آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

پنجمین رییس جمهور ایران سید محمد خاتمی

پنجمین رییس جمهور ایران سید محمد خاتمیReviewed by مهسا فرازمند on Jul 11Rating:

پنجمین رییس جمهور ایران سید محمد خاتمی

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 2 دقیقه می باشد

مقدمه: در این مقاله مراحل پیشرفت و کارهایی که آقای سید محمد خاتمی انجام دادند و سرانجام به مقام ریاست جمهوری رسیدند را مطالعه می کنید.

حجت السلام سید محمد خاتمی پنجمین رییس جمهور ایران که در هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه سال ۱۳۷۶ با بیش از ۲۰ میلیون رای به ریاست جمهوری انتخاب شد، در سال ۱۳۲۳ در اردکان یزد به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه ی خود را در همین شهر به اتمام رساند. پنجمین رییس جمهور ایران سید محمد خاتمی

دوران تحصیل سید محمد خاتمی:

سید محمد خاتمی هنگام تحصیل در دبیرستان مانند خیلی از دانش آموزان دبیرستانی آرزو داشت پزشک بشود،ولی پدرش که از روحانیون برجسته و سرشناس یزد بود می خواست پسر بزرگش مانند خود او به کسوت روحانیت درآید و لذا اورا پس از پایان تحصیلات متوسطه برای اموزش علوم دینی به قم فرستاد. سید محمد خاتمی ضمن اموزش علوم دینی در قم به تحصیل در رشته ی فلسفه اظهارعلاقه نمود و با کسب موافقت پدر برای  تحصیل در این رشته در دانشگاه اصفهان ثبت نام کرد. خاتمی پس از خاتمه ی تحصیلات در رشته ی فلسفه و علوم انسانی در دانشگاه اصفهان و اخذ درجه لیسانس از این دانشگاه ، تحصیلات خود را در دوره ی فوق لیسانس و دکترای فلسفه در دانشگاه تهران به انجام رساند و پس از انجام خدمت افسری وظیفه به قم بازگشت.

 

سید محمد خاتمی

ورود به عرصه ی سیاست:

دوستی و اشنایی او با حاج سید احمد خمینی و سید محمد منتظری او را به فعالیت های سیاسی کشاند و اعلامیه ها و شبنامه هایی که به وسیله ی این گروه تهیه  و منتشر می شد، غالبا به قلم سید محمد خاتمی بود. اقای خاتمی در مدت اقامت و تحصیل در قم با ایت الله سید محمد بهشتی نیز ارتباط موثرو نزدیک و صمیمانه ای برقرار کرد و به همین جهت هنگامی که ایت الله بهشتی می خواست پس از چند سال اقامت در آلمان و ریاست مرکز اسلامی هامبورگ به تهران باز گردد،اقای خاتمی را برای جانشینی خود پیشنهاد کرد و حجت الاسلام خاتمی طی دو سال قبل از انقلاب رییس مرکز اسلامی هامبورگ بود. اقامت دوساله در المان فرصت مناسبی برای تکمیل مطالعات اقای خاتمی در رشته ی فلسفه فراهم  ساخت و اقای خاتمی در این مدت علاوه بر زبان انگلیسی که در دوران تحصیل اموخته بود زبان المانی را هم فرا گرفت. پنجمین رییس جمهور ایران سید محمد خاتمی

انتخاب به عنوان نماینده مجلس:

حجت الاسلام خاتمی پس از پیروزی انقلاب به ایران مراجعت کرد و در انتخاب اولین دوره ی مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم زادگاه خود اردکان در مجلس انتخاب شد. در دوره ی نمایندگی مجلس سرپرستی موسسه کیهان نیز از طرف امام خمینی به ایشان محول شد، تا اینکه در سال ۱۳۶۱ در کابینه ی اقای میر حسین موسوی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب گردید. دوران وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی اقای سید محمد خاتمی قریب یازده سال، تا اوایل ریاست جمهوری اقای هاشمی رفسنجانی به طول انجامید.

انتشار کتاب های سید محمد خاتمی:

آقای خاتمی پس از استعفا از مقام وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی ،به سمت مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی منصوب شد ودر ضمن به کار تدریس در رشته ی فلسفه در دانشگاه علامه طباطبایی پرداخت.ایشان در این مدت فرصت تحقیق و نگارش مقالاتی رانیز در زمینه فلسفه ونظریات سیاسی و اجتماعی خود به دست اورد که مجموعه ی انها در دوکتاب تحت عنوان « بیم موج» و «از دنیای شهر تا شهر دنیا» منتشر شد. پنجمین رییس جمهور ایران سید محمد خاتمی

انتخاب یه عنوان ریاست جمهوری:

در سال ۱۳۷۵ مقدمات هفتمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری در اوایل سال ۱۳۷۶ فراهم  شد.تا یک هفته مانده به انجام انتخابات در دوم خرداد۱۳۷۶ پیروزی اقای ناطق نوری رئیس مجلس شورای اسلامی، که تبلیغات انتخاباتی ایشان در رسانه های عمومی، به خصوص رادیو و تلوزیون انعکاس بیشتری داشت و چنین وانمود می شد که مورد تایید مقام رهبری نیز هستند، قطعی به نظر می رسید،ولی در هفته اخر مبارزات انتخاباتی ناگهان ورقه برگشت و تاکید بر ازادی انتخاب، که در اخرین نماز جمعه ی قبل از انتخابات از طرف اقای رفسنجانی رئیس جمهور وقت عنوان شد.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، کسب و کار اینترنتی

نظرات شما نسبت به زندگینامه سید محمد خاتمی ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

دانلود فایبل PDF مقاله

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.