بنر تبلیغاتی ، به مشتریان چشمک بزنید

بنر تبلیغاتی ، به مشتریان چشمک بزنید

بنر تبلیغاتی به تابلوهای پایه دار محیطی گفته می شود که در داخل پاساژها، کنار مغازه ها یا سطح شهر، دیده می شوند. بنر تبلیغاتی، مثل دیگر رسانه های تبلیغاتی، قصد انتقال پیامی را به مخاطب دارد. این تابلوها بسته به فضایی که قرار می گیرد و نیاز مشتری، در ابعاد مختلفی می باشند. حتما همه ما مدل های مختلفی از بنر تبلیغاتی را دیده ایم.

تاریخچه بنر تبلیغاتی به زمان حضرت عیسی بر می گردد. این بنر ها در دوره های مختلف تاریخی استفاده شده اند. در آن زمان ها از بنر تبلیغاتی به عنوان پرچم در جنگ ها و نیز در کلیساها استفاده می شده است. اگر از بنر به درستی استفاده شود قطعا در شناخت و بهبود نام برند و رسیدن به اهداف، موثر خواهند بود. برای دانستن اطلاعات هوشمند کافی، می توانید این مقاله را بخوانید.

 

انواع بنر تبلیغاتی

 

 

۱ – بنر محیطی (چاپی)

۲ – بنر اینترنتی (دیجیتالی)

*** بیشتر نکاتی که برای بنرهای اینترنتی آورده می شود، برای بنرهای محیطی نیز صادق است.

 

کاربرد بنرهای تبلیغاتی

 

 

۱ کسب و کار (فروشگاهها، موسسات، شرکت ها)

۲ اماکن مذهبی (مساجد، حسینیه ها، تکیه ها)

۳ اتحادیه های صنفی (طلا فروش ها، کله پاچه ای ها، کتاب فروش ها و…)

 

مزایای استفاده از بنر تبلیغاتی

 

۱ ارزان بودن نسبت به خیلی از انواع تبلیغات. ازجمله : تبلیغات تلویزیونی، کاتالوگ تبلیغاتی، تبلیغات بر روی اتوبوس، تبلیغات مترو، تبلیغات با گوگل، تبلیغات رادیویی، تبلیغات بیلبورد، تبلیغات با روزنامه، تبلیغات در فرودگاهها و…

 ۲ صرفه جویی در وقت و پول

۳ فروش گسترده تر

۴ در معرض دید کاربران بودن

۵ جنبه عمومی داشتن

۶ ارتباط نزدیک با بیننده

 

مطالب اصلی برای طراحی بنر تبلیغاتی

 

 

طراحی بنر تبلیغاتی بسیار سخت می باشد. شاید بپرسید چرا؟ بنر تبلیغاتی همانند تبلیغات بیلبورد نیست که فضای بزرگی در اختیار داشته باشید. همانند فاکس مارکتینگ هم نیست که فضای خیلی کوچکی داشته باشید اما باید از این فضایی که در اختیار داریم نهایت استفاده را ببریم.

۱٫ بنر، باید تابلویی قابل فهم برای همه باشد.

۲٫ در بنر تبلیغاتی مفهوم باید هرچه سریعتر منتقل شود تا بهتر درک شود.

۳٫  مفهوم بنر تبلیغاتی باید مختصر و مفید باشد.

۴٫  متن بنر تبلیغاتی بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ کلمه نشود.

۵٫  بر روی بنر تبلیغاتی بهتر است فقط لوگو، نام برند و شعار تبلیغاتی وجود داشته باشد.

۶٫  متن خوانا باشد.

 

یک بنر تبلیغاتی اینترنتی فوق العاده باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

۱ – هماهنگی بنر با زمینه کسب و کار

 

 

وقتی برای وبسایتی قرار هست بنر تبلیغاتی طراحی شود، باید آن بنر با حوزه کاری آن سایت هماهنگ باشد. این بنر برای مخاطبان یک سایت طراحی می شود پس باید بدانیم که این مخاطبان چه سلایق و علاقه مندی هایی دارند و با توجه به آن، طراحی بنر انجام شود. این موضوع کمک می کند تا مخاطبان بیشتری به سایت سرازیر شوند. با در نظر گرفتن این نکته بنر شما حرفه ای تر به نظر خواهد آمد. گاهی طراحی یک بنر میتواند به اندازه ای حرفه ای باشد که انگار قسمتی از آن وب سایت است. اگر بنر شما با حوزه کاری وب سایت هماهنگ باشد مطمعناً شما شانس بیشتری برای کلیک کردن مخاطبان بر روی بنرتان خواهید داشت. برای مثال قرار دادن بنر تبلیغاتی مربوط به پوشاک در سایتی که در زمینه  قطعات خودرو فعالیت می کند به هیچ وجه نمیتواند مناسب باشد.

۲ – بنرهای متحرک

 

 

بنرهای متحرک برای سایت های اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند. این بنرها معمولا چشمک زن هستند ولی یادمان باشد که این چشمک زدن، نباید بیننده را اذیت کند. سرعت این بنرها باید جوری باشد که بتواند توجه بیننده را جلب کند. بنر با سرعت بالا یا پایین، چشم نواز نیست. هرچه بنر شما بهتر و جذابتر طراحی شود اعتبار شما در ذهن مخاطبانتان بیشتر می شود. شما میتوانید با انتخاب یک بنر باوقار اعتماد و اعتبار کسب و کار خود را نشان دهید. بنرهایی که در آن ها از قسمتهای متحرک استفاده شده است شانس بیشتری برای دیده شدند خواهند داشت؛ اما فراموش نکنید، همانطور که گفته شد بنر شما نباید باعث ایجاد احساس نامطلوب در بیننده شود حتی شما میتوانید تنها، قسمتی از بنر خود را به صورت متحرک در بیاورید.

۳ – کوتاه و ترغیب کننده

 

 

اکثر افراد، کم حوصله هستند. بهترین حالت یک بنر تبلیغاتی اینترنتی این است که در عین کوتاه بودن، اینقدر جذاب باشد که افراد را ترغیب به کلیک کردن بر روی آن کند. در انتخاب بنرهای تبلیغاتی همیشه به این نکته توجه داشته باشید که شما وقت زیادی برای انتقال پیامتان نخواهید داشت. پس بهتر است حاشیه نروید و خیلی سریع نکات جذاب در مورد کسب و کار خود را در معرض دید مخاطب قرار بدهید.

۴ – از یک گرافیست فوق العاده استفاده کنید

 

 

هرچه بنر تبلیغاتی شما، بهتر طراحی شده باشد تاثیرگذاری آن برای ورود کاربران به سایت شما بیشتر می شود. کمی بیشتر خرج کنید و یک گرافیست عالی استخدام کنید. درست است کمی برای شما گرانتر تمام می شود ولی مطمئن باشید که پول آن را در خواهید آورد. در حال حاضر طراحی بنرها نسبت به چندسال پیش پیچیده تر شده است و اگر در زمینه گرافیک دارای تخصص نیستید بهترین کار این است که از یک گرافیست خوب در این زمینه کمک بگیرید. به شما توصیه می شود در هنگام جستجو برای انتخاب گرافیست حتماً کارهای قبلی او را در این زمینه ببینید و از کیفیت کار او مطمئن شوید. مطمئن باشید استفاده از یک گرافیست حرفه ای کمک بزرگی برای رسیدن به اهداف شما در تبلیغات بنری آنلاین است.

۵ – کم حجم

 

 

 بهترین بنر تبلیغاتی را هم که داشته باشیم ولی کسی آن را نبیند یا به سختی ببیند، تاثیرگذاری لازم را ندارد. هرچه حجم بنر کمتر باشد یعنی راحت تر باز می شود پس احتمال دیدن آن بیشتر می شود. بهتر است حجم بنر، بیشتر از ۱۵ کیلو بایت نباشد. این باعث می شود تا ما ارتباط موثر و سریعتری با مخاطب برقرار کنیم.

۶ – کارآمدی بنر خود را ارزیابی کنیم

 

 

در هر جایی که بنر می گذاریم، آماری از آن باید داشته باشیم. این آمار باید توسط ما کنترل شود. اگر بازدید از سایتی بوسیله بنر، مناسب نبود پس یک جای کار می لنگد. باید بنر را بازبینی کنیم. بررسی کنیم چرا بازده لازم را نداشته است و آن را اصلاح کنیم. وقتی بنری اشکال دارد نباید روی آن پافشاری کنیم. توصیه می کنم فقط در یک جا بنر قرار ندهیم. آن هزینه ای را که قرار است برای یک مورد بدهیم بهتر است بین چند مورد تقسیم کنیم. زمانی که شما بنر تبلیغاتی خود را در چندین وب سایت مختلف قرار دهید این مزیت برای شما به ارمغان می آید که بعد از گذشت مدتی و بررسی بازدهی بنرها میتوانید وب سایت های متناسب تر را از بین این وب سایتها انتخاب کنید. اگر بنر شما در جای مناسبی قرار داشته باشد شما قدم مهمی برای رسیدن به موفقیت در تبلیغات بنری برداشته اید.

 

نکات اساسی در طراحی بنر تبلیغاتی اینترنتی

 

 

۱ برای خود هدف تعیین کنید.

۲ بازاری را که می خواهید بدست آورید، مشخص کنید.

۳ برای سلیقه مخاطبان طراحی کنید.

۴ اصل مطلب را بگویید، حاشیه نروید.

۵ از کلمات جذاب و ترغیب کننده یا کنجکاو کننده استفاده کنید.

۶ دنبال برطرف کردن نیازهای افراد باشید.

۷ نظر افراد معمولی و رهگذر را که تخصصی در بنر ندارند، بپرسید.

۸ بهترین فونت برای متن فارسی، نازنین و یکان می باشد.

۹ بهترین فونت برای متن انگلیسی Sans Seif و فونت ترافیک، برای شماره تلفن ها می باشد.

 

 نکات اساسی دیگر در طراحی بنر تبلیغاتی اینترنتی

 

 

۱ از روانشناسی رنگ ها برای جذب بیننده کمک بگیرید.

۲ تمرکز حواس خود را روی انجام بهترین کار بگذارید.

۳ یک عکس مناسب انتخاب کنید.

۴ اگر بنر متحرک دارید، حجم آن از ۴۰ کیلوبایت بیشتر نباشد.

۵ از بنرهای تکرارشونده استفاده نکنید.

۶ زمان بنرهای متحرک بیشتر از ۱۵ ثانیه نباشد.

۷ از بنرهای تعاملی استفاده کنید.

۸ حتما بنر تبلیغاتی را به یکی از صفحات سایت خود لینک دهید. حتما با عکس بنر مطابقت داشته باشد.

۹ از سایت هایی که در آن تبلیغات زیادی دارند اجتناب کنید. تبلیغ شما کمتر دیده می شود.

۱۰ در جاهایی بنر تبلیغاتی بگذارید که مربوط به حوزه کاری شما باشد.

 

نتیجه گیری

 

 

۱ – بنر تبلیغاتی یکی از انواع تبلیغات نسبتا مدرن می باشد. نوع پیشرفته آن، بصورت دیجیتالی برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می باشد. این تبلیغات به دلیل بصری بودن، اثرگذاری خاصی می تواند بر روی مخاطب بگذارد. از این فرصت استفاده کنیم.

۲ – بنر تبلیغاتی تنها یکی از انواع رسانه های شما می تواند باشد. مجموعه این تبلیغات می تواند برای شما اثربخش باشد. از دیگر رسانه های تبلیغاتی حتما استفاده کنید. ازجمله : بازاریابی پیامکی، تراکت طلایی، بازاریابی با ایمیل، بازاریابی در اینستاگرام، بازاریابی با تلگرام و…

 

راز موفقیت تبلیغات بنری

رازهای موفقیت در تبلیغات بنری که باعث افزایش بازدید می شود تا بیننده با مشاهده ترکیب یک متن تبلیغی خوب و گرافیک مناسب جذب سایت شما شود.  تبلیغاتی که به صورت بنر انجام می شود را تبلیغات بنری  گویند.

تبلیغات بنری دو نوع مختلف دارد

 

تبلیغات بنری

۱-به صورت بیلیوردی در محیط

۲- به صورت بنری در اینترنت

کاری که برای گرفتن بازخورد بیشتر از تبلیغات بنری می توانید انجام دهید متن تبلیغ نویسی و گرافیک است نکاتی که وقتی در متن تبلیغاتی شما رعایت شود مشتری ببیشتری جذب می شود و باعث فروش بیشتر و افزایش درآمد می شود.

  • تیتر متنتان باید جذاب و کوتاه باشد و توجه را به خود جلب کند طوری که مخاطب مشتاق به خواندن متن باشد.
  • سود و فواید کالا را لیست کنید و آن را به صورت مزیت هایی که برای مشتری دارد ارائه دهید.

به طور مثال: به جای اینکه بگوییم محصول ما با سرعت بیشتری کار می کند، بگوییم با این محصول وقتتان را ذخیره کرده و وقت آزاد بیشتری دارید.

  • متنی بنویسید که با احساسات مخاطب ارتباط برقرار کند .

ترغیب مشتری

 

 

مثلا اگر خمیر دندان می فروشید احتمالا یکی از خصوصیات آن حاوی فلوراید بودن است. اما اگر بخواهید این ویژگی را به این صورت بیان کنید: «حاوی فلوراید» یا « پوسیدگی کمتر دندان» کمی کسل کننده به نظر می رسد و می توانید به جای آن  از این عبارت استفاده کنید:

« با بوفو مسواک بزنید تا از مته دندانپزشک در امان باشید!» به این ترتیب شما یک ویژگی کسل کننده وتکراری را به با پیامی قوی بیان کرده اید و آنرا با ترس از کار دندانپزشک پیوند داده اید.

  • در چند پاراگراف اول از نقات قوت برای ترغیب مشتری تان استفاده کنید؛ به گونه ای باشید که مشتری برتری های کالا یا خدمات شما را لمس و او را برای خرید جذب کند.
  • در تعریف از کالای خود افراط نکنید و یا متن شما به صورت افراطی دوستانه نباشد.
  • هدف مشتری را مشخص کنید و لحن متن تان را با توجه به نوع نیاز مشتری بنویسید.
  • در آخر باید مشتری را دعوت به تماس کنید، مثلا بنویسید « تلفن را بردارید و هم اکنون با ما تماس بگیرید».

پوستر در واقع ارتباط غیر کلامی با مخاطب است؛ پس در طراحی گرافیکی باید دقت بیشتری داشته باشید.

تنها از دو یا سه رنگ استفاده کنید

 

 

طرح های شلوغ ذهن بیننده را از عنوان و پیام اصلی دور می کند.

  • طرح تان ساده باشد.
  • از تصاویر ایرانی استفاده کنید.
  • از فضاهای خالی در بنر استفاده کنید.

 

مخاطبان هدف خود را بشناسید

 

 

اگر قصد استفاده از بنرها در تبلیغات اینترنتی را دارید. باید ابتدا مخاطبان هدف خود را بشناسید و با توجه به این موضوع مکانی را برای قرار دادن بنرهای خود انتخاب کنید. شما باید بنرهای خود را در وب سایتهایی قرار دهید که به موضوع کسب و کار شما مرتبط باشند. برای مثال اگر کسب و کار شما در زمینه قطعات خودرو است باید برای قرار دادن بنرهای خود به دنبال وب سایت هایی باشید که در زمینه خودرو فعالیت می کنند. در قدم بعد طراحی بنر شما نیز باید با طراحی وب سایت هماهنگی داشته باشد. اگر در طراحی بنر دقت کافی صرف شده باشد بنر تبلیغاتی شما حرفه ای به نظر میرسد. در نتیجه شانس شما برای بازدید مخاطبان از بنرتان افزایش خواهد یافت.

شما وقت زیادی ندارید

 

 

در تبلیغات بنری شما باید در کمترین زمان ممکن پیام خود را به مخاطبان انتقال دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که بنر شما در هر مکانی قرار داده شود مخاطبان تنها زمان کمی برای دیدن آن وقت صرف خواهند کرد پس شما باید پیام اصلی خود را در این زمان کم  به آن ها انتقال داده و مجابشان کنید که بر روی بنر تبلیغاتی شما کلیک کنند. بنر تبلیغاتی شما باید به حدی جذاب باشد که بتواند در زمان کوتاهی باعث جلب توجه مخاطبان شود.

گرافیک بهتر، شانس موفقیت بیشتر

 

 

طراحی بنرهای تبلیاتی نسبت به گذشته دچار تغییراتی شده است. امروزه طراحی یک بنر تبلیغاتی موفق پیچیده تر از قبل شده و نیاز دارد که شما به ریزه کاریهای بنرهای تبلیغاتی خود توجه بیشتری کنید. اگر در زمینه گرافیک دارای تخصص نیستید، بهترین گزینه استفاده از یک گرافیست حرفه ای برای طراحی بنرهای می باشد.

مراقب اعتبار و وجه کسب و کارتان باشید.

 

 

یک بنر تبلیغاتی به عنوان معرف برای کسب و کار شما محسوب میشود. استفاده بیش از حد از رنگها و یا تصاویر انیمیشینی که سریع عوض میشوند میتواند باعث اذیت شدن مخاطبان شوند. مراقب باشید که بنر شما به گونه ای نباشد که ذهنیت بدی را در مخاطبان ایجاد کند. بنرهای چشمک زن شانس بیشتری برای دیده شدن خواهند داشت اما مراقب باشید که در استفاده از این قابلیت زیاده روی نکنید چرا که ممکن است باعث آسیب به شخصیت و اعتبار کسب و کار شما شود.

ساده و منظم باشید

 

 

به طور معمول کاربران بیشتر به سمت بنرهایی با طراحی ساده تر جذب خواهند شد. شما باید تمام تلاش خود را بکنید که با استفاده از تعداد کلمات کمتر پیام خود را به طور کامل انتقال دهید. همچنین نظم در بنز تبلیغاتی شما نکته دیگری است که باید به آن توجه شود. سعی کنید از فونت و رنگ مناسب استفاده کنید. رنگ ها اولین چیزی هستند که در بنر شما جلب توجه می کنند. استفاده زیاد از رنگ ها باعث نامناسب شدن ظاهر بنر می شود. همچنین به این نکته باید توجه کنید که رنگ و فونت استفاد شده در بنر باید با هم هماهنگی داشته باشند.

فرمت و حجم بنر

 

 

سعی کنید بنر تبلیغاتی شما فرمتهای استانداردی مانند GIF، JPJ ، PNG داشته باشد. بنرهایی که با استفاده از فلش طراحی میشوند در مرورگرهای پرکاربرد دیده نمی شوند و در چنین حالتی شما بخش قابل توجهی از مخاطبان را از دست می دهید. همچنین حجم بنر نباید بیش از حد زیاد باشد. حجم مناسب بنرهای تبلیغاتی نباید بیشتر از ۱۵۰ کیلوبایت باشد.

استفاده از دکمه فراخوان

 

 

زمانی که مخاطب بنر شما را میبیند ممکن است برایش جالب به نظر برسد و اگر شما از دکمه فراخوان استفاده کنید در واقع ذهن او را به سمت هدف خود هدایت کرده و مسیر را به او نشان می دهید. با قرار دادن یک دکمه فراخوان در بنر خود میتوانید شانس کلیک کردن بر روی آن را تا حد زیادی افزایش دهید. بنر شما میتواند باعث ایجاد توقعاتی در مخاطبان شود پس دکمه فراخوان شما نباید آن ها را فریب دهد. بعد از کلیک، کاربران نباید احساس کنند که شما آن ها را فریب داده اید پس دکمه فراخوان باید واقعی باشد.

هدف خود را مشخص کنید

 

 

از بنر تبلیغاتی خود چه هدفی دارید. آیا به دنبال برندسازی هستید، می خواهید محصولی را بفروشید و یا اینکه هر دوی این اهداف را به صورت همزمان دنبال می کنید. مشخص کردن هدف میتواند در نحوه طراحی بنر تاثیرگذار باشد. زمانی که شما هدف خود را بشناسید میتوانید بنر مناسبی را برای آن انتخاب نمایید.

مکان مناسب تر را پیدا کنید

بهتر است از همان ابتدا تمام وقت و پول خود را برای قرار دادن بنر در یک سایت تلف نکنید و با تقسیم پولی که برای این کار در اختیار دارید بنر خود را درچندین سایت قرار دهید. با انجام این کار میتوانید بعد از مدتی کارایی و بازده بنر خود را در سایتهای مختلف بررسی کنید. ببینید بنر شما در کدام سایت توانسته است مخاطبان را بیشتر جلب کند. با این کار بعد از مدتی قادر خواهید بود تا مناسب ترین مکان ها را برای قرار دادن بنر خود پیدا کنید.

با کاربران صادق باشید

 

 

برای جلب مخاطبان لازم است که شما از جملات جذاب استفاده کنید اما همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که باید بتوانید به جملاتی که در بنر تبلیغاتی خود گفته اید به خوبی عمل کنید. برای مثال اگر شما در بنر تبلیغاتی خود از جمله  “شارژ رایگان بگیرید” استفاده کردید و مخاطبان وارد وب سایت شما شدند و این اتفاق برای آن ها نیافتد مطمئنا دیدشان نسبت به کسب و کار شما منفی خواهد شد. پس مراقب باشید که با جملات جذابی که قادر به انجام آن ها نیستید اعتبار کسب و کار خود را خدشه دار نکنید.

 

نتیجه گیری

باید مخاطب هدف خود را در سایت هایی که می خواهید تبلیغات دهید به خوبی شناسایی کنید. بسیاری از افراد تبلیغات بنری خودشان را در سایت های دیگر قرار می دهند اما بازخورد خوبی نمی گیرند زیرا مخاطب هدف خود را به درستی شناسایی نکرده اند.

تیم آموزشی ماهان تیموری

نویسنده : مهسا قرازمند – ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزشهای : کسب و کار ، کارآفرینی ، کسب و کار اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *