سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا | نکاتی که باید قبل از سرمایه گذاری در طلا بدانید!

سلام ماهانی عزیز. سرمایه گذاری در طلا، یکی از جذاب ترین انواع سرمایه گذاری در جهان محسوب میشه. اگه میخوای به این بازار ورود کنی و هیچ اطلاعاتی در مورد این بازار نداری، کافیه که این آموزش رو به طور کامل مطالعه کنی. تو این آموزش هر چیزی که باید در مورد سرمایه گذاری طلا بدونی رو بهت میگم.

 • سرمایه گذاری در طلاsc
 •  مزایا و  معایب سرمایه گذاری در طلا
 • چطور طلا بخریم؟
 • از کجا طلا بخریم؟
 • چقدر سرمایه اولیه نیاز داریم؟
 • چطوری از طلا سود بگیریم؟
 • طلا بخریم یا خودرو؟
 •  سرمایه گذاری در خودرو

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا، یکی از پر بازده ترین و در عین حال جذاب ترین فرم‌های سرمایه گذاری در دنیاست. اگر سری به تاریخ هم بزنیم، می‌بینیم که سرمایه گذاری در طلا، همیشه یک روش پرطرفدار و صد البته پر سود برای مردم بوده.

مسئله‌ی سرمایه گذاری در طلا که از سالها پیش از میلاد مسیح توی دنیا رایج بوده، امروز تبدیل به یک بازار مالی شده و مردم عادی با هر سرمایه‌ای میتونن به این بازار ورود کنن و از این بازار سود ببرن. اما نکته اینجاست که برای ورود به اون، باید یه سری از آموزش‌ها رو پشت سر گذاشت.  

آموزش سرمایه گذاری در طلا، یکی از درس‌های اصلی دانشگاه‌های معتبر خارجی هستش و هر فردی قبل از اینکه به بازار طلا ورود کنه باید این آموزش‌ها رو پشت سر بگذاره. اما توی ایران، با اینکه سرمایه گذاری در طلا قدمت بسیاری داره، اما به آموزش اون خیلی پرداخته نشده و فقط چند مجموعه اونم به طور مختصر صحبت کردن.

اما من می‌خوام یه آموزش بسیار ساده از نحوه‌ی سرمایه گذاری در طلا به شما بدم تا شما با آموزش به زبان ساده، بتونید یه بازار بسیار عالی برای خودتون داشته باشید و تو این زمینه سودهای خوبی بدست بیارید.

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا؛ مزایا و معایب

سرمایه گذاری در طلا، یکی از روش‌های سرمایه گذاری اصولی در تمام جهانه. میشه گفت که سرمایه گذاری در طلا، به اندازه قدمت تاریخ اقتصاد و سرمایه گذاری، عمر داره و یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین شیوه‌های سرمایه گذاری محسوب میشه.

اگر بخوام یه مقدار دقیق‌تر بررسی کنم باید بگم که طلا به این دلیل که پشتوانه پولی هر کشور رو تشکیل میده و از سمت دیگه یکی از ذخایر با ارزش در دنیاست، همیشه مورد اقبال بوده و از سمتی دیگه هم سرمایه گذاری در طلا بعنوان یک کالای ارزشمند، همیشه طرفداران زیاد خودشو داشته.

دلیل‌های زیادی میتونه ما رو به سمت سرمایه گذاری در طلا بکشونه و خب یه سری موارد هم هست که میتونه ما رو منصرف کنه. اما چیزی که مهمه اینه که ما فارغ از اوضاع فعلی به این سرمایه گذاری نگاه کنیم و عنصر زمان رو کنار بگذاریم و ببینیم که سرمایه گذاری در طلا کار به صرفه‌ای هست یا نه؟

مزایای سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا، به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن، مزایایی داره که میتونه خرید طلا رو به شدت برای کسانی که علاقمند به سرمایه گذاری هستند، جذاب بکنه. هر کدوم از این مزیت‌ها، اگر در هر کدوم از شاخه‌های سرمایه گذاری باشه، اون سرمایه گذاری رو تبدیل به یک سرمایه گذاری مطمئن میکنه و این خوبی سرمایه گذاری در طلاست که باعث شده چندین مزیت برتر سرمایه گذاری رو در دل خودش داشته باشه:

1) طلا، قیمتی جهانی دارد.

یکی از دلایلی که سرمایه گذاری در طلا رو بسیار برای سرمایه گذارها جذاب میکنه، بحث قیمت جهانی طلاست. طلا، بر خلاف سایر انواع سرمایه گذاری یک قیمت جهانی مصوب داره و این امنیت سرمایه گذاری در طلا رو بالا میبره.

وقتی که شما در مسکن یا خودرو سرمایه گذاری می‌کنید، هیچ وقت یک قیمت معتبر جهانی و یا حتی یک قیمت معتبر داخلی برای این نوع سرمایه گذاری‌ها ندارید. اما وقتی سرمایه گذاری در بازار طلا رو انتخاب می‌کنید، میدونید که به هرطریق اقتصاد جهانی، بر اساس ارزش طلا، یک قیمت برای طلا تعیین کرده.

هر چند که در سالهای اخیر، تورم روی قیمت طلا در کشور ما تاثیر گذاشته، اما اگر یه نگاه دقیق‌تر بر روی سرمایه گذاری در طلا داشته باشید، می‌بینید که قیمت جهانی طلا به اضافه نرخ تورم در کشور ما، یک قیمتی رو به ما میده که معادل نرخ روز طلا بر اساس ارزش‌های جهانیه.

چطور؟ شما اگر ده سال پیش، یک سکه بهار آزادی داشتید و با فروش اون میتونستید صد دلار خرید ارز داشته باشید، امروز هم به همون میزان همبستگی دارید و میتونید با سرمایه گذاری در طلا، پا به پای نرج جهانی به اضافه ارزش تورم، ارزش سرمایه‌ی خودتون رو ثابت نگه دارید.

در واقع ضریب همبستگی طلا با سایر سرمایه گذاری‌ها و سایر قیمت‌های داخلی و جهانی و همچنین تاثیر روی صنعت‌های مختلف، باعث شده که سرمایه گذاری در طلا، یک سرمایه گذاری پشتیبان، محسوب بشه که هیچگاه از ارزش اون کم نمیشه و همیشه در مدار صعود قرار داره.

2) طلا، همیشه نوسان مثبت دارد.

اگر به تاریخ قیمت گذاری طلا چه در بازار جهانی و چه در بازار داخلی نگاه کنید، می‌بینید که قیمت نوسانات طلا همیشه سیر مثبت و صعودی دارد. در واقع وقتی شما سرمایه گذاری در  بازار طلا را انتخاب می‌کنید، این اطمینان را دارید که قیمت دارایی شما همیشه در مدار صعود قرار دارد.

البته این امر به شاخص‌های متعددی بستگی داره، اما اگر حتی در روزهای نزول قیمت طلا در جهان به شاخص‌های اقتصادی نگاه کنید، می‌بینید که سرمایه گذاری در طلا، همیشه پیشرو بوده و نسبت به افت شاخص‌های اقتصادی در دنیا، سقوط کمتری داشته و یک گام از باقی سرمایه گذاری‌ها جلو بوده.

3) در تمام جهان صاحب ارزش است

مزیت بعدی‌ای که سرمایه گذاری در طلا رو بسیار جذاب میکنه، بحث ارزش جهانی طلاست. شما اگر طلایی که امروز در ایران خریدید رو فردا بخواید در لندن هم بفروشید، به همون میزان صاحب ارزشه. در واقع از این جهت طلا ضریب نقد شوندگی بسیار بالایی در بعد ارزش مکانی داره.

یه نکته‌ی دیگه هم که این مسئله رو تبدیل به یک نقطه مثبت در سرمایه گذاری طلا میکنه اینه که امنیت سرمایه گذاری شما رو بالا میبره. به عنوان مثال خودروی خریداری شده در ایران به قیمت گزاف، در خارج از کشور، ارزشی نداره مگر به قیمت حلب.

اما اگر طلا بخرید، این امنیت رو در سرمایتون دارید که میتونید هر جای دنیا، از اون به عنوان یک پشتوانه استفاده کنید و معاملش کنید و به نرخ همون کشور، پول نقد داشته باشید. طبیعتا این امر باعث میشه که سرمایه گذاری در بازار طلا، یک رویکرد جهانی محسوب بشه.

4) طلا، پشتوانه پول هر کشور است

فرض کنید شما یک سکه بهار آزادی در سال 90 خریداری کردید و الان بعد از 9 سال، رشد قیمت بسیاری در طلای خودتون داشتید. طبیعتا این سرمایه گذاری در طلا، برای شما سود بلند مدتی بسیار خوبی فراهم کرده و شما رو خیلی از باقی کسانی که پولشون رو توی بانک گذاشتن، جلو انداخته.

اما یه چیزی این وسط مطرح میشه و اونم اینه که اگر قیمت طلا بالا رفته، قیمت باقی چیزها هم بالا رفته و ارزش پول کشور ما کم شده. اما باید بهتون بگم که خوبی سرمایه گذاری در  بازار طلا اینه که با ارزش پول ملی کشور ما، همبستگی بالایی داره.

یعنی اگر شما با یک سکه بهار ازادی در سال 90 میتونستید یک متر زمین در شمال شهر تهران بخرید. امروز میتونید با همون مقدار سودی که کسب کردید، باز هم یک متر زمین در شمال شهر تهران بخرید. در واقع سرمایه گذاری در طلا باعث میشه که شما ارزش پولتون حفظ بشه، چون طلا پشتوانه پول هر کشوره.

5) با دولت شریک می‌شوید

سرمایه گذاری در طلا، یک سرمایه گذاری اشتراکی با دولت‌ها هم هست. اگر سری به دارایی‌های هر کشور و بقولی به پشتوانه اقتصادی هر کشور بزنید، می‌بینید که هر دولتی ذخایر طلای فراوان دارد و هر میزان که ذخایر طلا بیشتر باشد، اون کشور از لحاظ اقتصادی قوی تره.

در ایران هم که یک کشور ثروت‌مند به لحاظ ذخایر اقتصادی هست، ما ذخایر طلای فراوان داریم و این باعث شده که دولت همیشه بر روی قیمت طلا و سرمایه سرمایه گذاری در طلا نظارت داشته باشه. البته نباید این رو هم فراموش کرد که افسار گسیختگی طلا و نوسانات سرمایه گذاری در طلا، صرفا به این دلیله که ما در برهه‌ی بدی از اقتصاد خودمون قرار داریم.

خب با این اوصاف میتونیم بگیم که سرمایه گذاری در طلا، یک گزینه‌ی مناسب، مطمئن و پر بازده برای سرمایه گذاری‌های بلند مدتیه. اما خب، هر سرمایه گذاری‌ای بالاخره یه سری از نقاط ضعف هم به همراه خودش داره.

معایب سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا، دو نقطه ضعف داره. که یکیش مربوط به شرایط داخلی سرمایه گذاری در طلا هست و یکیش مربوط به کلیت سرمایه گذاری در طلا.
در مورد شرایط داخلی باید گفت که نوسانات قیمت طلا در سالهای اخیر بسیار بالا بوده و بسیاری از کسانی که در قله‌های قیمتی، طلا خریداری کردند، متحمل ضرر‌های بسیاری شدند. اما خب این مسئله تا حد زیادی هم به هوش طلا مربوطه. که براتون مفصل توضیح میدم.

اما بحث جهانی سرمایه گذاری در طلا، بحث بلند مدتی این سرمایه گذاریه. وقتی شما طلا میخرید، انتظار ندارید که هر روز ازش نوسان بگیرید و یا هر روز ازش سود کنید. دیدتون بلند مدتیه و این یه مقدار خواب سرمایه‌ی شما رو بالا میبره. البته برای این هم راهکارهایی وجود داره که براتون میگم.

اما در یک جمع‌بندی باید گفت که سرمایه گذاری در طلا، یک سرمایه گذاری موفق در ایران و در تمام کشورهای جهانه و نه تنها سود خوبی رو به ما میده، بلکه ما رو یک قدم از تمام فشارهای اقتصادی مثل تورم جلو میندازه.

تنوع سرمایه گذاری در طلا

طلا یکی از روش‌های سرمایه گذاری در کل جهانه و مختصر به ایران و یا بازار داخلی ما نیست. همین مسئله باعث شده که بازارهای مختلفی براش راه اندازی بشه تا که معاملات طلا گسترش پیدا کنه. حالا ما در ادامه‌ی آموزش سرمایه گذاری در طلا به این نکته اشاره می‌کنیم که چه بازارهایی رو میتونید برای خرید طلا انتخاب کنید.

اما طلا در ایران، هم اکنون هم به صورت فیزیکی در بازار معامله میشه و هم از طریق بازار بورس این اتفاق میفته و هم از طریق صندوق‌های خرید طلا میتونید معامله کنید و هم بازار فارکس. یعنی شما برای خرید طلا ، میتونید روش‌های مختلفی رو امتحان کنید و این تنوع سرمایه گذاری در طلا رو براتون بالا میبره.

چطور طلا بخریم؟ کجا طلا بخریم؟

دومین سرفصلی که در این مقاله باید با هم سرش صحبت کنیم، اینه که ما چطور میتونیم طلا بخریم و از کجا باید طلا تهیه کنیم؟ این سوالیه که خیلی‌ها از من میپرسن که اگر ما همین امروز خواستیم، سرمایه گذاری در طلا رو شروع کنیم، باید از کجا تهیه کنیم؟

اول از همه باید بهتون بگم که ما تو ایران، یکی از گسترده ترین بازارهای طلا رو داریم و به همین جهت هم هست که توی مبحث آموزش در این حوزه، من سعی می‌کنم که همه ریز نکته‌ها رو به شما بگم تا بتونید یه شروع و یه سود خوب داشته باشید.

پس اولین چیزی که باید یاد بگیرید اینه که از کجا میتونید طلا بخرید و چطوری میتونید این طلا رو معامله کنید.

 • خرید از بازار طلا و جواهر

اولین بازار طلا که من میخام در این مقاله آموزش بدم، بازار فیزیکی خرید و فروش طلاست. شاید شما هم بارها دیده باشید که خیلی‌ها میرن در بازار و طلا میخرن. اما ندونید که کجا طلا میخرن و چطوری طلا میخرن؟

برای بازار فیزیکی باید بهتون بگم که ما دو تا مرکز رسمی برای خرید طلا داریم. یکی همین طلا فروشی‌هایی که همتون میشناسید و ممکنه برای همسرتون، برای فرزندتون، برای مادرتون یا خواهرتون ازشون طلا خریده باشید.

طلا فروشی‌ها عمده ترین مراکز خرید طلا توی ایران هستن و در این آموزش از سرمایه گذاری ما بهشون میگیم بازار مرجع خرید طلا! نکته‌ای که توی خرید از طلا فروشی‌ها و جواهر فروشی‌ها وجود داره اینه که شما میتونید توی این فروشگاه‌ها، هم طلای زینتی بخرید، هم طلایی که ما به شکل سرمایه گذاری بهش نگاه می‌کنیم.

طلای زینتی که میشه همون النگو، گردن بند، انگشتر و… . اما طلایی که تو آموزش سرمایه گذاری در طلا بهش میگیم طلای سرمایه گذاری، منظورمون سکه‌های طلا و طلاهای آبشده است. توی همه جواهر فروشی‌ها و طلا فروشی‌ها، این روزها سکه‌های طلا، از نیم سکه و ربع سکه و تمام سکه گرفته تا سکه‌های الیزابتی که بهش سکه پارسیان میگن، معامله میشه.

خرید از مراکز معتبر رو جدی بگیرید !

برای خرید این دسته از طلاها، کافیه که به بازار طلا فروش‌ها در شهرتون برید و هر مقدار که طلا خواستید، خریداری کنید. فقط یادتون باشه که به جای معتبر برید و سعی کنید از یک مغازه دار خرید کنید و از سمت دیگه حتما فاکتور هم برای طلای خودتون تهیه کنید.

اما مرکز دومی که شما میتونید به صورت فیزیکی طلا بخرید، صرافی‌ها هستد. در آموزش سرمایه گذاری ، ما به صرافی‌ها میگیم، مرجع رسمی فروش آن. چون صرافی‌ها، با یه دید نظارتی بیشتری از سمت دولت مواجه هستن و توی گذاشتن قیمت هم یه خرده دقیق تر عمل میکنن.

اما چیزی که توی صرافی‌ها شما می‌بینید دیگه طلای زینتی نیست و فقط از اونجا میتونید سکه خریداری کنید. پس از این بابت الان میدونید که کجا باید برای خرید سکه برید و کجا میتونید طلای زینتی بخرید.

اما سوالی که مطرحه اینه که ما طلای زینتی بخریم بهتره یا سکه؟ یا طلای آبشده بهتره یا سکه؟ باید بگم که طلای آبشده تنها طلاییه که مزد نداره. یعنی شما کارمزد مالیاتی روش نمیدید و در سکه و طلای زینتی یه بخش از معامله‌ی شما مزدیه که شما به صراف یا جواهر فروش، پرداخت می‌کنید. اما برای سرمایه‌های متوسط، بهترین راه خرید سکه است و بعد طلای زینتی.

صندوق طلا

 • خرید در بورس کالا

بورس کالا، یه بخشی از بازار بورسه که شما میتونید با استفاده از یه کد بورسی که مخصوص بورس کالا باشه، به معامله طلا بپردازید. اما چیزی که ما توی آموزش سرمایه گذاری در  بازار طلا روش خیلی تاکید داریم، اگاهی کامل از این بازاره.

چون بازار طلا در بورس کالا، بازار قراردادهای آتی و همچنین اوراق طلا هستش. بازار آتی، یعنی بازاری که شما داخلش چیزی رو در آینده خریداری می‌کنید و ارزش گذاری می‌کنید. اما در بازار اوراق طلا، شما به جای طلا بصورت فیزیکی، یه سند دارید که به شما میگه شما صاحب فلان قدر کالا هستید.

حتما این نکته رو بخاطر داشته باشید که این بازار دارای ریسک هست و اگر شما آموزش در این حوزه رو پشت سر نگذاشته باشید، نمیتونید آنچنان که باید و شاید توی این بازار موفق عمل کنید.

 • خرید از صندوق طلا

صندوق‌های طلا، یه روش جدید و پر مخاطب توی بازار سرمایه گذاری هستن. اکثر افرادی که دانش زیادی ندارن و بعبارتی آموزش سرمایه گذاری در بازار طلا رو پشت سر نگذاشتن، میتونن از صندوق‌های خرید طلا برای سرمایه گذاری استفاده کنن.

صندوق‌های خرید طلا هم در بورس معامله میشن و شما میتونید با داشتن کد بورسی، توی این صندوق‌ها خرید طلا انجام بدین. خوبی این صندوق‌ها اینه که شما میتونید با دیدبازتری خرید داشته باشین و قیمت رو هم بصورت زنده مشاهده کنید.

ما چهار تا صندوق طلا توی بورس ایران داریم که همشون تحت نظارت دولت هستن و از این جهت میتونن سرمایه گذاری امنی رو برای شما ایجاد کنن. یه نکته‌ی دیگه هم بهتون از آموزش اون بگم، اونم اینه که : ” تو صندوق‌ها وقتی معامله می‌کنید، این قدرت رو دارید که آنلاین خرید و فروش انجام بدین و اگر روزی دسترسی به بازار طلا نداشتین، خیلی راحت معاملتون انجام میشه. “.  

با چقدر سرمایه باید شروع کنم؟

سرفصل بعدی‌ای که ما توی مبحث آموزش سرمایه گذاری در بازار به این بزرگی داریم اینه که ما با چقدر سرمایه میتونیم وارد بازار جواهرات بشیم. خب این جا قبل از اینکه در مورد عدد صحبت کنیم باید یه درس مهم با هم مرور کنیم تا که هیچ وقت سرمایمون رو از دست ندیم.

درس مهمی که تو مبحث آموزش سرمایه گذاری در طلا روش تاکید دارم اینه که هیچوقت کل سرمایه‌ی خودتون و کل پولی که دارید رو توی هیچ سرمایه گذاری‌ای وارد نکنید. شما برای خرید طلا و سرمایه گذاری در آن، فقط باید پول مازاد خودتون رو بیارید تو این کار.

پولی رو بیارید توی سرمایه گذاری طلا که اگر یکسالم طلا بالا نرفت. که اگر طلا پایین هم اومد، باز هم به زندگیتون آسیبی وارد نشه. پول مازاد یعنی پولی که میتونید فکر کنید که اصلا ندارید و ورودش به بازار سرمایه اگر سود بده زندگیتون رو بهتر میکنه و اگر ضرر بدید هیچ اتفاقی براتون نمیفته.

سکه های الیزابتی و صندوق ها

اما بریم سراغ این که با چقدر سرمایه میتونیم شروع کنیم؟ باید بهتون بگم که اگر میخواید کار سرمایه گذاری در این حوزه رو شروع کنید میتونید با خرید سکه‌های الیزابتی و یا خرید از صندوق‌ها شروع کنید. خرید از صندوق ‌ها نیاز به حداقل پانصد هزار تومن و یک میلیون تومن پول داره. ولی برای خرید سکه‌های الیزابتی یا پارسیان، میتونید با 150 هزار تومن هم کارتون رو شروع کنید.

اما اگر توصیه من رو میخواید، باید بهتون بگم که برای سرمایه گذاری در طلا اونم بر اساس اصول آموزش سرمایه گذاری در طلا، بهترین مبلغ برای کف سرمایه گذاری چیزی برابر با یه ربع سکه است. یعنی از سه تا پنج میلیون تومان میتونه بهترین انتخاب شما برای ورود به بازار طلا باشه.

چطور در بازار طلا سود کنیم

چطوری توی بازار طلا سود کنیم؟

خب شما مباحث مقدماتی برای این آموزش رو یاد گرفتید. اما میمونه یه نکته و اونم اینه که چطوری سود کنید. طبیعتا شما میاید طلا بخرید که سود کنید و خیالتون راحت باشه که بیشترین سود رو از این بازار گرفتید.

اما نکته اینجاست که ما تو وضعیتی از اقتصاد هستیم که طلا و همه‌ی بازارهای سرمایه مدام نوسان دارن و کسی نمیتونه تضمین کنه میتونه به راحتی توی این بازار سود کنه. پس باید چکار کرد؟ بهترین راه برای اینکه شما بتونید تو این بازار سود کنید، استفاده از آموزش سرمایه گذاری در طلا اونم بصورت پیشرفته و همچنین استفاده از تجربه‌ی دیگرانه.

سود در بازارطلا

اگر میخواید توی بازار طلا سود کنید، باید نقطه ورود و خروج به طلا رو بدونید. باید بدونید که کی باید طلاهاتونو بفروشید، کی باید طلای بیشتری خریداری کنید و این‌ها رو اگر بدونید میتونید تو یه سال بیشترین سود رو از بازار طلا بگیرید.

درسته که طلا همیشه تو بلند مدت میتونه سود بده. اما اگر کسی بلد باشه از طلا سود بگیره، میتونه تو یک سال، به اندازه سود سه سال طلا  در بلند مدت رو سود کنه و از طلا نوسان بگیره. اگر به دنبال این روش هستی، باید بگم که من، ماهان تیموری، آماده‌ام که توی دوره‌ی هوش طلا این مهارت رو بهت یاد بدم.

یکبار برای همیشه تصمیم بگیر که از تورم، زندگی، مردم، جامعه و همه‌ی مشکلاتت جلوتر باشی و انتخاب کن که مسیر درست رو بری. طلا یکی از اون مسیرای درسته که میتونه تو رو موفق کنه، اما باید بهت بگم که برای تغییر مسیر زندگیت، باید از تجربه، علم و هوش مالی دیگران استفاده کنی. اگر دنبال پولدار شدن با طلایی، هوش طلا با ماهان تیموری، تو رو به مقصد میرسونه.

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا خودرو؟

وقتی که شرایط اقتصادی یک کشور، دچار تنش‌های شدید میشه و به زبون ساده‌تر اقتصاد یک کشور دچار تورم میشه، اولین فکری که ذهن مردم رو مشغول میکنه اینه که ما چطوری میتونیم ارزش پول خودمون رو حفظ کنیم؟

این سوال، تا اینجاش منطقیه. اما وقتی که یه خرده جلوتر میریم، می‌بینیم که مردم تصمیم می‌گیرن که سرمایه گذاری کنن و این در حالیه که بیش از هفتاد درصد مردمی که تصمیم به سرمایه گذاری میگیرن، هیچ وقت تا حالا تجربه این کار رو نداشتن.

نه تنها تجربشو نداشتن، بلکه علمشم ندارن و راحت‌تر بخوام بهتون بگم: ” بیش از هفتاد درصد مردمی که وارد بازار سرمایه، اونم در شرایط بحران اقتصادی میشن، کسایی هستن که بزرگترین تجربه سرمایه گذاریشون، گرفتن سود بانکی بوده. “. و حالا فکر کنید که این آدم‌ها، یه سرمایه گذاری پر ریسک، مثل سرمایه گذاری در طلا رو انتخاب می‌کنند.

و فکر می‌کنید نتیجه چی میشه؟ این افراد به جای اینکه راه درست رو برای سرمایه گذاری انتخاب کنن میرن و بلایی سر سرمایشون میارن که به هیچ وجه نمیشه دیگه جبران ضررش رو داشت. حتی بعضی وقتا که یک انتخاب درست میکنن، مثلا سرمایه گذاری در بازار طلا رو انتخاب میکنن، چون علم به بازار ندارن، ضرر میکنن.

راه حل این مشکل

خب، حالا باید چکار کرد؟ چطور میشه این علم رو بدست آورد؟ چطور میشه یک انتخاب درست کرد؟ بهترین راه اینه که ما یه بررسی روی گزینه‌های سرمایه گذاری داشته باشیم و با هم مقایسشون کنیم. تو سال 98 و حتی سال 99، دو تا سرمایه گذاری یعنی سرمایه گذاری در طلا و سرمایه گذاری در خودرو، خیلی استقبال داشتن، اما نتیجه این سرمایه گذاری‌ها چی بوده؟ کدوم سود بیشتری دادن؟ کدوم مردم رو متضرر کردن؟

و از همه‌ی این‌ها مهم‌تر این که ما امسال باید طلا بخریم و سرمایه گذاری در طلا داشته باشیم یا اینکه باید بریم سمت خودرو و روی خودرو سرمایه گذاری کنیم؟ همه این سوالات رو من تو این مقاله بهت جواب میدم.

سرمایه گذاری در خودرو؛ مزایا و معایب

برای سرمایه گذاری در خودرو، حرف‌های زیادی وجود داره. اول از همه باید اینو دید که اصلا خودرو چیزی هستش که ما روی اون سرمایه گذاری داشته باشیم. اگر نظر من رو بخواید باید بهتون بگم که خودرو یک کالای مصرفیه و سرمایه گذاری روی خودرو به کل اشتباهه.
البته من این اشتباه بودن رو نسبت به سرمایه گذاری در طلا دارم بهتون میگم. چون امنیت سرمایه گذاری در طلا، به شدت بالاتر از خودرو هستش و اصلا هم درک این موضوع سخت نیست.

یه خط روی یه ماشین بیفته، از قیمتش کم میشه. یه تصادف میتونه سرمایه‌ی شما رو به کل از بین ببره. یه مشکل فنی، میتونه از ارزش سرمایه‌ی شما کم کنه و این که شما خودرو بخرید و انتظار رشد قیمت داشته باشید، فقط به زندگی خودتون آسیب می‌زنید.

چون خیلی‌ها دیدشون به سرمایه گذاری تک بعدیه. خرید خودرو و سرمایه گذاری روی طلا، اگر یک امر فراگیر بشه. یعنی همه‌ی مردم بیان خودرو رو برای سود کردن بخرن، اونوقت چه اتفاقی میفته؟ یه گرونی تو قیمت خودرو میشه و در برابر دو برابر شدن قیمت، شما باید چند برابر قیمت، برید سایر کالاها رو بخرید.

سرمایه گذاری بر روی کالاهای مصرفی

به طور کلی سرمایه گذاری بر روی کالاهای مصرفی، موجب میشه که تورم زیاد و زیادتر بشه و وقتی که شما سرمایتون رو تبدیل به پول نقد می‌کنید، به ظاهر سود کردید، اما وقتی زندگی تون رو بررسی می‌کنید، می‌بینید که نسبت به قیمت روز بقیه‌ی اجناس، خیلی از بازار عقب موندید و به کلی از ارزش پولتون کم شده.

پس اگر نظر من رو برای سرمایه گذاری میخواید، باید بهتون بگم که سرمایه گذاری در طلا به مراتب بهتر از سرمایه گذاری توی خودرو هستش و سودی که شما از سرمایه گذاری در طلا می‌گیرید هم به مراتب بیشتر از سود خودرو هست.

و پیشنهاد من اینه که به جای سرمایه گذاری در خودرو، برید و روی سهام‌های خودرویی سرمایتون رو بگذارید. اینجوری هم هزینه‌ی نگهداری ندارید. هم از ارزش سرمایتون کم نمیشه و هم در سود شرکت سهیم هستید.

کلام آخر

اصولا وقتی ما از سرمایه گذاری صحبت می‌کنیم، داریم در مورد یک هوش معامله‌گری صحبت می‌کنیم. چون سرمایه گذاری درست، سه اصل داره، یک) تحلیل درست 2) ورود به موقع 3) خروج با بیشترین سود.

اگر شما میخواید تو طلا سرمایه گذاری کنید و انتخابتون برای رشد سرمایه، سرمایه گذاری در بازار طلا هست، باید بهتون بگم که نیاز دارید که اول آموزش ببینید و دوم به سراغ تحلیل برید. و وقتی که تحلیل رو یاد گرفتید، باید برید سراغ اینکه کی ورود کنید و کی خروج کنید.

و این درست یعنی شما باید هوش طلا داشته باشید. هوش طلا، روشیه که تیم ماهان تیموری، برای شما عزیزان فراهم کرده و روشیه که به شما یاد میده، با ساده‌ترین تکنیک‌ها، نقطه ورود به موقع به سرمایه گذاری طلا رو پیدا کنید و با بیشترین سود هم از طلا خارج بشید.

اگر شما هم میخواید مثل حرفه ای‌های بازار سرمایه گذاری در طلا معامله کنید و دوست دارید که سودهای چند برابری از طلا داشته باشید و حتی قدرت نوسان گیری از طلا رو پیدا کنید، کافیه که مجموعه هوش طلا پلاس رو مشاهده کنید.

هوش مالی پلاس، یک مجموعه جامع در باب سرمایه گذاری در بازار طلا ست. کسی که میتونه در بازار طلا موفق باشه که اصول خرید و فروش و تحلیل طلا رو بلد باشه. و نکته‌ی جالب اینه که برای اولین بار در ایران، استاد ماهان تیموری، دوره هوش طلا پلاس رو برای سرمایه گذاری در طلا آماده کردند تا هر کسی، با هر سنی، با هر دیدگاهی، بتونه خودشو وارد بازار طلا کنه و سرمایه گذاری در طلا رو شروع کنه.

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
پیش بینی سال 1399

1 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در طلا | نکاتی که باید قبل از سرمایه گذاری در طلا بدانید!

 1. profile avatar
  sara گفته:

  مرسی از دست نوشته خوبتون
  ممنون میشن دوره ای برای خرید و فروش طلا ( هوش طلا ) را بهم معرفی و یا در اختیار قرار بدید
  چون خرید طلا فقط باعث جلوگیری از سوخت پول در این دوران تورم زده است
  من به دنبال سود طلا با تجارت آن هستم
  ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *