آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

کسب فرصت محمدحسین جابرانصاری

کسب فرصت محمدحسین جابرانصاریReviewed by مهسا فرازمند on Jul 3Rating:


کسب فرصت محمدحسین جابرانصاری
بنیانگذار صنعت قفسه بندی در ایران

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 5 دقیقه می باشد
مقدمه:

دوران کودکی و شروع کسب درآمد محمد حسین جابر انصاری :

 

آقای محمد حسین جابر انصاری در سال1303 در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش به شغل نشان سازی مشغول بود. وی دوران کودکی خود را در زمان رضا شاه گذراند و آن دوران، دورانی بود که مردم با فقر دست و پنجه نرم می کردند.حضور او در کنار پدر از همان کودکی، او را علاقمند به کارها و مهارت های فنی کرده بود، به طوری که با هنرمندی خاصی، النگوهای برنجی می ساخت و به دوستان خود می فروخت و کسب درآمد هم می کرد. عمر کار کردن در کنار پدر، زیاد نبود، او فقط 9 سال داشت که پدرش از دنیا رفت.

 

کسب و کار جدید آقای محمد حسین جابر انصار:

 

چاره ای نداشت، باید سنگینی اداره ی زندگی را به دوش می کشید؛ او باید کمک خرج خانواده می شد. تصمیم گرفت در چهارراه گمرک مغازه ای اجاره و شروع به کار ورشوسازی(ساخت گیره وپایه های فلزی استکان وقندان) کند. بعد از مدتی توانست به خوبی کسب درآمد کند، مغازه ای در کنار بیمارستان نجات خریداری کرد و با کمک برادرش کار نشان سازی را گسترش داد؛ نام آن را” نشان سازی فرد”  گذاشت. شروعِ کار با مناقصات دولتی مصادف شد و او موفق شد ساخت پلاک ماشین های تهران و شهرستان را به خود اختصاص دهد. گاراژی اجاره و لوازم مورد نیاز را نیز خریداری کرد و به مدت یکسال کار را به پایان رساند. کارها خوب پیش می رفت، پروژه ی بعدی او ساخت نشان سینة راننده ها بود؛ شماره مخصوص هر راننده باید ساخته می شد تا بر روی لباسشان نصب شود. فرصت و موقعیت خوبی بود، ساخت این نشان ها توانست سرمایه ی خوبی برای او باشد.

 

چالش های زندگی آقای محمد حسین جابر انصار:

 

در 19سالگی ازدواج کرد؛ حالا اشتیاق او برای گسترش کار بیشتر شده بود. مغازه زرگری باز کرد؛ اما بعد از مدتی دزد به مغازه می زند و باعث شد تمام سرمایه اش را ازدست بدهد. این حادثه برای او شکست به حساب نمی آمد، بلکه تنها یک عقب نشینی موقت بود. 

 

مدیریت کسب و کار:

 

یک روز پیرمردی که از مشتریان قدیمی اش بود به سراغش آمد و به او مسئولیت ساخت چراغ های معدن را سپرد، با انجام این معامله سود خوبی عایدش می شد و می توانست مشکلات مالیش را برطرف کند. بعد از آن با مشارکت دیگری که انجام داد توانست قدم دیگری برای بهتر کردن وضعیت مالیش بردارد؛ وارد کار سماورسازی و تولید چای خوری شد. سماور روشنایی اولین سماور با بدنه ساده و زیبا وکارآمد بود که در کشور تولید می شد.

 

شجاعت و تلاش محمد حسین جابر انصار:

 

دو سال بعد همراه با یکی از دوستانش و همچنین پسرش در یکی از مزایده های دولتی، شرکت کرد و برنده شد. موضوع مزایده خرید مهمات منفجر شده هنگ شیراز بود؛ بدر همین راستا کارگاهی در هنگ شیراز ایجاد کرد. با وجود اینکه در آن موقع این صنعت بسیار نوپا بود اما کار خود را شروع کرد. از تجربه ها و کارهای جدید با علاقه ی زیادی استقبال می کرد به همین دلیل بعد از مدتی توانست سازنده ی قطعات پایه ماشین سازی در تهران و ایران شود . بعد از اتمام این پروژه دو دهنه مغازه در خیابان شهناز اجاره کرد و به حرفه قالب سازی پرداخت. درسال 1335 در خیابان سرچشمه کارگاهی به نام روشنایی تاسیس کرد و تولید انواع لوستر مدرن را درآنجا آغاز کرد.

 

توجه به فرصت ها:

 

بعد از مدتی متوجه شد قفسه بندی فلزی هاندی انگل از انگلستان وارد می شود، با خود گفت چطور می شود این کار را در ایران انجام دهم؟ با توجه به تقاضای بالای بازار، ماشین آلات را خریداری کرد و همزمان از وارد کننده این محصول تقاضا کرد به جای وارد کردن از کارگاه او خرید کند. وارد کننده نیز بعد از بازدید محصولات او، با پیشنهاد او موافقت کرد و معامله انجام شد.

رشد و پیشرفت در کار:

 

در آن زمان بانک ملی در حال گسترش شعب خود در سراسر کشور بود، کار قفسه بندی به کارگاه او سپرده شد؛ همین سفارش باعث رونق بیشتر و تولید بالا شد.(ساخت و تولید قفسه های فلزی بایگانی، انباری، میز، کمد، درکارگاه انجام می شد). سرمایه اش بقدری رسید که توانست کارخانه ی خود را بنا کند. با اصرار یکی از رقبا و به همراهی چندتن از دوستانش شرکت دنیای فلز را تاسیس نمودند در همین مدت او به کارهای کارخانه نیز سرکشی می کرد.

هوش مالی آقای محمد حسین جابرر انصار:

 

دیدن فرصت ها یکی از ویژگی های بارز این مرد است. با بررسی هایی دید، شرکت دیگری به نام سپنتا کارهای آهنکاری و تولید لوله پروفیل را انجام می دهد؛ تلاشش برای اینکه با این شرکت وارد معامله شود، به جایی نرسید، به همین دلیل خودش به فکر ساخت افتاد ،کارخانه تاسیس شد و تولید به سرعت افزایش یافت و رتبه دوم ساخت پروفیل را به خود اختصاص داد.

 

درسال1347 اقدام به تاسیس شرکت پخش آهن و پروفیل نمود؛ همزمان با او 5 کارخانه دیگر نیز در زمینه پروفیل شروع به کار کرده بودند و این رقابت را بیشتر می کرد. کار در دنیای فلز13 سال طول کشید او علاوه برمدیریت، هدایت بخش های دیگر را نیز به عهده داشت. او تصمیم داشت کارش را توسعه دهد به همین دلیل با مشارکت دوست قدیمی اش شروع به تولید سمپاشهای کشاورزی از روی مدل سوئیسی که وزارت کشاورزی وارد می کرد نمودند. درسال1345 زمینی در جاده مخصوص خریداری نمود و کارگاهی تاسیس کرد و نام آن را دژپاد گذاشت؛ در آنجا  تولید سم پاش، مونتاژ موتورسیکلت و قفسه سازی انجام می شد. در سال 1349 تصمیم گرفت شهرک صنعتی ایجاد کند؛ چون در تهران مجوز این کار داده نمی شد به اصفهان رفت. زمین خریداری شد. شرایط زمین خریداری شده به نوعی بود که توانست 22 حلقه چاه در آنجا حفر کند و تا آماده سازس شهرک صنعتی تصمیم به تأسیس یک کارخانه آجرپزی درهمان گرفت که اولین کارخانه تمام اتوماتیک اجرپزی بود.

 

تلاش ها و سختی های آقای محمد حسین جابر انصار:

 

سال1352کارخانه به نام سپاهان افتتاح شد. چون برقی وجود نداشت به ناچار از ژنراتور استفاده می کرد؛ زحمات زیادی را متحمل بود به طوری که شب ها برای اینکه دستگاه ها از طوفان شن در امان بماند با پلاستیک می پوشاند. دستگاه های بیشتری از آلمان و ژاپن خریداری شد وکارخانه روز به روز توسعه پیدا کرد. درسا ل1358پسر بزرگش با تحصیلات کشاورزی از آمریکا بازگشت و پروژه حاصل خیزی خاک را روی زمین ایجاد کرد که با موفقیت به پایان رسید.

 

عشق به کار:

 

در همان سال او دچارسکته قلبی شد و به توصیه ی پزشکان باید از کارهای استرس زا دوری می کرد. با وجود محدودیت های پزشکی او همچنان به فعالیت خود ادامه می داد. کارها و دستاوردهای بزرگ و ارزشمندی مانند ساخت مدرسه، کتابخانه، مسجد و …  از این مرد توانمند به یادگار مانده است.

بعد از سال 59 تمام کارها را بر عهده ی پسرانش گذاشت. آقای محمد حسین جابر انصاری، سرانجام درسال1380 از دنیا پرکشید. قول خودش هفتاد سال دوشیفت کار می کرد اما معتقد بود که انسان تک بعدی هیچگاه موفق نمی شود و اگر بشود هیچ رضایتی از زندگی خود ندارد.

قسمتی از وصیتنامه محمدحسین جابرانصاری :

اینک به عنوان یک پیر تجربه دیده که روزگار بیشتری سپری کرده ام به شما وصیت می کنم که انسان می تواند در فضای دین و رعایت احکام الهی و حفظ دستورات الهی به خوبی از نعمت های دنیوی و معنوی استفاده کند و زندگی را با سرافرازی و خوشی وکامیابی بگذراند. دینداری و دنیاداری منافات ندارد و حفظ شئونات و رعایت حلال وحرام، پرداخت وجوهات شرعی وکمک به مستمندان، ساخت و ساز فرهنگی و حضور در مجالس اهل بیت به زندگی انسان مفهوم بهتر وگسترده تری می بخشد. در ایجاد کار و سازندگی مردم و اجتماع کوشش و همت نمایید که خود عبادت و سپاس از خداوند متعال است.

نتیجه:

با عشق به کارتان و متمرکز شدن بر هدفتان و شناخت از اینکه چه می خواهید باعث می شود شما روی کارتان تمرکز ذهن داشته باشید و بر موانع و مشکلات غلبه کرده و فرصت ها و نیازهارا شناسایی کنید و به موفقیت برسید.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید
تیم آموزشی ماهان تیموری 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه محمدحسین جابرانصاری ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

دانلود PDF این مقاله

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. وحید مهرجو
    وحید مهرجو کاربر می‌گوید

    خیلی زیبا و تاثیرگذار بود خصوصا وصیت نامه ایشون
    ممنونم از استاد گرامی و شما مهربانان که برای رشد ما تلاش میکنید