنها ناشی از هوش و قابلیت های اجتماعی متفاوت آن ها دانست. به طور کلی سبک و روش یادگیری به این موضوع میپردازد که افراد چگونه یاد میگیرند. نکته جالب اینجاست که تحقیقات نشان میدهد که پارامترهایی مانند قومیت، جنسیت و سن نیز بر روی روش های یادگیری که افراد از آن ها استفاده می کنند تاثیرگذار هستند. برای مثال بر طبق مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است افرادی که در امریکای شمالی زندگی می کنند عمدتاً از روش یادگیری دیداری و افرادی که از نژاد عرب هستند از روش یادگیری شنیداری استفاده می کنند. در ادامه به روشهای یادگیری که بر اساس ادراک های حسی تقسیم بندی شده اند پرداخته ایم.

انواع راه و روش های یادگیری

افراد دیداری

برخی افراد از طریق حس بینایی مطالب و یا محیط پیرامون خود را درک می کنند.به عبارت دیگر برای یادگیری تمرکز ذهن خود را بیشتر روی دیدن اجسام و تصاویر می گذارند و از این راه می آموزند.

افراد شنیداری

 

 

برخی افراد شنیداری هستند یعنی از طریق حس شنوایی به یادگیری می پردازد وقتی صحبت از افرادی می کنیم که یادگیری را از طریق یک کدام از حواس پنجگانه فرا می گیرند به این معنی نمی باشد که فقط از این طریق به یادگیری می پردازند بلکه درک مسائل از طریق این حس برای آن ها آسان تر می باشد. 

به طور مثال کسی که یک فرد شنیداری محسوب می شود از طریق شنیدن اطلاعات را بیشتر دریافت می کند. اطلاعاتی که از طریق حس شنوایی آموخته می شود در بخش کناری مغز ذخیره خواهد شد. پس دروسی که دارای اساتیدی با فن بیان بالایی می باشد برای آن ها آسان تر است و می توانند با آن اساتید بیشتر ارتباط برقرار کنند.

اما پس از بیست دقیقه از سطح یادگیری آنها کم می شود و برای بالا بردن راندمان یادگیری در آن ها بهتر است یک استراحت کوتاه داشته باشند. همان طور که از اسم این افراد بر می آید به موسیقی و صدا واکنش نشان می دهند در نتیجه تشویق کردن و تشکر کردن در آن ها بیشتر از موارد دیگر تاثیر می گذارد.

به صحبت های آنها دقت گوش دهید و با آنها خیلی واضح و شمرده صحبت کنید. تمام اعمال صوتی شما روی آنها تاثیر می گذارد یعنی اگر به آنها اخم کنید شاید به آن حالت شما توجه نکنند ولی اگر یک کلمه اعتراض آمیز به آنها بزنید مطمئنا با شما برخورد خواهند کرد.

پس می توان نتیجه گرفت که جمله هایی که روی صدا تمرکز دارند بیشتر از بقیه روی آن ها تاثیر می گذارد و در لابه لای صحبت های آنها می توانیم جمله های خودم شنیدم و یا این صدا را می شنوی و یا صدای زیبایی دارد را پیدا کرد.

سطح یادگیری

 

راه و روش های یادگیری چیستند؟

اما پس از بیست دقیقه از سطح یادگیری آنها کم می شود و برای بالا بردن راندمان یادگیری در آنها بهتر است یک استراحت کوتاه داشته باشند. همان طور که از اسم این افراد بر می آید به موسیقی و صدا واکنش نشان می دهند در نتیجه تشویق کردن و تشکر کردن در آنها بیشتر از موارد دیگر تاثیر می گذارد.

به صحبت های آنها به دقت گوش دهید و با آنها خیلی واضح و شمرده صحبت کنید. تمام اعمال صوتی شما روی آنها تاثیر می گذارد یعنی اگر به آنها اخم کنید شاید به آن حالت شما توجه نکنند ولی اگر یک کلمه اعتراض آمیز به آنها بزنید مطمئنا با شما برخورد خواهند کرد.

پس می توان نتیجه گرفت که جمله هایی که روی صدا تمرکز دارند بیشتر از بقیه روی آنها تاثیر می گذارد و در لابه لای صحبت های آن ها می توانیم جمله های خودم شنیدم و یا این صدا را می شنوی و یا صدای زیبایی دارد را پیدا کرد.

 

نکاتی در مورد افرای که روش یادگیری شنیداری استفاده می کنند

به طور تقریبی این افراد ۳۰% از جمعیت را تشکیل می دهند. این افراد استعداد بالایی در تشخیص ریتم و تن صدا دارند و برای به خاطر سپردن اطلاعات همواره آن را با یک صدای خاص ترکیب می کنند. یکی از بارزترین نشانه های افرادی که از روش یادگیری شنیداری استفاده می کنند این است که در محیط های پر سر و صدا به سرعت تمرکز خود را از دست می دهند و در محیطهایی که سر و صدا وجود دارد قدرت یادگیری این افراد کاهش چشمگیری می یابد و در نقطه مقابل اگر در محیطی به دور از سر و صداهای مزاحم اقدام به یادگیری کنند به شدت تمرکز ذهن انها افزایش خواهد یافت.  

یادگیری بهتر

 

 

اکثر این افراد برای یادگیری مطالب را به طور مکرر تکرار می کنند و برای یادگیری بهتر تمایل دارند که مطالب را با صدای بلند بخوانند. افرادی که از روش شنیداری برای یادگیری استفاده می کنند به طور معمول تمایل چندانی برای یادداشت برداری ندارند و دوست دارند بیشترین بهره را از گوش خود و قدرت شنوایی خود ببرند. با توجه به این نکات شما میتوانید افرادی را که در اطرافتان از روش شنیداری برای یادگیری استفاده می کنند را شناسایی کنید و یا شاید خودتان یکی از همین افراد باشید. تمامی روشهای یادگیری را میتوان با استفاده از تمریناتی تقویت کرد و برای رسیدن به این هدف در کسانی که از روش شنیداری استفاده میکنند چند راهکار پیشنهاد میدهیم.

توانایی یادگیری

 

 

اگر شما جزء افرادی هستید که از روش یادگیری شنیداری بیشترین استفاده را میبرید برای آنکه قدرت یادگیری خود را افزایش دهید به شما پیشنهاد میشود که در کلاس ها و دوره های اموزشی که شرکت می کنید حتماً مشارکت جدی در مباحث گروهی داشته باشید که در داخل کلاس های اموزشی انجام می شود؛ این مسئله میتواند به شما کمک زیادی کند تا بتوانید توانایی یادگیری خود را افزایش دهید.

یکی دیگر از راه های مناسب برای افزایش یادگیری در کسانی که از روش یادگیری شنوایی استفاده می کنند این است که آن ها از صداها و موسیقی برای یادگیری مطالب ببیشتر استفاده کنند. به طور حتم استفاده بیشتر از اصوات و موسیقی برای این دسته از افراد به منزله یادگیری قویتر و سریعتر خواهد بود . همچنین به این دسته از افراد توصیه میشود به جای نت برداری از ضبط صوت استفاده کنند و با استفاده از ضبط صوت مطالب را ثبت کنند این کار نیز به انها کمک زیادی خواهد کرد.

افراد حسی حرکتی

 

 

اطلاعات حسی حرکتی در بالای مغز پردازش می شود این افراد که درصد کمی از انسان ها را در برمی گیرد. یادگیری از طریق حرکت و لمس کردن در آن ها انجام می شود.

یکی از مشخصه های اینگونه افراد این است که در هنگام صحبت کردن از حرکت های دست و پا استفاده می کنند و به ورزش علاقه زیادی دارند مثلا مطالعه را بیشتر با صدای بلند و در حال راه رفتن انجام می دهند. آن ها مطالب را از طریق حس لامسه بیشتر می آموزند و به همین دلیل فقط نکات مهم و کلیدی را یادداشت می کنند به همین دلیل اگر دفتر یادداشت آن ها را بگیرید چیز زیادی متوجه نخواهید شد.

یکی از راه و روش های یادگیری روش مخفف کردن می باشد تقریبا اولین حرف هر جمله را به هم وصل کنید در این صورت یک کلمه تشکیل می شود کافیست برای حفظ کردن آن جمله ها این کلمه را به خاطر بسپارید. از دیگر روش هایی که یک ارتباط موثر با یادگیری به کمک تصویر ذهنی دارد این است که می توانیم برای کلمه یا موضوع مورد نظر خود تصویر ذهنی بسازیم و به موضوعی ربط دهیم.

نتیجه گیری

در مقاله راه و روش های یادگیری شما با انواع حس ها و نحوه ی یادگیری آشنا شدید. با استفاده خوب از این موضوعات و بررسی ها می توانید حس یادگیری خود را تشخیص دهید و در جهت بهبود آن قدم بردارید. اگر تمرکز حواس خود را در راستای استعداد خویش بگذارید مسلما برای رسیدن به نتیجه انرژی و زمان کمتری صرف خواهید کرد پس این کار باعث مدیریت زمان هم می شود و به واسطه ی بازده بیشتر و بهره وری بالا به شما اعتماد به نفس بیشتر هم می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *