سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا | نکاتی که باید قبل از سرمایه گذاری در طلا بدانید!

سلام ماهانی عزیز. سرمایه گذاری در طلا، یکی از جذاب ترین انواع سرمایه گذاری در جهان محسوب میشه. اگه میخوای به این بازار ورود کنی و هیچ اطلاعاتی در مورد این بازار نداری، کافیه که این آموزش رو به طور کامل مطالعه کنی. تو این آموزش هر چیزی که باید در مورد سرمایه گذاری طلا بدونی رو بهت میگم.

 • سرمایه گذاری در طلا
 • چرا باید در طلا سرمایه گذاری کنیم؟
 • چطور طلا بخریم؟
 • از کجا طلا بخریم؟
 • چقدر سرمایه اولیه نیاز داریم؟
 • چطوری از طلا سود بگیریم؟

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا، یکی از پر بازده ترین و در عین حال جذاب ترین فرم‌های سرمایه گذاری در دنیاست. اگر سری به تاریخ هم بزنیم، می‌بینیم که سرمایه گذاری در طلا، همیشه یک روش پرطرفدار و صد البته پر سود برای مردم بوده.

مسئله‌ی سرمایه گذاری در طلا که از سالها پیش از میلاد مسیح توی دنیا رایج بوده، امروز تبدیل به یک بازار مالی شده و مردم عادی با هر سرمایه‌ای میتونن به این بازار ورود کنن و از این بازار سود ببرن. اما نکته اینجاست که برای ورود به سرمایه گذاری در طلا، باید یه سری از آموزش‌ها رو پشت سر گذاشت.  

آموزش سرمایه گذاری در طلا، یکی از درس‌های اصلی دانشگاه‌های معتبر خارجی هستش و هر فردی قبل از اینکه به بازار سرمایه گذاری در طلا ورود کنه باید این آموزش‌ها رو پشت سر بگذاره. اما توی ایران، با اینکه سرمایه گذاری در طلا قدمت بسیاری داره، اما آموزش سرمایه گذاری در طلا خیلی بهش پرداخته نشده و فقط چند مجموعه اونم به طور مختصر در مورد آموزش سرمایه گذاری در طلا صحبت کردن.

اما من می‌خوام یه آموزش بسیار ساده از نحوه‌ی سرمایه گذاری در طلا به شما بدم تا شما با آموزش سرمایه گذاری در طلا به زبان ساده، بتونید یه بازار بسیار عالی برای خودتون داشته باشید و تو این زمینه سودهای خوبی بدست بیارید.

سرمایه گذاری در طلا

چرا باید در طلا سرمایه گذاری کنم؟

اولین سوالی که همیشه توی آموزش سرمایه گذاری در طلا بهش می‌پردازیم اینه که چرا باید یه کسی بیاد توی طلا سرمایه گذاری کنه؟ اگر بخوام به زبان ساده بگم، طلا یک فلز بسیار با ارزشه که در هر اقتصادی نقش تعیین کننده داره. اما اگر بخوام یه مقدار بحث آموزش سرمایه گذاری در طلا رو براتون بیشتر باز کنم، باید به چند تا عامل اساسی اشاره کنم.

 • طلا یک پشتوانه‌ی جهانی است

اولین مزیت سرمایه گذاری طلا در بحث آموزش سرمایه گذاری در طلا، اینه که طلا یک پشتوانه‌ی جهانی محسوب میشه. همه‌ی ما این جمله رو بارها شنیدیم و میدونیم که طلا پشتوانه است، اما خب طلا پشتوانه‌ی چیه؟

اگر بخوام یه مثال ساده براتون بزنم، میتونم اینجوری بگم که : ” وقتی شما یه ماشین میخرید، یه سند بهتون میدن. درست؟ این سند، یه برگه کاغذه که به خودی خود اعتباری نداره، اما به این دلیل که پشتوانه‌اش، ماشین شماست، صاحب اعتبار میشه. “.

خب حالا طلا هم همینه. وقتی ما با پول یعنی اسکناس معامله می‌کنیم، اون کاغذی که دست ماست، به خودی خود اعتباری نداره، اما این طلایی که پشت اون پوله و همیشه تو خزانه‌ی دولت‌ها نگه داری میشه، به اون پول اعتبار داده.

پس اگر بخوایم طبق اصول آموزش سرمایه گذاری در طلا با هم صحبت کنیم، باید بگیم که ما یک خرید مستقیم از دارایی‌های هر دولت در جهان داریم که تو بازار طلا میتونیم تجربه‌اش کنیم. خب حالا این چه ویژگی‌ای داره؟

خیلی ساده است. وقتی که شما طلا میخرید، بعبارتی پشتوانه‌ی پول یک کشور رو میخرید و یا پشتوانه‌ی اقتصاد دنیا رو خریداری می‌کنید، مطمئن هستید که اگر هزار جنگ و غارت هم توی دنیا بشه، اگر آسمون هم زمین بیاد، از ارزش ذاتی این طلاها کم نمیشه.

و اصل اول آموزش سرمایه گذاری در طلا به ما میگه که: ” پولتو جایی سرمایه گذاری کن که ارزش ذاتی بسیار بالایی داشته باشه و یک سرمایه گذاری امن محسوب بشه. “.

 • رشد با نرخ تورم

طلا و تورم، در کشور ما با هم حرکت می‌کنند. ولی نکته اینجاست که تورم هر میزان که رشد کنه، طلا با اختلاف بین 5 تا 10 درصدی از تورم جلوتره. به این دلیل که توی آموزش سرمایه گذاری در طلا یاد گرفتیم که طلا پشتوانه‌ی مالی یک کشوره و اگر ارزش ملی پول یک کشور دچار رکود بشه، طبیعتا پشتوانه باید اونو ساپورت کنه.

و پشتوانه‌ی طلا به عنوان ساپورت صد در صدی یک پشتوانه‌های مالی دولتی، همیشه چند درصد بالاتر قیمت میخوره که نوسانات رو پوشش بده. اگر می‌خواید این مسئله رو درک کنید، کافیه برید قیمت طلا رو در سالهای گذشته و در دهه‌های گذشته ببینید و با قدرت خرید و ارزش پول خودمون مقایسه کنید.

 • سود بلند مدتی و امنیت بالا

تو مبحث آموزش سرمایه گذاری در طلا، ما یه بحثی رو داریم که به طور مشخص، در مورد امنیت سرمایه گذاری صحبت می‌کنه. امنیت سرمایه گذاری یعنی اینکه شما نسبت سودت به میزان ضرر احتمالی‌ای که ممکنه متحمل بشه، نسبت سه به یک داشته باشه.

ما در این مبحث، این نسبت رو داریم. یعنی شما هر زمان که طلا بخری، میتونی در یک بازه بلند مدتی، حداقل سه برابر سرمایت سود کنی. پس اگر بر اساس اصول آموزش سرمایه گذاری پیش بریم، گذاشتن سرمایه در طلا یک کار کم ریسک و مطمئنه که سودهای بسیار خوبی در بلند مدت میده.

برای نمونه من همیشه میگم که قیمت هر گرم طلا رو در دهه 70 نگاه کنید و حالا به قیمت فعلی طلا نگاه کنید. حالا اگر بازم میخواید کوتاه مدتی کار کنید، یه سر به قیمت‌های دو سال پیش بزنید و ببینید که طلا چقدر امن رشد داشته.

 • ضریب نقد شوندگی بالا

یکی از مزیت‌های این سرمایه گذاری که توی مباحث این مقاله ی آموزشی بهش اشاره داریم، اینه که خود عنصرطلا خیلی راحت نقد میشه. ضریب نقد شوندگی، به زبان ساده یعنی مدت زمانی که شما میتونی سرمایت رو تبدیل به پول نقد کنی.

برای طلا، بر خلاف خودرو، مسکن و برخی دیگه از بازارهای مالی، نقد شوندگی بسیار بالاست. وقتی شما نیاز به پول نقد دارید و قصد دارید طلای خودتون رو بفروشید، به همون اندازه که سریع طلا خریدید، به همون اندازه هم سریعا میتونید طلا رو نقد کنید.

blank

 • تنوع سرمایه گذاری در طلا

طلا یکی از روش‌های سرمایه گذاری در کل جهانه و مختصر به ایران و یا بازار داخلی ما نیست. همین مسئله باعث شده که بازارهای مختلفی براش راه اندازی بشه تا که معاملات طلا گسترش پیدا کنه. حالا ما در ادامه‌ی آموزش سرمایه گذاری در طلا به این نکته اشاره می‌کنیم که چه بازارهایی رو میتونید برای خرید طلا انتخاب کنید.

اما طلا در ایران، هم اکنون هم به صورت فیزیکی در بازار معامله میشه و هم از طریق بازار بورس این اتفاق میفته و هم از طریق صندوق‌های خرید طلا میتونید معامله کنید و هم بازار فارکس. یعنی شما برای خرید طلا و سرمایه گذاری در آن، میتونید روش‌های مختلفی رو امتحان کنید و این تنوع سرمایه گذاری در طلا رو براتون بالا میبره.

 • در همه جای دنیا اعتبار دارد

درس آخری که از مزیت آموزش سرمایه گذاری در طلا باید بهتون بدم، اینه که خرید طلا، برای شما در همه جای دنیا اعتبار داره. یعنی اگر در ایران طلا بخرید، اگر روزی برید انگلستان، باز هم طلای شما اعتبار داره. البته یه سری تفاوت‌های کوچیک داره که حالا بهتون همرو میگم.

اگر شما طلا با مهر بانکی داشته باشید، طبیعتا یه مقدار از پولی که برای طلا پرداخت می‌کنید، برای اون مهر بانکیشه. اما اگر طلای آبشده داشته باشید، اونوقته که هر جای دنیا که برید، میتونید طلاتون رو بدید و پول رایج اون کشور رو دریافت کنید.

خب با این اوصاف، طلا یک سرمایه گذاری بسیار عالی برای ماست و آموزش سرمایه گذاری در طلا یه چیز واجبه که همه‌ی کسانی که می‌خوان ورود کنن به این بازار، باید ازش اطلاعات داشته باشند.

چطور طلا بخریم؟ کجا طلا بخریم؟

دومین سرفصلی که در این مقاله باید با هم سرش صحبت کنیم، اینه که ما چطور میتونیم طلا بخریم و از کجا باید طلا تهیه کنیم؟ این سوالیه که خیلی‌ها از من میپرسن که اگر ما همین امروز خواستیم، سرمایه گذاری در طلا رو شروع کنیم، باید از کجا تهیه کنیم؟

اول از همه باید بهتون بگم که ما تو ایران، یکی از گسترده ترین بازارهای طلا رو داریم و به همین جهت هم هست که توی مبحث آموزش در این حوزه، من سعی می‌کنم که همه ریز نکته‌ها رو به شما بگم تا بتونید یه شروع و یه سود خوب داشته باشید.

پس اولین چیزی که باید یاد بگیرید اینه که از کجا میتونید طلا بخرید و چطوری میتونید این طلا رو معامله کنید.

 • خرید از بازار طلا و جواهر

اولین بازار طلا که من میخام در این مقاله آموزش بدم، بازار فیزیکی خرید و فروش طلاست. شاید شما هم بارها دیده باشید که خیلی‌ها میرن در بازار و طلا میخرن. اما ندونید که کجا طلا میخرن و چطوری طلا میخرن؟

برای بازار فیزیکی باید بهتون بگم که ما دو تا مرکز رسمی برای خرید طلا داریم. یکی همین طلا فروشی‌هایی که همتون میشناسید و ممکنه برای همسرتون، برای فرزندتون، برای مادرتون یا خواهرتون ازشون طلا خریده باشید.

طلا فروشی‌ها عمده ترین مراکز خرید طلا توی ایران هستن و در این آموزش از سرمایه گذاری ما بهشون میگیم بازار مرجع خرید طلا! نکته‌ای که توی خرید از طلا فروشی‌ها و جواهر فروشی‌ها وجود داره اینه که شما میتونید توی این فروشگاه‌ها، هم طلای زینتی بخرید، هم طلایی که ما به شکل سرمایه گذاری بهش نگاه می‌کنیم.

طلای زینتی که میشه همون النگو، گردن بند، انگشتر و… . اما طلایی که تو آموزش سرمایه گذاری در طلا بهش میگیم طلای سرمایه گذاری، منظورمون سکه‌های طلا و طلاهای آبشده است. توی همه جواهر فروشی‌ها و طلا فروشی‌ها، این روزها سکه‌های طلا، از نیم سکه و ربع سکه و تمام سکه گرفته تا سکه‌های الیزابتی که بهش سکه پارسیان میگن، معامله میشه.

خرید از مراکز معتبر رو جدی بگیرید !

برای خرید این دسته از طلاها، کافیه که به بازار طلا فروش‌ها در شهرتون برید و هر مقدار که طلا خواستید، خریداری کنید. فقط یادتون باشه که به جای معتبر برید و سعی کنید از یک مغازه دار خرید کنید و از سمت دیگه حتما فاکتور هم برای طلای خودتون تهیه کنید.

اما مرکز دومی که شما میتونید به صورت فیزیکی طلا بخرید، صرافی‌ها هستد. در آموزش سرمایه گذاری ، ما به صرافی‌ها میگیم، مرجع رسمی فروش آن. چون صرافی‌ها، با یه دید نظارتی بیشتری از سمت دولت مواجه هستن و توی گذاشتن قیمت هم یه خرده دقیق تر عمل میکنن.

اما چیزی که توی صرافی‌ها شما می‌بینید دیگه طلای زینتی نیست و فقط از اونجا میتونید سکه خریداری کنید. پس از این بابت الان میدونید که کجا باید برای خرید سکه برید و کجا میتونید طلای زینتی بخرید.

اما سوالی که مطرحه اینه که ما طلای زینتی بخریم بهتره یا سکه؟ یا طلای آبشده بهتره یا سکه؟ باید بگم که طلای آبشده تنها طلاییه که مزد نداره. یعنی شما کارمزد مالیاتی روش نمیدید و در سکه و طلای زینتی یه بخش از معامله‌ی شما مزدیه که شما به صراف یا جواهر فروش، پرداخت می‌کنید. اما برای سرمایه‌های متوسط، بهترین راه خرید سکه است و بعد طلای زینتی.

صندوق طلا

 • خرید در بورس کالا

بورس کالا، یه بخشی از بازار بورسه که شما میتونید با استفاده از یه کد بورسی که مخصوص بورس کالا باشه، به معامله طلا بپردازید. اما چیزی که ما توی آموزش سرمایه گذاری در طلا روش خیلی تاکید داریم، اگاهی کامل از این بازاره.

چون بازار طلا در بورس کالا، بازار قراردادهای آتی و همچنین اوراق طلا هستش. بازار آتی، یعنی بازاری که شما داخلش چیزی رو در آینده خریداری می‌کنید و ارزش گذاری می‌کنید. اما در بازار اوراق طلا، شما به جای طلا بصورت فیزیکی، یه سند دارید که به شما میگه شما صاحب فلان قدر کالا هستید.

حتما این نکته رو بخاطر داشته باشید که این بازار دارای ریسک هست و اگر شما آموزش در این حوزه رو پشت سر نگذاشته باشید، نمیتونید آنچنان که باید و شاید توی این بازار موفق عمل کنید.

 • خرید از صندوق طلا

صندوق‌های طلا، یه روش جدید و پر مخاطب توی بازار سرمایه گذاری هستن. اکثر افرادی که دانش زیادی ندارن و بعبارتی آموزش سرمایه گذاری در طلا رو پشت سر نگذاشتن، میتونن از صندوق‌های خرید طلا برای سرمایه گذاری استفاده کنن.

صندوق‌های خرید طلا هم در بورس معامله میشن و شما میتونید با داشتن کد بورسی، توی این صندوق‌ها خرید طلا انجام بدین. خوبی این صندوق‌ها اینه که شما میتونید با دیدبازتری خرید داشته باشین و قیمت رو هم بصورت زنده مشاهده کنید.

ما چهار تا صندوق طلا توی بورس ایران داریم که همشون تحت نظارت دولت هستن و از این جهت میتونن سرمایه گذاری امنی رو برای شما ایجاد کنن. یه نکته‌ی دیگه هم بهتون از آموزش سرمایه گذاری در طلا بگم، اونم اینه که : ” تو صندوق‌ها وقتی معامله می‌کنید، این قدرت رو دارید که آنلاین خرید و فروش انجام بدین و اگر روزی دسترسی به بازار طلا نداشتین، خیلی راحت معاملتون انجام میشه. “.  

با چقدر سرمایه باید شروع کنم؟

سرفصل بعدی‌ای که ما توی مبحث آموزش سرمایه گذاری در بازار به این بزرگی داریم اینه که ما با چقدر سرمایه میتونیم وارد بازار جواهرات بشیم. خب این جا قبل از اینکه در مورد عدد صحبت کنیم باید یه درس مهم با هم مرور کنیم تا که هیچ وقت سرمایمون رو از دست ندیم.

درس مهمی که تو مبحث آموزش سرمایه گذاری در طلا روش تاکید دارم اینه که هیچوقت کل سرمایه‌ی خودتون و کل پولی که دارید رو توی هیچ سرمایه گذاری‌ای وارد نکنید. شما برای خرید طلا و سرمایه گذاری در آن، فقط باید پول مازاد خودتون رو بیارید تو این کار.

پولی رو بیارید توی سرمایه گذاری طلا که اگر یکسالم طلا بالا نرفت. که اگر طلا پایین هم اومد، باز هم به زندگیتون آسیبی وارد نشه. پول مازاد یعنی پولی که میتونید فکر کنید که اصلا ندارید و ورودش به بازار سرمایه اگر سود بده زندگیتون رو بهتر میکنه و اگر ضرر بدید هیچ اتفاقی براتون نمیفته.

سکه های الیزابتی و صندوق ها

اما بریم سراغ این که با چقدر سرمایه میتونیم شروع کنیم؟ باید بهتون بگم که اگر میخواید کار سرمایه گذاری در این حوزه رو شروع کنید میتونید با خرید سکه‌های الیزابتی و یا خرید از صندوق‌ها شروع کنید. خرید از صندوق ‌ها نیاز به حداقل پانصد هزار تومن و یک میلیون تومن پول داره. ولی برای خرید سکه‌های الیزابتی یا پارسیان، میتونید با 150 هزار تومن هم کارتون رو شروع کنید.

اما اگر توصیه من رو میخواید، باید بهتون بگم که برای سرمایه گذاری در طلا اونم بر اساس اصول آموزش سرمایه گذاری در طلا، بهترین مبلغ برای کف سرمایه گذاری چیزی برابر با یه ربع سکه است. یعنی از سه تا پنج میلیون تومان میتونه بهترین انتخاب شما برای ورود به بازار طلا باشه.

چطور در بازار طلا سود کنیم

چطوری توی بازار طلا سود کنیم؟

خب شما مباحث مقدماتی برای این آموزش رو یاد گرفتید. اما میمونه یه نکته و اونم اینه که چطوری سود کنید. طبیعتا شما میاید طلا بخرید که سود کنید و خیالتون راحت باشه که بیشترین سود رو از این بازار گرفتید.

اما نکته اینجاست که ما تو وضعیتی از اقتصاد هستیم که طلا و همه‌ی بازارهای سرمایه مدام نوسان دارن و کسی نمیتونه تضمین کنه میتونه به راحتی توی این بازار سود کنه. پس باید چکار کرد؟ بهترین راه برای اینکه شما بتونید تو این بازار سود کنید، استفاده از آموزش سرمایه گذاری در طلا اونم بصورت پیشرفته و همچنین استفاده از تجربه‌ی دیگرانه.

سود در بازارطلا

اگر میخواید توی بازار طلا سود کنید، باید نقطه ورود و خروج به طلا رو بدونید. باید بدونید که کی باید طلاهاتونو بفروشید، کی باید طلای بیشتری خریداری کنید و این‌ها رو اگر بدونید میتونید تو یه سال بیشترین سود رو از بازار طلا بگیرید.

درسته که طلا همیشه تو بلند مدت میتونه سود بده. اما اگر کسی بلد باشه از طلا سود بگیره، میتونه تو یک سال، به اندازه سود سه سال طلا  در بلند مدت رو سود کنه و از طلا نوسان بگیره. اگر به دنبال این روش هستی، باید بگم که من، ماهان تیموری، آماده‌ام که توی دوره‌ی هوش طلا این مهارت رو بهت یاد بدم.

یکبار برای همیشه تصمیم بگیر که از تورم، زندگی، مردم، جامعه و همه‌ی مشکلاتت جلوتر باشی و انتخاب کن که مسیر درست رو بری. طلا یکی از اون مسیرای درسته که میتونه تو رو موفق کنه، اما باید بهت بگم که برای تغییر مسیر زندگیت، باید از تجربه، علم و هوش مالی دیگران استفاده کنی. اگر دنبال پولدار شدن با طلایی، هوش طلا با ماهان تیموری، تو رو به مقصد میرسونه.

1 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در طلا | نکاتی که باید قبل از سرمایه گذاری در طلا بدانید!

 1. blank
  sara گفته:

  مرسی از دست نوشته خوبتون
  ممنون میشن دوره ای برای خرید و فروش طلا ( هوش طلا ) را بهم معرفی و یا در اختیار قرار بدید
  چون خرید طلا فقط باعث جلوگیری از سوخت پول در این دوران تورم زده است
  من به دنبال سود طلا با تجارت آن هستم
  ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *